haber32
banner77
28 Kasım 2017 Salı 16:09
DSİ"den çöplüğe dönen sulama kanalı açıklaması: " Kanal yüzey temizliği, DSİ’nin değil Manavgat Belediyesinin görevi"
haber32

Antalya’nın Manavgat ilçesinde, vatandaşın sebep olduğu atıklar sebebiyle çöplüğe dönen DSİ sulama kanallarının yüzey temizliğinin Manavgat Belediyesine ait olduğu bildirildi.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan DSİ 13. Bölge Müdürlüğü, Manavgat Sol Sahil Sulaması ana kanalı servis yolunun 3+269km-15+090km’leri arası 11821m’lik kısmınn 06 Haziran 2013 tarih ve 329528 sayılı yazı ile DSİ 13. Bölge Müdürlüğü ile Manavgat Belediyesi arasında yapılan ‘’Manavgat Sol Sahil Ana Kanal Servis Yolunun Kullanımı Hakkında Protokol’’ ile Manavgat Belediyesine devredildiğini bildirdi.

Devir Protokolünün 7. Maddesinde ‘"Kanal servis yolu boyunca yol kullanımı esnasında meydana gelebilecek kazalara karşı gerekli güvenlik tedbirleri Manavgat Belediyesi tarafından alınacaktır. ’’ ibaresinin bulunduğu kaydedilen açıklama şöyle denildi:

" Şube Müdürlüğümüzce yapılan kontrollerde; yaşanan aksaklıklar ve alınması gereken tedbirler ile ilgili olarak 24 Haziran .2016 tarih ve 438357 sayılı yazı Manavgat Belediyesine yazılmış ve ’’ Kurumumuzca ilgili kurumlar ve Belediye Başkanlığınızla da yapılan yazışmalarda; “6360 sayılı kanun, 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi kanunu ve 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nda şehrin bütünlüğüne hizmet eden koruyucu donatıların yapılması ve alt yapı hizmetlerinin yürütülmesi yerel yönetimlerin asli görevleri olarak belirlendiğinden, tesisin inşasından sonra imara açılarak yerleşim yerlerinin genişlemesi sonucu şehir içinde kalan bölümlerde gerekli koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınması, tesisler DSİ’ce inşa edilmiş olsalar dahi, yerel belediyelerin sorumluluğunda olacağı’’ belirtilmiştir. Söz konusu ana kanal servis yolunda gerekli fiziki önlemlerin alınması, aksi takdirde meydana gelebilecek her türlü mal ve can kaybından belediyenizin sorumlu olacağı ‘’ belirtilmiştir. Ayrıca ‘’Antalya DSİ 13. Bölge Müdürlüğü Sulama ve Taşkın Koruma Tesisleri Güvenlik Önlemleri’’ işi kapsamında Bölge Müdürlüğümüz tarafından da söz konusu kanal ve servis yolu etrafında tel çit, oto korkuluk vb. önlemler alınmıştır. "

Yapılan protokolün 13. Maddesinde; ‘’servis yolu güzergahında bulunan köprü ve menfezlerin temizliğinden Manavgat Belediyesi sorumlu olacaktır’’ denildiğinin altı çizilen açıklaa şöyle devam etti: " Ayrıca Manavgat Sol Sahil Sulama Kanalı 05 Mayıs 1995 ve 20.07.1995 tarihli 2 ayrı protokol ile Manavgat Sol Sahil Sulama Birliği Başkanlığına devredilmiştir.Kanal güzergahında bulunan servis yolu boyunca köprü ve menfezlerin temizliği yapılan protokol gereği Manavgat Belediyesi tarafından yapılacaktır. Ayrıca kanalın tamamının bakım-onarım, temizlik vs işleri de Manavgat Sol Sahil Sulama Birliğince yapılacaktır. Habere konu edilen kanal temizliğinin muhatabı öncelikle Manavgat Belediyesidir ve Manavgat Sol Sahil Sulama Birliği Başkanlığıdır. Manavgat Sol Sahil Sulaması ana kanalının üstünün kapatılması talebi söz konusu kanalın kışın yüzey sularının tahliyesi, sezonda da sulamanın devam etmesi (2016 yılı itibariyle 692ha alan sulanmıştır) ve teknik nedenlerden ötürü (eğimin az olması, kanal temizliğinin yapılması vb.) nedeniyle uygun görülmemektedir. "

Y
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi