banner121

Enflasyon sepetine 12 yeni ürün girdi

Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) güncellenen enflasyon sepetine 12 ürün girdi, 9 ürün sepetten çıkarıldı. Sepete giren ürünler arasında ayran, duş jeli, araba yıkama ücreti, uçak ücreti, katı meyve sıkacağı ve cep telefonu görüşme ücreti bulunuyor. Sep

Ekonomi 02.02.2012, 14:10 30.11.-0001, 00:00
Enflasyon sepetine 12 yeni ürün girdi
banner123

Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK) güncellenen enflasyon sepetine 12 ürün girdi, 9 ürün sepetten çıkarıldı. Sepete giren ürünler arasında ayran, duş jeli, araba yıkama ücreti, uçak ücreti, katı meyve sıkacağı ve cep telefonu görüşme ücreti bulunuyor. Sepetten çıkarılan ürünler arasında ise üzüm yaprağı, ampul, çamaşır deterjanı, VCD, internet aylık ücreti gibi ürünler yer alıyor.

TÜİK'in internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Tüketici Fiyatları Endeksi mal ve hizmet sepeti oluşturulurken Hanehalkı Bütçe Anketi (HBA) sonuçlarına göre toplam harcama içerisinde 1/1000'den daha fazla ağırlık alan ürünler, endeks sepeti kapsamına alınıyor. Yıl boyunca her ay düzenli olarak yapılan HBA anketi sonuçlarına göre, TÜFE endeks sepeti güncelleniyor ve önemini yitiren mal ve hizmetler endeks kapsamı dışında bırakılıyor.

HBA verilerinin yanı sıra otomobil, otoban geçiş, şehirler arası tren, cep telefonu görüşme, internet, özel televizyon yayın aidatı, gazete ve dergi ücretleri gibi mal ve hizmetler için idari kayıtlardan elde edilen harcama ve ciro bilgileri ile sepetin kapsamı ve ağırlık yapısı da her yıl güncelleniyor.-Sepete giren ürünler-2012 yılı için TÜFE sepetine eklenen ürün listesinde, ayran (1 lt), katı meyve sıkacağı, bulaşık deterjanı (bulaşık makinesi için tablet), araba yıkama ücreti, duş jeli, otomobil (2000 cc), otoban geçiş ücreti (2012 yılında 12 çeşit ile temsil ediliyor. 2 yeni çeşit eklendi), şehirler arası tren ücreti (2012 yılında 20 hat ile temsil ediliyor. Bir yeni hat eklendi, 4 hat çıktı), uçak ücreti (2012 yılında 64 hat ile temsil ediliyor. 10 yeni hat eklendi, 1 hat çıktı), cep telefonu görüşme ücreti (233 çeşit ile temsil ediliyor. 5 yeni çeşit eklendi, 1 çeşit çıktı), özel televizyon aidatı (12 çeşit ile temsil ediliyor. 11 yeni çeşit eklendi, 5 çeşit çıktı), magazin ve dergi (8 çeşit ile temsil ediliyor. Bir yeni çeşit eklendi, bir çeşit çıktı) bulunuyor.-Sepetten çıkan ürünler-Sepetten 9 ürün çıkarılırken, bu ürünler arasında da ''üzüm yaprağı, erkek palto, ampul (şeffaf), çamaşır deterjanı (elde yıkama için), enjektör (5 cc'lik), kamera (bilgisayar için, web cam), VCD (film), internet aylık ücreti (Tt-Net-çevirmeli), modem (ADSL)'' yer alıyor.-Fiyat derleme sıklığı dörde çıkarılan ve bire indirilen ürünler-Fiyat derleme sıklığı dörde çıkarılan 15 ürün arasında, ''dana eti (kuşbaşı), koyun-kuzu eti (kemikli parça), tavuk eti (baget), tavuk eti (göğüs), tavuk eti (bütün), süt (uzun ömürlü), yoğurt (normal), beyaz peynir (tam yağlı), yumurta, margarin (paket-sade), ayçiçek yağı, zeytin (siyah), toz şeker, çay (Kamelya veya Rize Turist), çay (özel)'' bulunuyor.

Fiyat değişimi az ve toplam sepet içerisinde ağırlığı yüzde 7,53 olan 78 ürün için fiyat derleme periyotu ise ayda bir sefere indirildi. Bu ürünler için fiyatlar, ayın 2. yarısında, ayın 20'sini kapsayan dönemde derlenecek.-Aylık ortalama fiyat hesaplama yönteminde değişiklik-2011 ve önceki yıllarda ayda dört kez fiyatı derlenen taze meyve-sebze, akaryakıt-tüp gaz ve ayda iki kez fiyatı derlenen diğer ürünler için aylık ortalama fiyatlar, ilk 15 gün ve son 15 gün için geometrik ortalama ile bulunan fiyatların aritmetik ortalaması alınarak hesaplanıyordu. Mevsimsel ürünler için derlenen fiyat sayılarının, ay içi iki dönem arasında homojen dağılmaması halinde uç değerler aylık ortalama fiyatı yanlı hale getirmesi nedeniyle, dönemler arası fiyat sayısındaki farklılıklar ve uç değerlerin getirdiği yanlılığı ortadan kaldırmak amacıyla aylık ortalama fiyat hesaplama yönteminde değişiklik yapıldı.

Yapılan değişiklik ile 2012 yılından itibaren ay içerisinde derlenen tüm fiyatların geometrik ortalaması alınarak aylık ortalama fiyat hesaplanacak.

haber32
haber32
Yorumlar (0)
haber32 haber32 haber32
13°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:46
Güneş 05:31
Öğle 13:01
İkindi 16:53
Akşam 20:21
Yatsı 21:58
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@