haber32
banner77
14 Ekim 2016 Cuma 07:50
ITKM TMSF'YE GEÇECEK
haber32
FETÖ Firarisi Kadıahmetoğulları A.Ş’nin Sahibi Hilmi ÜNAL’ın Isparta’nın parasıyla yaptığı Antalya’daki AVM’sine TMSF El koydu. Kadıahmetoğullarının ve tasfiye halindeki Bank Asya’nın büyük hissedar olduğu ITKM’de de benzer bir sürecin yaşanması bekleniyor.

2006 Yılında Kadıahmetoğulları Firması tarafından ihalesi alınan ITKM geçen bunca yılın ardından maalesef bitirilemedi. Son dönemde kredi çekilerek bitirilmesi için tapu devri isteyen firma tapuların büyük bölümünü alarak BankAsya’dan 22 milyon tl kredi çekti.

Kadıahmetoğulları A.Ş, tam olarak Isparta çayının taşı ile Antalya'nın kuşunu vurmayı başardı.  O süreç Nasıl mı oldu?

Tarih: Kasım 2012 Müteahhid ITKM'yi bitirmek için tapu devri istedi. Belediye yüklenici firma payına düşen 200'e yakın dükkanın tapu devrini yaptı. Kuveyt Türk, dükkanların ipoteği karşılığında Kadıahmetoğulları'na 22 milyon TL kredi kullandırdı.

Peki bu paraya ne oldu? 22 Milyon tl olarak kullandırılan kredi sonrasında inşaatta bir değişiklik olmadı. Sadece yurt dışından sipariş edilen yürüyen merdivenler ve asansörler getirildi. Montajı bile yapılmadı. Ama Kadıahmetoğulları o tarihten sonra Antalya'da muazzam bir atağa kalktı. Yıllarca bekleyen Doğu Garajı Projesi 6 ay gibi kısa sürede tamamlandı, eksiklikleri giderildi. Söz konusu firma bu parayla Antalya’da yarım kalan MarkAntalya AVM İnşaatını tamamladı.

 ITKM’ye  kullanılması gereken parayı Antalya’da yarım kalan AVM için kullanan firmanın sahibi Hilmi ÜNAL ise Fetö şüphelisi olarak arandığını öğrenerek ortadan kayboldu. 

Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi'nde devletin yönetimine el koyduğu Bank Asya'ya ait 100 işyeri var. Isparta Belediyesinin de ITKM’de mülkü var ancak Bank Asya'nın taşınmazı Isparta Belediyesi'nden daha fazla.

2006 yılında kat karşılığı usulü ile ihalesi yapılan Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi'nde hissedar sadece Isparta Belediyesi ile işin yükleniciliğini üstlenen Kadıahmetoğulları A.Ş değil. Balaman döneminde 2 kez, Günaydın döneminde de 1 kez proje tadilatı yapılan ITKM'deki ticari alanların mülkiyet hakkı birden çok kişi ve kuruluşa ait. Isparta Belediyesi'nden 2006'da yapılan sözleşme doğrultusunda kendi hakkına düşen işyerlerinin neredeyse tamamının tapu devrini yaptıran Kadıahmetoğulları'nın çok sayıda işyerini 3.şahıslara devrettiği ortaya çıktı. 3.zeyilnameden sonra yapılan yeni paylaşımla birlikte ortaya çıkan tapu listesinde mülkiyet haklarının kimlerden kimlere geçtiği gözlemleniyor.

Tapu tescil kayıtları, ITKM'nin büyük ortaklarından birisinin Bank Asya durumu nedeniyle devlet olduğunu gösteriyor ayrıca AVM'lerde mağaza kiralama işi yapan Şimşek Gayrimenkul Yatırım Sanayi ve Tic. Ltd'nin ITKM'de 40 bağımsız taşınmazı bulunuyor. Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın da ITKM'de 7 işyeri tapusu var.

Dün itibariyle ITKM’de büyük hissedar Fetö Firarisi Ünal’ın Isparta’nın hakkı olan paralar ile yaptığı Antalya’daki MarkAntalya AVM’si TMSF’ye devredildi.

Bu kapsamda MarkAntalya ile kaderi ve tarihi aynı işleyişe sahip olan ITKM (Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi)’nin de bu kapsamda önümüzdeki günlerde TMSF’ye devredilmesi bekleniyor.

MARKANTALYA TMSF’YE GEÇTİ

Antalya'nın göbeğinde hizmet veren MarkAntalya Alışveriş Merkezi, FETÖ soruşturması kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredildi. Şirkete kısa süre içerisinde kayyum atanacağı öğrenildi. Markantalya AVM, FETÖ'ye finans sağladığı gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkartılan Hilmi Ünal'ın başında olduğu Kadıahmetoğulları AŞ'nin elindeydi.

KİRALARDA HACİZ VAR

AVM son olarak mağazalardaki kira gelirleriyle ilgili yapılan düzenlemeyle dikkat çekmişti. Kadıahmetoğulları şirketinin Bank Asya başta olmak üzere çeşitli bankalara olan ve yüz milyonlarca lirayı bulan borcu nedeniyle AVM'deki mağazaların kiraları üzerinde haciz işlemi vardı. Bunun üzerine Kadıahmetoğulları şirketi kira gelirleri üzerindeki haciz işlemininden kurtulmak için son bir manevra yapmıştı.

MANEVRASI DA KURTARMADI

Kadıahmetoğulları şirketi AVM'deki kira hakkını MLC Döner isimli şirkete devretti. Alacağın devri (temlik) işlemi sonrası Kadıahmetoğulları şirketinden kiracılarına gönderilen yazıyla kira ödemelerinin MLC Döner şirketine yapılması istenmişti. MLC Döner'in ticari sicil kayıtlarına bakıldığında da ise şirketin 2014 Ağustos ayında Ünal ailesine devredildiği ortaya çıkmıştı. Antalya'nın en büyük AVM'lerinden olan Markantalya'da 160'ın üzerinde mağaza bulunuyor. AVM'nin toplam aylık kira geliri ise milyon dolarlarla ölçülüyor. Alınan kararla, aylık kiralarını kime ödeyeceklerini bilemez duruma gelen AVM'nin kiracıları da rahat bir nefes aldı.

CMK'NIN 248. MADDESİ

Devir işleminin Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 248'inci maddesi gereğince yapıldığı öğrenildi. CMK'nın 248. maddesinde "Kaçak sanığın duruşmaya gelmesini sağlamak amacıyla Türkiye'de bulunan mallarına, hak ve alacaklarına amaçla orantılı olarak mahkeme kararıyla el konulabilir ve gerektiğinde idaresi için kayyum atanır" hükmü yer alıyor. Yeni ceza paketinde firari darbe sanıklarına ilişkin soruşturmada mallarına el koyma, şirketlerine kayyum atama yetkisi CMK'ya taşınmıştı.

FETÖ'NÜN KASASI ADLİYEDE

FETÖ'nün Antalya'daki kasalarından biri olan İsmet Akıl 18 günlük polis sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi. Antalya'da 15 Temmuz öncesi gözaltı kararı çıkınca kayıplara karışan ve Antalya Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi ekiplerinin düzenlediği operasyonla Beldibi'de bir yakınının evinde yakalanan İsmet Akıl, adli makamlara sevk edildi. İşadamı İsmet Akıl'ın, kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmediği, sade bir işadamı olduğunu iddia ettiği öğrenildi.

ŞİRKETİNİ OĞLUNA DEVRETTİ

Haziran 2015'te arandığını öğrendiği sırada sabah sporunda olduğu için eşofmanları ile kaçan İsmet Akıl, Rasanet Gençlik Vakfı aracılığı ile FETÖ'ye himmet toplamakla suçlanıyor. İşadamı Akıl, firari durumdayken verdiği vekaletle şirketlerindeki hisselerini oğluna devrederek kendince tedbir almıştı.
haber32
Son Güncelleme: 15.10.2016 07:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İYAŞ PARK AVM? 2016-10-14 08:06:01

İYAŞ parkın yapımında finansör olarak HAKAN ŞÜKÜRÜN olduğu geniş bir rivayet var komu oyunda. Bahattin Şenolunnda FETÖ yapılanmasında göz altında olduğuna göre bunun da çok derin ARAŞTIRILMASI gerkir bence?

Avatar
Ahmed 2016-10-15 04:06:32

Bu kazık Isparta'ya bitlisten gelen bir şoförken belediye başkanı olan aybatılı tarafından atılmış bir kazıktır. Ispartanın bereketini kıskanan bir tutumla ıspartamızın medar-ı iftiharı çarşamba pazarı katledilmiş, halka ıspartaya büyük darbe vurulmuştur. Bu alışveriş merkezinin bitirilememe sebebi de çok insanın ahıdır. Burası bu AVM'ye helal değildir. Aybatılı sorgulanıp bütün mal varlığı elinden alınarak tazminat karşılanabildiği kadar karşılanmalıdır. Zaten Aybatılı da fetö destekçisidir

Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi