banner121

Girişimci 8 kadın başarılarını 8 Mart için anlattı

Denizli Ticaret Odası (DTO) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, girişimcilik kursuna katılarak hayallerini gerçekleştiren 8 kadın başarılarını anlattı.Denizli Ticaret Odası tarafından düzenlenen girişimcilik kursuna katılan 8...

GENEL 08.03.2018, 13:42
Girişimci 8 kadın başarılarını 8 Mart için anlattı
banner123

Denizli Ticaret Odası (DTO) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, girişimcilik kursuna katılarak hayallerini gerçekleştiren 8 kadın başarılarını anlattı.

Denizli Ticaret Odası tarafından düzenlenen girişimcilik kursuna katılan 8 kadın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hayallerini gerçekleştirdikleri günleri anlattı. Kursta kendilerine verilen eğitimlerden, manevi desteğe, kendilerinde hissettikleri güvenden, iş hayatına kadar sürecin anlatıldığı kısa filmi yayınlayan Denizli Ticaret Odası kadınların hayallerini gerçekleştirmek için bir adım olan kurslarına da devam ediyor.

Kurs ile hayallerindeki işe daha hızla kavuştu

Girişimcilik kursuna katılan Ayşe Kırbaş, kurs bittikten 6 ay sonra kendi işletmesini kurdu. Mermer ihracatçısı olan Kırbaş hayallerini gerçekleştirmesinde girişimcilik kursunun büyük katkısı olduğuna dikkat çekerek, kurs öğretmeninin "Bir ticarete atılacaksanız bunun en az 2-3 katını kazanmalısınız ki girdiğiniz riske değsin" sözünden etkilendiğine dikkat çekti. Kurs ile birlikte yapacağı işi daha iyi anlamaya başladığını belirten Kırbaş, "DTO’nun açtığı kursu öğrendim, başvuruyu, şansımı deneyim, fırsat olur, heves olur dedim. Kabul edildi kurslara katıldım. Yapmak istediğim iş kafamda oturmaya başladı, maddi olarak neler bulmam gerekir, önüme tablo şeklinde konuldu. Girişimcilik kursundan 6 ay sonra kendi iş yerimi kurdum. ’Bir ticarete atılacaksanız bunun en az 2-3 katını kazanmalısınız ki girdiğiniz riske değsin’ demişti kurs hocam. O söz beni gerçekten de düşündürdü. Bir işe gireceğim ama 2-3 katı kazanabilecek miyim? Gerçekten de o riski alabilecek miyim? Yaptığım tabloda aslında 2-3 katından fazlası, 10 katına kadar kazanacağımı gördüm. İlk yıl 2 milyon dolarlık ihracat yaptım. Büyük firmaların bile yapamadığı rakamdı. Herkes bizi tanıdı davet etmeye başladı. Ürünlerimizi satar mısınız? diyerek gelmeye başladılar. Bayanlar için kolay değil. Yıllarca çocuğumda küçük, yurt dışı şehir dışı yaptım, fedakarlık yaptık. Emek olmadan yemek olmuyor. Çok emek verdim. Doğal taş aşığıyım işi sevince başarı da geliyor" dedi.

“Kendime güvenim geldi”

Zücaciye İşletmecisi Dilek Karaca, kurslarda verilen eğitimler ile projesini kendisinin hazırladığı söyledi. Karaca, "Aileme destek olabilmek için ne yaparım diye düşündüm. Uzun zamandır iş kurma hayalim vardı. Arkadaşlarım önerisi ile Denizli Ticaret Odası’nın girişimcilik kurslarına başvurdum. Kısa sürede kaydoldum ve güzel bir eğitim oldu. Kendime güvenim geldi, çok destekleri oldu. Zaten aldığımız kurslarda projeyi kendimiz yapabileceğimizi söylediler. Kurs bittikten sonrada projemi kendim hazırladım ve daha sonra KOSGEB’e sundum. İşyerinde zamanın nasıl geçtiğini bilmiyorum. Sabah geliyorum, hemen akşam olmuş. Akşam eve gidiyorum, yine yemeğimi yapıyorum temizliğimi yapıyorum. Şimdi daha çok işe yaradığımı düşünüyorum. Önceden eşimden para isteyen ben, hiçbir işe yaramıyormuşum gibi geliyordu. Kurs ve iş hayatımda kendime güven geldi. İş kurmak isteyenlere tavsiye ederim. Bu süreçte bana destek olan kardeşime, eşime, çocuklarıma daha sonra kursumuzda faydalı olan öğretmenlerimize, Denizli Ticaret Odası Başkanına teşekkür ederim. İşlemler çok hızlı ilerledi" ifadelerini kullandı

"Evde oturmak kötü bir şey”

Bozkurt ilçesinde yaşayan Gülşen Arda, ev hanımıyken hayalini kurduğu işyerine Denizli Ticaret Odası girişimcilik kursu ile kavuştuğunu belirterek, "Bir ev hanımı olarak, evde durmak çok kötü. Yani bir şeyler yapmamız gerekiyor. Eşimize, çocuğumuza, milletimize bir destek yapmamız gerekiyor. Boş durmak bayanlar için çok kötü bir şey" şeklinde konuştu.

Ev hanımlığından iş hayatına geçti

Çocuklarının okula başlaması ile çalışmak isteyen ve kendi işini kurmak için düşünen Şeyma Çetin, muhasebecisinin önerisiyle başladığı DTO girişimcilik kursları sonrası, şimdi Almanya’dan ithal ettiği ürünleri satıyor. Yurt dışından getirttiği ürünleri satan Çetin, işyeri için projeyi kendisinin hazırladığını belirterek "İşe girişmeden önce ev hanımıydım, 2 çocuğum vardı sonra çocuklarım okula başlayınca boşluğa düştüm. Ne yapabilirim diye düşünürken, yurt dışından geldiğim için, çevremdeki arkadaşlarım, yurt dışı ziyaretlerimde benden bir şeyler istemeye başladı. Bunu nasıl fırsata çevirebilirim Türkiye’ye ne getirebilirim diye eşimle birlikte düşündük. Bu işi yapmaya karar verdiğimizde nasıl yapabilir diye araştırma içine girdik. Projemi muhasebecim yardımıyla hazırladım. Almanya’dan solingen ürünlerin ithalatına başladım. Aileme, Ticaret Odasına, çevremde beni destekleyen herkese teşekkür ederim" diye konuştu.

"Evde çevresi için yaptığı tatlı ve pastaları şimdi müşterileri için yapıyor”

Kafe açan Özlem Çelik, evde çevresine, akrabalarına yaptığı pasta ve tatlıları şimdi kendi işletmesinde müşterileri için yapıyor. Özlem Çelik kursta aldığı eğitimlerin çok faydasını gördüğünü kaydederek, "Hayallerim vardı, hayallerimi gerçekleştirdim. Bir işte çalışmadım ama okulumu bitirdikten sonra, evde çevremdekilere pasta tatlı yaparak kendimi geliştirdim. Kurslara katıldım. Kuzenim ve bir arkadaşım ticaret odası girişimcilik kurslarına katıldı. Onların başarılarını gördüm, iş yerlerini açtıklarını gördüm. Girişimcilik kursunda KOSGEB’in desteğini gördüm. İşyerim için gerekli olan bilgileri aldım. Böyle bir iş yerinin sahibi olacağıma 10 yıl önce sorsalardı yada söyleselerdi, inanmazdım. Bu hayalleri ben gerçekleştirdim, tabi ki adım atarak ama sonra ailem ve çevrem destek oldu. Sonra girişimcilik kursundan aldığım destek oldu" dedi.

Babası gibi esnaf olmak istedi, kendi iş yerini açtı

Hayalinde esnaf olmak, kendi işyerine sahip olmak hedefine, DTO tarafından düzenlenen girişimcilik kursu ile adım atan Türcan Karakaş açtığı butik ile kendi iş yerinin sahibi oldu. Karakaş, kurslara katılmasaydı, hayallerini ertelemeye devam edeceğini belirterek "Hep böyle babamdan gördüğüm üzere esnaf olayım, kendi işim olsun, kendi işimin başında durayım istiyordum. Ben butik açmayı çok istiyordum. Kadınlar kesinlikle gitmeliler, ertelemesinler. Mutlaka o kurslara katılsınlar, illa butik değil pastalar var, takılar var, tasarımlar var, fotoğraflar var, bir sürü var. Hobileri neyse onu yapsınlar. Devlet destek veriyorsa eğer, mutlaka gitsinler. Hayallerini ertelemeyen bayanlara diyorum, gitsinler kayıt olsunlar, yapsınlar" açıklamasında bulundu.

"Kadınlara verilen destekler çok avantajlı geldi"

Kendine ait iş yeri açma hayali olan fakat maddi olarak, hayalindeki işyerini açacak kadar birikimi olmayan Saadet Kundakçıoğlu, kadınlara verilen desteklerin avantajları ile kendi işyerini açtı. Devletin kadınlara verdiği avantajların önemli olduğunu belirten Kundakçıoğlu, "Başka iş yerinde çalışırken yapamayacağımı fark ettim ve kendime ait işyerimin olması gerektiğini düşündüm. Sevdiğim bir meslek olmasını istedim." ifadelerini kullandı

"Formalite sandığı girişimcilik kursu ile vizyonu değişti"

Kızı ile daha çok vakit geçirmek için kendi iş yeri olmasını isteyen Hülya Saral, DTO Girişimcilik kurslarını formalite düşünürken, kurslardan aldığı eğitimle vizyonunu değiştiğini söyledi. DTO tarafından düzenlenen girişimcilik kursuna katılarak aldığı sertifikayla kendi işyerini açmaya adım atan Saral, kurstan aldığı eğitim ile vizyonunun değiştiğini söyledi. Eğitimlere önyargılı bakmasına rağmen bakış açısının değiştiğini belirten Saral, "Aslında birazcıkta kendi işyerimin olmasını istememin sebebi kız çocuğum olduğu için, kendi işim olsun, onla da biraz vakit geçireyim. Yanımda bulunsun, gibi düşüncelerim olduğu için, bir senedir hep böyle, ne yapabilirim, ne yaparım, diye düşünürken, işyeri açma gibi kafamda bir düşünce oluştu ve işyerimi açtım. İşyerimi açmadan önce DTO girişimcilik kursları hakkında gideyim, oradan destek alayım, tabi ki işyeri açarken belli bir bütçeniz olması lazım. Girişimcilik kurslarını ben şöyle düşündüm, 50 bin lira para verecekler, 4 gün formaliteden gideceğiz, mülakat vesaire gibi 4 gün kurs kısmından bir şeyler öğrenebileceğimi düşünemedim. Bir kere vizyon genişliyor. Öğretmenlerimiz çok yardımcı oldu. Sıdıka hanım çok sağ olsun. Onlar sayesinde bu katkı oldu. Kafamda soru işaretleri vardı, ama kursa gittikten sonra daha çok heyecanlandım. Daha zevkle evet ben yapabilirim diye düşünmeye başladım. Tasarım ürünler üzerine çalışıyoruz, tamamen ahşap ve sağlıklı, el işçiliği olan ürünler. Her yerde çok bulamayacağınız ürünler hakkında bir sektör seçtim. Çok zor değil, gelip geçerken afişi kursu görürler değerlendirirler. 4 günde hayatım çok büyük faydası oldu. Bir şeyler yaparken o öğrendiklerimle yola çıkıyorum ve düşünüyorum. İnşallah herkes için hayırlısı olur. Dediğim gibi ufacık bir kıvılcım aslında yeterli, herkes bunu değerlendirsin çünkü bu büyük bir fırsat. Denizli Ticaret Odası Başkanlığına açtığı bu kurstan dolayı, öğretmenlerimize gerçekten çok teşekkür ederim" şeklinde konuştu.
haber32
haber32
Yorumlar (1)
Murat Acar 2 yıl önce
merhaba,
finansal ihtiyaçlarınızı çözmek için acil bir krediye ihtiyacınız var, 5.000,00 tl'den 10.000.000,00 tl'ye kadar kredi sunuyoruz, güvenilir, verimli, hızlı ve dinamik,% 100 garantiyle, (avro, i̇ngiliz sterlini ve dolar) i̇lgilendiğiniz takdirde tüm krediler için geçerli faiz oranı (% 2).

e-posta: (muratacarfinancialservice@gmail.com)

teşekkürler.
haber32 haber32
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 14 Aralık 2019
İmsak 06:31
Güneş 07:58
Öğle 12:58
İkindi 15:26
Akşam 17:47
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Alanyaspor 15 23
7. Galatasaray 14 23
8. Malatyaspor 14 20
9. Göztepe 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Gaziantep FK 14 17
12. Çaykur Rizespor 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Antalyaspor 15 13
16. Kasımpaşa 14 12
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 14 22
7. Menemen Belediyespor 14 22
8. Altay 15 20
9. Fatih Karagümrük 14 20
10. Balıkesirspor 14 19
11. Giresunspor 14 19
12. Adana Demirspor 15 18
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Arsenal 16 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 16 22
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 16 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 17 19
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 17 10
20. Espanyol 16 9
Günün Karikatürü Tümü