haber32
banner77
03 Haziran 2019 Pazartesi 03:57
Yangınlara Karşı Ne Kadar Hazırlıklısınız?
haber32

Hemen her gün birden çok yangın haberi medyada yer alırken siz yangına karşı ne kadar hazırlıklısınız? Sadece yangın sigortası yaptırmanın tam anlamı ile bir önlem olduğunu söylemek imkansız. İstanbul başta olmak üzere çarpık kentleşmenin yaygın olduğu büyük şehirlerde dar sokaklar, hatalı park edilen araçlar, yanlış mimari, yangın söndürme sistemleri bulunmayan binalar nedeni ile çok fazla can ve mal kaybı yaşanmakta. Tedbirsiz yakalanılan yangınlar neticesinde ortaya çıkan vahim tabloların bertaraf edilmesi, tamamen ortadan kaldırılamasa bile en aza indirgenmesi mümkün.  Doğru uygulamalar ve ekipman ile yangın zararının önüne geçilebilir. Peki, yangından korunmak, yangına zamanında müdahale edebilmek ve yangından en az zayiat ile kurtulmak için neler yapılabilir?

Ülkemizde Meydana Gelen Yangınlar

Yapılan istatistik çalışmalarına göre sadece İstanbul’da 2013-2017 yılları arasında 27704 konut yangını meydana gelmiştir. 758 fabrika yangını meydana gelirken, 32592 diğer bina da yangından zarar görmüş. Her gün ortalama 110 yangının meydana geldiği dikkate alınırsa yangın riskinin büyüklüğü de fark edilmiş olur. Afetlerle mücadele ve önlem alınması noktasında toplumsal bilincin oluşturulmasının önemi bir kez daha karşımıza çıkıyor.  Mal kayıpları bir kenara, yangınlar neticesinde ortaya çıkan can kayıpları ne yazık ki telafisi olmayan acı sonuçlar. Yangın esnasında mahsur kalma, korku ve panik ile binadan atlama, kaçma teşebbüsü esnasında zehirlenme gibi durumlar sonucunda ölüm olayları yaşanıyor. Özellikle donanımsal eksiklikler ve tatbikat uygulamalarının yapılmaması ya da ciddiye alınmaması, bu vahim sonuçlara neden oluyor.

Yangına Karşı Nasıl Önlem Alınır?

Yangına karşı alacağınız çok basit önlemler ile kendinizi korumanız mümkün. Öncelikle yangın, yanıcı, patlayıcı, parlayıcı maddeler ve diğer yangınla ilişkili konularda az da olsa fikir sahibi olmalısınız. Sadece yangının kendisi ile ilgili bilgilere sahip olmak yetersiz kalır. Yangın müdahale ekipmanları ve diğer yangın söndürme sistemlerinden de istifade etmelisiniz. Her ne kadar büyümüş olan yangınlarda çok etkili olmayacak olsa da özellikle yeni başlamış ve küçük yangınlara müdahale edebilmeniz için yangın söndürme tüpünün uygun alanlarda muhafaza ediliyor olması gerekir. Trafiğe çıkılan araçlarda bulundurulması kanuni zorunluluk olan yangın tüplerinin öneminin kavranması gerekir. İhtiyaç duyulan ana kadar kontrolünün yapılması ihmal edilen yangın söndürme tüpü pek çok yangını büyümeden söndürmenize yardımcı olabilir. Kontrolü ile birlikte yangın söndürme tüpü dolumu da ehemmiyetle yapılması gereken bir işlemdir. Doğru çalışan, kontrolü ve bakımı periyodik olarak yapılmış yangın tüpünden acil durumlarda istifade etmek istediğinizde sıkıntı yaşamazsınız. Muayenesi, bakımı ve dolumu doğru yapılmamış bir yangın söndürme tüpü ile kendinizi güvende hissedemezsiniz. İş yeri vasıflı binalar ve araçlarda çıkan yangınların çoğunun, insanların etrafında ya da içerisinde bulunmasına rağmen çok çabuk büyümelerinin temel sebeplerinden biri de bakımsız yangın söndürme tüpleridir.

İnsan gücü ile yangına müdahale esnasında kullanılacak ekipmanların yanı sıra otomatik sistemler, özellikle modern binalarda büyük önem taşıyor. Sistemin kullanılacağı binanın mahiyetine göre sistemin içeriği de değişiklik arz ediyor. Bunun temel nedeni ise yanıcı maddelerin yanma reaksiyonlarındaki farklılıkları. Kimyasal bir madde yangını ile akaryakıt yangınına aynı içerik ile müdahaleden eş değer sonuçlar alınamaz. Her ne kadar su ile her yangının söndürülebileceği geniş yanılgısı toplumumuzda hakim olsa da yangının türüne göre kullanılan söndürücü madde değişiklik gösterir. Buradaki en önemli soru ise binanızın koşullarına göre yangın söndürme sistemlerini nasıl temin edeceksiniz? İşte burada devreye işinin profesyonelleri giriyor. Eviniz, fabrikanız veya iş yerinizin kullanım şartları, yangın riski taşıyan eşyalar ve maddeler ile olası yangınlara karşı müdahale şeklinizin belirlenmesi için mutlaka profesyonel destek almalısınız.

Uygun Yangın Söndürme Sistemi Nasıl Kurulur?

Bilgi eksikliği ve hazırlıksız olmak en büyük risktir. Kurum ve kuruluşlarda, okullarda ve sanayi şehirlerinde yangın hakkında bilinçlendirilmenin artırılması öncelikli şart olarak karşımıza çıkıyor. Yangın müdahale tatbikatları, eğitimler ve sertifikasyonlar ile insanların yangına karşı hazırlıklı hale getirilmesi hayli önemli. Kişi eğitiminin ardından ise uygun sistemlerin tercih edilerek binaların hazırlıklı hale getirilmesi var. Hafife alınmaması gereken yangın riskine karşı olası ihtiyaca tam olarak cevap verecek sistemin binalara kurulması gerekir. Gazlı, köpüklü, kuru kimyevi tozlu içeriklerden sizin için en uygun olanının belirlenmesi ilk aşama. Uygun içerik ve sistem belirlendikten sonra kurulumun da her an müdahaleye hazır olunacak şekilde muntazam yapılması son derece önemli. Büyük yıkımlara ve kayıplara neden olan yangına karşı alınacak önlemler sizi büyük can ve mal zayiatından kurtarabilir. Bu konuda profesyonel destek alabileceğiniz Ardan Yangın Söndürme Sistemlerişirketine0212 624 01 17 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi