banner121

22 Sanığın 15'ini Cezaevinde Tanımış

İsa Yalçın'dan bomba açıklamalar. Akdeniz Özel röportaj.

Isparta 31.01.2012, 13:13 31.01.2012, 14:02
22 Sanığın 15'ini Cezaevinde Tanımış
banner123

MHP İl Başkanı İsa Yalçın, 4 ay tutuklu kaldığı Isparta Cezaevi’nden çıktıktan sonra ilk açıklamasını Akdeniz’e yaptı. Akdeniz Genel Yayın Yönetmeni Soner Toros’un sorularını cevaplandıran MHP İl Başkanı Yalçın, tutukluluk süresinde yaşananları ve hissettiklerini, iddianameye ilişkin suçlamaları ve daha bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

SABAH 6’DA 4 POLİS GELDİ GÖZALTINA ALINACAĞIM HİÇ AKLIMA GELMEMİŞTİ

            O günün sabahına dönen MHP İl Başkanı İsa Yalçın, gözaltına alındığı günü ve yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Kesinlikle böyle bir şey beklemiyordum. İnsanların alışık olduğu bir durum değil. Ancak televizyon ekranlarından bunları görüyoruz. O gün il başkanları toplantısı için Denizli’ye gidecektim. Sabah erken kalkmıştım, zil çaldı. Saat 06’ya geliyordu. Kapıyı ben açtım. 4 polis memuruydu. Görevli olan polis memuru arama izinlerinin olduğunu, Belediyeyle ilgili operasyon olduğunu ve evi aramaları gerektiğini söylediler. Çalışma odamda arama yaptılar. Evde misafirlerimiz vardı, onları uyandırdı. Çocuk vardı, onu uyandırmadık. Evi aradılar, istedikleri yerlere baktılar. Evde operasyon yaptıkları konuyla alakalı bir şey bulamadılar. İşyerimde arama yaptılar. Ben o anda gözaltına alınacağımı bilmiyordum. Orada da 45 dakika arama yapıldı. Belediye ile ilgili yazı, belge var mı diye arandı. Benim basın toplantıları ve televizyon programları ile ilgili almış olduğum notlar vardı. Belli notlar aldığım ajandam vardı. İçinde çok not olduğu için incelemek istediler. Orada bana gözaltımın da olduğu söylendi. İtiraz etme durumum yoktu. Hastaneden rapor alındı. Sonra emniyete gittik. Emniyette 1.gün ifade alınır mı diye bekledik, 2.gün yine aynı şekilde, 3.yine bir gelişme olmadı. 3.gün akşam üzeri, pazar günü ifade alınmak için çağrıldık. Emniyet’te bulunduğumuz ortam, şartlar çok iyiydi. Orada her türlü kolaylık sağlanıyordu. Ama sonuçta endişeli bir bekleyiş vardı. İfade için üst kata çıkacağımız söylendi ve ilk defa konuyu orada öğrendim. Sorulan soruları telefon görüşmeleri okunduktan sonra anlayabildim.

İDDİA EDİLDİĞİ GİBİ DEĞİL

            Mesela megalıght ihalesinin bir organizasyonla bir firmanın aldığı iddia ediliyor. İddia edilen ihale ne yapıldığını ne de tarihini biliyorum. Hiçbir şey bilmiyorum ama 3-5 ay önce belediyeye iş yapan firmanın benim yanıma gelip belediyede bir takım işler yaptığını ve ödemede sıkıntı olduğunu söylemişti. Belediyede bir takım sıkıntılar vardı. Çünkü çok borçlu bir belediye idi. Ona söyledim ki ‘eğer  siz işi hakkı ile yaparsanız, fiyatlarınız uygun olursa Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın paranızı aynı gün verir, hiçbir ihaleden korkmayın girin’ dedim. Kendisi de rahatladı. ‘Fiyatı en düşük veren alır’ dedim. Daha sonra bu firma yetkilisi ve diğerleri görüşmeler yapmışlar. Benim hiçbir şekilde, hiçbir kimseyle görüşmem yok. İhalenin tarihini de bilmiyorum. Ama o ortamda benim de böyle bir tavsiyede bulunduğum söylenmiş. İhale 5 Ocak tarihinde yapılmış. Biz de 3 Ocak tarihinde bir toplantı yapmışız. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’nin programının nasıl yapılacağıyla ilgili bir toplantı yapılmıştı. İddia eden kişi o toplantının 2 gün sonraki ihaleyle alakalı olduğunu söylüyor. Ancak böyle bir şey olmadı.”

AHLAK DIŞI BİR ŞEKİLDE BU İŞİN ÜZERİNE GİDİLMİŞ

            MHP İl Başkanı İsa Yalçın, hukuki süreci etkilememek için bazı açıklamaları yapmaktan kaçındığını söyledi. Yalçın, “Şu an hukuki süreci etkilememek için bir şey söylemiyorum. Ama zaman içerisinde bunların kimlere nasıl servis yapıldığını ve kimlerin beni zaman zaman içerisinde arayıp, bu konuda bilgi verdiğini ben de şaşırdığımı anlatacağım. Art niyetlice, insafsızca, ahlak dışı bir şekilde bu işin üzerine gitmişler” diye önemli bir iddiada bulundu.

SAVUNMAMIZ İDDİANAMEDE DİKKATE ALINMAMIŞ

            MHP İl Başkanı Yalçın, mahkeme sürecinde adaletin yerini bulacağına inandığını belirterek şöyle devam etti:

            “Bu mahkemede adalet yerini bulacaktır. Bu 120 günlük süreç içerisinde biran önce iddianamenin hazırlanmasını istedik. Sonuçta iş mahkemeye geldikten sonra savunmamızı yapacaktık. Çünkü Emniyet’te, savcılığa ve nöbetçi mahkemeye karşı verdiğimiz ifadelerin iddianamede dikkate alınmadığını görüyoruz. İlk gün sorulan sorular aynen iddianamede yer alıyor. Biz savunmaya mahkemede başlayacağız.”

EMNİYET VE CEZAEVİ GÖREVLİLERİNE TEŞEKKÜR

            Zor günler yaşadıklarını ancak kamu görevlilerinin kanunlar çerçevesinde kendilerine yardımcı olduğunu belirten Yalçın,

            “Zor günlük yaşadık. O yaşadığımız günleri anlatırken bile tüylerimiz diken diken oluyor. Kimsenin alışık olmadığı ve kimsenin layık olmadığı bir durum. Kanunlar çerçevesinde Emniyet’teki polislerin, Cezaevi’ndeki görevlilerin ellerinden geleni yapmalarına rağmen bizlerin asla hak etmediğimizi düşündüğümüz ve hiçbir zaman da kendimize layık görmediğimiz bu ortamda psikolojik sıkıntılar yaşadık. Ama yine de etrafımızdaki kişilerin kanunların kendilerine verdiği imkan kadar yardımcı olmalarını görmek bizi bir derece olsun rahatlattı” diye konuştu.

7 YAŞINDAKİ OĞLU, O’NU YURT DIŞINDA BİLDİ

            İsa Yalçın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

            “Mahkemenin sonucuyla ilgili, en ufak endişem hiçbir zaman olmadı. Biran önce serbest kalmak, tutuksuz yargılanmak ve kendimi o şekilde savunmak istedim. Bulunduğumuz şartların çok iyi olmaması, aile çevresinde yaşanan sıkıntılar var. Yargılamayla karşı karşıya kalmanız var. En basiti kendi oğlum benim cezaevinde olduğum sürece yurt dışında olduğum söylendi. 7 yaşındaki oğlum 120 gün boyunca beni hiç göremedi. Allah bunu kimseye yaşatmasın. O kadar zor ki. Bize bu iftiraları atanlara bile cenabı Allah bunu yaşatmasın. 120 gün sonra iddianame Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi. Hazırlayan savcı en yakın mahkemeye itiraz etti. Oradan kısmen kabul, kısmen ret gibi bir karar ortaya çıktı. Sonra iddianameyi hazırlayan savcı bey tekrar iddianame hazırladı veya düzenlemelerini yaptı. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul etti. Şu anda iddianame üzerinde avukatlarımız çalışıyor. Biz de savunmaların hazırlanması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

GENEL BAŞKANIMIZ ‘SABRETMEM GEREKTİĞİ’ YÖNÜNDE MESAJLAR GÖNDERDİ

            Bu sürede benim de bir görevim var, il başkanıyım. İlk olayın olduğunda genel başkanımızın talimatıyla 3 genel başkan yardımcısı Isparta’ya geldi. Beni ziyaret ettiler. Orada ilk söyledikleri genel başkanımızın kesin talimatı olduğu, sonuna kadar arkamda olduklarını ve destekleyeceklerini söylediler. Hukuki bir süreç, onların bu sürece müdahale etmesi mümkün değil. Onlardan da bu konunun her gün gündemde olmasını istemedim. Biran önce polisin fezlekesini hazırlaması sonra da nihai sonuç için savcı iddianamesinin tamamlanması aşamasına kadar açıklamaların yapılmamasını istedim. Genel Başkanımız sabretmem gerektiği konusunda haber gönderiyordu. İlk günden itibaren benim en ufak endişem olmadı.

AKLIMA GELMEYEN BİR İMTİHAN

Bu dönemin bütün olumsuzluklarına rağmen olumlu baktığımız tarafları var. İçerde az bir tecrübe edinmedik. Ben kendi durumumu düşündüğüm zaman insanlar mesleğinde tecrübe kazanırken bir takım imtihanlardan geçiyorlar. Ben böyle imtihan edildim. Bu imtihandan başarıyla geçeceğime inanıyorum. Aklıma gelmeyen bir imtihan. Edindiğim en büyük tecrübe. Mesleki mastırımı tamamladım. Kanunların dışına çıkmadık ama şüphe uyandıracak konuşmaların kötüye uyarlanabileceğini gördük. Daha da dikkatli olabilirdik. Ama insanlar çalıştıkları zamanlarda kendilerini sürekli çek edip, kontrol etmek yerine sürekli bir şeyler yapma çabası altında olurken zaman zaman ufak-tefek hatalar yapıyoruz, yapmışız da. Bu bize normalde olması gerekenden 10 kat daha ağır fatura ile önümüze konuldu. İsa Yalçın olarak söyleyeceğim şudur; Hiçbir yerde kamu zararı oluşturacak, kamunun kaynaklarını A, B, C yerine kullanacak veya menfaat temin edecek bir durumda olmadım.

Belediyeye ait resmi bir arabanın partide seçim arabası olarak kullanılması iddia edildi. Bu araba 2007 yılında Milliyetçi Hareket Partisi’nin alığı araba. Mağdur olan partimizdir. Hiçbir bedel ödemeden Belediye başkanımıza vermiş olduğumuz arabaydı. Bilbord ve diğer şeylerle ilgili yaptığımız her şey ya genel merkez tarafından ödenmiş ya da Isparta İl Başkanlığı tarafından faturalandırılmış ve ödenmiştir. Yapmış olduğumuz hiçbir işi Belediyede fatura ettirdiğimiz söz konusu olmadı, olması da mümkün değildir.”

haber32
haber32
Yorumlar (3)
32 8 yıl önce
artık maduru oynarlar,toplum madurun yanında olmayı sever,ateş olmayan yerden duman tütmez,bunu herkes bilmeli........
edep yahu 8 yıl önce
bu suçlamlar biraz mantıklı olsa tamam dicem.ama akla mantığıa sığmayan iddialar.bu suçlamları yapanlar kafalarını yastığa koyduklarında uyuyabiliyorlarmı?insanlara iftira atarak kazandıkları paraları çocuklarına nasıl yediriyolar?biraz insan olun....
okan 8 yıl önce
Bu işin siyasi bir karalama kampanyası olduğu belli oldu artık. Sayın Balamana soruşturma izni bile vermeyen iç işleri bakanlığı diğer belediyeleri didik didik ediyor. Birşey bulamasa da çmur at izi kalsın. Bu insanların suçsuz yere yattığı günlerin hesabını kim verecek. Allah korkusu kalmamış insanlarda.
haber32 haber32
14°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 12 Kasım 2019
İmsak 06:05
Güneş 07:28
Öğle 12:47
İkindi 15:32
Akşam 17:56
Yatsı 19:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü
hazır ofis