banner121

4 Bin TL Maaş Var İşçi Yok!

Isparta 30.08.2014, 15:55 30.11.-0001, 00:00
4 Bin TL Maaş Var İşçi Yok!
Yüzde 100 Türk yapımı spor ve av tüfeği üretip ABD başta olmak üzere Avrupa’ya ihraç eden Kofs Makine ve Orman Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi’nin Genel Müdürü Ali İhsan Kuzu, endüstride inanılmaz oranda ‘nitelikli personel’ açığının bulunduğun

A’dan Z’ye tamamı Türk Mühendisleri tarafından tasarlanan ve üretilen spor ve av tüfeği, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başta olmak üzere tüm Avrupa’ya KOFS markası ile ihraç ediliyor. KOFS Markası’nın Yaratıcısı Ali İhsan Kuzu, nitelikli personel bulamamaktan şikâyetçi: ‘Nitelikli personel, performansına göre 4 Bin TL maaş alıyor. Ancak nitelikli personel bulamıyoruz. Aradığım özellikler olsun, şu an; hemen 50 kişiyi işe alırım.’

ABD’YE YETİŞEMİYORUM

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ile hayata geçirdiği proje sayesinde aylık üretimi 3 Bin silaha çıkardıklarını anlatan Kofs Makine ve Orman Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi’nin Genel Müdürü Ali İhsan Kuzu, “A’dan Z’ye tüm parçalarını Isparta’da üretiyoruz. Hiçbir unsurunu ithal etmiyoruz. Tamamen Türk Mühendisleri’nin eseri… Amerika Birleşik Devletleri’nin taleplerine yetişemiyorum, Avrupa sırada bekliyor” dedi.

4 BİN TL MAAŞ ALAN VAR

Isparta’da büyük bir ‘Nitelikli Personel Sorunu’ bulunduğunu kaydeden Genel Müdür Kuzu, “Maaş politikamız, ‘verimliliğe odaklı’... Kurum içerisinde 3 Bin TL, 4 Bin TL maaş alan çalışanlarımız var. Hep söylüyoruz, bir daha anlatalım: ‘Millî Eğitim, Çalışma ve İş Kurumu ve diğer paydaşlar, ‘nitelikli personel’ problemine çözüm üretmelidir. Bu konuda biz de her türlü desteği vereceğimizi vaat ediyoruz.”

Yüzde 100 Türk yapımı; Batı Akdenizli KOFS LTD. Ş., ABD’nin kalbini feth etti. Şimdi ise...

AVRUPA’YA NİŞAN ALDI

KOFS Makine ve Orman Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi Genel Müdürü Ali İhsan Kuzu, yatırım hikâyesini şöyle anlattı:

6.5 MİLYON TL

“Tüfek grubunda uzman Düzce, Konya ve Burdur’dur. Tabancada ise Karadeniz Bölgesi. Ben çocukluğumdan bu yana sektör içerisindeyim. 2009 yılında Isparta’ya gelmeye karar verdik. Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi’nde 5 Bin m2 yüz ölçümü olan; 3 Bin m2 kapalı alanlı kereste fabrikasını satın aldık. 6.5 Milyon TL bütçe ile tüfek üretim fabrikasına dönüştürdük.

8 MARKA, 19 MODEL

Bu bir tutku işi. Çocuklarım ile birlikte KOFS’u çok daha ileriye taşımanın gayreti içerisindeyiz. Oğlum Muhammed (29) Yeditepe Üniversitesi Elektronik Mühendisliği’ni burslu olarak tamamladı. Ancak buradan kopamadı. İmalattan sorumlu olarak görev yapıyor. 27 yaşındaki oğlum Osman ise Satış Müdürü olarak görev yapıyor. O da İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) mezundur. 8 markamız var. 19 modelde sınırsız seçenek sunuyoruz.”

TASARIMI BEN YAPIYORUM

Bizim 2 özgün yönümüz var. İlki, süper poze, çift kırma ve tek kırma silahlarımızın tasarımını kendimiz yapıyoruz. Tasarlıyorum, lazer yazıcı ile de üzerine işliyoruz. İkincisi ise yüzde 100 ihracat odaklı çalışıyoruz. Türkiye iç piyasasına ürünlerimizi vermiyoruz. Ne Isparta’ya ne de Türkiye’ye...

Direkt ihraç ediyoruz. Ağırlık olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) veriyoruz. Bunu İtalya, Fransa, İspanya, İngiltere, İrlanda, Lübnan, Ortadoğu ülkeleri izliyor.

YÜZDE 100 TÜRK YAPIMI

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ile yollarımızın kesişmesi firma ziyaretleri sayesinde oldu. Bu bağlamda BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ve Yatırım Destek Ofisi (YDO) Koordinatörü Ali Galip Bilgili ve tüm ekibine can-ı gönülden teşekkür ediyoruz.

Lütfen farklı bir şekilde algılanmasın; biz Isparta için örnek teşkil edecek bir firmayız. Şöyle ki;

BAKA öncesi istihdamımız 20 idi. Proje yaptık. 60’a yükseldi. Yola çıkarken öngördüğümüz istihdam 8 idi. Ama proje o kadar akılcı ve verimli uygulandı ki 32 kişi daha KOFS ailesine katıldı.

Üretimimize bakacak olursak, aylık 500 idi. BAKA projesi sonrası aylık 1500’e yükseldi. Çok yakın bir gelecekte bu sayı 3.000’e çıkacak.

Eskiden namlu ve dipçik kısmını Türkiye iç piyasasından sağlıyorduk. Bazen de ithalata yöneliyorduk. Ama şimdi hepsini burada üretiyoruz. Yani yüzde 100 Türk yapımı oldu. KOFS, bir Isparta markası. Batı Akdeniz markası. Ve endüstrisinde dünya çapında bir marka haline geldi. O açıdan diyorum ‘biz Isparta için örnek bir kurumuz. Ve çok daha iyi olacak’ diye...

3 MİLYON TL EK YATIRIM

Kofs Makine ve Orman Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi olarak, ‘Tamamı İhracata Yönelik Av Tüfeği Aksamları Üretimi İçin Ek Yatırım’ başlıklı bir proje hazırladık. Proje maliyeti 607. 192 TL idi. Bunun 303.506 TL’sini BAKA karşıladı. Proje Temmuz 2012’de başladı. Mart 2013’te ise tamamlandı.

Proje ile Namlu Tesisi kurduk.

Bilgisayar kontrollü CNC Torna Tezgâhı aldık

CNC Taşlama Tezgâhı aldık

Honlama Tezgâhları aldık

Sertlik Ölçme Cihazı aldık

Fırın kurduk

İndüksiyon Cihazı (Hızlı Isıtma Sistemi) konuşlandırdık.

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) projesinden sonra kendi öz kaynaklarımızla 3 Milyon 200 Bin TL değerinde yeni yatırımda gerçekleştirdik. Tam devreye girmesi çok yakın bir süreç içerisinde gerçekleşiyor. Düşünün: Aylık 500 tüfek üretiyorduk. BAKA ile 1.500’e yükseldik. Çok yakın bir gelecekte ise 3.000’e çıkacağız. 2014 yılı net hedefimiz 30 Bin.

2014 yılında Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’na tekrar proje sunmak istiyoruz.

LÜTFEN BU SORUN ÇÖZÜLSÜN

Işıltılı bir markayız. ABD’de çok tanınıyoruz. Kişiye özgü tasarımlarımız da var. ABD, Avrupa ve Ortadoğu’dan gelen taleplere yetişemiyoruz. Söyledim ya BAKA öncesi 20 kişi çalışıyorduk. Projesi 8 kişiyi yeni iş gücüne katılımı öngörüyordu. Ama o kadar güzel oldu ki 40 kişi daha ailemize katıldı. Şu an 50 nitelikli personel daha istihdam edebiliriz. Ancak bulamıyoruz. Nitelikli personel bulamıyoruz.

Millî Eğitim Müdürlüğü ve Çalışma ve İş Kurumu birlikte bu soruna çözüm üretmeli. KOFS LTD. Ş.’nde maaş politikası verimliliğe odaklıdır. Aylık 3.000 TL maaş alan arkadaşlarımız var. Ama ne yazık ki nitelikli personel yok. Arıyoruz, bulamıyoruz. Şu an ABD ve Avrupa’daki taleplere yetişemiyoruz

EN DEĞERLİSİ CEVİZ AĞACI

Tüfeğin en önemli parçalarından biri dipçiğidir. Meyveden düşmüş ceviz ağacını (100 yıllık) kullanmayı tercih ediyoruz. Ağacı genellikle Doğu Anadolu Bölgesi’nden getiriyoruz. Burada gerekli işlemlerden geçiriyoruz. Zaman zaman Isparta’dan alıyoruz. Öyle ceviz ağaçları ve üzerindeki desenler vardır ki değeri 500 Avro’yu bile geçer. Ceviz çok önemlidir. Mukavemeti çok iyidir. Çarpılma, vurulma, dönme yapmaz.

Namlu ise çeliktir. İstanbul, İzmir, Bursa’dan alıyoruz. Zaman zaman çeliği ithal ediyoruz. Çubuk olarak keseriz. Deliklerini kendimiz açarız. Bu bizim endüstride çok önemlidir, değerlidir.

Çekirdekten yetişmeyim. O yüzden silahı, üzerindeki işlemeleri kendim tasarlıyorum.

Korkuluk, tetik, kurma mandalı, gövde, namlu, dipçik ve tüm aksamları burada üretiyoruz. Yay ve civataları bile kendimiz üretiyoruz. Kısacası yay aksamı dışındaki tüm parçaları burada üreten uzmanlığa sahibiz.

ULUSLARARASI BİLGİ

Fuarlara çok önem veririz. Bu bağlamda her yıl Mart’ın ilk haftası düzenlenen Almanya’daki uluslararası fuara katılırız. IWA fuarı, neredeyse yarım yüzyıllık bir uzmanlığa sahiptir.

EKO- SİSTEM’İ KORUR

Öncelikle şunun altını kalın bir çizgi ile çiziyorum: Keyif için hayvan öldürülmesine karşıyım.

Avcılık EKO- SİSTEM’i koruma odaklı olmalıdır. Ki, Avrupa’da avcılar tam da bu görevi yerine getiriyor.

Silahlarımız sportif atışlar için de çok önemli tercih nedenidir. Özellikle Avrupa Trap için bizi tercih ediyor.

Şunun da yapılmasını arzu ederim: Herkes iyi derecede silah kullanmayı bilmelidir. Türk kültüründe zaten bu yok mu? ‘At, avrat, silah’

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 5 yaşında bir çocuğa bile silah kullanmayı öğretirler. Çocuğa tüfek attırırlar. Bir müşterimiz var. 400 tane tüfeği var. ABD’de yüz kişiye düşen silah oranı 13.3

Türkiye’de ise bu yönde sağlıklı bir araştırma dâhi yok.

KOFS hem şirketimizin ismi hem de tescilli markamız. Bilim- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı genel şemsiyesi altındaki Türk Patent Enstitüsü’ne (TPE) marka tescili yaptırdık.

Bunun yanında

Zenith

Cavalry

İmpulse

Rampart

Eclipse

Mono var.

AMİRAL GEMİ: SÜPER POZE

Her ürünümüz değerlidir. Aynı yoğun emek ve alın teri harcanır. Ancak KOFS için amiral gemi süper pozedir.

İşçilik ve tasarımına, namlu çapı ve kalibresine göre Bin Avro’ya kadar çıkabilir.

Çift kırma da 250 Avro ile Bin Avro arasındadır

Tek kırma tüfekler ise 100 ile 250 Avro arasında değişkenlik göstermektedir.

HANGİ TESTLERDEN GEÇİYOR

KOFS ve diğer markalar 3 farklı testten başarılı bir şekilde geçiyor. Bu bağlamda da kalite sertifikasına sahip. İşte o sertifikalara yakın plan:

PSF: Yüksek Basınç Testi

Steel Shot: Çelik saçma atabilir özellikte

Light: Hafiflik testi

Akdeniz
haber32
haber32
Yorumlar (13)
yasin 7 yıl önce
Kesin 4 bin tl veriyorlardir...
0 7 yıl önce
4 tl değil 3 bin tlyede razıyı.nasıl basvurcaz.nasıl ozellik arıyorsunuz.
0 7 yıl önce
bu tip insanları anlamıyorum nitelikli personel yokmuş olsa 4 bine alırmış. yahu madem yok açarsın bir kurs eğitirsin yada ön ayak olursun ordan eğitilen adama 3 bin verirsin çok mu zor iştir?
0 7 yıl önce
nereye basvurmamiz lazim. Madem bir sey diyorsunuz, insan bir irtibat numarasi veya bir adres yazarxsiniz .
0 7 yıl önce
sanayide elinden iş çıkan tornacılara sen 3bin versen orada çalışmaz. zaten tezgahında fazlasını rahat rahat kazanıyor. niye bıraksın kendi işini veya kendi işini kurmak varken. kendi işini düzgün yapsa usta kişi zaten ekstralarıyla fazlasını kazanır
0 7 yıl önce
Ben iş için gittim başvuru bile almadılar.alaycı küçümseyici tavırla konuşuyolar.matametik kesirleri sordular.bu gibi bi yerde çalışmayı tavsiye etmem.kpss ye gireceksen buraya işe girme dediler.karar sizin
0 7 yıl önce
Ben iş için gittim başvuru bile almadılar.alaycı küçümseyici tavırla konuşuyolar.matametik kesirleri sordular.bu gibi bi yerde çalışmayı tavsiye etmem.kpss ye gireceksen buraya işe girme dediler.karar sizin
0 7 yıl önce
Reklam Kokan Hareket bunlar usta,kendi reklamını yapmışsın.Tşk.ederiz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
haber32 haber32
12°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Siz Yada Ailenizden biri Covid19 Virüsüne Yakalandınız mı?
Namaz Vakti 19 Nisan 2021
İmsak 04:43
Güneş 06:10
Öğle 13:02
İkindi 16:44
Akşam 19:44
Yatsı 21:05
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. İstanbulspor 31 57
5. Altay 30 54
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 30 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@