banner121

AİLELER BU HABERE DİKKAT UZMANLAR AÇIKLADI

"İHMAL VE İSTİSMAR, GENELLİKLE TANIDIK KİŞİLERDE DAHA FAZLA GÖZLENİYOR"

Isparta 27.04.2018, 21:44 28.04.2018, 10:25
AİLELER BU HABERE DİKKAT UZMANLAR AÇIKLADI
banner123

Isparta Şehir Hastanesi Sosyal Hizmet Uzmanı Tuğba Ersoy: "Kadına yönelik cinsel istismarın sayısını azalttıysak, aynı duyarlılığı göstermemiz durumunda pedofilinin de azalacağını ümit etmekteyim" Isparta Şehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Semiha Şen Kaya:    "İnsanlar travmaya maruz kaldığında, gerek etiketlenme korkusu, gerek toplum tarafından dışlanacağı ve küçük düşürüleceği korkusuyla psikiyatriye başvurmakta zorlanmakta" Isparta Şehir Hastanesi Sosyal Hizmet Uzmanı Tuğba Ersoy, farkındalık oluşması halinde kadına şiddette olduğu gibi pedofili konusunda da azalma olacağını söyledi.

Ersoy "Genellikle bu ihmal ve istismarda bulunan yetişkinlerin tanıdık olma olasılıklarının yüksek olduğu gözlemlenmiştir" dedi. Psikiyatri Uzmanı Semiha Şen Kaya ise, "İnsanlar travmaya maruz kaldığında, gerek etiketlenme korkusu, gerek toplum tarafından dışlanacağı ve küçük düşürüleceği korkusuyla psikiyatriye başvurmakta zorlanmakta. Eğer geç kalınırsa, intihar gibi büyük bir probleme bile yol açabilir" dedi.

  Çocuğun ve engelli çocuğun cinsel ihmal ve istismar konularıyla ilgili bilgi veren Isparta Şehir Hastanesi Sosyal Hizmet Uzmanı Tuğba Ersoy, "Pedofili, Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre, yetişkin bir birey tarafından insan dışı nesne veya çocuğa herhangi bir fiziksel ve psikolojik saldırıdır. Amerikan Pskiyatri Birliği’nin tanımına göre de Parafilik Mental Bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Bu, aşırı cinsel dürtünün insan dışı bir varlığa veya çocuğa yöneltilmesi şeklindedir. Kanunlarla ilgili gerekli düzenlemeler ülkemizde yapılmıştır. Avrupa ülkelerinden, kendi kendine hukuku yeten 5 ülkeden birisi konumunda bulunmaktayız. Anayasamızın 41,42 ve 61. Maddelerinde çocuğu ve aileyi korumaya yönelik kanunlarımız mevcuttur.

Türkiye Cumhuriyeti Ceza Hukuku’na göre de, 103-104 ve 105. Maddelerde gerekli yaptırımlar mevcuttur. Bu maddelere dayanarak, ülkemizde 2010 yılından sonra Çocuk izleme Merkezi (ÇİM) açılmaktadır. Türkiye’de ilk açılan ÇİM Ankara’da olup, hızla ülke genelinde yayılmaktadır. Eskiden ihmal ve istismara uğrayan çocuklarımız, Çocuk Şube’de anemnezi öyküsü alınmaktaydı. Ama çocuklarımızın bu özel durumundan dolayı daha profesyonel yardım yapmak amacıyla Çocuk İzlem Merkezleri ülkemizde hızla yaygınlaşmaktadır. Buralarda özel eğitim almış psikologlar, sosyal hizmet uzmanları ile görüşmeler sağlanmaktadır.

Isparta’mıza Bölge Çocuk İzlem Merkezi olarak Burdur merkezli olarak açılıp, önümüzdeki ilk 3 ay içerisinde de resmi açılışı yapılacaktır. Diğer çevre illerde de Çocuk İzlem Merkezlerine çocuklarımızı yönlendirebilmek için Çocuk Koordinasyon Merkezleri kurulmaktadır. 27 Ocak 1995 yılında da Çocuk Hakları Sözleşmesi, ülkemize iç hukuk olarak yansımış bulunmaktadır" dedi.

  "İhmal ve istismar, genellikle tanıdık kişilerde daha fazla gözleniyor"  

"Ülkemizde ve dünyada, daha çok istismara uğrayan çocuk grupları içerisinde anne ve babaları tarafından ihmal edilen, istismar edilen ya da yasal vasileri ihmal ve istismar edilen, mental gerilik bulunan çocuklarda bu oran daha fazla görülmektedir" diyen Ersoy "Genellikle bu ihmal ve istismarda bulunan yetişkinler, bizim tahmin ettiğimiz gibi öyle dışarıda serseri gibi dolaşan, karanlık, ucube tipler olmayıp, tanıdık olma olasılıklarının yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Bunun nedenlerinden bir tanesi de çocuğa daha rahat yaklaşabilmesi, çocuğu daha rahat kandırabilmesi ve ailenin maalesef güven duygusundan yararlanabilmesidir. İhmal ve istismarın geçtiği yerler, genellikle parklar, ıssız sokaklar, karanlık yerler, genel tuvaletler ilk sıralarda yer almaktadır" diye konuştu.

  "Ailelere önemli görevler düşüyor"  

Çocukların bu tür durumlara maruz kalmamaları adına anne ve babalara önemli görevler düştüğünü kaydeden Ersoy, "Çocuklarımızı cinsel ihmal ve istismardan korumak için ebeveynlerimize bazı görev ve sorumluluklar düşmektedir. İlk etapta çocuklarımıza, bedenine saygıyı öğretmeliyiz. Çocuğumuzun onayı, izni olmadan, kendi kendisine dokunulmaması, öpülmemesi gerektiğini, ‘hayır’ dediğinde herhangi bir suçluluk duygusu duymaması gerektiğini ya da başına bir şey geldiğinde bunu rahatlıkla anne babasına anlatması gerektiğini değişik zaman dilimlerinde çocuğumuza öğretmeliyiz" şeklinde konuştu.  

"Çocuğumuzla konuşmayı ihmal etmemeliyiz"  

"Eğer çocuğumuz herhangi bir cinsel ihmal veya istismara uğramış ise, biz bunu ebeveynler olarak, çocuğun cinsel bölgesinde herhangi bir kızarıklık olup olmadığına bakabiliriz" diyerek bu konudaki örneklemelerden bahseden Ersoy, "Fiziksel nedenlere bağlı olmadan, psikolojik nedenlerden kaynaklı bir karın ağrısı olabilir, çocuğun genel başarısında bir düşüş olabilir, gece uykularında bozulmalar olabilir, iştah ve yeme düzeninde düzensizlikler meydana gelebilir. Kendisine dokunulduğunda aşırı bir tepki verebilir, genel rutinin dışında içine kapanma, huzursuzluk, intihar eğilimi, evden kaçma gibi düşünceler gözlemlediğimiz takdirde çocuğumuzla konuşmayı ihmal etmemeliyiz" dedi.  

Ersoy, çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gereken durumları özetleyerek, "Çocuklarımız, gelişim dönemlerine göre anne ve babalarına çeşitli cinsel sorular sormaktadırlar. Bunlara ‘ayıp’, ‘sorulmaz’ demek

  "Kadına yönelik cinsel istismarın sayısını azalttıysak, aynı duyarlılığı, aynı kararlılığı verdiğimiz takdirde bu sayının da azalacağını ümit etmekteyim"  

İhmal ve istismar konularında herkes ve her kesime önemli görevler düştüğünü ileten Ersoy şunları söyledi:   "Çocuk ihmal ve istismarını önlemede, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında çalışan veya hastanelerde çalışan psikologlar, psikiyatristler, sosyal çalışmacılar, sosyal hizmet uzmanlarının yanı sıra sağlık çalışanları ve öğretmenlere de bu konuda çok ciddi görevler düşmektedir. İhmale uğrayan çocukların tespiti konusunda, özellikle eğitim camiasında yer alan öğretmenlerimiz ve sağlık alanında çalışanlara önemli görevler düşmektedir.

Çocuklarımızı bu konuda hakkında özellikle öğretmenlerimizin bilgilendirmeleri, anormal davranışlar olduğunda bunu gözlemlemeleri ve gerekli, ilgili yerlere yönlendirmeleri gerekmektedir. Ülkemizde bütün insanların, vatandaşların gösterdiği duyarlılık neticesinde nasıl kadına yönelik cinsel istismarın sayısını azalttıysak, yine aynı şekilde çocuklara yönelik cinsel istismarda da aynı duyarlılığı, aynı kararlılığı verdiğimiz takdirde bu sayının da azalacağını ümit etmekteyim."

  "Travmatik bir olaydan sonra, engelli çocukta kontrol kaybı daha da artacaktır"  

Sosyal alandaki durumlarının yanı sıra zihinsel yetersizlik ve farklı engele sahip olan her 4 çocuktan birinin psikiyatrik bir semptoma sahip olduğunu belirten Isparta Şehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Semiha Şen Kaya, "Zihinsel yetersizliği olan çocuklarda, sorunlarla başa çıkma yeteneği azaldığından, zaten ruhsal bozuklukların riskinde bir artış vardır. Genelde her 4 zihinsel engelli çocuktan birinde psikiyatrik bir semptom eşlik etmektedir. Duygusal çatışmaları çözmek için bilişsel yetenekleri azdır ve yargılamaları bozuktur. Bu, onlarda sürekli bir kaygı haline sebep olmaktadır ve depresyona daha yatkındırlar. Travmatik bir olaydan sonra, kontrol kaybı daha da artacaktır, kendini daha korumasız hissedecektir ve güçsüz kalacaktır" diye konuştu.

  "Kaygılarını ifade etmekte daha çok zorlanacaklardır"  

Engelli bireylerin normalde güç olan ifade yeteneklerinin, yaşadıkları travma sonrasında daha da artacağına dikkat çeken Psikiyatri Uzmanı Semiha Şen Kaya, "Zihinsel yetersizliği olan çocukların travma sonrası etkilenmeleri ve verdiği tepkiler, normal gelişen bir çocuktan farklı olmayacaktır. Ancak bilişsel yetersizlikleri ve engellerine bağlı olarak, travmayı algılamaları ve etkilenmeleri farklılık gösterecektir. Kaygılarını ifade etmekte daha çok zorlanacaklardır. Kendilerini daha zor ifade ettikleri için ruhsal bozukluğu tanımlamak da zorlaşacaktır. Normal yaşamda nasıl ki daha çok korunmaya ve desteğe ihtiyaçları varsa, travmatik bir durumda da desteğe olan ihtiyaçları daha çok artacaktır. Travma sonrası bakım verenler, çocuğun fiziksel, davranışsal ve duygusal tepkimelerini takip etmelidir ve bu süreçte ruh sağlığı uzmanlarından profesyonel destek almalıdırlar" ifadelerine yer verdi.  

"Sorun küçükken çözmek daha kolaydır, geç kalınırsa büyük bir probleme bile yol açabilir"  

"İnsanlar travmaya maruz kaldığında, gerek etiketlenme korkusu, gerek toplum tarafından dışlanacağı ve küçük düşürüleceği korkusuyla psikiyatriye başvurmakta zorlanmakta" diyen Kaya, "Başvurularımız bu konuda çok az. Profesyonel yardım almak konusunda gecikmemeliler. Çünkü, sorun küçükken çözmek daha kolaydır, tedavi de daha kolay olacaktır. Eğer geç kalınırsa, intihar gibi büyük bir probleme bile yol açabilir. Bu yüzden profesyonel destek almakta gecikmemeliler ve bize her zaman başvurabilirler" dedi.

haber32
haber32
Yorumlar (0)
haber32 haber32
16°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 20 Kasım 2019
İmsak 06:12
Güneş 07:37
Öğle 12:48
İkindi 15:28
Akşam 17:50
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 11 21
2. Fenerbahçe 11 20
3. Trabzonspor 11 19
4. Alanyaspor 11 19
5. Başakşehir 11 19
6. Galatasaray 11 19
7. Malatyaspor 11 18
8. Beşiktaş 11 18
9. Gaziantep FK 11 15
10. Çaykur Rizespor 11 14
11. Göztepe 11 13
12. Konyaspor 11 13
13. Kasımpaşa 11 12
14. Denizlispor 11 11
15. Antalyaspor 11 11
16. Gençlerbirliği 11 10
17. Ankaragücü 11 9
18. Kayserispor 11 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 11 21
2. Fatih Karagümrük 11 19
3. Ümraniye 11 18
4. Balıkesirspor 11 18
5. Akhisar Bld.Spor 11 18
6. Erzurum BB 11 18
7. Keçiörengücü 11 18
8. Bursaspor 11 17
9. Menemen Belediyespor 11 17
10. Altay 11 15
11. Adana Demirspor 11 12
12. İstanbulspor 11 12
13. Giresunspor 11 12
14. Boluspor 11 10
15. Osmanlıspor 11 10
16. Adanaspor 11 8
17. Altınordu 11 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Liverpool 12 34
2. Leicester City 12 26
3. Chelsea 12 26
4. Man City 12 25
5. Sheffield United 12 17
6. Arsenal 12 17
7. M. United 12 16
8. Wolverhampton 12 16
9. Bournemouth 12 16
10. Burnley 12 15
11. Brighton 12 15
12. Crystal Palace 12 15
13. Newcastle 12 15
14. Tottenham 12 14
15. Everton 12 14
16. West Ham 12 13
17. Aston Villa 12 11
18. Watford 12 8
19. Southampton 12 8
20. Norwich City 12 7
Takımlar O P
1. Barcelona 12 25
2. Real Madrid 12 25
3. Atletico Madrid 13 24
4. Sevilla 13 24
5. Real Sociedad 13 23
6. Athletic Bilbao 13 20
7. Getafe 13 20
8. Granada 13 20
9. Valencia 13 20
10. Osasuna 13 19
11. Villarreal 13 18
12. Levante 13 17
13. Real Valladolid 13 17
14. Deportivo Alaves 13 15
15. Eibar 13 15
16. Mallorca 13 14
17. Real Betis 13 13
18. Celta de Vigo 13 9
19. Espanyol 13 8
20. Leganés 13 6
Günün Karikatürü Tümü