banner121

Ak Parti Isparta milletvekili aday adayı Mustafa Serkan Demirekin

Ak Parti Isparta Milletvekili aday adayı Mustafa Serkan Demirekin ile yaptığımız söyleşi...

Isparta 05.04.2011, 09:23 05.04.2011, 09:23
Ak Parti Isparta milletvekili aday adayı Mustafa Serkan Demirekin
banner123

SÖYLEŞİ

 Ak Parti Isparta milletvekili aday adayı Mustafa Serkan Demirekin ile yaptığımız ve soru cevap şeklindeki söyleşimiz sonrası ortaya çıkan manzaranın ilk kısmını  sizlere takdim ediyoruz.

 Ispatamızda İstihdam nasıl artırılır?Isparta ekonomisi ne üzerine bina edilmelidir?

 Ne sadece tarım üzerine ve ne de sanayi üzerine ve ne de turizm üzerine bina edilmelidir. Ama bunlarla beraber tümü üzerine bina edilmelidir ki istihdam artırılsın. Ve işsizliği sona erdirip fakirlik belasından kurtulabilelim.

 Komuoyunda kısmen hakim olduğu kadarı ile veya Isparta ekonomisi üzerinde  yapılan yorumlarda mesleği veya çevresi itibarı ile tarımla iştigal edenler tarafından Isparta Ekonomisinin tarım üzerine bina edilmesi gerektiği  tarzında beyanlar duyuyoruz. 

Bunlara tamamen katılmak mümkün değildir. Zira insanların en önemli ihtiyacı gıda ihtiyacıdır. Her insan günlük yaşamını sağlık ve afiyetle idame ettirebilmek için günde birçok kez tarımsal ürünler almaya mecbur ve mahkum hissetmektedir. Bu bir yaratılış kuralıdır. Onun için tarihsel süreçte tarım gündemden hiç düşmemiştir. Küresel krizlere rağmen insanlık ortalama gelir seviyesinin ve yaşam kalitesinin yükselmesi ile (özellikle kaliteli tarımsal ürünlerin değeri artmakta)  talep yükselmektedir. Bu nedenle kaliteli tarım da önemli bir noktaya gelmektedir. Bu böyle de devam edeceğe benzemektedir. İlimizin gerek iklim yapısı ve tarımsal kültürü nedeni ile birçok tarımsal üründe gelişmişlik açısından önemli noktalarda olup bu ürünlerin getirisi ilimiz için önemli miktarlardadır. Bu nedenle modern ve özellikle gündemde yerini sağlamlaştırmaya başlayan organik tarım ilimizin ekonomik geleceği için önem arzetmektedir.

 

İnsanların farklı yapıları ve değişik yaratılış özellikleri nedeni ile her insana aynı mesleği tavsiye etmek muhali talep etmek olur.  Keza bir insan işinin patronu olmak isterken bir diğeri ortaklık yapmayı ve bir başkası asgari ücretli de olsa sigortası olmak kaydıyla  sorumluluk altına girmeden bir başkasının işyerinde veya fabrikasında çalışmayı tercih etmektedir. Keza tarımdan hiç zevk almayan bir kişi veya bir kesim,  fabrikada bir başkasının emri altında olsa bile çalışmayı tercih etmektedir. Tek tip anlayışlar sosyalist devletlerde vardır. Ve onların çağı tekrar dirilmemek üzere kapanmış vaziyettedir. Bizde ekonomimizi sadece tarım üzerine yoğunlaştırarak ölmüş sistemi canlandırma çabasına girmemeliyiz. Ancak en güzel tarımı da yapmalıyız.

 Keza dünya ülkelerinin ihracat ve ithalat kalemlerine baktığımız zaman birçok ihtiyacın ilimizde karşılanmasının mümkün olduğu ve basit teşebbüsler ile kurulacak fabrikalarda bu imalatın yapılıp buralarda istihdamın artırılması mümkündür.

 Hükümetimizin üniversite sayısını 250 ye çıkarma çabası ve çalışması olduğu malumdur. Bu rakam içerisinde Yalvaç Şarkıraağaç bölgesi ile Eğirdir Bölgesinde 2 yeni üniversitenin açılması en çok uğraş vereceğimiz konuların başında gelmelidir. Dünya Yüksek öğreniminin zirve yaptığı ABD de üniversite sayısına bakılırsa , bizde bazılarının iddia ettiği gibi çok sayıda üniversitenin Eğitim seviyesini düşürdüğü tezinin ne kadar ilkel bir düşünce olduğu aşikardır.

Bazı şeylerin çok olmasından zarar gelmez. Çok üniversite ile  fırsat eşitliği ortamı oluşmaktadır. Tüm insanlarımızın eğitim ve öğrenim seviyesinin artırılması kadar elzem ne olabilirki. Bu gün en çok ızdırabını duyduğumuz yastıkaltı birikiminin ekonomiye yansımasının en önemli ayağını belki de eğitim faaliyetleri halledecektir. Harcama yapmada eli sıkı insanların ve ailelelerinin hiçbirisi üniversite okumakta olan çocuğuna masraf yapmaktan kaçınmaz. Ve yastıkaltı birkimini çocuğu için harcar. Bu böyledir de.  İlimizde tek bir üniversite olmasına rağmen bunun il ekonomisine kattığı olumlu tablo ortadadır.

Yani ilimize en az 2 veya 3 üniversite daha kazandırılmalıdır.Altyapısı, tarihi ve turistik  altyapısı, dünyanın dikkatini çeken turizm beldelerine olan yakınlığı, hemşehrilerimizin eğitime olan merakı vs. gibi nedenlerle artık ilimiz en az 2 veya 3 üniversiteyi haketmektedir. Biz artık emareleri ortaya çıkmaya başlayan bu konuda hayallerimizi yüksek tutmakla mükellefiz. Zira bir şey hayalde varsa gerçekte mutlaka olacaktır. Hayalde olmayan gerçekte de yoktur. Hayallerimizi yüksek tutmalıyız.

 Bugün Konya denince Mevlana akla gelir. Dünya Kültür arenasında  Mevlananın adını duymayan yoktur. Ülkemizi bilmeyen sayısız insan Mevlanayı bilmekte ve bu zenginliğimiz sayesinde ülkemize gelmekte ve ülkemiz  içerisinden çıkan mevlana ile itibarımız artmaktadır.  Dünya anlayışı vs. gerekçeler ile mevlanaya karşı olmak bir nedenle ekonomiye karşı olmaktır ki bunun izahı kimseye yapılamaz. Konya ilimizin Mevlana ile çıtasını her noktada ne kadar yukarılara çektiği ortadadır.

İlimiz Isparta da 2. Bir Konya olmaya aday olmuş ve hattabu yönü ile 2. Bir Konya olmuş ve hatta onu da geçmektedir. Çünkü Konyaya gelen yerli ve yabancı turist sayısında kısmi artış sağlanırken,  Isparta  Eğirdir ve Barlaya gelen yerli ve yabancı turist sayısı katlanarak artmaktadır. Bugün itibarı ile Ispartaya gelen turist sayısı yıllık 1 milyon civarında olup bu sayının katlanarak arttığı gerçeği karşısında bunun ekonomiye rakamsal yansıması hayallerimizi süslemektedir. Kaldıki deniz ve sahil turizmi, kültürel ve ahlaki yozlaşmaya yol açarken, inanç ve ahlak turizmi diyeceğimiz bu  sahanın kültürümüze katacağı olumlu etkiler yanında, dünyanın heryanında bulunan sahil turizmine göre sadece bu yöreye mahsus inanç turizminin, şehrimizin geleceğini aydınlatacağ aşikardır.

Ancak Eğitim ve öğrenim seviyesi ile ahlaki ve kültürel seviyesi yüksek olan bu ziyaretçilerin geldikleri zaman ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. İnsanlar inanç turizmi için geldiğinde, yaz tatili ihtiyacını burada karşılayabilmelidir. Keza gölümüz ve dağlarımız ile ve kış sporları ve geleneksel misafirperverliğimiz ile bir insanın yıllık tatil ihtiyaçlarının  tamamen karşılanmasına yönelik tüm imkanlara sahibiz. Bunun için haydi Isparta. Yürüme koş. Ümitle dolu yaşa. Müflis tüccar gibi eski defterleri karıştırma. Gelecekte çok şey var.  İleriye bak. Zira sadece gelecek hesabı yapanlar  kazanırlar. Her teşebbüsün sadece ilk adımı atılınca devamı  devamı gelmektedir. Hesabını yap ve adımını at. Durma ilerle….

Paranın dili, ırkı, dini vs. olmadığı malum olup, hizmet karşılığı bu turizmi de ekonomiye dökmek bize hem fırsat ve hem görev hem de kazançtır.

Evet bu topraklar her yönü ile bereketli topraklardır. Tarihte böyle olduğu gibi istikbalde de böyle olacaktır. Yeterki hayalde olanın hakikatte ve gerçekte de varolduğunu düşünelim.

haber32
haber32
Yorumlar (15)
Misafir 9 yıl önce
Bitkisel besin destekleri ile Isparta kalkınır beyefendinin dediğine göre. Mesela herbalife satarak. 30 u al 60 a sat. değimi Mustafa bey. Her Ispartalı ayda bu şekilde 2-3 bin tl kazanabilir. 220 bin Ispartalı ayda toplam 500 milyon tl para kazanır :) Mustafa bey iyi bir satıcıdır bu ürünler konusunda.
hüseyin k. 9 yıl önce
kardeşim iftira atmaktan hiç vicdanın sızlamıyor mu? Hadi bu dünyada iftiraların hesabı sana sorulmadı,öldükten sonra da mı unutulcak zannediyorsun? Zannında yanılıyorsun.Kıskançlığının esiri değil,o duygunun efendisi ol.
Misafir 9 yıl önce
Aman boşverin onu bunu. Tüm partilerde bir uygulama var malum. Genel merkez ne derse o olur.
Aslında bunun ötesinde birşey var. Hayırlısı ne ise o olsun.
Ayrıca yazıda hiçbir yenilik veya çözüm getiren bir yaklaşım yok.
Turizm ile kalınılacağı söyeniyor. Bakınız Yunanistan. demek ki olmuyormuş.
Şu anda durumu düzgün olan ülkelerde Almanya ve Çin örneğine bakınız.

Almanya sanayileşerek, üretereke sürekli bir başarı göstermekte. Çinde aynı izde durmadan üretiyor. Devlette bu konumda üretici için ne gerekiyorsa yapıyor.
Misafir 9 yıl önce
ifitra değil ki. Kendisi dedi ben kazandığıma bakarım, enayimiyim birşey daha ucuzasa çinde alır getirir satarım, bana ne başkasından diye. kısaca iftira değil.
mehmet öztürk 9 yıl önce
Ispartamız için Mustafa Beyin hayırlı olacağına inanıyorum. Mustafa Beyi destekliyorum. İftira atanlara da yazıklar olsun..
yakışıklı 9 yıl önce
ak partili delege arkadaşım çalışkan bir insan olduğunu söylüyor.Ne varsa genç insanlarda var.Gençlik dinamizmi yazısına yansımış.İnşallah aday olursun.
eğirdirli 9 yıl önce
Yıllarca eğirdir tüm partiler tarafından aday çıkarılmayarak ihmal edildi.Avukat bey eğirdirde avukatlık yapıyor ve eğirdir için gayretleri olan bir insan.bildiğim kadarıyla eğirdirde kurucu başkanlıkta yaptı .aday yapılması eğirdir için iyi olur diye düşünüyorum.
Misafir 9 yıl önce
Değerli H32 Okuyucusu; Hakaret, küfür, aşağılama vb. ifadeler içeren ve büyük harflerle yazılan yorumlar aynı ip' den defalarca yazılan yorumlar, yayınlanmamaktadır. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
haber32 haber32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 23 Ocak 2020
İmsak 06:37
Güneş 08:01
Öğle 13:15
İkindi 15:55
Akşam 18:18
Yatsı 19:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 18 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 23 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü