haber32
banner77
10 Eylül 2018 Pazartesi 14:25
ANORMAL ARTIŞLAR ISPARTA’DA DA  SIKI TAKİP ALTINDA
haber32

Döviz kurlarındaki yükselişler bazı mal ve hizmet maliyetlerini etkilemediği halde döviz kaynaklı maliyet artışı olduğu ve bu nedenle fiyatların artırıldığı imajı veren işletmelere karşı 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında tüketici işleminin zayıf tarafını oluşturan ve ekonomik menfaatlerinin korunması gereken tüketicilerimizin korunması için gerekli önlemlerin alınması zorunlu hale gelmiştir.

Ülkemizde uygulanan liberal ekonomik sistemde bir mal veya hizmetin fiyatının arz ve talep dengesine bağlı olarak oluşması esas olmakla birlikte piyasalarda tam rekabetin sağlanamaması durumunda kamunun piyasa aksaklıklarını gidermek için gerekli tedbirleri alması özellikle tüketicilerin ekonomik zarar görmemeleri bakımından önem arz etmektedir. 31/08/2018 tarihli ve 30521 sayılı resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile anılan Yönetmeliğin “Haksız Ticari Uygulama Olarak Kabul Edilen Örnek Uygulamalar” başlıklı Ek’inin “A - Aldatıcı Ticari Uygulamalar” bölümüne;“Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak.” şeklinde bir bent eklenmiştir.

6502 sayılı Kanunun 75 inci maddesinde; “ (1) Bu Kanunun uygulanmasında, Bakanlık müfettişleri, gümrük ve ticaret denetmenleri ile Bakanlıkça görevlendirilecek personel, mal veya hizmet sunulan her yerde denetleme, inceleme ve araştırma yapmaya yetkilidir.

2) Bu Kanun kapsamına giren hususlarda, yetkili ve görevli kişi veya kuruluşlara her türlü bilgi ve belgenin doğru olarak gösterilmesi veya istenmesi hâlinde belgelerin aslının veya onaylı kopyalarının verilmesi zorunludur.” hükümleri yer almaktadır. Isparta Ticaret İl Müdürlüğümüzce denetimlerimiz aralıksız devem edecektir. Bu konuda esnaf arkadaşlarımızın daha duyarlı davranmalarını istiyoruz. Denetim esnafında geriye dönük 3 aylık faturalar incelenecek.

Bu itibarla, yukarıda yer verilen mevzuat düzenlemelerine ilişkin olarak 6502 sayılı Kanun kapsamında Bakanlıkça görevlendirilecek personel eliyle denetim ve inceleme yapılması, aykırılık tespit edilen hususların değerlendirilmek üzere Reklam Kuruluna iletilmesi ve diğer mevzuat hükümlerine aykırılıklara ilişkin olarak da gerekli idari işlemler yapılacaktır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
AHMET 2018-09-10 15:42:22

yatalak hasta bezi 30 adetli bir paketi 40 tl i̇ken bu gün 70 tl bunda bi̇r önlemi̇ni̇z varmi

Misafir Avatar
rıza 8 ay önce @AHMET

senin dediğinin belki bir çözümü bulunur ama kanser ilaçları doğrudan dışarıdan geliyor. ayrıca hasta bezi dediğin de araçla taşınıyor. hergün akaryakıta zam olunca her şey artması da normal.

Beğenmedim! (5)
Avatar
Amarikanin oyunu 2018-09-10 19:33:18

Egonomi çok iyieeah

Avatar
K.K 2018-09-10 16:21:39

zamsisiz fiyattan mali stokla yeni zam yapilmişgibi istediğinde almadiğin malin zamini üstüne koy sat. aldiğin malin üstüne birdaha zam yap onu da sat bu nun adini siz koyun.memlekete darbe silahla olacak diye bir şey yok bu hem yetim mali hem vatan hayinliği bunun gibileri mutlaka ticaret il müdürlüğüne şikayet edelim..

Avatar
KK 2018-09-10 16:25:08

art niyetli esnaflarimizi tesbit edin ve oradan aliş veriş yapmayin..akilli esnaf bunu firsta çevire bilir normal zamli fiyatindan ilan versin bütün tüketiciyi kendine çekebilir..
önemli olan dürst esnaf Allah bunun rizkini herzaman korur..siz yeterki ahi esnafı olun

Avatar
zübük 2018-09-10 15:00:08

serbest piyasa ekonomisi var. dolar yükseldi diye suçu esnafa atmayın. her ürünün alternatifi vardır, biri 10 a diğeri 5 e satarsa tüketici zaten 5 liralık ürünü tercih eder. ayrıca ceza yazılacağını da hiç beklemiyorum.mahkeme yolu ile bu cezalar iptal edilebilir.

Misafir Avatar
Serdar 8 ay önce @zübük

serbest ekonomi iyidir ,halkın yararınadır ,rekabet ortamı yaratır ,amma suç esnafın değil ona bu fırsatı veren denetim yapmayan ve hala yapmamakta ısrar eden devletin dir ,eğer devlet işini tam olarak yapsa bu sıkıntılar hiç olmaz cezalar ağır olursa kimse teşebbüs bile etmez bilir sonunda ne olacağını olur mu olmaz oy kaygısı var yapmazlar vatandaş işte fırsat değerlendir yoksa bu işler böyle devam eder gider

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
allah var 8 ay önce @zübük

buradaki cezadan yırtarsında diğer taraftaki cezayı düşünmüyor musun zübük

Beğenmedim! (0)
Avatar
sengetli 2018-09-12 08:45:49

bimdeki 9,75 olan tuv.kağıdı 15,75 olmuş.vernel yumoş yumuşatıcı 11,75 iken 15,75 olmuş.çiçek yağı 38,00 dan aşağı yok.nerde denetleme.

Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi