banner121

Atıkların Hesabı Verilecek

Özmeral ''Göl kenarına atılan atıkların sorumluları hesabını verecek'' dedi.

Isparta 15.04.2011, 05:41 30.11.-0001, 00:00
Atıkların Hesabı Verilecek
banner123

Eğirdir’de geçen yıl ruhsatsız olduğu gerekçesiyle kapatılan hayvanat bahçesi içerisinde bulunan balık havuzlarının evsel ve zirai atıklarla doldurulduğu ileri sürülüyor. 

Kemerköprü mevkisinde bulunan balık havuzlarının çöplerle doldurulmasına tepki gösteren bazı siyasi partilerin ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Eğirdir Meslek Yüksekokulu ve Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi öğrencilerinin bulunduğu grup, göl kenarında toplandı.

Grup adına açıklama yapan Eğirdir Gölünü Koruma Derneği Başkanı Halit Altuntaş, balık havuzlarının çöple doldurulmasında Eğirdir Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral’i sorumlu gösterdi. Eğirdir Gölü'nün, çevresindeki yerleşim alanında yaşayan insanların ekmeği ve suyu olduğunu ifade eden Altuntaş, Eğirdir Belediyesinin, göl kenarındaki rekreasyon alanında bulunan balık havuzlarını çöp deposu olarak kullanmasının büyük rahatsızlık yarattığını söyledi.

Altuntaş, bu durumun çevre görüntüsünü bozmakla kalmayıp zehirli atıkların Türkiye'nin içme suyu rezervi olarak öngörülen Eğirdir Gölü sularına karışmasına neden olduğunu ileri sürerek, şöyle konuştu: "Belediye Başkanı olmanız, buraların tapusunun size ait olduğunu göstermez. Kıyılar kamunun malıdır, hiç kimse dilediği gibi tasarruf edemez.

Bu yasa dışı uygulamanızı kamuoyu önünde kınıyor, geçtiğimiz aylarda aynı alanda iki balık havuzunun daha çöplerle doldurulduğunu belirtiyor, kentsel atıklarla, naylon ve pet şişelerle, zirai ilaç kutularıyla, hayvan leşleriyle doldurulan bu alanların derhal boşaltılmasını ve üzeri kapatılan çöplerin, çöplük alanı olarak belirlenen yerlere kaldırılmasını istiyor, yetkilileri göreve davet ediyoruz”

Çevre kirliliğini ‘çevre cinayetine’ benzeten CHP Eğirdir İlçe Başkanı İzzet Özdamar, Eğirdir Belediye Başkanı Özmeral’i istifaya davet etti. MHP Eğirdir İlçe Başkanı Ali Demirtaş ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Eğirdir İlçe Başkanı Şeref Yorgancıoğlu ise yetkilileri göreve davet etti. Eğirdir Esnaf Odası Başkanı Şeref Yorgancıoğlu, Eğirdir'in Türkiye'nin sayılı içme suyu kaynakları arasında yer aldığını ve su kalitesinin korunması amacıyla göl ile ilgili olarak koruma eylem planı hazırlandığını kaydetti.

Eski Isparta Valisi Şemsettin Uzun döneminden bu yana gölün üzerinde tüm yöneticilerin gereken hassasiyeti gösterdiklerini, küçük bir sızıntıya bile gerekli işlemlerin yapıldığını dile getiren Yorgancıoğlu, bugün ise gölün çevresinde çöplük alan oluşturulmasını hayretle karşıladıklarını bildirdi. Yorgancıoğlu, "Koruma eylem planına göre, göle yakın yapılar yıkılıyor, balıkçılara av yasağı geliyor, herkes bu kurala uyuyor ama göle sahip çıkması gereken Eğirdir Belediyesi ise çöp alanı oluşturuyor.

Bu Eğirdir halkına yapılmış en büyük saygısızlıktır" diye konuştu. Bölgeye dökülen çöplerin bir günde oluşmayacağını ifade eden Yorgancıoğlu, alanın 3-4 aydır çöplük olarak kullanıldığını savundu. Çöplerin arasında inşaat malzemelerinin yanı sıra evsel ve zirai atıkların da bulunduğunu öne süren Yorgancıoğlu, bu atıkların göl için büyük tehlike oluşturduğunu ifade etti.


Belediyenin, gölün çevresinin çöple dolduğu yönündeki haberlerin ardından topraklama çalışma yaptığını ileri süren Yorgancıoğlu, "Buradaki çöpler bir günde temizlenecek şekilde değildi. Görünen o ki çöplerin üzeri toprakla örtülmüş. Ayrıca hala görünen çöpler var" dedi.

CHP Eğirdir İlçe Başkanı İzzet Özdamar da Eğirdir Gölü'nün sadece Eğirdir için değil, Isparta ve Türkiye için önemli olduğunu dile getirerek, "Eğirdir'i hiçe sayarak böyle bir görüntüyü oluşturan Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral'i istifaya davet ediyorum" diye konuştu. MHP Eğirdir İlçe Başkanı Ali Demirtaş ise Eğirdir Gölü'nün bir yandan koruma altına alındığını, diğer taraftan da göz göre göre çöplüğe çevrildiğini savundu. Demirtaş, sorunla ilgili Çevre ve Orman Bakanlığına da şikayette bulunacaklarını bildirdi.


HAS Parti Eğirdir İlçe Başkanı Emin Bozbey de Eğirdir Belediye Başkanı Özmeral'in muhalefette olduğu dönemde benzeri konuları eleştirdiğini, şimdi ise kendisinin böyle bir davranışta bulunduğunu ileri sürdü. Eski Eğirdir Belediye Başkanı Ömer Şengöl, balıkların yetiştirildiği havuzun ve insanların gezdiği hayvanat bahçesinin çöplük alana dönüştürülmesine anlam veremediklerini belirtti.


Kendi döneminde mevcut çöp alanını süresi dolmadan boşaltmadığı gerekçesiyle defalarca belediyeye ceza kesildiğini hatırlatan Şengöl, yönetimden de yasal işlemlerin yapılmasını istedi.

Göl kenarına atıkların bırakılmasını yanlış bulan Eğirdir Meslek Yüksekokulu öğrencileri, bu yanlıştan biran evvel dönülmesini istediler.

Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su kaynağı olan ve içme suyu olarak kullanılması nedeniyle koruma altında bulunan Eğirdir Gölü’nün çevresinde çöplük alan oluşturulması ile ilgili iddialara Eğirdir Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral cevap verdi.

Söz konusu bölgenin göl kenarında değil, gölden içeride olduğunu öne süren Eğirdir Belediye Başkanı Osman Nuri Özmeral, sorumlular hakkında soruşturma açılacağını kaydetti. Eğirdir Belediye Başkanı Özmeral, evsel atıkların belediye tarafından alana döküldüğü iddiasını art niyetli bulduklarını söyledi.

Belediye ekiplerine söz konusu alana çöp dökmeleri için herhangi bir talimat vermediğini vurgulayan Özmeral, “Sorumluysam dahi ben atıkları ortadan kaldırmaya çalışıyorum” ifadelerini kullandı.

Özmeral sözlerini şöyle sürdürdü: “Konuyu öğrenir öğrenmez sanayi bölgesine gittim. Bana buradaki yerel gazeteci arkadaşlar fotoğraf gösterdi. Bunun üzerine ben de yerinde inceleme yaptım. Zaten orası bataklık gibi, sazlıkların bulunduğu bir alan. Biz bu bölge için karavan turizmi gibi çeşitli projeleri hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Orada gördüklerim evlerden toplanan çöpler değil. İnşaat atıkları, molozlar, plastik parçaları ve naylon birikintileri mevcut. Talimat verdim, hemen temizlik çalışması başlatıldı. O atıkların tamamını ekiplerimiz şu an Koçtepe Mevkii'ndeki çöp alanına taşıyorlar. "

Başkan Özmeral: “Kendisini istifaya davet edenlere de cevap veren Başkan Özmeral, “Takdir halkındır” diye konuştu.

Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su kaynağı, dördüncü büyük gölü olan ve içme suyu olarak da kullanılan Eğirdir Gölü, Isparta Valiliği ve TÜBİTAK tarafından 3 yıl önce hazırlanan eylem planı kapsamında koruma altında tutuluyor

TEMİZLENEREK KAPATILACAK

 Eğirdir Gölü kenarında bulunan balık havuzlarının evsel atıklarla doldurulduğu yönündeki iddiaların ardından Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Karaçal Barajı'nın sulama tesisisin temelini atmak için geldiği Burdur’da gazetecilerin Eğirdir Gölü ile ilgili sorularını da yanıtladı.

Eğirdir Gölü'nün muhteşem bir göl olduğunu vurgulayan Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, göl kenarında büyük bir çöp sorununun bulunmadığını, var olan kısmın da kaldırıldığını söyledi.

Bakan Veysel Eroğlu, ''Eğirdir Gölü, koruma altına alınan bir göldür. Orada önemli çalışmalar yaptık. Çöplük alan da kaldırılarak yeşil alan olarak düzenlenecektir.'' diye konuştu.

haber32
haber32
Yorumlar (6)
Nuri Güzelder 9 yıl önce
Bırak bu ayakları saşın başkan.Belediyeyi nasıl idare ettiğin belli.Bazıları dövdü şikayetçi bile olamadın aciz kaldın.
Hüseyin Grandfather 9 yıl önce
çok entel çıkmış.Bıyıklar pos bıyık gibi görünüyo.Çok güleryüzlü bir arkadaş.Korkusuz ve cesur olduğu belli.Ama nasıl dayak yedi anlamıyorum.Okkalı bir görünüşü olmasına rağmen.herhalede 100 kişi falan saldırmış olabilir.
metin 9 yıl önce
bu kampanyalar la başkana yıpratamıyacaksınız
necat 9 yıl önce
yalancılıkta üstüne yok başkan. hesabı vereceklermiş. burada hesap vermesi gereken sensin. yazıklar olsun... utan...
acı ama gerçek 9 yıl önce
akpartili belediye geldiğindne bu yana büyük icraatler oldu. Mesela milyon TL nin üzerinde gayrimenkul satışları gerçekleşti. sözüm ona iktidar partisinden :) başkan onu bunu bırakında iş yapmaya bakın. Pınar pazarının halini düzeltinde sizi birileri burayıda Özmeral başkan düzelttiydi bak adam etti. en az 200 yıl çivi çakılmasa burası durur desin. gelen giden buyrada pınaz pazarı varmış, tarihi çeşmesi varmış, çocuklar için güzel kaydıraklar varmış desin, gezerken ayağı çamur olmasın, hndekleri drenajları olsun, orası coplak olmasın yağmur yağınca. Ama kimde idyorum. Şimdi orayıda satmaya kalkar.
yeşil sevdalısı 9 yıl önce
sorumlular... emir alan ve çöpleri oraya döken iki ki... tesadüfen görüntülenen..çöp kamyonu şöförü ve yanındaki...yazılı ifadeleri alındı bugün.. onlar atılır.. olay biter.. yani.. filler savaşir. çimler ezilir...
haber32 haber32
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 23 Ocak 2020
İmsak 06:37
Güneş 08:01
Öğle 13:15
İkindi 15:55
Akşam 18:18
Yatsı 19:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 18 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 23 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü