banner121

Bilgisayar programcılığı mezunu boya ustasından teknolojik çözüm: Mobil Usta

Isparta’da üniversite mezunu boya ustası Mehmet Alpoğuz, müşterilerinin ihtiyaç duyduğu faklı sektördeki esnaf grubuna anında ulaşabilmesi için elektrik elektronik bölümü öğrencisi Eftal Yurtseven’le ’mobil usta’ uygulamasını geliştirdi.Isparta’da...

Isparta 30.07.2018, 13:22 30.07.2018, 13:37
Bilgisayar programcılığı mezunu boya ustasından teknolojik çözüm: Mobil Usta
banner123

Isparta’da üniversite mezunu boya ustası Mehmet Alpoğuz, müşterilerinin ihtiyaç duyduğu faklı sektördeki esnaf grubuna anında ulaşabilmesi için elektrik elektronik bölümü öğrencisi Eftal Yurtseven’le ’mobil usta’ uygulamasını geliştirdi.

Isparta’da 25 yıllık boya ustası ve bilgisayar programcılığı mezunu Mehmet Alpoğuz, müşterilerinin boya işleri sonrasında kendisinden talep ettiği diğer sektörel tamir ve ihtiyaç duyulan ürünlerden hareketle, Mobil Usta isimli platformu geliştirdi.

Isparta’da 25 yıldan bu yana boya ustalığı yapan, bilgisayar programcılığı bölümü mezunu Mehmet Alpoğuz, müşterilerinden kendisine gelen ‘Tanığın usta var mı?’ sorusundan hareketle, ISUBÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi Eftal Yurtseven ile birlikte usta-esnaf-üretici ve bireysel kullanıcıları bir arada toplayan Mobil Usta isimli uygulamayı hayata geçirdi. Mobil Usta’nın fikir babası Alpoğuz, “Boya ustası olarak çalıştığım ev ve işyerlerinde, yaptığımız iş bittikten sonra insanların mutlaka halı yıkamacıya-perdeciye, bazen bir elektrik veya su tesisatı ustasına ihtiyaç duyduklarını ve bizimle paylaştıklarını gördük. Sürekli bu tarz sorulardan dolayı, bir eksikliğin bulunduğunu hissettim ve insanlara faydalı olabilmek için bir mobil uygulama yapmayı düşündük. Mobil Usta uygulamasına böyle başladık” dedi.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Elektrik - Elektronik Bölümü öğrencisi Eftal Yurtseven ile fikrini paylaştıktan sonra Mobil Usta’yı ortaya çıkaran Mehmet Alpoğuz, hayata geçirilen ücretsiz platformda usta - esnaf ve üreticilerin, bireysel kullanıcılarla tek çatı altında buluşturulduğunu kaydetti. Konum destekli olarak önce Isparta’da yaygınlaşmaya başlanan programın ikinci etapta Türkiye geneli ve İngilizce dil desteği sayesinde de global olarak kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Alpoğuz: “Gelen taleplerden sonra bir eksikliğin bulunduğunu hissettim”

Ortaya çıkarılan Mobil Usta isimli platformla ilgili İhlas Haber Ajansı’na (İHA) konuşan Mehmet Alpoğuz, “Bilgisayar programcılığı mezunuyum ama 25 senedir boya ustalığı yapıyorum. Boya ustası olarak çalıştığım ev ve işyerlerinde, yaptığımız iş bittikten sonra insanların mutlaka halı yıkamacıya - perdeciye, bazen bir elektrik veya su tesisatı ustasına ihtiyaç duyduklarını ve bizimle paylaştıklarını gördük. Sürekli bu tarz sorulardan dolayı, bir eksikliğin bulunduğunu hissettim ve insanlara faydalı olabilmek için bir mobil uygulama yapmayı düşündük. Mobil Usta uygulamasına böyle başladık” dedi.

“Artık ‘Tanıdığın bir usta var mı?’ sorusunu sormayacaklar”

Kendi fikrini sunduğu yazılımcılarla birlikte usta - esnaf, üretici ve bireysel kullanıcıları bir araya getiren nitelikte bir platform oluşturduklarını ifade eden Mehmet Alpoğuz, “Mobil Usta, uygulama içinde usta - esnaf - üretici ve bireysel olarak insanları birleştiren bir platform. Bir internet sitesi oluşturmaktan çok, mobil uygulama yapmayı daha doğru bulduk. İnsanlar bu uygulama sayesinde, aradıkları kategorilerde, hem esnaf hem usta hem de üreticileri görebilecekler. Özet olarak, insanlar artık ‘Tanıdığın bir usta var mı?’ sorusunu sormak yerine, bu uygulama sayesinde rahatça aradıklarını bulabilecekler” diye konuştu.

Mobil Usta fikri 2013’te ortaya çıktı

Mobil Usta’nın, aklında 2013 yılında oluşan bir fikirle ortaya çıktığını kaydeden Mehmet Alpoğuz, “Kısa süre önce bu fikri geliştirerek, markalaştırdık. Bu yazılımı hayata geçirebilmek için önce birkaç arkadaşla görüşme yaptım. Olumlu bir sonuç aldık ve bu yazılıma başladık. Şu anda Apple Store ve Google Play’de insanlar bu uygulamayı görebilir, ücretsiz indirebilirler ve kullanabilirler” şeklinde konuştu.

Sistemde arka planda tutulan bireysel kullanıcılar, talebe göre usta - esnaf ve üreticileri görebiliyor

Yazılımı indirdikten sonra sistemin, kişilere usta - esnaf - üretici veya bireysel şeklinde seçenekler sunduğunu ifade eden Alpoğuz, “Kategori seçimi yapıldıktan sonra, kişisel bilgilerinizle beraber sisteme üye olunuyor. Sisteme üye olan kişinin gerçek kişi olduğunu doğrulamak adına cep telefonuna bir onay kodu geliyor ve sisteme üyelik gerçekleşmiş oluyor. İnsanlar, sisteme girdiklerinde yalnızca usta - esnaf ve üreticileri görebilirler. Bireysel olarak, kullanıcılar arka planda tutuldu. Bu platformda, bireysel kullanıcıların görülmemelerini sağladık. Şu anda mobil uygulamadaki kullanıcılar, yalnızca kendi ihtiyaçları doğrultusundaki seçeneklere ulaşabiliyor. Ama ileride usta - esnaf veya üreticilere yönelik bir reklam veya duyuru yapma gereksinimi oluşursa, o zaman da sistem üzerinden kullanıcılara mesaj gönderebilmeyi sağlamayı amaçlıyoruz” şeklinde yorumladı.

Her kesimin birbirine ihtiyacı var: “Birbirini tamamlayan bir uygulama oldu”

Sistemi ilk kez Isparta’da uygulamaya başladıklarını dile getiren Alpoğuz şöyle devam etti; “Biz, bu sitemi uygulamaya başladığımızda insanlardan güzel tepkiler aldık. Böyle bir uygulamaya ihtiyaç olduğunu ve usta aradıklarında bulamadıklarını söyledikleri için, uygulama sayesinde hem usta hem esnaf hem de üretici bulabilecekler. İleriye dönük süreçte, bu uygulama yaygınlaştıktan sonra insanların artık taşındıklarında veya seyahat ettiklerinde, yabancı oldukları bir ilde bile bu uygulamayı ücretsiz olarak kullanabilmelerini hedefliyoruz. Mobil Usta, arama kriterlerine göre, konum alarak usta - esnaf ve üreticiyi buluyor. Örneğin, ben bir boya ustası olarak, esnafa ihtiyaç var. Esnafı düşünürsek, onun bir üreticiye - ustaya ve bireysel kullanıcılara ihtiyacı var. Üretici olarak düşünürsek de hem ustaya, hem de esnafa ihtiyacı var. Böylelikle, bu gerçekten birbirini tamamlayan bir uygulama oldu. Çünkü, herkes ve her kesimin birbirine ihtiyacı olduğu için insanların bu uygulamayı başarılı bir şekilde kullanabileceğini düşünüyorum.”

“Usta - esnaf veya üreticiler, platform sayesinde birçok insan ve kitlelere de ulaşabilirler”

Uygulamanın henüz emsalinin bulunmadığını ve bu eksikliği görerek, yola çıktıklarını sözlerine ekleyen Alpoğuz, “Piyasaya baktığınızda, usta - esnaf - üretici ve bireysel kullanıcıları bir araya getiren başka bir uygulama şu an yok. Biz de böyle bir eksikliği görerek, bu uygulamayı oluşturmayı uygun bulduk. Bence, gayet güzel bir çalışma oldu ve insanlar, gönül rahatlığıyla bu uygulamayı kullanabilirler. ‘İşinin usta burada’ diye bir sloganımız var. Bir usta da, esnaf da, üretici de olsa, bu insanlar da işlerinin ustaları olduğu için platformda rahatça yer alabilirler. Usta - esnaf veya üreticiler, insanların kendilerine kolayca ulaşabilmelerini istiyorlarsa, bu platforma rahatça kullanabilirler, bu platform sayesinde birçok insan ve kitlelere de ulaşabilirler” dedi.

Yurtseven: “Usta - esnaf veya üreticinin gerçekliğini belge, bireysel kullanıcıların gerçekliğini ise mobil onay ile test etmiş oluyoruz”

Yazılım fikrini hayata geçiren Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencisi ve girişimci Eftal Yurtseven ise, “Mobil Usta projesinde, yazılım ve tasarım olaylarında geliştirme sürecini devam ettirdik. Mehmet abi, bir girişimi olduğunu bizimle paylaştı ve biz de bunu projelendirmeyi tercih ettik. Girişimi projelendirdikten sonra yazılım ve tasarım aşamalarına başladık. Bizim için burada önemli olan usta - esnaf ve üreticilerin gerçek kişiler olduğunu anlayabilmekti. Bu yüzden güvenlik anlamında, ustalık belgesi - vergi levhası ya da diğer belgeleri onaylayıp, sistemde sadece gerçek kişilere yer veriyoruz. Bireysel kullanıcılarda da mobil telefon onayı ile gerçekliklerini test etmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ustalar yaptıkları işlerini, üretici ve esnaflar da ürünlerini paylaşıma açabiliyorlar”

“Mobil Usta’da, aradığınız usta - esnaf ya da üreticiyi sağlıklı bir şekilde, güvenilir ve puanı en yüksek olanı yakınlarınızda ise görebiliyorsunuz” diyerek kriterlerin aranılan anahtar kelimeye göre de değişebildiğine değinen Yurtseven, “Şimdiki aşamada ustalar yaptıkları işlerini, esnaf ve üreticiler de ürünlerini sisteme kaydedip, kendi reklamlarını uygulama üstünden gösterebiliyorlar. İleriki aşamalarda ise bizim yapabileceğimiz olay, ürünlerinin doğrudan satış kanalını oluşturmak ve direk müşterilerle buluşturabilmek. Bunun yanında Türkçe ve İngilizce dil seçeneğiyle, aslında yurtdışına açılmayı da hedefliyoruz. Geliştirme sürecine devam ederken, bizim dikkat ettiğimiz en önemli noktalardan biri de gelişime açık olmasıydı. Biz de gelişime devam edebilmek adına hala daha üzerinde çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Anahtar kelime ile aranan usta - üretici ve esnafı bulabilmek mümkün”

Yurtseven mobil uygulama ile ilgili şu bilgileri verdi; “Mobil Usta’da gelişmiş bir algoritma kullandık, şöyle ki; ben bir yazılım mühendisi olarak sisteme kayıt olduğumda, kendi anahtar kelimelerini girebilirim. Örneğin burada; yazılım - mobil uygulama ve web tasarım gibi anahtar kelimelerle kendimi tanıtıyorum. Kullanıcılar, arama bölümüne bu kelimelerden birini yazdıklarında, yakınlarındaki profil doluluk oranı yüksek olan ve kullanıcılardan en çok olumlu yorum ya da puan almış, ustaları - esnafları ve üreticileri listeleyebiliyorlar. Yani özet olarak, ben profilimi ne kadar doldurursam, insanlardan ne kadar olumlu yorum alırsam, bu şekilde üst sıraya çıkmış oluyorum. Bunun yanında Mobil Usta’da taraflar, kullanıcılar usta -esnaf ve üreticileri yorumlayabiliyorlar. Bu yorumlar profil sayfalarında da gözüküyor, yakınlarındaki iyi - güvenilir ve işini iyi yapan ustayı bulmalarını sağlıyor. Bu yorumlar esnasında da kötüye kullanımları tamamen kapattık. Herhangi bir tartışma ya da kötüye kullanımlar tamamen sistemden kaldırılıyor ve filtrelenerek sisteme tekrar geri yükleniyor.”

Yurtseven son olarak Mobil Usta’ya erişmek için mobilusta.com.tr veya Google Play ile Apple Store’dan indirilip, incelendikten sonra hemen kullanıma başlanabileceğini aktardı.

haber32
haber32
Yorumlar (2)
HASSO 2 yıl önce
bişey anladıysam . . .
Hüso 2 yıl önce
ula hasso boşver kayda değer bişey yok zaten.
haber32 haber32 haber32
25°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:31
Güneş 06:03
Öğle 13:08
İkindi 16:55
Akşam 20:03
Yatsı 21:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@