banner121

Bizzat Sağlık Bakanı açıkladı

Türkiye'yi sağlık turizmi hedefine ulaştıracak merkezlerden birisi: Isparta

Isparta 20.10.2017, 09:24
Bizzat Sağlık Bakanı açıkladı
banner123

Sağlık Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında 'Sağlık için Türkiye' sloganıyla Sağlık Turizminin Tanıtımı İşbirliği Protokolü imzalandı. 

Sağlık Bakanı Demircan, Türkiye'yi sağlık turizminde Avrupa, Orta Doğu, Afkira, Orta Asya ve Rusya bölgesinin merkezi yapacak en modern kampüs hastelerinden birisinin Isparta'da olduğunu söyledi.

    Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Sağlık turizminde Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Orta Asya ve Rusya bölgesinin merkezi olacağız. Bu çerçevede medikal sağlık turist sayısını yılda 1,5 milyon, termal sağlık turist sayısını yılda 1 milyona çıkarmayı hedefliyoruz" dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndaki törende konuşan Bakan Demircan, dünyanın en modern kampüs hastelerine sahip olduklarını söyledi. Aralarında Isparta'nın da bulunduğu Şehir Hastaneleri'ni sıralayan Demircan, Türkiye'nin 2023'te sağlık turizminde dünyanın ilk 2 ülkesinden birisi olacağını iddia etti. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da önümüzdeki dönemde turizm sektörünün en hızlı gelişen dalının sağlık turizmi olacağını söyledi.

2 BAKANDAN ORTAK İMZA ISPARTA İÇİN DE ÇOK ÖNEMLİ
    Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ile Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Kültür ve Turizm Bakanlığı Toplantı Salonu'nda "Sağlık Turizminin Tanıtımı İşbirliği Protokolü"nü imzaladı. Bakan Demircan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sağlık turizmi alanındaki potansiyelinin yurt dışında daha etkin tanıtımını sağlamaya yönelik önemli bir iş birliği protokolünü imzalamak amacıyla bir araya geldiklerini vurgulayarak, "Sağlıkta dönüşüm reformlarını, sağlıkta gelişim ve kalite dönemiyle yeni bir faza taşıdık. Gerek altyapı gerekse insan kaynağı açısından dünyanın sayılı sağlık merkezlerine sahip bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Sağlık, Yeni Türkiye'nin lokomotif sektörlerinden biri olacaktır. Dünyanın en modern kampüs hastanelerini hizmete açtık. Yozgat, Isparta, Mersin ve Adana'da hastaneleri hizmet vermeye başladı. Şehir hastanelerinin tamamı hizmet vermeye başladığında sağlık turizminin de belirlenen hedeflere ulaşacağız. Hem insanımıza dünyanın en çağdaş sağlık hizmetlerini sunmuş olacağız hem de bölgemiz ve dünya geneline sağlık hizmeti ve teknolojisi ihraç eden bir ülke konumuna erişeceğiz.

DÜNYANIN EN İYİ İKİ ÜLKESİNDEN BİRİSİ OLACAĞIZ
    Türkiye sağlık turizminde hızla gelişiyor. Çok önemli fırsatlarımız ve avantajlarımız var. Dört mevsimi bir arada yaşadığımız cennet vatanımız, tarihi ve doğal zenginliklerimiz var. Dünyanın en misafirperver milletiyiz. Yetişmiş insan kaynağımız, kaliteli hizmet ve uygun fiyat en önemli avantajlarımızı oluşturmaktadır. 2016 yılı içinde kamu, üniversite ve özel sağlık kuruluşlarımızda 359 bin uluslararası hastaya sağlık hizmeti sunduk. 2017'nin ilk 6 ayında ise bu rakamlar 183 bin oldu. Jeotermal potansiyeli bakımından dünyada ilk 7 ülke arasındayız. 2023 hedefimiz, sağlık turizminde dünyanın ilk 2 ülkesi arasında yer almaktır. Sağlık turizminde Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Orta Asya ve Rusya bölgesinin merkezi olacağız. Bu çerçevede medikal sağlık turist sayısını yılda 1,5 milyon, termal sağlık turist sayısını yılda 1 milyon kişiye çıkarmayı hedefliyoruz. Sağlık sisteminin geliştirilmesi amacıyla halihazırda 23 ülkeye sağlık alanında eğitim, tanıtım ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu hizmetleri sunduğumuz ülke sayısını 35'e çıkaracağız" ifadelerini kullandı.

YASA ÇALIŞMASI TBMM'YE GÖNDERİLDİ
    Yapısal düzenlemelerin de hızla hayata geçirileceğini anlatan Demircan, gelecek günlerde yasa çalışmasını TBMM'ye göndereceklerine vurgulayarak şunları dedi:
    "Uluslararası Sağlık Turizmi ve Turistin Sağlığı hakkında yönetmelik çalışmalarını da tamamlandık. Yönetmelik çerçevesinde sağlık turizmi alanında hizmet vermek isteyen sağlık kuruluşlarının da yetkilendirilecek. Uluslararası hastaların hizmet alma süreçlerini kolaylaştırmak adına çağrı merkezi oluşturduk. "0 850 288 38 38 numaralı çağrı merkezimiz 7 gün, 24 saat esasıyla 6 dilde, İngilizce, Rusça, Fransızca, Arapça, Almanca ve Farsça hizmet vermektedir. Türk Hava Yolları ile uluslararası toplantı ve uçuşlarda dağıtılmak üzere broşür dağıtımı iş birliği yapıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da aktif destek vermesiyle sağlık turizmindeki gücümüzü katbekat artıracağız. 40'ı aşkın ülkedeki kültür ve tanıtma müşavirliklerinin sağlık turizminin tanıtımına vereceği destekle 2023 hedeflerimizi kolaylıkla yakalayacağımıza inanıyorum."

TURİZM İÇİN 2 STRATEJİK ÜRÜNDEN BİRİSİ SAĞLIKTIR

    Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş ise, "Somali'de yaşanan büyük insanlık dramının, insanlık suçunun, yaralarının hafifletilmesi için ilk andan itibaren gösterdiğiniz gayretler, Türkiye'nin dünya mazlumlarının hemen yanında yer alabilme kabiliyetini göstermeniz bakımından bütün sağlık bakanlığı çalışanlarına teşekkürü ve tebriklerimi ifade etmek istiyorum" şeklinde konuştu.

PAZAR ÇEŞİTLENDİRİLMELİ
    Önümüzdeki dönemde Türkiye turizmi bakımından iki önemli stratejik adımın atılmasını önemli bulduğu kaydeden Kurtulmuş şöyle devam etti:
    "Bunlardan bir tanesi pazarların çeşitlendirilmesi. Bildiğimiz üzere Avrupalı turistler ve Rus turistler dışında Türkiye'nin özellikle dünya nüfusunu barındıran ülkelere açılması, yeni güçlü orta sınıflara sahip olan ülkelere Türkiye'nin turizm potansiyelini artıracak çalışmalar yapılması, önemli stratejilerimizden birisi. Bir diğeri ise bugün ki imza konusuyla ilgili olan alandır. Türkiye sadece deniz ve güneş turizmin ötesinde, büyük kabiliyeti olan, turizm potansiyeli olan bir ülkedir. Bunlardan bir tanesi de sağlık turizmidir.

Türkiye'nin sağlık alanında gelmiş olduğu potansiyeli göz önünde bulundurursak, sağlık alanında yapılacak iş birliğinin Türkiye turizmine büyük bir katkı sağlayacağına yürekten inanıyoruz. Türkiye dünya ölçeğinde önemli sağlık tesislerine sahiptir. Dünyanın dört bir tarafından insanlar tedavi olmak için Türkiye'ye geliyor. Medical alanda Termal Turizm alanında ve özellikle Yaşlı Bakım alanındaki Türkiye'nin potansiyelini biliyoruz."

SAĞLIK İÇİN TÜRKİYE
    "Termal alanda dünyada 7'inci Avrupa'da 1'inciyiz" diyen Kurtulmuş, şunları söyledi:

    "Türkiye'de 180 kaplıca tesisimiz var. Bu büyük potansiyeli göz önünde bulundurduğumuz da, maalesef yetersiz olduğumuzun göstergelerinden bir tanesidir. Sağlık sektörü büyük potansiyele sahip. Dünya nüfusunun yüzde 3'ü sağlık hizmeti almak için başka ülkelere gidiyor. Bizim bütün bu alanlardaki çalışmalarımızı uluslar arası standartlara sahip bir sağlık hizmeti mutlak ortaya koymak gibi bir derdimiz var. Bu kaliteyi biraz daha artırmamız lazım. Bundan sonraki süreçte bu alanlara dikkat edeceğiz. Bizim mutlaka, uluslar arası standartlarda var olan bu sağlık hizmetlerimizi yıl boyunca sürdürebilecek potansiyele ulaşacağız. Türkiye'de yapılamayan hiçbir ameliyatın, hiçbir tıbbi müdahalenin olmadığını biliyoruz.

Bu sevindirici bir durumdur. Milli gelirleri bizden çok daha yüksek olan Avrupa ülkelerinden bile turistler, sağlık amacıyla Türkiye'den ciddi bir sağlık hizmeti almakta. Önümüzdeki dönemde turizm sektörünün en hızlı gelişen dalının sağlık turizmi olacağını görüyoruz. "Sağlık için Türkiye" başlığı altında Türkiye'nin sağlıktaki potansiyelini bütün dünyaya tanıtmak için bir sağlık turizmi koordinasyonu grubunun çalışması, bu bağlamda "Sağlık Turizminin Tanıtımı İş Birliği Protokolü" imza töreni yapıyoruz. Medical, Termal ve İleri Yaş Tıp turizmi ile ilgili olarak belli merkezlerimizi daha da güçlendirmemiz lazım.

Yurt dışında gerçekleşen, özellikle fuar alanlarında sağlık bakanlığımızın oralarda, stant açması ve o stantlarda tanınmış doktorlarımız başta olmak üzere önemli tanıtım yüzleri ile birlikte bu fuarlarda yer alması için bakanlık olarak üzerimize düşen her türlü sorumluğu yerine getireceğiz."

KAYNAK: Akdeniz Gazetesi
 

haber32
haber32
Yorumlar (2)
Komik 2 yıl önce
Belim ağrıyor diye bir git bakalım muayene olmaya 20 gün sonraya Mr için gece yarısından sonra bir randevu verirler. Mr sonucu içinde bir 15 gün beklersin. Sekreterim yok diye üstüne birde doktorun gribini çekip reçeteni alıp çıkman bir ayı geçer.
RAUF BEY 2 yıl önce
YENİ HASTANE BÖLGESİ ZATEN ÇOK SIKIŞIK. ŞEHİR HASTANESİNİN VE SANAYİNİN ARASINI ÇIKMAZ SOKAĞA ÇEVİREN VE HASTANEYE HER YÖNDEN GİRİŞ ÇIKIŞI ENGELLEYEN TREN YOLU MODERN YENİ BİR TREN İSTASYONU YAPILARAK YENİ OTOGARA EN YAKIN BÖLGEDE SONLANDIRILMALI.
tren yolunu yer altina almak i̇çi̇n o kavşakta bi̇r i̇nşaat başlarsa yeni̇ hastane kavşaği ki̇li̇tleni̇r , mi̇gros kavşaği gi̇bi̇.
haber32 haber32
12°
açık
Günün Anketi Tümü
Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen'i Başarılı Buluyormusunuz?
Namaz Vakti 23 Ekim 2019
İmsak 05:46
Güneş 07:07
Öğle 12:47
İkindi 15:48
Akşam 18:17
Yatsı 19:33
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 17
2. Trabzonspor 8 15
3. Fenerbahçe 8 14
4. Başakşehir 8 14
5. Malatyaspor 8 13
6. Galatasaray 8 13
7. Sivasspor 8 12
8. Konyaspor 8 12
9. Gaziantep FK 8 11
10. Antalyaspor 8 11
11. Göztepe 8 9
12. Beşiktaş 8 9
13. Ankaragücü 8 9
14. Denizlispor 8 8
15. Kasımpaşa 8 8
16. Çaykur Rizespor 8 8
17. Gençlerbirliği 8 6
18. Kayserispor 8 4
Takımlar O P
1. Hatayspor 8 17
2. Akhisar Bld.Spor 8 16
3. Fatih Karagümrük 8 15
4. Altay 8 15
5. Ümraniye 8 14
6. Keçiörengücü 8 14
7. Balıkesirspor 8 13
8. Bursaspor 8 12
9. İstanbulspor 8 11
10. Erzurum BB 8 11
11. Adana Demirspor 8 10
12. Menemen Belediyespor 8 8
13. Adanaspor 8 7
14. Osmanlıspor 8 7
15. Altınordu 8 5
16. Boluspor 8 5
17. Giresunspor 8 5
18. Eskişehirspor 8 -5
Takımlar O P
1. Liverpool 9 25
2. Man City 9 19
3. Leicester City 9 17
4. Chelsea 9 17
5. Arsenal 9 15
6. Crystal Palace 9 14
7. Tottenham 9 12
8. Burnley 9 12
9. Sheffield United 9 12
10. Bournemouth 9 12
11. West Ham 9 12
12. Aston Villa 9 11
13. Wolverhampton 9 11
14. M. United 9 10
15. Everton 9 10
16. Brighton 9 9
17. Southampton 9 8
18. Newcastle 9 8
19. Norwich City 9 7
20. Watford 9 4
Takımlar O P
1. Barcelona 9 19
2. Real Madrid 9 18
3. Granada 9 17
4. Real Sociedad 9 16
5. Atletico Madrid 9 16
6. Sevilla 9 16
7. Villarreal 9 14
8. Athletic Bilbao 9 13
9. Getafe 9 13
10. Valencia 9 13
11. Levante 9 11
12. Real Valladolid 9 11
13. Osasuna 9 11
14. Deportivo Alaves 9 11
15. Mallorca 9 10
16. Eibar 9 9
17. Celta de Vigo 9 9
18. Real Betis 9 9
19. Espanyol 9 5
20. Leganés 9 2
Günün Karikatürü Tümü
hazır ofis