banner121

Boğaziçi, kendini ispatladı yeni hedeflere yelken açtı

Boğaziçi, kendini ispatladı yeni hedeflere yelken açtı

Isparta 21.10.2017, 19:39
Boğaziçi, kendini ispatladı yeni hedeflere yelken açtı

3 yıl önce 'Butik bir kolej' mantığıyla kurulan Boğaziçi Koleji, ortaokul ve lise tercihinde öğrenci ve velilerin sürekli artan ilgisi ile karşı karşıya. Boğaziçi Koleji Kurucularından Okay Karaman, "içinde anaokul, ilkokul, ortaokul ve lisenin olduğu bir eğitim kompleksi yatırımı yapmak istiyoruz" dedi. 

Dershanelerin dönüşüm sürecine katkı vererek Halıkent Mahallesi'ndeki Telekom'a ait binada kolej yatırımına imza atan 5 eğitimcinin kurduğu Boğaziçi Koleji, kısa zamanda kendisini ispat etti. 3 yıllık dönemde 700'e yakın öğrenciyi okutan, birçok öğrenciyi de mezun eden Boğaziçi Koleji, ortaokul ve lise eğitiminde öğrencilerin ve ailelerinin artan ilgisi ile karşı karşıya. Zira 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı için ara sınıflara öğrenci kabul edilemedi. 

2005'DEN BU YANA EĞİTİM FAALİYETİ

Boğaziçi Koleji Kurucu Temsilcisi Matematik Öğretmeni Okay Karaman, 2005'den bu yana eğitim sektörünün içerisinde olduklarını söyledi. 12 yıllık süreç içerisindeki çalışmaların meyvesini yediklerini belirten Karaman, şöyle konuştu:

"3 yılda 600-700 öğrenci okuttuk. Dershanecilikte döndüğümüz ilk yıl hem Temel Lisemiz vardı hem okulumuz vardı. Sonra temel liseyi de buraya taşıdık. Tabi öğrenci bulmak kolay değil. Bu yılların birikimi. 2005'den bu yana yaptığımız dershaneciliğin meyvelerini yiyoruz. İnsanlar bize öğrenci gönderirken şunu biliyor. 'Oraya çocuk giderse eğitim-öğretim anlamında hiçbir sıkıntısı olmaz' Bizim buradaki öğrencilerimizin ekstaradan özel ders, koç ve takip gibi bir şeyi olmaz. Biz kendimizi butik okul olarak adlandırıyoruz. Buradaki öğretmen ve idarecilerimizin hepsi bütün öğrencilerin adını ve velisini tanır ve bilir. Çok fazla öğrenci olmadığından dolayı. 9. sınıftaki çocuk 12.sınıftakini tanır. Abilik, ablalık yaparlar, birbirlerini korurlar. Veli de bunu bildiği için bize güvenip her yıl çocuğunu gönderiyor. Öğrenci sayımız da her yıl artıyor. 

YENİ BİR KOMPLEKS HEDEFİ

Okulumuz fiziki olarak bize yeterli gelmiyor. Ara sınıflarda öğrenci alamıyoruz. Bir çok veliyi geri çeviriyoruz. Bu yıl 6-7-8'lerden öğrenci alamadık. 5 ve 9'uncu sınıflarda öğrenci alabildik. Bundan sonraki hedef; anaokul, ilkokul, ortaokul, lise olarak daha büyük bir kampüste, daha iyi bir eğitim-öğretim sunmak. Yeni bir kompleks hedefimiz var."

5 eğitimcinin girişimi Boğaziçi Koleji (Ortaokul-Lise)

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı için 3.sezon faaliyetini sürdüren Halıkent Mahallesi'ndeki Boğaziçi Koleji'nin kurucularının tamamı eğitimci. 

Matematik Öğretmenleri Okay Karaman, Tamer Sütçü, Sezgin Yılmaz, Geometri Öğretmeni Mehmet Çaylalı ve Kimya Öğretmeni Ahmet Dayıoğlu.

Okul Müdürlüğü -Atiye Kılıçarslan

Lise Müdürü -Selda Tuğcu İreç Ortaokul Müdürü

Boğaziçi Koleji Kurucu Temsilcisi Okay Karaman, okulun bazı özelliklerini şöyle açıkladı:

Tam gün eğitim

Sabah 9.00'da başlayıp akşam 17.00'e kadar günde 8 saat dersimiz var.  İki öğretmen giriyor. Birisi normal konuyu anlatıyor, diğer öğretmen girdiği zaman o dersin uygulamasını yapıyor. Özellikle ortaokul da 10 saat ingilizce, 2 saat almanca eğitimi veriliyor. Yani 12 saat yabancı dil var. İngilizce derslerine 3 öğretmen giriyor. Birisi ösınava hazırlık dersi, birisi gramer, birisi de konuşma dersi yapıyor. Cumartesi günleri de deneme sınavı var. 

Üniversite hazırlık ve ortaöğretim kurumlarına geçiş sınavlarına hazırlık çalışmaları yapıyoruz. Bunun yanında Milli Eğitim programını yürütüyoruz. Hem sınav hem de  yaşam odaklı eğitim vermeye çalışıyoruz. 

Akıllı Okul

Çocuklara görsel ve işitsel olarak da özellikle fen ve sosyal bilgiler derslerinde akıllı tahtada hem 3 boyutlu, hem normal ders sırasında kullandığımız teknolojilerden bahsediyoruz . Sözel coğrafya dersinde Dünya haritasını çizecem diye uğraşmayacak. Teknolojik olarak yansıtıp, anlatacak. 

Ortaöğretim sınavı hazırlık 

Lise hazırlık sınav programında haftada 40 ders var. Hem normal ders, hem uygulama. Özellikle 7 ve 8.sınıflarda bu program tekrar ederek gidiyor. Mesela 7'lerde 5-6'yı tekrar ediyoruz. Ortaöğretim kurumları sınavı hazırlıkta her hafta deneme sınavı yapıyoruz. Kontrol sınavı. Anlatılan tüm konuların geri dönüşü ve analizini yapıyoruz. Orada çıkan eksikliklere yönelik tamamlama dersleri yapıyoruz. Cumartesi geliyor o hafta sınav yapmıyoruz. Hangi konularda sıkıntıları varsa eksik tamamlama derslerini veriyoruz. 

Üniversite sınavı hazırlık

Üniversite sınavı hazırlıkta da  11 ve 12. sınıflarda önceki yılların tamamının tekrarını yapıyoruz. Mesela 12.sınıftaki öğrenci 9-10-11 ve 12.sınıfın bütün konularını tekrar baştan görüyor. 11.sınıfta da öyle. 11.sınıfın konularını görürken aynı zamanda 9-10 sınıf tekrarını görüyor. Yine her  hafta sonu deneme sınavları yapılıyor. Çocukların eksikliklerine göre uygulamalı, soru çözüm dersleri yapılıyor. Sınava doğru konu  tekrar programları yapıyoruz. Çocukların kamp çalışmaları oluyor. Bireysel rehberlik hizmeti yapıyoruz. Rehber öğretmen çalışma programını veriyor. Çocuk 1 hafta yapıyor, rehber öğretmene getiriyor. Rehber öğretmen onaylıyor, yeni programını veriyor. Orada bir sıkıntı olduğu zaman öğretmenlerine ve velilere bildiriyor. 

Dil bir iletişim aracıdır. Yabancı dil derslerinde Türkçe konuşmak yasak

Boğaziçi Koleji Yabancı Diller Bölüm Başkanı Seval Ertokuş, geçmişte yabancı dil eğitiminde yapılan hatalardan yola çıkarak konuşma ve dinleme ağırlıklı dersler yaptıklarını söyledi.

Boğaziçi Koleji, etkili yabancı dil eğitimi ile öne çıkıyor. Yabancı dil eğitiminde konuşma, dinleme ve yazma sistemi kullanılmakta, farklı ders metot ve teknikleri uygulanıyor.

Boğaziçi Koleji Yabancı Diller Bölüm Başkanı Seval Ertokuş, yabancı dil eğitimiyle ilgili şu açıklamalarda bulundu:

"İngilizce noktasında genel olarak ülkemizdeki sıkıntı 'anlıyorum ama konuşamıyor' kısmındır. Geçmişteki eğitim modelinde sıkıntı olmasından kaynaklanıyor. Genelde gramer eğitimi yapılır, ezberci sistemle gidilir. Pratik anlamda hiçbir şey yok. Bu söylemlere sahip kişilerin öğretmenleri hiçbir zaman ingilizce konuşmadı. O'nun öğretmeni de ingilizce konuşarak ders anlatmamış. Sürekli tahtada gramer anlatılmış. Biz ortaokuldan itibaren 11.sınıfa kadar konuşma ve dinleme ağırlıklı derslere önem veriyoruz. Kitaplarımız o nitelikti. 4 yetiyi birden içeriyor. Konuşma, dinleme, yazma ve gramer.

KONUŞMA ÇOK ÖNEMLİ

Benim hassas olduğum nokta konuşma. Çünkü dinleme noktasında da gençler bunu aşmaya çalışıyorlar. Diziler çok revaçta, çok takip ediyorlar. Dinleme olayını bir nebze aşıyorlar. Konuşma noktasında pratik yapacakları kimse olmadığı için karşılarında ezberlemeye çalışıyorlar. Derslerde Türkçe konuşmuyoruz. Birkaç hafta sonra alışıyorlar. Ben de çok rahat ediyorum. İngilizce ders anlatmak çok daha keyifli. Yetişkin gruplarla da çalıştım. Tamamen dersi ingilizce işliyorduk. Bunun geri dönüşümünü ciddi anlamda görebiliyorsunuz. Dil iletişim kurmak için vardır. İletişim kurmaya çalışıyoruz. Dilin amacını biliyor. Bizde dil bir ders olarak algılanıyor. Bunu yıkmaya çalışıyoruz. Yıllardır yapmaya çalıştığımız bu. Büyük ölçüde de geri dönüşlerini almaya başladık. Derste Türkçe konuşmuyoruz. Dinlemelerimiz var, kitaplarımız, materyallerimiz var. Akıllı tahtayı bolca kullanıyoruz. Pratik anlamda birşeyler yapmaya çalışıyoruz. İngilizcenin iletişim kurmak için bir dil olduğunu anlatmaya çalışıyoruz."

BOĞAZİÇİ'nde Sosyal, sanatsal ve sportif faaliyetler

Gülsüm Baysal Beden Eğitimi Öğretmeni

"Sosyal alanda sınıflarda birçok etkinlik yapıyoruz. Budada çocuklarla içli-dışlıyız. Çocuklara arkadaşça yaklaşıyoruz. Ne isterlerse onu yapıyoruz. Yüzmeye gidiyoruz, pikniğe gidiyoruz, geziye gidiyoruz.  Bizim de önerilerimiz oluyor. Huzurevine gidiyoruz. Sosyal yardımlaşma projelerimiz var. Kardeş okul projemiz var. 

Bunun dışında sportif faaliyetlerimiz var. Antremanlar eşliğinde sportif yarışmalara katılıyoruz. Basketbol, satranç, snowboard, atletizim, voleybol, basketbolda takımlarımız var. Yeni dönemde daha çok önem veriyoruz."

Hazal Toközlü Müzik Öğretmeni

"5-6-7-8-9-10. sınıflarda müzik eğitimi veriyoruz. Ortaokulda molodika, lisede gitar çalışıyoruz. Drama eşliğinde müzik eğitimi veriyoruz. Keyifli bir eğitim oluyor. Günümüz teknoloji çağı. Çocukların elinde bir telefon. Böyle olunca sokak oyunlarından geri kalıyorlar. El-göz koordinasyonu gibi gelişimi sağlayacak bir çok şeyden geri kalıyorlar. Drama yaptırarak, yaşayarak öğreterek faydalı olmaya çalışıyoruz."

Şevkiye Berber Görsel Sanatlar Öğretmeni

"Ortaokul ve lise kısmında dersler veriyoruz. Ortaokulda daha çok sanatı sevmeleri, resme ilgi çekici çalışmaları yapıyoruz. Resim tekniklerini öğretiyoruz. Lisede de daha çok bir ürün ortayla koymaya yönelik çalışıyoruz. Bu çalışmalar onlara özgüven kazandırıyor ve dersleri sevdiriyor."

Sportif faaliyetlerde elde edilen dereceler

-Okul sporları yıldızlır genel  kategori satranç takımı: Bölge dördüncüsü.
-Ahmet Can Perçenkaya: Snowboard Türkiye ikincisi.
-Yıldızlar Satranç Turnuvası: İl Birincisi.

-Küçükler ve Yıldızlar Satranç Turnuvası: İl birinciliği ve il üçüncülüğü.
-Okullararası Basketbol Turnuvası: İl üçüncülüğü.
-Muslehaddin Demircan: 4,88 metre uzun atlama: il Birincisi.
-Anadolu Yıldızları Yüzem Yarışması: Farklı kategorilerde il birinciliği ve il ikinciliği.

haber32
haber32
Yorumlar (6)
başmühendis 3 yıl önce
gerçekten,çok başarili bi̇r eği̇ti̇mci̇ okay hoca,beni̇m 2 çocuğumun da hocasidir,bi̇ri̇ tekni̇k üni̇versi̇te mezunu,di̇ğeri̇ tip 5 öğrenci̇si̇,tebri̇kler boğazi̇çi̇
H.Hüseyin Yücel 3 yıl önce
Bende Okay Hocamı ve Boğaziçi Kolejini tebrik eder başarılarının devamını dilerim.
Ahmet Çetinkaya 3 yıl önce
Benimde iki çocuğumun öğretmenidir Okay Hoca, ikiside çok iyi yerlerdeler çok şükür Teşekkür ederim
göz var nizam var 3 yıl önce
ahmet çetinkaya ile başmühendis rumuzlu yorumlar aynı neden ayrı ayrıymış gibi övgü yorum yapmaya hiç gerek var mı okur herşeyin farkında kül yutmaz
RAUF BEY 3 yıl önce
ISPARTAMIZIN BÜYÜK SORUNLARINDAN BİRİSİ DE HER SABAH İKİ FABRİKADAN ŞEHRİMİZİN ÜZERİNE ÇÖREKLENEN TOZ BULUTU. BAZILARI ŞEHRİN ÜSTÜNE ÇÖREKLENEN O TOZ BULUTUNUN BUHAR OLDUĞUNU İDDA ETSE DE, YAKIN ÇEVRESİNDEKİ YEMYEŞİL OLMASI GEREKEN AĞAÇLARIN TOZDAN GÖRÜNMEYEN DALLARINI ONLARA ÖRNEK GÖSTEREBİLİRİZ. EĞER O BACALARDAN ÇIKAN BUHARSA, BACADA SÜREKLİ FİLTRE OLDUĞU İDDİA EDİLİYORSA, MALUM 2 FABRİKANIN ÇEVRESİNDEKİ AĞAÇLAR NEDEN SÜREKLİ TOZDAN GÖRÜNMÜYOR.
her alanda sportif başarıysa 3 yıl önce
yahu geçen hafta basketbol mu voleybol mu doğa kolejine açık ara yenilmediniz mi manşetlerde biz mi yanlış gördük
haber32 haber32
-1°
sisli
Günün Anketi Tümü
Siz Yada Ailenizden biri Covid19 Virüsüne Yakalandınız mı?
Namaz Vakti 16 Ocak 2021
İmsak 06:40
Güneş 08:05
Öğle 13:12
İkindi 15:47
Akşam 18:09
Yatsı 19:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 17 35
2. Fenerbahçe 17 35
3. Galatasaray 17 33
4. Gaziantep FK 17 31
5. Alanyaspor 18 30
6. Hatayspor 17 28
7. Karagümrük 18 27
8. Trabzonspor 17 26
9. Antalyaspor 18 24
10. Konyaspor 17 22
11. Sivasspor 17 22
12. Başakşehir 17 22
13. Kasımpaşa 17 22
14. Malatyaspor 17 21
15. Rizespor 17 21
16. Göztepe 17 19
17. Gençlerbirliği 18 19
18. Kayserispor 17 16
19. Ankaragücü 17 15
20. Denizlispor 17 14
21. Erzurumspor 18 13
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 17 36
2. Liverpool 17 33
3. Man City 16 32
4. Leicester City 17 32
5. Everton 17 32
6. Tottenham 17 30
7. Southampton 17 29
8. Aston Villa 15 26
9. Chelsea 17 26
10. West Ham 17 26
11. Arsenal 18 24
12. Leeds United 17 23
13. Crystal Palace 18 23
14. Wolverhampton 18 22
15. Newcastle 17 19
16. Burnley 16 16
17. Brighton 18 14
18. Fulham 16 12
19. West Bromwich 17 8
20. Sheffield United 18 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 18 32
5. Real Sociedad 19 30
6. Sevilla 17 30
7. Granada 18 27
8. Celta de Vigo 18 23
9. Cádiz 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 17 21
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Deportivo Alaves 18 18
17. Real Valladolid 18 18
18. Elche 16 16
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@