haber32
banner77
04 Aralık 2017 Pazartesi 09:36
Düzeltme
haber32

Düzeltme

TEKZİP METNİ:

04.12.2017 tarihli Haber32 internet sitesinde  Enerji’nin Devleri Birbirine Girdi, Aksu’nun Yönetimini Ele Geçirdiler Göltaş Enerji’ye Savaş Açtılar”,  “Aksu’da Demirel Ailesinin Hakimiyeti Sona Erdi”, “Yazışmalar Dahil Her Şey Didik Didik İncelenecek” başlıkları ile yayınlanan haberin somut gerçekler ve yaşananlar ile bir ilgisi yoktur.

Söz konusu yayın, kasıtlı bir biçimde,  Göltaş Enerji Elektrik Üretim A. Ş. ve Göltaş Göller Bölgesi Çimento  Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kamuoyu  nezdindeki itibarını sarsmak ve yatırımcıları etkilemek amacına yöneliktir.

Göltaş Göller Bölgesi Çimento Sanayi ve Ticaret AŞ halka açık bir  şirkettir ve yine  halka açık bir şirket olan  Aksu Enerji Ve Ticaret A.Ş. ‘nin de ortağıdır. Dolayısı ile her iki şirket de  6362 sayılı SPK’nu hükümlerine tabidirler. Her iki şirketin de ortaklık yapısı bilgilerine Şirket kurumsal internet adreslerinden ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan ulaşılabilmesi mümkün olduğu halde, eksik ve yanlış bilgiler ile yayın yapılması yayıncılık anlayışı ve  etik kuralları ile  bağdaşmadığı gibi ilgili yasalara da aykırılık oluşturmaktadır. 

Bu kapsamda, yayında sözü edilenin aksine “Demirel Ailesi” nin Aksu Enerji ve Tic.A.Ş. sermayesinde ortaklık payı %17,53 olup, gerek sahip olunan imtiyazlı A Grubu paylar gerekse imtiyazsız B Grubu paylar itibariyle, Demirel Ailesinin  hiçbir zaman Aksu Enerji ve Tic.A.Ş’nin yönetim kontrolünde sahipliği söz konusu olmamıştır.

Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında, Sermaye Piyasası Kurulu denetimi altında olan ve  payları borsada işlem gören halka açık Göltaş Göller Bölgesi Çimento San.ve Tic.A.Ş aynı zamanda Göltaş Enerji Elektrik Üretim A. Ş.’nde  de %77,47 ortaklık payı ile hakim ortağı konumundadır 

Anlaşılacağı üzere, şirketlerin bağlı olduğu ortaklıklar topluluğu, aynı zamanda “EPDK”  ve “SPK” düzenlemeleri gereğince bağımsız denetime de tabidir ve TTK m. 397 uyarınca bağımsız denetim, ortaklıklar topluluğunda konsolide finansal tabloları da içermektedir. Dolayısı ile şirketlerin finansal tabloları da bu denetimden geçmiştir. Denetçi, denetim raporunu, ilgili yasalar gereği objektif bir biçimde, geçmiş yıllarla da karşılaştırmalı olarak hazırlamış, kendi görüşünü de açıklayarak  sunmuştur.

EPDK mevzuatı gerekliliğine istinaden yapılan bağımsız denetim neticesi raporlarda da,     kanuna, ana sözleşmeye, muhasebe ve denetim standartlarına herhangi bir aykırılıktan bahsedilmemiş, Şirket faaliyetleri bu düzenlemelere uygun bulunmuştur.

SPK mevzuatı gerekliliğine istinaden yapılan bağımsız denetim neticesi bağımsız denetim raporlarında da, Şirketin finansal tabloları hakkında herhangi bir olumsuzluk, hukuka ve muhasebe ile denetim standartlarına aykırılıktan bahsedilmemiştir.

Özetle herhangi bir yasaya aykırılık ya da olumsuz tespit kesinlikle söz konusu değildir.

Bu somut açıklamalarımız çerçevesinde; müvekkil Göltaş Enerji sermayesinde % 16,74 iştiraki bulunan Aksu Enerji ve Tic.A.Ş.’nin, sahip olduğu paylarını satın alması, tamamen kendilerine çıkar sağlamak amacına yöneliktir. Keza, hiçbir yasal dayanağı olmayan iddia ve isnatlarla tamamen kötü niyetli olarak, müvekkil  Şirket aleyhine, muhtelif kurum ve kuruluşlar nezdinde şikayette bulunması  ve dava açılması da aynı şekilde  Şirket üzerinde  baskı kurmak amacı taşımaktadır.

Devam eden ihtilaflarda ise kabul ve reddedilen ve yargılaması devam eden davalara ilişkin gelişmeler, yasa gereği  özel durum açıklamaları ile kamuya duyurulmaktadır. Özel denetçi istemli dava da, bu davalardan biridir ve yerel mahkeme tarafından  “kısmen kabul” kararı verilmiştir, karar henüz kesinleşmemiştir. Dolayısı ile daha  denetçi tayini yapılmadığı ve ortada gerekçeli bir  karar da olmadığı  halde, tekzip konusu yayında Yazışmalar Dahil Her Şey Didik Didik İncelenecek” ifadesine yer verilmiş olması da son derece  abartılı, kasıtlı  ve  tümüyle gerçek dışıdır.

Kaldı ki “Özel Denetçi atanması” da,  bir mali denetim/hesap denetimi değildir. Özel denetimin amacı hukuka uygunluk incelemesi olmadığı gibi, belirli olayın/olayların hukuka uygunluğu, yerindelik denetimi veya organların takdir yetkilerinin incelenmesi de değildir. Dolayısı ile yayında yer alan “Mahkeme kararıyla atanan denetçiler gerçekleri ortaya çıkaracak” ifadesi de tamamen yanlış,  dayanaksız ve kamuyu yanıltmak amacına yöneliktir.    

Göltaş Enerji Elektrik Üretim A. Ş.’nin ve  bağlı olduğu ortaklıklar topluluğunun  aynı zamanda EPDK düzenlemeleri gereğince bağımsız denetime de tabi olması, ayrıca  Genel Kurul toplantısında da gerekli açıklamaların yapılmış olması karşısında esasen  Aksu Enerji ve Tic.A.Ş.’nin, özel denetçi talebinde ileri sürdüğü ve zaten bildiği hususları talep etmesinin  hiçbir hukuki menfaati  yoktur, tamamen gündem yaratıp çıkar sağlamak amacına yöneliktir.

Gerek müvekkilim  Göltaş Enerji Elektrik Üretim A. Ş. nin gerekse  Göltaş Göller Bölgesi Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin  hukuk dışı,  yasalara aykırı hiçbir eylem ve işlemi yoktur. Bu karalayıcı ve kasıtlı yayınlara karşı her türlü yasal yollara başvurulacağını da kamuoyuna saygı ile duyururuz.

                                                                                                                                       Göltaş Enerji Elektrik Üretim A. Ş.                           

                                                                                                                                                          Vekili                                                                                             

                                                                                                                           Av. Şehnaz Yüzer                                                                                                                                   

Son Güncelleme: 11.12.2017 16:41
Anahtar Kelimeler:
BorsaAksuDEVLERSAVAŞEnerji
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
serdar 2017-12-04 11:19:40

kimsenin emeğine bir lafımız yok ama iş demirel ler denince bi duracan ispartanın bugünkü durumunun sebebi kim ola ki ,memleket sevdalısı şevket ha artık bi uyansak

Avatar
mudiler hiç kar alamıyor 2017-12-04 18:19:24

o zaman tüm kuurucu üyelere ödenmeyen kar payları ödensin ,tüm mudilere göltaş enerji-fethiye enerji v.b orma danda kar payı verilsin yıllardır tek kuruş alamıyoruz ,bu haklar öbür tarafa kalmasın,yada ortaklara borsaya girerken gibi kişi başı 10 trilyon verin çıkıp gidelim kim yiyen yesin kim içen içsin sonsuza kadar adalet

Avatar
ortaklar 2017-12-04 18:21:43

bir şirkete ortak olmaktaki maksat kar elde etmektir 100 lira kazanırsın 50 tl kar payını dağıtırsın 50 tl ilede şirketi büyütür yada yenilersin biz şimdi göltaş enerjiden neden kar alamıyoruz aksu cayır cayır para basıyor bize sıfır kar payı

Avatar
rekabet uzmanı eşref 2017-12-05 11:09:32

göltaş'ın haksız rekabete ilişkinm bütün faaliyetleri incelenmeli. göltaş haksız rekabet yaparken bu bütün sektörü etkliliyor. ev fiyatlarından tutun da kamu yatırımlarına kadar herşeyde belirleyici ve devasa kazançlar var. üreticiler, müteahhitler, vatandaşlar, kamu kurumlarının kamu yatırımlarının sorumluları. sizden ricam bütün gördüğünüz yasadışı faaliyetleri rekabet kurumu, savciliklara vermekten çeki̇nmeyi̇n. maddi manevi tazminat davalarınızı açın, mutlaka netice alacaksınız

Avatar
vatandaş 2017-12-05 09:27:24

hazır denetlenecekken, şu 2013 yılında üniv. ile şevket ağanın imzaladığı protokol vardı, islamköye 7 fakülte yapılcaktı, arsalar alınmıştı..noldu o proje..onu da bir sorgulasalar..

Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi