banner121

Eğer izin verilmezse Belediyenin ruhsat verdiği projeye başlayacağız

Isparta 17.12.2014, 09:28 30.11.-0001, 00:00
Eğer izin verilmezse Belediyenin ruhsat verdiği projeye başlayacağız
banner123
SDÜ Yaşam Merkezi Müteahhidi, Belediyeden işletilebilirlik ve yurt sistem KYK'ya kiralanabilmesi için proje tadilatı ve finans kaynağı için irtifa hakkı izni istiyor.

SDÜ'nün Yaşam Merkezi adı altında Doğu Yerleşkesi içresinde geliştirdiği projesine Isparta Belediyesi'nden inşaat ruhsatı aldıktan sonra 2013 yılında yaptığı üst kullanım hakkı ihalesine ilişkin tartışmalar devam ediyor. Apart ve yurt sektörü, kafe ve restoranlar ile ilgili meslek örgütleri ve kuruluşların tepkisine neden olan sadece Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin desteklediği Yaşam Merkezi Projesi'nin müteahhidi Konyalı İşadamı Mehmet Demirel, Basın Kulübü'nün konuğu oldu. Yaşam Merkezi ihalesi ve projeye ilişkin soruları cevaplandıran İşadamı Demirel, projenin Belediye tarafından verilmiş inşaat ruhsatı olduğunu ancak işlevsellik adına proje tadilatı talep ettiklerinin altını çizdi. İzin verilmemesi durumunda Belediyece onaylanmış projenin inşaatına başlayacaklarını belirten Demirel,  canlı yayında ortaklığa ya da proje devrine açık olduklarının mesajını verdi. İşte o açıklamalar:

BİZ ARAŞTIRMA YAPTIK SONRA TAKİP ETTİK

Isparta’ya yatırım yapmak için yurt veya yaşam merkezi olarak geldik ama gelme konusunda bir kaplıca seyahati söz konusuydu. Oradan dönerken diğer üniversitelerde de bu tür projeler yaptık. Burada ilgi birimlerine giderek, böyle bir proje var mı yapsak kabul eder misiniz' diye sormaya gittik. Onlar da ihaleye çıkacağını söylediler biz de bunu takip ettik. İhale oldu, ihale oluncaya kadar da buradaki esnaf arkadaşlarımız haberim olmadı diye bir şey söz konusu değil. Kurumlar ihale izni almadan yapamaz. Üniversite kendi başına karar alma lüksü yok. Oranın da sorumlu olduğu birim var. Başbakanlıktan izin alınıyor. Rektörlük  de kendi yönetim kurulu içerisinde karar alıyor ve onaydan sonra ihaleye çıkıyor. Buradaki esnaf arkadaşların bir tepkisi var. Oldu bittiye getirdiler kendi yandaşlarına verdiler gibi bir endişe var.

ŞARTNAME SDÜ'NÜN LEHİNE

Birçok üniversitede yap işlet devret modeliyle yapılan işler var. Hiçbir bir sermaye harcamadan devlet kurumları firmalara yaptırıyor. Buradaki yaşam merkezinin ihalesinde de aynı şeyler olmuş. Şartnameyi görseniz çok ağır. Altından kalkacak durum olmayabilir. Yapılan tüm cirolardan yüzde  1 pirim ödüyorsun. Ayrıca kira ödüyorsun. Kullanabileceğin süre kadar kalabiliyorsun. Ciddi yatırım yapıyorsun bu yatırım 15 yılda geri dönüyor. Sana kar kalacaksa ondan sonra alabiliyorsun.

ISPARTA'YA KATMA DEĞER SAĞLAYACAK

Biz bir yıllık kirayı sözleşme yaparken ödedik. 135 bin lira gibi bir yıllık kira ödedik. Bunu daha yapmadan, mukavamele yaparken ödedik. Şu kadar bedel teminat yatıracaksın diyor. Başlarken zaten belirli bir sermayeyi yatırarak giriyorsun. Ben aldım yaptıktan sonra kazanayım söz konusu değil. Bu yatırım Isparta ve SDÜ’ye büyük katma değer sağlıyor. Biz direkt üniversiteye müracaat ederek böyle bir proje var mı diye başvurduk. Onlar da böyle bir ihalenin olacağını söylediler biz de takibe başladık. İhaleye tek başımıza girmedik. 3 firma vardı. İhaleye girmek için yeterlik belgesi alman gerekiyor. İhale komisyon karşısında oluyor. El atından vereyim gibi bir şey söz konusu olmadı.

Burada ileriyi göremeyenler veya projeyi okuyamayan bazı insanlar burada bir yaşam merkezi yapılıyor apartları dolduramaz, öğrenci şehre inmez gibi kısır döngü içerisindeler. Burası Isparta ve üniversiteye bir katma değer katacak. Bu proje 2014’ün Eylül’üne yetiştirilecek ve öğrenci alınacaktı. Bir talihsizlik oldu ve biz de müdahil olamadık. Yerlerin projesi çıkmış ve ruhsat alınmış. Ama belediye encümenindeki bazı arkadaşlar bizim haberimiz yok diyor. Ama ortada bir ruhsat var.

KYK İLE ANLAŞILDI

Halk istemiyor gibi sözler söylendi. Bu konuyu açıklama gereği duyduk. İstiyoruz ki Isparta için bir şeyler olsun. Daha önceki projede 5 ayrı bloktan oluşan işletme maliyeti yüzde 20 yüksek. Yeşil alanın daha çok olması için projeyi revize ettik. Projeyi üniversiteye teslim ettik. Üniversitede belediyeden proje tadilatı istedi. Onlar da sıkıntı olmadığını söyledi. Biz de bir süre bekledik.

KYK ile de görüşüyoruz. Neler istiyoruz taleplerini alıyoruz. Onlar da yer kiralama için Türkiye’nin belirli yerlerinde kiralama ihalesine çıktılar. Isparta’da 2 bin kişilik yurt kiralama talebini gördük. Onlar bize proje sunarak böyle yaparsanız bunu kiralarız dediler. Onların istediği doğrultuda projeyi revize ettik. Belediyeye üniversite 2013’ün Aralıkta müracaat edildi. Üst kullanım hakkından dolayı onunla birlikte verilmesi gerektiği bildirildi. Mahkemeye taşındı. Isparta mahkemesi kazanıldıktan sonra Antalya Bölge Mahkemesi’ni de kazanıldı. Ancak böyle ola ola bugünlere geldik.

İLK PROJEYİ UYGULARIZ

Belediye Başkanımızla bir kez görüştük. Başkan yardımcılarımızla birçok kez görüştük. Seçmen bize bunun yapılmamsı için oy verdi. Bunu halka anlatmanız lazım. Ondan gelecek talebe göre izin verebiliriz denildi. En son görüşmemizde yeni projeyi tadilata uygun görmüyorsanız eski projeyi uygulamaya devam edeceğiz. 4 tane 500’lük yurtlar var eski projede. Yaşam merkezi dediğimiz alan 3 katlı oluyor. Biraz hantal bir şey. Ispartalı derse ki daha güzel projemiz var, üniversite de onay verirse onu da uygularız. Sen Konya’dan geldin bunu yapıyorsun, ortak girelim denirse ortak gireriz. Projeyi de devredebiliriz. Ama proje ortada kalmasın. En son KYK ile görüştüğümde 7 bin bekleyen öğrenci olduğu söylendi. Bu açılmış olsaydı o 7 bin öğrencinin yüzde 50’si gelir kaydını yaptırır ve öğrenimine devam ederdi.

AVM SÖZ KONUSU DEĞİL

Orada yapılan yatırım karlı bir yatırım olmaz. Böyle bir yerde AVM olması mümkün değil. Biz orada ne yapacağız?  Buradaki amaç KYK’nın yönetimin de bir şey var. Barınacak öğrencilerin altyapılarını oluşturacak örneğin kuaför, berber, terzi gibi yerler olacak.Üniversitenin sosyal faaliyetleri için ayrılmış 10 dükkan var. Üniversitenin lehine ne gerekiyorsa her şey yapılmış. Biz başka üniversitelerde de çalıştık. Burada şartnameye ileride doğabilecek bir ihtiyaç olarak bir yer yapman gerekiyor diye yazılmış. Projeye çalışan arkadaşlar her şeyi yazmışlar.

ISPARTALI ESNAF ÖNCELİKLİ OLACAK

KYK’ya kiraya verildiğinden dolayı öğrencinin menfaatine oluyor. Öğrenci burada sürekli kalacak diye bir şey yok.  Buradaki işyerlerinin Isparta’ya katkı sağlayacağı yönünde bir fizibilite yapılabilir. Buradaki yerler Isparta’ya katma değer sağlar. Burada kiraya verilecek yerler ITSO’ya kayıtlı şirket veya şahıs olacak. Ispartalı olması ön planda. Ama çözülmezse başka taleplere yönelinecek. Buradaki amaç alışveriş merkezi gibi bir şey söz konusu.

Belediyeden bu işi sağlıklı ve sıhhatli şekilde olması yönünde hareket edeceğiz. KYK’nın yapı kullandırma ruhsatı almadan işlettiği yerler var. Bunu biliyoruz. Biz böyle bir şeyi yapmayalım. Biz yapı kullandırma izin belgesini alalım ondan sonra kiraya verelim.

43 MİLYONLUK YATIRIM

Ruhsata biz müdahil olamıyoruz. Ruhsat alındıktan sonra yer teslimi yapılıyor. Ondan sonra bizim 400 gün süremiz var. O sürede yapıp teslim etmemiz gerekiyor. Aksi takdirde cezaya giriyor. Biz KYK’ya kiraya verdik. Ağustos’un 15’i kiralama tarihi. Mahkeme kararından sonra da direnilince rölantide kaldık. 2015’in Eylül ayında gelecek öğrencilerin burada kalması için lütfen bu proje onay versinler. Bunun ülkemiz, Isparta ve gençlerimiz için istiyorum. Buna onay verilirse Ağustos 15’ine yetiştiririz.

İnşaat maliyeti yaklaşık 43 milyon TL.

Proje tadilatı onayı için beklemeyi düşünmüyoruz. Yeni proje olmazsa ruhsatı alınan mevcut projeye devam edeceğiz.

Burada fazla metraj talebimiz yok. Biz 5 ayrı bloğu birleştirdik. Öğrenci yurdu 15 Ağustos’a yetişecek. Ama yaşam merkezi gecikebilir. Belediye Başkanı 'yer vereyim oraya yurt yapın' derse görüşmeye hazırım."

Süleyman Demirel Üniversitesi Yaşam Merkezi içerisinde bulunan bağımsız üniteler.

12 adet teşhir stand alanı

3 adet banka yeri

5 adet cafe alanı

4 adet fast food

2 adet bay-bayan fitness center

1 adet çamaşırhane

1 adet terzi dükkanı

1 adet ayakkabı tamircisi

1 adet zumba salonu

1 adet plates salonu

2 adet güzellik merkezi

2 adet internet cafe salonu

2 adet playstatiom-atari salonu

2 adet bayan kuaför salonu

2 adet bay kuaför salonu

1 adet ütü salonu

1 adet eczane

1 adet ptt

1 adet kargo

1 adet fatura tahsilat merkezi

1 adet seyahat acentesi

3 adet simit dükkanı

2 adet pastacı

3 adet lokanta salonu

1 adet çiçekçi

2 adet börekçi

2 adet tatlıcı

1 adet akut arama

1 adet kurtarma

2 adet manav

2 adet büfe

2 adet kuruyemiş

2 adet cep telefon mağazası

2 adet bijuteri

2 adet mini market

2 adet kırtasiyeci (fotokopi)

1 adet anahtarcı

2 adet bay-bayan mescit

Geriye kalan 10 ünite ise üniversite bünyesinde bulunan öğrenci konseyi,öğrenci kulüp ve toplulukları tarafından kullanılacaktır.
haber32
haber32
Yorumlar (12)
0 6 yıl önce
Bu yurt Isparta esnafına nasıl bir katma değer sağlayacak malesef anlamadım. Sadece yapılacak olan yurt binasının etrafındaki dükkanları çalıştıracak 10-15 esnafa katma değer sağlar. Ama yurt binası şehre yakın yapılırsa tüm esnafa fayda sağlar.
0 6 yıl önce
ısparta esnafı zır cahildir bu tip üniversitenin ve ıspartanın önünü açacak öğrenci şehri yapacak projeleri öğrenci şehirden uzaklaşır diye kabul etmez.
0 6 yıl önce
yeni gelecek REKTÖRÜMÜZLE BU PROJELER DEĞERLENDİRİLİR VE HAYATA GEÇİRİLİR. BU ACELE NİYE??? YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ..!!YENİ REKTÖRÜMÜZ VE ISPARTALILAR DEĞERLENDİRMEYİ YAPARLAR.
laf kalabalığı 6 yıl önce
Bu laf salatasına Ispartada hade uleynnnn derler
0 6 yıl önce
Üstat, şaibeli bir işe hiç başlamayın derim ben naçizane. Belediye bu işin karşısında. Yarın SDÜ yönetimi değişecek. Açığa düşersiniz. ITKM binası işine döner, size yazık olur.
0 6 yıl önce
Esnaf kazanacak diye, yakın yer varken, binlerce öğrenciyi sabahları toplu taşıma araçları ile taşıyorsunuz. Yasam merkezi kesinlikle olmalı. Örneğin ilaç alacaksın çarsıya git. Yemek yiyeceksin carsıya git.
0 6 yıl önce
arkadaş yok esnaf ne olucak yok batacak adamlar dükkana girdiğinde birkaç soru sorduktan sonra ters ters cevap veriyor öğrenci sdü nün ordanda gelir çarşıya merak etmeyin hatta artık sdü çarşı arası tramvay projesi hayata geçirilmeli
0 6 yıl önce
ÜSTAD BU İŞTEN PİS KOKULAR GELİYOR.YENEN YENMİŞ İÇİLEN İÇİLMİŞ EN AZ ZARARLA BU İŞTEN KURTULMAYA BAK. ZARARINI BAŞKA BİR İŞTEN ÇIKARTIRSIN ARTIK.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
haber32 haber32
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Siz Yada Ailenizden biri Covid19 Virüsüne Yakalandınız mı?
Namaz Vakti 03 Aralık 2020
İmsak 06:23
Güneş 07:49
Öğle 12:53
İkindi 15:25
Akşam 17:46
Yatsı 19:07
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@