banner121

Gölümü İstiyorum

Isparta 22.01.2020, 19:01
Gölümü İstiyorum
banner123

EKO-Bir Başkanı, Gelendost Belediye Başkanı Mehmet Sezgin, özellikle Hoyran Bölgesi’nde göl seviyesinin çok düştüğünü, büyük büyük arazilerin oluştuğunu, karşıdan karşıya kayıkla geçişin artık mümkün olmadığına dikkat çekti.
EKO-Bir Başkanı, Gelendost Belediye Başkanı Mehmet Sezgin, Eğirdir Gölü ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Eğirdir’de gölün korunması amacıyla başlatılan çalışmanın toplantısına katılan EKO-BİR Başkanı Sezgin, göl su 2 ay önce Çevre Bakanımız Murat Kurum Isparta’ya geldiğinde Valilikte Belediye Başkanlarıyla yaptığı toplantıda bizlere sordu: "ilçene ne istersin?" diye sordu. Çoğu arkadaşımız ilçesine çöp arabası, itfaiye aracı istedi. Bana sıra geldiğinde ben bir şey istemiyorum. Niye istemiyorsunuz dediğinde “Ben Gölümü İstiyorum” dedim.
Bu göl üzerinde 6 kurum var. En büyük handikaplarımızdan bir tanesi bu. 6 kurum birbirine sarıyor. Örneğin Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Çevre Bakanlığı, EKO-BİR, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Su Ürünleri, DSİ. 6 kurumun 6’sının da göl üzerinde hükmü var. Hep de birbirimizle çelişiyoruz. Biz 2 yıl önce Gölde batık ağların temizlenmesi konusunda bir program yaptığımızda, yasak dönemde hem avcılara bir bedel ödeyelim, günlük geçimlerini temin etsinler hem de gölden kaçak avlanmayı durduralım diye bir proje hazırladık. Buna Hoyran bölgesinden başladık. Oradaki balıkçıları gruplandırdık, yakıtlarını biz temin ettik, yevmiyelerini verdik. Tabanlara çapa atmak suretiyle batık ağların temizliğini yaptık. İnanın o video görüntülerini görseniz çok hayret edersiniz. Bu tatlı su içilir konumda mı değil mi? O zaman daha çok karar veririz. O zamanlar Çevre Bakanlığına, Valiliğe şikayet ettiler. EKO-BİR Göle çıkmasın dediler. Biz ona iddia olarak yine gölümüze çıktık, yine temizliğimizi yaptık belli bölgeye kadar. 
EKO-BİR ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR
6 tane kurumun olması gerçekten çalışmaları bir nebzede olsa frenliyor. Devlet kurumlarında izin almak ne kadar zorsa biz EKO-BİR olarak izin almadan verdiğimiz kararla direkt yürüme özelliğine sahibiz. Ama bir kamu kurumu geldiği zaman Valilikten, Çevre ve Şehircilikten, DSİ’den hepsinden izin almak suretiyle çıkmak zorunda. Onun için EKO-BİR bu durumda biraz daha faal durumda. Biz bu çalışmaya hala daha devam ediyoruz. Biz ceza yazmıyoruz. Yazacağımız cezayı Çevre İl Müdürlüğüne veya yakaladığımız ürünleri Mal Müdürlüğüne havale ediyoruz. Koruma kontrol yönetmeliğine göre göl üzerindeki etkimiz fazla.

1.5 KM’YE VARAN ARAZİLER ORTAYA ÇIKTI
5-6 yıl önce Eğirdir Gölü SOS veriyor dediğimizde dediler ki Eğirdir Gölü kapanmaz. Eğirdir Gölündeki su seviyesinin düşmesi mümkün değil. 914 kodu şöyle, 916 kodu böyle. Eğirdir Gölü şu anda 917 kodunda. 916.9’a düştü. E bu koruma seviyesinde değil. TÜBİTAK’ın verilerine girdiğimiz zaman maalesef kuruma bölgesine girdi. Koskoca deniz diye tabir edilen Hazar Gölü kuruduysa, Eğirdir Gölü bunun içerisinde bir nebze. Şu anda imkanımız olsa ben sizleri Gelendost Kemer damları ve Kumdallı,Kabaca bölgesine götürsem bariz özelliğini göreceksiniz. Bunu da niye derseniz sizdeki gördüğünüz özellik sadece tas seviyesinde suyun düşmesi. 1 metre düştü diyorsunuz. O bölgede 1,5 km’ye varan araziler oluştu. Hatta dün DSİ yetkilileriyle gittiğimizde Kemer bölgesinde 40’a yakın kaynak vardı, sadece 4 kaynağı bulabildik. Onlar da artık kaynamıyor. Sadece durağan halde.
ARTIK GÖLÜMÜZE DOKUNALIM
Biz artık gölümüze dokunalım artık diyoruz. Slogan olarak da onu belirledik. Yani korumak, dokunmamak değil. Hem koruyalım hem de gölümüze dokunalım. Tarihte bu göl nasıl korunduysa, vatandaş (afedersiniz) kum çalarak bu gölü korumanın yolunu seçtiyse, sazı biçerek, kamışı biçerek koruduysa bugün de artık bunu bırakın ve gölümüze dokunalım artık diyorum. Çünkü otlanmayı önlememiz mümkün değil. Tabandaki otlanma şu anda hat safhada. Şuanda kamışlar isteği gibi çıkıyor.Ben 1960 Doğumluyum. Ben gölün üzerindeyim. Gelendost’lu olmam dolayısıyla sürekli takip içerisindeyim. O dönemlerde SEKA Fabrikasının kamış ihtiyacını Eğirdir Gölü karşılıyordu. Ama şu anda dokunulmazlıktan dolayı dokunulamıyor. Bir kamışın verdiği buharlaşma miktarını söylemeye gerek yok. Sulama bedeline karşılık gelecek şekilde bir kayıp oluşturuyor. Ama maalesef dokunamıyoruz. Bir balda dediğimiz olaya dokunamıyoruz, sazlıklara dokunamıyoruz. Gölün altındaki pisliği alamıyoruz. Göl şuanda kendisi bir salıncağın sallanma periyotları içerisinde göl sadece bir çanağın içerisinde dalgalanmasını yapıyor. İçerisindeki pisliği dışarı atar konumda değil. Eskiden pisliğini atardı, vatandaş oradan kum çalma bahanesiyle o pisliği oradan temizlerdi. Şu anda o da yok. Hatta 15 gün önce Sarıidris’ten aradılar EKO-BİR gelse de o pisliği alsa diye. Ama dokunmak yasak. Dokunamazsınız. 
 

haber32
haber32
Yorumlar (7)
osman 1 ay önce
başkanım çok haklısın Gölümüzü Koruyalım
Erol KESİCİ 1 ay önce
İNSAF... EĞİRDİR GÖLÜ ÖZEL HÜKÜMLERİNDEN HABERİNİZ YOK MU? KİM DAHA ÇOK İŞGAL ETTİ EĞİRDİR GÖLÜ KIYILARINI!Gerçekten Eğirdir Gölü'nden mi bahsetmekte! Yıllardır gölün bu hale gelişinde sesiz kalan.. İlçesinde göl kıyı alanında açılan alanları Hangi İLÇE daha çok işgal etti.. Siz o zaman neredeydiniz? Elma bahçelerine dönen alanlara kim göz yumduki? Sula birliği Bşk kimdi neden izin verildi DEVASA BORULARA... Bu borular nerede KARAOT da... Siz Sn. Başkan DSİ lerine neden itirazda bulunmadınız.. Yıllardar göl yok olan diyenlerin sesini neden duymadınız? ŞİMDİ GÖLÜ İSTİYORMUŞ! Nasrettin Hoca sizin elinize su dökemez! Bu ne perhiz! GÖLÜN SUYU BOŞALTIRKEN SİZ HANGİ GÖREVLERLE YÜKÜMLÜYDÜNÜZ! Tanıyanlar bilir "bu göz yaşları TİMSAH GÖZ YAŞLARI" Tabiki timsahın göz yaşı yoktur! İNSAF!
Vatandaş 1 ay önce
Gerçekten sonuna kadar haklısınız ben bi Gelendostlu olarak Gelendost bu konuma geldiği için çok üzgünüm acı resmen köy oldu zamanında sustular şimdi 3 maymun oynuyorlar
Musa 1 ay önce
Başkan göl yerinde duruyor
Panik Yok 1 ay önce
Eğirdir Gölü ara sıra böyle şaka yapar yakında eski günlerine döner
Vatandaş 1 ay önce
Doğanın şakası olmaz bunu acı şekilde öğrenmezsiniz umarım
Erol KESİCİ 1 ay önce
Buradaki açıklamalar sorunun çözümündeki başarı ile yakından ilgili olan sosyolojik ve bilimsel bir belirlemedir - bilgilendirmedir ve önemlidir.
Çünkü; son dönemdeki girişimlerinize ve yıllardır karşı çıkılmasına rağmen bilim insanlarının dediklerine gelinmesini önemli bulmaktayım. Ama yapılan yanlışlıkları nedenleri görmezden gelinirse başarıya ulaşılamaz.

EĞİRDİR GÖLÜ ÖZEL HÜKÜMLERİ’NİN Amacı; “Havza İçme ve kullanma suyu temin edilen Eğirdir Gölünün mevcut su kalitesinin korunması ve sürdürülebilir kullanımının sağlanması için havzadaki her türlü faaliyetin düzenlenmesi amacıyla gerekli hukuki ve teknik esasları oluşturmaktır.” HAVZA KORUMA İŞ PROGRAMINDA SORUMLU KURUMLAR ve Önerilenler söz konusu olup BU GÖL KORUMA YASASINDA BELEDİYE BŞk. larına ve EKO-BİR ‘e yetki ve sorumluluklar verilmektedir. Bütün bunlara rağmen gölümüzün bu duruma gelmesinde insanların davranışları, yasaları uygulamama/ uygulayamama( popülist –siyasi vb nedenlerle!)Korumadan kullanma en önemli sonuçtur.
Göl havzasında yaşamaktayız; gerçekleri bilinmekte fakat bunu saptırmanın ve bu tür beyanatlar YANLIŞ ALGILARA neden olduğu gibi devletimizin çıkardığı yasaları görmezden gelmektir.

1- Eğirdir Gölü dün bu hale gelmedi.. Acaba gölün kurumasıyla oluşan “arazi” dediğiniz yerleri kim işgal etti elma bahçelerine dönüştü… ARTIK GÖLÜMÜZE DOKUNALIM derken Gelendost ne kadar dokundu göle…( belgeli). “Talanı kimler yapmıştır, kimler görmemiştir, kimler devletin verdiği yetkileri kullanmamıştır
2- “6 tane kurumun var yetki kar.. var” demek bilgi eksikliği diyelim! EĞİRDİR GÖLÜ ÖZEL HÜKÜMLERİ Havza Koruma İş Programında Kurumların öncelikli görevlerini sorumluluklarını belirtmekte. Gölü korumakta yetki karmaşası yoktur. Yılladır belediye Bşk yapanlar sormak gerekir NE KADAR UYDUNUZ! EGÖH üzerinize düşeni yaptınız mı? EGÖH uygulansa şikâyetçi olunan konularla ilgili girişimlerde bulunsaydınız EGÖH Gölü koruma ve Kullanma Hükümleridir .. ALTI FARKLI KURUMLAR da uymak zorundadır! Bahane değil bunlar… EGÖH hiçbir kurumla çelişmez!
3- SULAMA BİRLİĞİ BŞK..EKO-BİR Kuruluş amacı nedir? Karaot daki DEVASA SU BORULAR döşenirken göreviniz gereği nasıl bir tepki gösterildi? DSİ uygulaması denilecekse, DSİ hangi isteklere göre hareket etmektedir! DSİ amacı gölün su bütçesini her türlü koşula göre korumaktır.
4- “ Bir kamışın verdiği buharlaşma miktarını söylemeye gerek yok.” Evet haklısınız O DEVASA BORULARDAN DAHA ÇOK GÖLÜ KURUTTU KAMIŞLAR! Dediğiniz Kamışlıklar 2 yıldır karada kurudu….
5- Kamışların temizlenmesi hasat edilmesi yine EGÖH nasıl olacağı bellidir.. Geçen yıllarda da dile getirmiştik.. Kamışlık alanlar temizlenmeli ( sökülmemeli) Yasa bağlıyorsa; tıpkı RAMSAR ALANI OLAN BURDUR GÖLÜNDEKİ ILGINLARIN NASIL TEMİZLENDİĞİ HAKKINDA BASINDA YER ALAN YAZI GÖRMEDİNİZ GALİBA veya yöntemi bilemediniz! Keşke Burdur Valiliği gibi SDÜ başvursaydınız.
6- “Ben Gölümü İstiyorum” demek kulağa çok hoş gelmekte. Belediye Bşk. Sulama Bir Bşk. Eko-Bir Bşk olarak nasıl önlemler alındı? !

Bir çok gerekçeler sıralamakta Sn. Bşk.ve bilimsel verilerin ne olduğunu ve gölü nereye götürdüğünü bilmesek bu sese… Yine de “GÖLÜ İSTEMEK” çok güzel de! AH BU SİYASET.. GÖLÜ KURUTURDA YAŞATIRDA!
haber32 haber32
13°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 25 Şubat 2020
İmsak 06:07
Güneş 07:28
Öğle 13:16
İkindi 16:23
Akşam 18:54
Yatsı 20:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 23 46
2. Trabzonspor 22 45
3. Galatasaray 23 45
4. Sivasspor 23 45
5. Alanyaspor 23 39
6. Fenerbahçe 23 38
7. Beşiktaş 23 37
8. Göztepe 22 34
9. Gaziantep FK 23 31
10. Gençlerbirliği 23 27
11. Antalyaspor 23 25
12. Malatyaspor 22 24
13. Denizlispor 23 24
14. Çaykur Rizespor 22 24
15. Konyaspor 23 21
16. Ankaragücü 23 20
17. Kasımpaşa 23 19
18. Kayserispor 23 16
Takımlar O P
1. Hatayspor 23 45
2. Erzurum BB 23 42
3. Bursaspor 23 39
4. Adana Demirspor 23 37
5. Altay 23 34
6. Fatih Karagümrük 23 34
7. Keçiörengücü 23 32
8. Ümraniye 23 32
9. Akhisar Bld.Spor 23 32
10. Menemen Belediyespor 23 32
11. Balıkesirspor 23 31
12. Giresunspor 22 28
13. İstanbulspor 22 27
14. Altınordu 23 24
15. Osmanlıspor 23 21
16. Adanaspor 23 18
17. Boluspor 23 17
18. Eskişehirspor 23 16
Takımlar O P
1. Liverpool 27 79
2. Man City 27 57
3. Leicester City 27 50
4. Chelsea 27 44
5. M. United 27 41
6. Tottenham 27 40
7. Sheffield United 27 40
8. Wolverhampton 27 39
9. Arsenal 27 37
10. Burnley 27 37
11. Everton 27 36
12. Southampton 27 34
13. Crystal Palace 27 33
14. Newcastle 27 31
15. Brighton 27 28
16. Bournemouth 27 26
17. Aston Villa 27 25
18. West Ham 27 24
19. Watford 27 24
20. Norwich City 27 18
Takımlar O P
1. Barcelona 25 55
2. Real Madrid 25 53
3. Atletico Madrid 25 43
4. Sevilla 25 43
5. Getafe 25 42
6. Real Sociedad 24 40
7. Villarreal 25 38
8. Valencia 25 38
9. Granada 25 36
10. Levante 25 32
11. Athletic Bilbao 25 31
12. Osasuna 25 31
13. Real Betis 25 30
14. Deportivo Alaves 25 30
15. Real Valladolid 25 29
16. Eibar 24 24
17. Celta de Vigo 25 24
18. Mallorca 25 22
19. Leganés 25 19
20. Espanyol 25 19
Günün Karikatürü Tümü