haber32 haber32

haber32

AEDAŞ, ‘fırtına ve yağış’a karşı erken alarma geçti

Isparta 1
AEDAŞ, ‘fırtına ve yağış’a karşı erken alarma geçti

AEDAŞ, ‘fırtına ve yağış’a karşı erken alarma geçti

ISPARTA KİMLİK - EHLİYET KAYIP VE ZAYİ İLANLARINIZ İÇİN 0246 223 67 06
Antalya, Isparta ve Burdur’da yaklaşık 37 bin 333 kilometrekarelik alanda hizmet veren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş, kış aylarında elektrik dağıtımında sorun yaşanmaması için şimdiden alarma geçti. Şebeke Operasyon Direktörlüğü tarafından bölgenin ‘yağışlı, fırtınalı’ gün sayısı analizleri yapıldı, enerji nakil hatlarının büyük bölümünde bakımlar tamamlandı. Bu sırada arıza onarım ve bakım ekipleri vardiya düzenleri de yeniden belirlendi. Hava tahminlerini 6 gün önceden takip eden şirket, olağanüstü durumlara karşı da ekipleri ile her an hazır

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş., havaların soğuması ile birlikte ‘fırtına ve yoğun yağış’ gibi sert hava koşullarının elektrik dağıtım hizmetinde sorun yaratmaması için şimdiden alarma geçti. Enerji nakil hatlarında bakımların büyük bölümü tamamlandı, arıza onarım ve bakım ekiplerinin vardiyaları yeniden düzenlendi, olağanüstü durumlara karşı ön hazırlıklar yapıldı. 

37 bin 333 kilometre gibi oldukça geniş bir coğrafyada hizmet veren Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş’nin dağıtım bölgesinde, orta gerilim hatlarının yüzde 85’i, alçak gerilim hatlarının ise yüzde 71’i havai hat olduğu için hava durumu büyük önem taşıyor. Şirket bünyesinde bulunan Şebeke Operasyon Direktörlüğü’nün, geçmiş yıllardaki verileri kullanarak yaptığı analizlere göre bölgede ‘yağışlı-şarjlı ve fırtınalı olmayan gün sayısı’ oranı yüzde 71.5 düzeyinde. ‘Yağışlı-şarjlı ve fırtınalı gün sayısı’ oranı ise yüzde 12.6’larda. 

Oran olarak düşük olsa da bu dönemlerde yaşanan arıza sayısının normal günlerin çok üzerinde olması nedeniyle tedbirler alındı. 3.052 kilometrelik orta gerilim ve 3. 598 kilometrelik alçak gerilim enerji nakil hatlarının bakımı tamamlandı. Önleyici bakım çalışmaları kapsamında 4 bin 917 trafo merkezinde de termal kamera ve kısmi deşarj cihazları ile rutin taramalar gerçekleştirildi. 

‘YOĞUN YAĞIŞ VE FIRTINADA TÜM PERSONEL SAHADA’
Yine bu çerçevede olumsuz hava koşullarına karşı 7/24 çalışma prensibine bağlı Arıza Onarım ve Bakım ekiplerinde vardiya düzenleri yeniden ele alındı. Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş Genel Müdürü Murat Yiğit, meteorolojik uyarılar ve hava muhalefetiyle ilgili gelişmeler kapsamında arızaların yoğun olduğu saatlerde ekip sayısının artırıldığına işaret ederek, “Yoğun yağış ya da fırtına gibi afet durumlarında ise vardiya düzenleri iptal edilerek tüm personelinin saha çalışmalarına eksiksiz katılımı sağlanmakta. Afetin daha yoğun yaşandığı işletmeler ile diğer daha az etkilenen işletmeler arasında araç ve personel takviyeleri yapılmakta olup ekipler arası gerekli destek ve dayanışma sergilenmekte” dedi.

OLAĞANÜSTÜ DÖNEMLERDE ‘KRİZ MASASI’ OLUŞTURULUYOR
Ön hazırlıkların yanı sıra, olağanüstü dönemlerde AEDAŞ Şebeke Operasyon Direktörlüğü olarak tam kadro yani 1 direktör, 2 müdür, 2 mühendis, 3 tekniker ve uzman hat-trafo bakım, röle, kablo test ekipleri olmak üzere bir kriz masası kuruluyor. Kriz masası, hem Alo 186 hem de saha ekipleri ile eş zamanlı bir çalışma sergiliyor. Sırasına göre direk devrilmesi, hattın üzerine ağaç düşmesi, iletken kopmaları, izolatör arızaları, yeraltı kablo patlakları, hücre/kesici/ayırıcı arızası, trafo ve alçak gerilim dağıtım pano arızası ve orta gerilim-alçak gerilim sigorta atmaları arızalarına 747 saha personeli, 133 tane arıza onarım aracı ile operasyon ekipleri anında müdahale ederek arızaları giderme çalışmalarını en kısa sürede tamamlıyor.

SCADA SİSTEMİ İLE 162 İSTASYON ANLIK DEVREYE GİRİYOR
AEDAŞ’ın teknolojiye yaptığı yatırımlar kapsamında devreye alınan Coğrafi Bilgi Sistemi ve SCADA Sistemi, olağanüstü hava koşullarında da arızalara hızlı ulaşıma imkân veriyor. SCADA sistemine bağlı olan 162 istasyon sayesinde enerjinin kesilmesi anlık olarak tespit edilirken, bir tuşla bölgenin tekrar enerjisi verilebiliyor. Gerekli müdahale için de arıza ekiplerinin yönlendirilmesi daha kısa sürede gerçekleştirilebiliyor. Şebeke Operasyon Direktörlüğü bünyesinde bulunun SCADA birimi tarafından da ‘Günlük Şebeke Operasyon Bülteni’ hazırlanıyor. Söz konusu bültende meteorolojik veriler esas alınarak Antalya, Isparta, Burdur illerinde meydana gelebilecek 6 günlük hava tahminleri bilgileri de yer alıyor. Bu işlem enerjinin uzaktan izlenmesi ve yönetimiyle eşzamanlı olarak yapıldığı için büyük önem taşıyor. 

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. Hakkında 
Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. özelleştirme sürecinin ardından Cengiz İnşaat ve Kolin İnşaat ortaklığı bünyesinde hizmetlerine devam etmektedir. Müşteri memnuniyetini her şeyin üstünde tutan şirketimiz, hizmet verdiği Antalya, Isparta ve Burdur’daki yaklaşık 1,6 milyon aboneye kesintisiz ve yüksek kalitede elektrik dağıtımı görevini “her geçen gün daha iyiye” sloganını benimseyerek sürdürmektedir. Elektrik dağıtım sektörünün parlayan yıldızı Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. inovasyona, hizmet kalitesine, müşteri ve çalışan memnuniyetine verdiği önemi hayata geçirdiği projelerle ve vizyoner bakış açısıyla desteklemektedir.

www.akdenizedas.com.tr
esnaf0322 hafta önce
murat bey mümkünse Bahçelievler 156 caddenin faz kesilmelerine bir çare bulsun 1 ayda 20 sefer faz kesildi
defter çeşitleri spiralli defter fiyatları defteri al ciltli tellli separatörlü çok sayfalı ayraçlı hatıra günlük çizgili kareli çizgisiz defter
kırtasiye ürünleri mağazası nöbetçi kitap kirtasiyeci ofis büro kalem defter okul oyun hediyelik ürün çeşitleri toptan eticaret malzemeleri ucuz fiyat satın al
kırtasiye kulübü malzemeleri ürünleri mağazası öğrenci okul ofis kırtasiye ucuz indirimli online satın al
ısparta apart ilanları stüdyo daireler kiralık yurt fiyatları kız erkek günlük kiralık ücretsiz ilan firma rehberi sitesi
ısparta inşaat şirketleri firmaları müteaahitleri satılık daire apart dükkanlar

haber detay 1

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

Haber detay 5
İmsak 00:00
Güneş 00:00
Öğle 00:00
İkindi 00:00
Akşam 00:00
Yatsı 00:00

YAZARLAR

ANKET

Yeni İmar Alanlarının Konut Fiyatlarına Etkisi Nasıl Olur?