haber32 haber32

haber32

Bilinmeyen yönleriyle Atatürk

Isparta 2
Bilinmeyen yönleriyle Atatürk

Bilinmeyen yönleriyle Atatürk

ISPARTA KİMLİK - EHLİYET KAYIP VE ZAYİ İLANLARINIZ İÇİN 0246 223 67 06
Araştırmacı Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı Bilinmeyen Yönleri İle Atatürk'ü Anlattı.

Süleyman Demirel Üniversitesi Proje Araştırma Geliştirme ve Uygulama Kulübü “Bilinmeyen Yönleri İle Atatürk” adlı konferans ile Araştırmacı Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı’yı öğrencilerle buluşturdu.

Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Topluluklar Şube Müdürü Fizikçi Hidayet Yıldız “Topluluklar öğrencilerimizin ders dışı zamanlarında sosyal faaliyetlerini ve projelerini gerçekleştirmek için kurulan önemli kuruluşlardır. Bu tür güzel etkinlikleri gerçekleştiren kulüplerimize çok teşekkür ediyoruz. Parlayan ve gelişen nesiller olmak en büyük hedeflerimiz arasında olmalı.” dedi.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı hakkında bilgiler veren İlknur Güntürkün Kalıpçı, yaptığı araştırmalar sonucunda birçok bilgiye ulaştığını kaydederek Atatürk’e ait pek çok anıyı katılımcılarla paylaştı. 1930 yılında meydana gelen olayı da şu sözlerle aktardı:  

“Atatürk, Yalova Köşkü'ne doğru çıkarken bir bahçıvanın çınar ağacını kestiğini görür. Bahçıvanın ne yaptığını merak eder ve ağacın köklerinin köşkün temelini kaldırdığını, yaprakların cama müdahale ettiğini dolayısıyla da köşkün kaybedileceği cevabını alır. 

Mustafa Kemal Atatürk de "Hayır, gerekirse köşkü ağaçtan uzaklaştırırız." diyerek karşı çıkar, ağacın korunması ve evin yerinin değiştirilmesi talimatını verir ve koca evin kızaklar üzerinde yeri değiştirilir böylece hem ağaç hem de ev kurtarılır."

Araştırmalarına 1919' da başlayan, bugüne kadar çıkan yerli yabancı bütün gazeteleri ve dergileri tarayan Kalıpçı, katılımcılarla Atatürk’e ait birçok anısını paylaştı.


 
öğretmen1 hafta önce
SDÜ den Atatürkçü faaliyetler şaşırdım, sevindim. Helal olsun valla.
halil cem1 hafta önce
hayret! hala bilinmeyen yönleri var, bin yıl geçsede olacak. çok çalışın çok bitirin artık tüm yönlerini.
defter çeşitleri spiralli defter fiyatları defteri al ciltli tellli separatörlü çok sayfalı ayraçlı hatıra günlük çizgili kareli çizgisiz defter
kırtasiye ürünleri mağazası nöbetçi kitap kirtasiyeci ofis büro kalem defter okul oyun hediyelik ürün çeşitleri toptan eticaret malzemeleri ucuz fiyat satın al
kırtasiye kulübü malzemeleri ürünleri mağazası öğrenci okul ofis kırtasiye ucuz indirimli online satın al
ısparta apart ilanları stüdyo daireler kiralık yurt fiyatları kız erkek günlük kiralık ücretsiz ilan firma rehberi sitesi
ısparta inşaat şirketleri firmaları müteaahitleri satılık daire apart dükkanlar

haber detay 1

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

Haber detay 5
İmsak 00:00
Güneş 00:00
Öğle 00:00
İkindi 00:00
Akşam 00:00
Yatsı 00:00

YAZARLAR

ANKET

Yeni İmar Alanlarının Konut Fiyatlarına Etkisi Nasıl Olur?