haber32 haber32

haber32

SDÜ İLE İLGİLİ BİR İNSANDI

Isparta 0
SDÜ İLE İLGİLİ BİR İNSANDI

SDÜ İLE İLGİLİ BİR İNSANDI

ISPARTA KİMLİK - EHLİYET KAYIP VE ZAYİ İLANLARINIZ İÇİN 0246 223 67 06
CHP Aydın Milletvekili Baydar, SDÜ Rektörü'yken Demirel'in destekleriyle Devlet Planlama Teşkilatı'na onaylattığı Doğu Yerleşkesi Kültür Merkezi Projesi'nin raftan indirilerek uygulanmasını istedi.
Demirel'in vasiyetidir.

SDÜ eski Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, projesi ve DPT onayı hazır olan 5 bin kişilik Kültür Merkezi Projesi'yle şu anıyı paylaştı: 1000 kişilik Kültür Merkezi projesini Sayın Demirel'i götürdük. 'Yetmez 5 bin kişilik yapın' dedi. Projede revizyon yaptık. 'Efendim DPT onay vermiyor' dedim. Dönemin Bakanını aradı 'Abdülatifcim benim adımı taşıyan üniversiteye 5 bin kişilik kültür merkezi yapacak mışsın. Teşekkür ederim' dedi ve telefonu kapattı. Gittik ve onayı verdiler. O proje sayın Demirel'in vasiyetidir, yapılmalıdır. Eski SDÜ Rektörü, Aydın Milletvekili Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, kendi döneminde hem üniversite hem de Isparta için hazırlanan gelecek projelerinin raftan indirilmesi gerektiğini söyledi.

DPT onayı alınmış, projesi hazır bir Kültür Merkezi projesinden bahseden Prof. Dr. Baydar, Rektör Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı ve ekibinden uygulanması talebinde bulundu. Baydar, projenin merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vasiyeti olduğunu da belirtti. Rektörlüğü döneminde SDÜ Doğu Yerleşkesi'nde 1000 kişilik kültür merkezi projesi hazırladıklarını anlatan Prof. Dr. Baydar, projenin Demirel'in isteğiyle 5 bin kişiliğe dönüştürüldüğünü söyledi. Baydar, projeyi ve o tarihte yaşananları şöyle anlattı:

DEMİREL'İN GİRİŞİMİYLE PROJE ONAYLANMIŞTI

"Biz Doğu Yerleşkesi'ne büyük kültür merkezi yapmayı planlamıştık. Batı yerleşkesindeki yeterli değil. Ben 1000 kişilik kültür merkezi yapılması gerektiğini söyledim. '5000 kişilik yap' dedi. Biz projeyi hazırladık. Ama bir türlü DPT'den geçmedi. Herkes kızıyor 'olur mu 5000 kişilik' diyorlardı. O zaman DPT Abdüllatif Şener'e bağlıydı. 'Abdülatif'i bağlayın' dedi, bağladılar. 'Abdülatifcim gözlerinden öperim. Benim adımı taşıyan üniversiteye 5 bin kişilik kültür merkezi yapıyormuşsun. Çok teşekkür ederim' dedi ve telefonu kapattı. Bana 'sen git' dedi. Gittim hakikaten imzalandı. Sabancı Yurdu'nun altındaki giriş yeri komple kültür merkezi olarak planlandı. Projesi hazır. DPT'de onaylanmış, herşeyi hazır. O proje Süleyman beyin vasiyetidir. Türkiye'de bir daha Eurovizyon yapılacaksa orada yapılır. 120 metre sahnesi olacak bir kültür merkezi. Büyük bir proje. Maliyetli bir proje ama Isparta'ya değer. O proje yapılırsa Isparta sınıf atlar. Proje rafta duruyor."
SDÜ eski Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar, Merhum Cumhurbaşkanı Demirel'in üniversite ile çok ilgili bir insan olduğunu da anlattı.

Baydar, "Süleyman beyin masasının önünde 2 bayrak vardır. Biri Cumhurbaşkanlığı forsu, diğeri Süleyman Demirel Üniversitesi'nin bayrağı. Bayrağı sık sık düzelttiğini hatırlıyorum. Süleyman Demirel Üniversitesi'nin 1 m2 ile ilgiliydi. Verimliliğini sorardı. M2 başına kaç insan çalıştığını sorardı. Bütçeyle ilgilenirdi. Yatırım bütçesini detaylı sorardı. Bütün açılışları ve kapanışları Süleyman beyle yaptık. Çok mutlu oluyordu ve ciddi enerji alıyordu. Son dönemde davet edilmemesi talihsizlik olmuştur. Türkiye'nin en önemli canlı tarihiydi. Süleyman beyle tatlı anılarımız oldu. Süleyman bey çok müktedan bir insandı. Açılış ve kapanışlarda önemli mesajlar verirdi. Siyasetçi kimliğime kavuştuktan sonra helalleşmek için kendisine gittim. 'Metin siyasetin tek giriş kapısı vardır. Belki içerde sıkılıp çıkmak istersin ama çıkamazsın. Oradan çıkış yok' dedi. Böyle bir tanımlama yapmıştı. 'Düğün ve cenazeleri ihmal etme. Vatandaş seni görmek ister. Cenazede vatandaşın yanında olman yeterli. Düğünde 2 dakika girip, hemen kalkma. Önüne konanı ye. Ne kadar geç ayrılırkan aieleden kabul edilirsin' diye öğütleri oldu" diye anılarını paylaştı.
defter çeşitleri spiralli defter fiyatları defteri al ciltli tellli separatörlü çok sayfalı ayraçlı hatıra günlük çizgili kareli çizgisiz defter
kırtasiye ürünleri mağazası nöbetçi kitap kirtasiyeci ofis büro kalem defter okul oyun hediyelik ürün çeşitleri toptan eticaret malzemeleri ucuz fiyat satın al
kırtasiye kulübü malzemeleri ürünleri mağazası öğrenci okul ofis kırtasiye ucuz indirimli online satın al
ısparta apart ilanları stüdyo daireler kiralık yurt fiyatları kız erkek günlük kiralık ücretsiz ilan firma rehberi sitesi
ısparta inşaat şirketleri firmaları müteaahitleri satılık daire apart dükkanlar
Yol Brifingi
Yol Brifingi
TOKi dışında bir alternatif geliştirdi
TOKi dışında bir alternatif geliştirdi

haber detay 1

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

Haber detay 5
İmsak 00:00
Güneş 00:00
Öğle 00:00
İkindi 00:00
Akşam 00:00
Yatsı 00:00

YAZARLAR

ANKET

Yeni İmar Alanlarının Konut Fiyatlarına Etkisi Nasıl Olur?