banner121

Hastaneler aynı Cihazları Değil, Eksik Olan Cihazları Alsın

‘’Özel Isparta Hastanesi’nin bugün üzerinde  çalıştığı konular, ülke gündeminin  15 yıl sonra konuşacağı konular’’

Isparta 03.09.2018, 19:07
Hastaneler aynı Cihazları Değil, Eksik Olan Cihazları Alsın
banner123

 ‘’Aynı cihaz değil,eksikliği duyulan cihaz alınsın’’
‘’ Smear tetkiki kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalı’’

‘’ Kardiyovasküler cerrahi ve organ nakli için hastalar il dışına gidiyor.İlgili hastaneler bu  sorun ivedilikle çözmeli’’
‘’Gebelik direkt olarak yaşla ilgili. Kadında 35 yaş sonrası gebe kalabilme oranı süratle azalıyor. 40 yaşında %5 iken,25 yaşında bu oran  %70’lerde.Gebe kalabilirlik  ileri yaşlara taşınabilir. Laporoskopi ile yumurtalar toplanabilir, saklanabilir ve  istenilen yaşta mikro enjeksiyon yöntemiyle gebe kalınabilir.Üstelik bu oran 28 yaş kadınlarındaki gebe kalma oranında.Bu hizmet hastanemizde verilmekte’’


Özel Isparta Hastanesi Kurucusu , Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Hakan Kaya  canlı yayın konuğu olarak katıldığı  Radyo FM 32’de hafta içi her sabah  canlı yayınlanan‘’Elif AKGÜL’le Kent Günlüğü’’ programında konusuna ilişkin  önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 1988 yılında mezun olan ve kadın doğum alanındaki çalışmalarında 30 yılı geride bırakan Prof.Dr. Kaya, ‘’Bu süreci eğitim ve akademide harcamış biri olarak, hasta verileri getirsin bakayım demedim ve  hastadan elimi hiç çekmedim.

Ölünceye karda da hastayı  muayeneye devam edeceğim.Bu özelliğimi hiç değiştirmeyeceğim.Dolayısıyla bu konularda konuşabilecek Türkiye’deki az sayıdaki kişiden biriyim’’ sözlerinin ardından kadınlarda yapılacak muayenelerin  küçümsenmemesi gerektiğini söyleyerek,’’Aksi halde erken evrede yakalanacak bir tümör görülmez,alınması gereken numune alınamaz ve geç evreye kalınır’’ dedi.

İnsan sağlığını tehdit eden kanserle mücadelede muayenenin ve uzman tarafından yapılması gereken tetkiklerin  çok önemli olduğunu vurgulayan  Prof.Dr. Kaya daha sonra konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: ‘‘İletişim sistemleri gelişti ama tıpta yararlanma bana göre azalıyor.Bunu örneklendirmek gerekirse, benim orta okul yıllarımda Isparta’da bir tane kadın doğum uzmanı vardı,bugün  60 kişiyiz. Hasta dolaşıyor ve bir gün içinde 4 tane kadın doğum uzmanına muayene oluyor.

Burada bir sıkıntı var,bunu bir analiz etmemiz lazım.Bunun nedenleri hastaya ayrılan vakit az,insanlar birbirini kötü bilgilendiriyor ve internet ortamından bilgi kirliliği var.Edinilen eksik bilgi insanlarda ,panik atak ve korku yaratıyor.

Hiç kimse 21 yaşındaki bir kadında ileri evre, yani epey bir aşama kat etmiş bir kanser vakasını  kabul etmiyor,daha kız bu deniliyor.Oysa anne karnından yeni doğmuş bir kız çocuğunun bile over kisti olabiliyor.Over kistler iyi huylu olsalar bile,yumurtalığı döndürebiliyor. Çocuk yaşlarda  hiç de az değil ve birden fazla dönmesiyle yumurtalıklarını kaybetmekteler.

Öncelikle görevimiz tümör,erken teşhis ve tedavisi çok önemli.Çünkü geri dönüşümsüz olarak elden götürebileceği hastanın sağlığı en önemli unsur.

Bunun rutin muayene 6 ayda bir yapılmalı ve yılda bir smear tetkiki alınmalı.Küçücük bir dokundurmada bulunacağım.Smear tetkikini kadın hastalıkları uzmanı bir hekim almalı.

Bizim basit gördüğümüz hadiselerden başımıza çok işler gelir.Tıpta başarıların çoğu zannedildiği gibi cihazlarda ilaçlarda değil ,hepimizin bildiği,40 yıldır bilinen ama yaparken kötü uygulanan şeylerdedir.Smear basit bir uygulama değil,bir alış tekniği var.Bu alış tekniği hastanın yaşına ,menapozdan önceki ve sonraki  durumuna,daha  önce geçirdiği müdahalelere göre değişiyor.Ama ben görüyorum ki, alınış yerleri itibariyle bu tetkik biraz küçümseniyor.

Dolayısıyla  kadın hastalıkları ve doğum muayenesini,kadın hastalıkları ve doğum uzmanı yapmalıdır.Artık bunları söyleyecek yaşta,olgunlukta ve tecrübedeyim.Hekimlikte en büyük başarı önleyici tebabette hala.  Bütün dünyada önleyici tıp hem ucuzdur, hem  başarısı yüzde yüzdür,hem de hastaya verdiği zahmet sıfıra yakındır.’’


Özel Isparta Hastanesi’nin  35 hekim, 49 genel hasta yatağı , yetişkin ve yeni doğan için  40 yoğun bakım yatağı olmak üzere  89-90 yatakla hizmet verdiği bilgisini de kaydeden Prof.Dr. Kaya ,şehrin nüfusuna bakıldığında özel hastane sayısının çok fazla olduğunu,2 hastanenin sayı olarak yeterli olacağını ifade ederek,

‘’Başlangıçta bütün alanlarda hizmet vermeyi hedefledik ancak ,
mevcut hizmet verilen alanlarda olmak yerine, hizmet verilmeyen alanları tespit ederek yolumuzu belirledik. Başlangıçta böyle değildi, bütün branşlarımız olsun diye düşündük. Ancak daha sonra ağırlıklarımızı nerede eksiklikler varsa oraya yönelttik.Hizmeti tamamlayarak yapılanmayı arzu ettik. Hizmet götürülen alanlara yeni yatırımlar yapmaya gerek yok. Nerede ne eksik varsa,  onun giderilmesi gerekir. Eğer bir alanda ihtiyaç varsa ve modernizasyon yoksa,bugün için de hastanemizde yatırımlarımızı buna göre yönlendiriyorum.

Gelir elde etme hastanemiz hedef önceliğimiz arasında hiç olmadı. Hizmetlerimiz arasında kardiyovasküler cerrahi ve organ nakli  yok. Bu konularda yeterli derecede yatırım var.Isparta’daki sağlık kuruluşları bu alanda Isparta ve Burdur çevresindeki hastaların tamamının işini görüyorlar mı hayır.

Bu konuda hala önemli ölçüde şehrimizde bypass cerrahisi için hastalar il dışını tercih etmekteler.Bu bizi üzmekte.Anjiyoda da keza aynı şekilde il dışı tercih ediliyor.

Organ tranplantasyonu  tıp fakültemizde   sınırlı olmak üzere böbrek konusunda yapılıyor ama bu da hizmet verici, yük kaldırıcı olmaktan çok uzak ve sayıları çok düşük.Dolayısıyla bu alanlarda hastalarımız il dışına gidiyorlar.Hem hasta için zahmetli oluyor,hem de sağlık hizmetlerinin verimliliği ve dağılımı açısından baktığımız zaman, hem Sağlık Bakanlığımız,hem sosyal güvenlik kuruluşumuzun masrafları açısından bir sıkıntı ve hala daha hastalar hizmetlerini dışarıdan almaktalar.Şehir Hastanesi,Tıp Fakültesi Hastanesi ve  bir özel hastane bu konuda hizmet veriyor ama % 10’unu bile karşılayamıyor, bu bir sıkıntı.

Bu hastanelerin bu sorunu ivedilikle halletmeleri lazım. Isparta’nın bu bölgede Antalya’dan iyi olduğu yılları bilirim. Rektör Prof.Dr.M.Lütfü Çakmakçı döneminde Türkiye’nin bildiği  Prof.Dr.Abdülmuttalip Ünal ,kadın doğumda Prof.Dr. Demir Ilbaşar ,ortopedi de Ethem Faruk Mumcu,Prof.Dr. Nuri Deniz  gibi devler ,kıymetli hocalar geldi Isparta’ya.Bu akım böyle sürdürülebilseydi  Antalya Tıp Fakültesi’nin çok üzerindeydik.Ama şu bir gerçek Isparta’daki özel hastanelerin durumuna baktığımda,başta Özel Isparta Hastanesi  olmak üzere bunların hepsi Antalya’daki özel hastanelerle boy ölçüşebilir vaziyette.Hekim kalitesi onlardan daha yukarıda ben bunu biliyor ve görüyorum.Bunu açık yüreklilikle söyleyebilirim.’’ 

Aynı cihazların alınmasındansa, eksikliği duyulan ihtiyaca yönelik gerekli  cihazların alınmasının önemine dikkat çeken  ve yatırımların planlı yapılması uyarısında bulunan Prof.Dr. Kaya ,’’Örneğin ben bir alet almışsam hastaneme,Isparta küçücük bir yer  yarışır gibi aynı aletten almanın bir manası yok.Başka çok eksiklerimiz var,başka bir alandaki eksiğin alınması gerekir.Maalesef ilimizde böyle bir koordinasyon yok,böyle bir koordinasyon için yapılanması da yok.

Sağlık Bakanlığımız yapıyor ama bunun tabi  bir tarafı da özel sektör olduğu için,özel sektöre sen şu aleti alma denilemez.Özel sektörün arkasında da devlet gücü yok.Özel sektör devletten bir kuruş yardım almıyor,kendi çabasıyla çalışıyor.Biz de 13 yıl önceki sağlık uygulama tebliği fiyatları ile çalışıyoruz.Bunların içinden ben bütün gücümü,dikkatimi,yatırımımı toplamışım,banka kredisiyle bir alet almışım.

Bunun üzerine devlet sektörünün aynı aleti bir daha alması bu ülkeye yazık.Bu bilinç ve duyarlılık yok.Ama sağlık alanında  ilimizde daha çok eksik cihaz var.Devlet hastanemiz ya da  Tıp Fakültesi Hastanemiz de onu alsın.

Kardiyovasküler konusunda ilimizde 10 hasta varsa onun ancak 3’ünü tedavi edebiliyoruz.Koordinasyon olabilir,olursa daha güzel olur diye düşünüyorum.Yurt içinden alınıyorsa sorun etmem,ama bir cihaz yurt dışından geliyorsa emperyalist güçlerin bizim için yaratmaya çalıştıkları sıkıntıları hepimiz  görüyoruz.O zaman biz  1 liranın bile hesabını yapmak zorundayız’’ dedi. Elif AKGÜL
 

haber32
haber32
Yorumlar (5)
herkes çakal değil hakan bey 1 yıl önce
hakan bey herkesi kendisi gibi görüyor. bazı özel hastaneler yoğun bakım parası almak için gerek olmayan hastaları bile yoğun bakıma alıyor. yeni doğan bebeleri yoğun bakıma alan ve daha tıfıl ana babayı korkutup 20 gün yenidoğan yoğun bakımına alan hastaneler var. birde akıllı hasta sahipleri hemen durumu farkedip yoğun bakım hastasını devlet hastanelerine götürdüklerinde servise alındığı belgelerle mevcut hastalar var. sanırım hakan bey herkes sizin gibi dürüst değil bu yüzden yoğun bakımdan gereksiz muayneden gereksiz tahlil ve filmlerden alınan paraları cihazlara yatırmıyorlar. ahirette o bebeler hesap soracak onlardan haberi yok. çokkk çekecekler çook.
ısparta 1 yıl önce
hakan hoca boşa üfürme o hastaneye kim nasıl ruhsat verdi bilemem.
acilin yerini gördünmü serum bağlanacak yere git gör küçücük bir oda oda oda diyebilirsn dışarda sıra bekliyorsun servisleri gez ..geçmişdeki sgk müfettişleri unutma önce hastane olun temiz ,havadar ,güleryüz , sadece erol hocaya üzüldüm adamı ne diye ikna ettiniz bilemem.
Ankara dan selamlar 1 yıl önce
sevgili hakan kaya hocama selam olsun ıspartamıza emeği çoktur, yetiştirdiği doktorlar tedavi ettiği onca hasta adına kendisine teşekkür borcumuzdur.
Üstün 1 yıl önce
hastanenizde bir hastaneden çok yurt girişi havası var.hastanenize sadece ilaç yazdırmaya gidiyorum oda boş olduğu için
32 ig 1 yıl önce
kardeşimi acile götürdüm 3-4 yatak var dolu diye koltukta serum bağladılar. zaten her gelene o serumu bir takıyolar.
haber32 haber32
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 25 Ocak 2020
İmsak 06:36
Güneş 08:00
Öğle 13:15
İkindi 15:57
Akşam 18:20
Yatsı 19:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 19 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 19 21
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 19 13
18. Kayserispor 19 11
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Bursaspor 19 33
3. Erzurum BB 18 31
4. Keçiörengücü 18 28
5. Akhisar Bld.Spor 19 28
6. Ümraniye 19 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Giresunspor 19 27
10. Altay 18 24
11. Balıkesirspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Athletic Bilbao 21 31
7. Real Sociedad 20 31
8. Valencia 20 31
9. Villarreal 20 28
10. Osasuna 21 28
11. Granada 20 27
12. Real Betis 20 27
13. Levante 21 26
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Espanyol 21 15
20. Leganés 20 14
Günün Karikatürü Tümü