banner121

''Helal Turizm''in global ölçekte bir dil oluşturabileceğine inancımız tam

SDÜ Helal Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Ömer Akgün Tekin: ''Helal Turizm'' sadece Arap coğrafyasına dönük bir fikir değildir. Türkiye'nin Çin'deki, Birleşik Devletler'deki (ABD) Müslümanlara da talip olması gerekir. Avrupa'daki inançları doğrultusunda seyahate çıkmak isteyen tüm misafirlere dönük projeler yapılmalıdır. Biz SDÜ olarak bu konuda global düşünüyor''

Isparta 27.07.2018, 15:43 27.07.2018, 17:57
''Helal Turizm''in global ölçekte bir dil oluşturabileceğine inancımız tam
banner123


Bir yükseköğretim kurumuna bağlı olarak kurulan alanındaki ilk merkez olan Süleyman Demirel Üniversitesi Helal Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi (HETURAM) Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Ömer Akgün Tekin sorularımızı yanıtladı.

-Helal Turizm Türkiye açısından stratejik bir değere sahiptir

-SDÜ Helal Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi (HETURAM) Yönetmeliği, Resmî Gazete'nin 16 Mayıs 2018 Çarşamba tarih ve 30423 sayılı baskısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Merkezi kurma fikrinin doğuşunu anlatır mısınız?

-Dr. Öğretim Üyesi Ömer Akgün Tekin: Dünya'da ilk kez bir üniversite bünyesinde Helal Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. O da Türkiye'de; SDÜ tarafından kuruldu.

Ben 2014'ten beri bu alanda çalışıyorum. Zaten Türkiye'de bu alanda çalışan kısıtlı sayıda akademisyen var. Fikir SDÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Murat Okcu'ya ait. Konuyu SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı ve Yönetim Kurulu'na da arz ettiğimizde onay çıktı. Ve HETURAM kurulmuş oldu.

Helal Turizm'in geleceğine inanıyoruz. Stratejik bir değer taşıdığını düşünüyoruz. Türkiye'de Helal Turizm ciddi bir pazar arz ediyor. SDÜ, helal turizmin Türkiye için çok önemli avantajlar arz ettiğini düşünüyor.

Helal turizm, global bir fikir. Biz bu fikri yerelleştirmeye çaba gösteriyoruz. Dünya'da bu konuda bizden daha fazla yol kat eden ülkeler var. HETURAM, kuruluş aşamasını tamamladıktan sonra “Türkiye Helal Turizm Profili”ni yayınladı.

-Helal turizm için ilk Hırvatistan, Malezya ve İspanya çalışmalar yaptı

-‘Küresel bir fikir’ olarak tanımladığınız helal turizm nasıl doğdu? Tarihçesini paylaşır mısınız?

-Dr. Öğretim Üyesi Ömer Akgün Tekin: Soruya Türkiye ve turizm olgusunu işleyerek giriş yapmak isterim:  Turizm faaliyetleri Türkiye'de 1950'li yıllarda başladı. Aktif bir şekilde ilerlemesi 1970'li yıllara tarihlendiriliyor. 1980'li yıllarda teşvik çıktı. 2000'li yıllarda ise çok büyük atılımlar gerçekleştirildi.

Türkiye 40 milyon turist ağırlayan; 30 milyar dolar gelir elde eden bir konuma yükseldi. Türkiye, şu an en çok turist ağırlayan ilk 10 ülkeden birisi durumunda. Türkiye'de turist profiline bakıldığı an şu tablo ortaya çıkıyor: Avrupa ve Rusya. Türkiye bu alanda ciddi bir başarı kaydetti. Biz bu başarının yanına “Müslüman Seyahat Pazarı”nı da ekleyelim istiyoruz.

Türkiye'de geleneksel konseptteki turizmde ciddi bir başarı yakalandı. Bunun sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi lazım. Bununla beraber Helal Turizm'deki gelişmeleri de kaçırmamamız gerekiyor.

Türkiye 2023 vizyonunda 63 milyon turist, 86 milyar dolar gelir hedefi koydu. Bu hedefe ulaşabilmek için var olan pazarların dışında yeni pazarlara da girmemiz gerekmektedir. Türkiye'nin çevresinde 3 saatlik uçuş mesafesinde bir çap çizersek eğer burada yaklaşık 400 milyon Müslüman var. Bu ciddi bir büyüklüktür. Bu 400 milyon Müslümanın en azından yüzde 90'ı belirli hassasiyetlerle seyahate çıkıyor. Bunlar inançları çerçevesinde ürünler talep ediyor. Gittiği otelde yiyecek ve içeceklerin helal gıda standartlarına uygun olmasını talep ediyor. Alkolsüz ortamlar çok önemli bir kavram onlar için. Mahrem hizmetler açısından özel beklentileri var.

Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Umman ve Bahreyn'in toplam nüfusu 54 milyon. Türkiye bu pazardan 2017 yılında sadece 800 bin kişi çekti. Bu veri de gösteriyor ki Türkiye, “Helal Turizm” için de bir destinasyon haline gelmeli ve yeni hedef pazarlar belirlemek zorunda. Örneğin; sıcak bölgelerde yaşayan Müslüman turistler için kıyı çizgisi çok da cazip ve anlamlı değil. Bu turistler için yeşilin, yağmurun bol olduğu Doğu Karadeniz doğru destinasyon olur.

Antalya ve Muğla için ise Avrupa, Rusya ve Orta Asya'daki müslümanlar için anlamlı. Mesela Rusya'da 30 milyon, Orta Asya'da 15 milyon, Avrupa'da 20 milyon müslüman var. Bu 65 milyon kişiden oluşan pazar için Antalya ve Muğla cazip destinasyonlar olarak karşımıza çıkıyor.

Kültür turizmi ve alışveriş için de yeni bir olgu inşa etmeliyiz.  İstanbul, medeniyetler başkenti. Osmanlı'nın büyük mirası var. Eşi ve benzeri yok… İstanbul ayrıca çok önemli bir sağlık turizmi merkezi konumuna yükseldi.

»Dünya'da ilk kez Helal Turizm Standartları 2009 yılında Hırvatistan'da çıkarıldı.

»Dünya'da ilk Helal Turizm Konferansı 2014 yılında İspanya'nın Endülüs Bölgesi'nde düzenlendi

»İslam İşbirliği Teşkilâtı'na üye 57 ülke var. Onlarda değil. İspanya'da düzenlendi. Neden? İspanya Dünya Turizmi'nde en büyük ilk 3 destinasyondan biri. Vizyoner bir ülke. Pazarı gördü

»2014 yılında Rusya kendi Helal Turizm Standartları'nı teşekkül ettirdi.

»2015'te Birleşik Devletler'de (ABD) Florida Eyaleti'ne bağlı Orlando Kenti'nde ''Helal Tatil Evleri'' uygulaması başlatılıldı.

»2015 yılında Yunanistan'da ''Helal Turizm'' villaları inşa edilmeye başlandı.

»İtalya, 2015'ten itibaren yatırımlara başladı. World Halal Development (WHAD) isimli kuruluş aracılığı ile sertifikasyon ve eğitim hizmetleri vermeye başladı.

»Japonya ve Güney Kore bu alanda projelere odaklandı.

»Almanya'da 2018 yılında ITB Berlin Fuarı'nda ''Halal in Travel'' başlıklı bir konferans düzenlendi.

»Birleşmiş Milletler Endonezya başta olmak üzere farklı ülkelerde bir dizi etkinliklere imza atıyor. Türkiye ise ''Helal Turizm'' bağlamında çalışmalara yeni başlıyor.

»Türkiye 2016 yılında konaklama işletmeleri için ''Helal Otelcilik'' kriterleri belirledi. Yine aynı yıl içerisinde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından ''Helal Yönetim Sistemi- Oteller'' ismi ile hazırlandı.

»Türkiye'de ilk kez Kastamonu Üniversitesi'nde ''Uluslararası Hela Turizm Kongresi'' düzenlendi.

Ancak Türkiye'nin açık makası kapatabilmek için kat etmesi gereken çok mesafe var. Biz SDÜ olarak bu felsefe ile helal turizm üzerine çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Biz 2017'de “Türkiye Turizmi İçin Stratejik Bir Vizyon: Helal Turizm” başlıklı 50 sayfalık bir rapor yayınladık. Ciddi bir ses getirdi, yankı uyandırdı.

2018 yılında “Helal Turizm Turist Profili” çıkardık.

Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) yüksek lisans düzeyinde ''Helal Turizm Dersi'' açtık Gelecek yıl da lisans düzeyinde seçmeli ders olarak programını açmaya çalışıyoruz.  Şu ana değin turizm sektörüne sunabilmek için “7 Helal Turizm Eğitim Modülü” hazırladık.

-Helal Turizm olgusuna hareketlilik ve gelir düzeyinden bakabilir misiniz?

Dr. Öğretim Üyesi Ömer Akgün Tekin: 2016 yılında dünya genelinde 121 milyon Müslüman bir başka ülkeye seyahat gerçekleştirdi. Burada 156 milyar dolar değerinde bir hareketlilik oluştu. 2017'de 131 milyon Müslüman tatil için bir başka ülkeye gitti. 2020 yılında bu rakamın 158 milyon kişiye; turizm ekonomik büyüklüğünün de 220 milyar dolar seviyesine erişeceği öngörülüyor.

http://resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/05/20180516.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/05/20180516.htm

2016 yılı itibariyle dünyada Müslüman nüfus 1.8 milyar düzeyindedir. 2030 yılında bu rakamın 2.2 milyar kişiye ulaşacağı tahmin ediliyor. 2050 yılında dünya nüfusunun 2.8 milyarının Müslümanlardan (% 26.5) oluşacağı öngörülüyor. Türkiye'nin çok kısa bir zaman dilimi içerisinde “Helal Turizm Yönetmeliği”nin yayınlanması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca “Türkiye Helal Turizm Strateji Belgesi” oluşturulmasının gerekliliğini savunuyoruz.

-Helal turizm için global bir dil yok. O dili Türkiye'nin yazabileceğine inancımız tam

-Türkiye'nin hâlihazırdaki helal turizme yönelik yatırımlarını anlatabilir misiniz?

Türkiye'de helal turizm norm ve standartlarını taşıyan 63 konaklama tesisi bulunduğunu yatak kapasitelerinin de ortalama 30 bin olduğunu tahmin ediyoruz. Net bir veri ortaya koyamıyoruz zira Türkiye'de hâlihazırda “Helal Turizm Yönetmeliği” mevcut değil.

Ancak bir gerçek daha var:

Global ölçekte helal turizm bağlamında tek ve evrensel bir dil de yok. Bu alana Türkiye'den çok daha önce yatırım gerçekleştiren ülkeler farklı norm ve standartlar uyguluyorlar. Yapılan araştırmalarda helal turizm için 80 kriterin uygulandığını görüyoruz. Ama geleneksel turizm özelinde olduğu gibi tek bir global dil yok zira konu özgündür. Helal turizm sadece Arap coğrafyasına dönük bir fikir değildir. Türkiye'nin Çin'deki, Birleşik Devletler'deki (ABD) Müslümanlara da talip olması gerekir. Avrupa'daki inançları doğrultusunda seyahate çıkmak isteyen tüm misafirlere dönük projeler yapılmalıdır.

Biz SDÜ olarak bu konuda global düşünüyor, yerel hareket ediyoruz.

-SDÜ'nün ''Helal Turizm'' bağlamında öne çıkan çalışmaları:

»Türkiye Turizmi için Stratejik Bir Vizyon: Helal Turizm Raporu: 2017 yılında yayınlandı.

»Helal Turizm Turist Profili: Antalya Destinasyonu 2017

»Lisansüstü Düzeyde Helal Turizm Dersi: HETURAM ve Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Yüksek Lisans programı açıldı

»''Helal Turizm Eğitim ve Sertifikasyon Çalışmaları'': SDÜ HETURAM ve ''Uluslararası Helal Turizm Derneği (IHATO)'' işbirliği ile Eğitim Modülü

»''Helal Turizm AR-GE ve Stratejik Bilgi Üretim Merkezi'': Planlama dâhilinde

-Bilgi:

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Helal Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği'ne erişmek için:

haber32
haber32
Yorumlar (0)
haber32 haber32
-7°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 22 Ocak 2020
İmsak 06:38
Güneş 08:02
Öğle 13:14
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 18 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 24 51
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 24 40
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 24 33
8. Tottenham 23 31
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Newcastle 24 30
14. Burnley 23 27
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 22 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü