banner121

Hırsızlara Dikkat

Yaz Mevsiminin Gelmesiyle Birlikte Isparta Emniyeti Hırsızlara Karşı Alınılması Gereken Tedbir Ve Önlemleri Açıkladı.

Isparta 09.07.2008, 14:54 09.07.2008, 14:57
Hırsızlara Dikkat
banner123

İŞ YERİNDEN HIRSIZLIK

İŞYERİ HIRSIZLIK ÇEŞİTLERİ

Alüminyum olan iş yeri kapılarının tornavida ve benzeri aletlerle zorlanarak açılması suretiyle meydana gelen hırsızlık

İş yeri kepenk kilitlerinin sert bir cisimle kırması suretiyle meydana gelen hırsızlıklar.

İş yeri kapı ve pencere camlarının ve pencere korkuluk demirlerinin kırılması suretiyle meydana gelen hırsızlıklar.

İş yeri kapı kilitlerine anahtar uydurmak suretiyle meydana gelen hırsızlıklar.

İş yeri duvarlarının delinmesi suretiyle meydana gelen hırsızlıklar.

İş yeri çatılarının delinmesi suretiyle meydana gelen hırsızlıklar.

İŞ YERİNİZDE HIRSIZLIK OLAYLARINA KARŞI
ALINACAK TEDBİRLER VE ÖNERİLERİMİZ

İş yeri kepenk kilitlerinin demir kesme makası ile kolayca kesilebileceğini ve duvarının delinebileceğini unutmayınız.

Geceleri çelik de olsa kasanızda kesinlikle para, çek, ziynet eşyası bırakmayınız.

İşe yeni alacağınız şahsın geçmişi ile ilgili bilgi toplayınız, mümkünse referanslı şahısları işe alınız.

İş yerinizden kısa süreli ayrılsanız dahi mutlaka kapınızı kilitleyiniz veya güvenilir bir tanıdığınıza bırakınız.

İş yeri komşunuz ile birlikte mümkünse gece bekçisi tutunuz.

İş yerinize imkanınız varsa alarm sistemi taktırınız.

İş yerinizde bulunan çelik kasanın anahtarını mutlaka üzerinizde taşıyınız. İşyerinizi hırsızlığa karşı sigorta ettiriniz.

Değişik meslek adları vererek sizden yüksek miktarda taksitle alışveriş yapan şahıslara karşı dikkatli olunuz.

Her şeyden önemlisi işyerinizi hırsızlıktan korumak için mutlaka bir alarm düzeni kurmalısınız.

MUSLUKÇU HIRSIZLARINA DİKKAT

MUSLUKÇU HIRSIZLARINA KARŞI ALINABİLECEK TEDBİRLER VE ÖNERİLER

Cami şadırvanlarında abdest almak için, ya da içerde namaz kılarken askıya astığınız ceket ve benzeri giysilerinizin cebinde paranızı ve cüzdanınızı bırakmayınız.

Cami şadırvanında abdest alırken size yardımcı olma talebinde bulunan tanımadığınız şahısların yardımını kabul etmeyiniz.

Yola giderken üzerimizde pislik olduğunu söyleyerek size yardımcı olmak isteyen şahısları da uygun bir dille reddedip polisi aramayı unutmayınız.

Abdest alırken ceketinizi omzunuza almayı bir alışkanlık haline getiriniz.

DİKKAT..!

Şehirlerarası yolculuklarda tanımadığınız kişilerden ambalajlı da olsa, meyve, sigara, içecek ikramlarında dikkatli olunuz. Sonu büyük çaplı gaspla sonuçlanabilir. Örneğin yanınızdaki şahıs, pakette kremalı bisküvinin içine uyutucu enjekte ederek iyi niyetinizi suiistimal edebilir.

HIRSIZLIĞA KARŞI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Hırsızlar çok uğraşarak, gürültü çıkararak ve zaman harcayarak bir yere girmek istemezler. Kapalı pencereleri tercih etmezler, çünkü pencere kırmak dikkat çekicidir.
Pencere koluna ilaveten birde pencereye kilit takılması, camı kırdıktan sonra bile pencereyi açamayacakları manasına gelir ki, kırık camın içinden geçmek zorunda kalacaklardır.
Şifreli kilitleri olan kapıları da sevmezler. Çünkü bu kapılar sadece tek anahtarla açılabilmektedirler.


Dolayısıyla hırsız eve pencereden girmiş olsa bile, içeriden kapıyı açamayacağı için yine pencereden çıkmak zorunda kalacaktır.
Evlerin birinci ve ikinci katlarındaki balkon kapısı ve pencerelerinin sağlam demir parmaklıklı olmasına dikkat ediniz.


Kapılarda çift kilit bulundurulmasına ve geceleri kapı arkalarına emniyet zincirinin takılı olmasına dikkat ediniz


Evinizi geceleri kısa süreli terk edeceğiniz zaman mutlaka bir lambayı yanık bırakınız.
Apartman giriş kapıları dışarıdan aydınlatılmalıdır.
Sokak lambalarının yanık vaziyette olması sağlanmalıdır.
Apartman sakinleri, yönetici ve özellikle kapıcının apartmana giren çıkan yabancılara karşı duyarlı olmaları gerekir.


İşyerlerinin kapılarına kilit takılması ve camlarının kepenk ve demir parmaklık ile muhafaza altına alınmasına dikkat edilmelidir.
İşyeri sahipleri işe alacakları şahıslar hakkında bilgi toplamalı ve kişiyi mahalli polis birimine bildirmelidir.


İşyeri sahipleri, hırsızlık olayı meydana geldiğinde en yakın karakola bilgi vererek olay yerinin incelenmesi için görevlilerin gelmesini beklemelidir.
Hırsızlık olaylarında parmak izi ekipleri olay yerini tetkik edinceye kadar suç yerinin karıştırılmaması, muhafaza altına alınması, olay yerinde bulunabilecek parmak izlerinin bozulmamasına dikkat edilmelidir.

EVLERDE HIRSIZLIKLARA DİKKAT


Mahalle sakinleri şüpheli şahısları her an “155 Polis İmdat” a bildirmelidir.
Evinizdeki küçük televizyon, müzik seti ve çelik para kasası gibi eşyaların hırsızlar tarafından çarşaf veya battaniyeye sarılarak çalındığını unutmayınız. Bu şekilde eşya taşıyanları gördüğünüzde hemen polise bildiriniz.
Hırsızlar eve girdiklerinde ilk önce yatak odalarını karıştırırlar. Kıymetli eşyalarınızı evin daha değişik yerlerine saklayınız.


Tatile gittiğinizde veya evinizden uzun süreli ayrıldığınızda posta kutusunun anahtarını komşunuza bırakmayı unutmayınız. Hırsızlar öncelikle posta kutusu dolu (elektrik faturası, su faturası,vb.) olan daireleri seçerler.

Semt pazarlarının kurulduğu günlerde, pazar civarında bulunan evlerde o gün daha fazla hırsızlık olabilmektedir.

Evinize geldiğinizde camınızın kırıldığını ya da kapınızın aralık olduğunu fark ederseniz, evinize giren şahıs ya da şahıslar hala içerde olabileceğinden eve girmeyiniz. Derhal polisi arayıp, gözetlemeye devam ediniz.

Eğer siz komşularınızın evine sahip çıkarsanız onlarında sizin evinize sahip çıkacaklarını unutmayınız.Evde çok zaman geçiriyorsanız çevrenizi gözlemlemeniz semtinizin güvenliği için yararlı olacaktır.

Yalnız yaşayan bir bayan iseniz, kapınızda ve telefon rehberinde adınızın ilk harfiyle soyadınızı kullanınız. Böylelikle yabancı biri o adreste bir kadının mı yoksa erkeğin mi oturduğunu anlayamayacaktır.

Yeni bir eve taşındığınızda evle ilişkisi olan bazı kişilerde hâla evin anahtarlarının olması ihtimaline karşın mutlaka kilitleri değiştiriniz.
Eğer evinizi satmayı düşünüyorsanız, her gelene evinizi gezdirmek yerine bir emlakçıyla irtibat kurarak sadece evinizi gerçekten alabilme ihtimali olan kişilere evinizi gezdirin.


Telefona cevap verirken numaranızı söylemeyin. Sizi arayan kişi yanlış numara aramış olabileceğini beyan ederek numaranızı sorarsa kendi numaranızı söylemeyip aradığı numarayı tekrar etmesini isteyiniz. Asla kendiniz hakkında bilgi vermeyin ve evde yalnız olduğunuzu söylemeyin.

Bahçenizde ağaç yetiştiriyorsanız, bunları kapı ve pencerenizin dışarıdan görünmelerine mani olmayacak şekilde budamaya özen gösterin. Böylelikle hırsızların kimseye görünmeden çalışma şansları azalacaktır.


Dairenizin yangın çıkışı yoksa veya apartmanın giriş katında oturmuyorsanız evinizin hırsıza karşı en güvensiz kısmı ön kapısıdır. İlk risk apartmanın ana giriş kapısının güvensiz olması ve herkesin buradan rahatça girebilmesiyle başlar. Bu nedenle kendi kapınızın güvenliğinin yeterli olmasına dikkat ediniz.

Toplu yerleşim yerlerinden uzak meskenler hırsızların tercihidir. Bu tür evlerin kapıları güçlü menteşe ve sürgülerle donatılmalıdır. Bunlar kapınızın bir manivela veya levyeyle zorlanarak açılabilmesini engelleyecektir. Bunun yanı sıra çelik kapı kullanmanız veya kapı çerçevelerinin çelik destekli olmasında fayda vardır.

Apartman sakinlerinin birbirlerini uyarmak, yardım istemek yada apartman güvenliği hususunda dahili telefon sistemi aracılığı ile konuşabilmelidir.

Eğer binanızda kendi evinizle apartman giriş kapısı arasında bir diafon sistemi ve otomatik kapı açma düğmesi mevcut ise ( mevcut değil ise taktırın ) zilinizi çalıp makul olmayan bir sebeple içeri girmek isteyen yabancılara kapıyı açmayınız. Aynı şekilde sizin zilinize yanlışlıkla bastıklarını söyleyen yabancılar içinde kapınızı açmayınız.

Kapınızın önündeki şüpheli sesler için en iyi savunma, kapı gözetleme deliğinden dışarıyı kontrol etmeniz ve kapı zincirinizi takılı tutmanızdır. Unutmayın dışarıdakinden şüphe duyuyorsanız dışarıda kalmasını sağlayın, kapınızı tamamen açmadan önce yabancıların kimliklerini göstermesini isteyip kontrol ediniz.

Eğer gelen kişi polis, gaz veya elektrik şirketinden geldiğini iddia ediyorsa kimliğini kontrol etmekle kalmayıp polis merkezi veya şirketlerin merkezine telefon ederek kimlikleri teyit ettirin ve emin olun. Sakın size verdiği numaraları arayarak teyit etmeye çalışmayın, bu bir komplo olabilir. Kendi ajandanızdaki numaraları kullanın, ayrıca siz telefon ederken yabancının dışarda beklemesine ve kapınızın kapalı olmasına dikkat ediniz.

Gecenin ortasında ayak sesleri duyarak uyandığınızda ne yatmaya devam ederek uyuyor süsü verin, ne de hırsıza karşı koyun. Her iki davranış şekli de risklidir. Işığı yakarak ve hareket ederek çok ses çıkarın, kendi kendinize olsanız bile hayali arkadaşla yüksek sesle konuşuyormuş gibi davranın. Bir çok hırsız, riskle karşı karşıya gelmektense boş elle kaçmayı tercih eder. Bu durumda hemen polisi arayıp yardım istemeyi ihmal etmeyiniz.

Hiç bir tedbir almadığınız halde hırsızlığa uğramamışsanız buna sevinmelisiniz

Yankesiciliğe karşı bayanların otobüse binerken ve alış veriş yaparken omuzlarında asılı bulunan çantalarını, erkeklerin ise ceplerini kontrol altında bulundurması gerekir.
Oto ile kapkaç olaylarına maruz kalmamak için yaya kaldırımlarının yola yakın kısımlarında yürümeyiniz. Çantalarınızı da yola bakan kolunuzda taşımayınız.


Para bozdurmak için başvuran kişilere para bozdururken dikkatli olunuz.
Kaldırımlarda zar atan yada üç kağıtçılık yapan kişilere aldırış etmeyiniz. Bunları mutlaka polise ihbar ediniz.
Cami ve şadırvanlarda abdest alırken veya namaz kılarken ceket, palto gibi giysilerinizin ceplerinde para, cüzdan vb. bırakmayınız yada üzerinizden ayırmayınız.


Evinize gelen dilenci, bohçacı ve seyyar satıcılara karşı duyarlı olunuz. Hatta evde tek başınıza kalıyorsanız içeri almayınız.
Kuyumcu ve döviz dükkanlarının haricinde altın veya döviz alım satımı yapmayınız.


Eğer sizi tehdit ederek yaklaşan bir oto söz konusu ise, bağırarak ters istikamete doğru koşun. Bu size altın değerinde saniyeler kazandıracak ve oto sürücüsünün sizi takip etmesini zorlaştıracaktır. Eğer imkanınız olursa otonun plakasını ve kişilerin eşkalini belirleyiniz.


Bankadaki işlemleriniz esnasında gişe görevlileri dışında yardımcı olmak isteyen kişilere itimat etmeyiniz.

Tedavi için gittiğiniz hastanelerde görevlilerin haricindeki kişilerin beyanlarına itibar etmeyiniz.

Resmi kıyafetli olup tavır ve davranışlarından şüphe edilen şahısları polise bildiriniz.

Alışveriş esnasında çantalarınızı veya değerli eşyalarınızı alışveriş arabalarında ve tezgahlarda bırakmayınız.

Canınızı ve malınızı korumada POLİSİN çalışmaları yanında sizlerin alacağı tedbirlerin de büyük etkisi olacaktır.

DİKKAT !!!
Şehirlerarası yolculuklarda tanımadığınız kişilerden yiyecek ve içecek alırken dikkatli olunuz. Ambalajlı da olsa, sigara, içecek ve yiyecek maddelerin içine uyku verici ilaçlar enjekte etmek suretiyle soyulabilirsiniz.

UCUZ VE FATURASIZ MALLARI SATIN ALMAYINIZ !
Çalıntı mal satın almanın suç olduğunu unutmayınız !

Elden satılan eşyaların çalıntı veya kaçak mal olma ihtimali yüksektir. Bu tür malları alırken kaynağını araştırınız. Böyle durumlarda size mal satmak isteyen şüpheli kişileri tereddüt etmeksizin polise bildiriniz.

haber32
haber32
Yorumlar (1)
ah bir de modifiyeler 11 yıl önce
sayın müdürüm, güzel söylemişsiniz, önzmeli uyarılarda bulunmuşsunuz da, şehirin heryerinde akşamdan sabaha kadar vızır vızır dolaşan modifiye motorlu modifiye eksozlu serseriler ne olacak? Utanmadan istasyon caddesinden vali beyin evinin önünden veya arkasındaki sokaklardan geçiyorlar ve böylece sadist egolarını tatmin ediyorlar. Şöyle karanlık sote yerlere ekip arabalarınızı yerleştirseniz birkaç tanesini yakalayıp canını yaksanız iyi olacak
haber32 haber32
13°
açık
Günün Anketi Tümü
Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen'i Başarılı Buluyormusunuz?
Namaz Vakti 20 Ekim 2019
İmsak 05:43
Güneş 07:03
Öğle 12:48
İkindi 15:52
Akşam 18:22
Yatsı 19:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 8 15
2. Alanyaspor 7 14
3. Başakşehir 8 14
4. Galatasaray 8 13
5. Sivasspor 8 12
6. Konyaspor 7 12
7. Fenerbahçe 7 11
8. Gaziantep FK 8 11
9. Antalyaspor 8 11
10. Malatyaspor 7 10
11. Beşiktaş 8 9
12. Ankaragücü 8 9
13. Göztepe 8 9
14. Denizlispor 7 8
15. Çaykur Rizespor 7 8
16. Kasımpaşa 7 7
17. Gençlerbirliği 8 6
18. Kayserispor 7 3
Takımlar O P
1. Hatayspor 8 17
2. Akhisar Bld.Spor 8 16
3. Bursaspor 8 15
4. Ümraniye 8 14
5. Balıkesirspor 7 13
6. Fatih Karagümrük 7 12
7. Altay 7 12
8. Keçiörengücü 7 11
9. Erzurum BB 8 11
10. Adana Demirspor 8 10
11. İstanbulspor 7 10
12. Osmanlıspor 7 10
13. Menemen Belediyespor 8 8
14. Adanaspor 7 6
15. Altınordu 7 5
16. Giresunspor 7 5
17. Boluspor 7 2
18. Eskişehirspor 8 -2
Takımlar O P
1. Liverpool 8 24
2. Man City 9 19
3. Leicester City 9 17
4. Chelsea 9 17
5. Arsenal 8 15
6. Crystal Palace 9 14
7. Tottenham 9 12
8. Burnley 9 12
9. Bournemouth 9 12
10. West Ham 9 12
11. Aston Villa 9 11
12. Wolverhampton 9 11
13. Everton 9 10
14. M. United 8 9
15. Sheffield United 8 9
16. Brighton 9 9
17. Southampton 9 8
18. Newcastle 9 8
19. Norwich City 9 7
20. Watford 9 4
Takımlar O P
1. Barcelona 9 19
2. Real Madrid 9 18
3. Granada 9 17
4. Atletico Madrid 9 16
5. Real Sociedad 8 13
6. Getafe 9 13
7. Valencia 9 13
8. Sevilla 8 13
9. Athletic Bilbao 8 12
10. Villarreal 8 11
11. Levante 8 11
12. Osasuna 9 11
13. Real Valladolid 8 10
14. Mallorca 9 10
15. Eibar 9 9
16. Celta de Vigo 8 9
17. Real Betis 8 9
18. Deportivo Alaves 8 8
19. Espanyol 8 5
20. Leganés 9 2
Günün Karikatürü Tümü
hazır ofis