haber32
banner77
10 Eylül 2017 Pazar 13:24
intihar önemli bir halk sağlığı problemidir
haber32

Tüm dünyada insan hayatını tehdit eden intihar olgusu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Dünya Sağlık Örgütü tarafından “10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü” olarak ilan edilmiştir.

Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İnci Meltem Atay, intiharın bireyin yalnızca kendisini değil ailesini, sosyal çevresini ve toplumu etkilediğinden dolayı önemli bir halk sağlığı problemi olduğunu ifade etti. 

Bu bağlamda Dünya Sağlık Örgütünün geliştirdiği sağlık politikaları içinde intiharı önleme çalışmalarının da bir hedef haline geldiğini dile getiren Doç. Dr. Atay, “10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünyada her 40 saniyede bir intiharın, her 3 saniyede ise bir intihar girişiminin gerçekleştiğini, son 45 yılda intiharların %60 civarında arttığını ve intiharın tüm dünyada ilk on ölüm nedenleri arasında yer aldığını bildirmektedir. Başka bir deyişle dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi intihar sonucu ölmektedir. 2020 yılında intihara bağlı ölümlerin %50 artacağı ve intihar sonucu ölenlerin sayısının yılda 1.530.000 olacağı tahmin edilmektedir. İntiharla ilişkili damgalanma korkusu, intiharın “tabu” oluşu, ailelerin utanması ve bazı ülkelerde uygulanmakta olan yasal cezalar intiharların gizlenmesine yol açmaktadır. 15- 24 yaş arası gençlere bakıldığında intihar hızının yüz binde 6’nın üzerine çıktığı görülmektedir. Tüm intiharların yaklaşık %25’i 15- 24 yaş arasında gerçekleşmiştir.  Cinsiyete göre bakıldığında erkek intiharlarının, 15 yaş altı intiharlar hariç tüm yaş gruplarında kadın intiharlarından daha fazla olduğu, en yüksek yaşa özel intihar hızının erkeklerde 80- 84 yaş grubunda, kadınlarda ise 15- 19 yaş grubunda olduğu görülmüştür.”

İntihar girişiminin tamamlanmış intiharlardan daha önemli bir sorun olduğunu dile getiren Atay, oran olarak bakıldığında intihar girişiminin tamamlanmış intihara göre 20 kat daha fazla olduğu görüldüğünü belirtti. İntihar davranışlarını çok nedenli olarak değerlendirmesinin önemine dikkat çeken Atay, “Yalnızlığın intihar riskini arttırdığı ve kişilerarası sağlıklı ilişkilerin intihara karşı koruyucu olabildiği unutulmamalıdır. İntihar bireyin yalnızca kendisini değil ailesini, sosyal çevresini ve toplumu etkilediğinden önemli bir halk sağlığı problemidir. Bu bağlamda Dünya Sağlık Örgütü’nün geliştirdiği sağlık politikaları içinde intiharı önleme çalışmaları bir hedef haline gelmiştir. 10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü ‘nün bir halk sağlığı problemi olarak intihar konusunda daha duyarlı olma, önleme yönünde daha çok çaba harcama ve çözüm yolları bulmak adına farkındalık oluşturmasını temenni etmekteyiz.” dedi.

haber32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yezitlere 2017-09-10 19:50:23

bojuware 201 tamam doğru söylüyorsunda bu hanım 9 köye gitmek istemiyor suya sabuna dokunmadan ampüle 10 volt veriyor.

Avatar
Bojuware 201 2017-09-10 18:32:40

i̇ntihar halk sağlığıyla ilgilidir tamamda konuyu açsana bilale ampül kafaya anlatır gibi. toplum sağlığı salgın ve bozuk ekonomiyle bozulur. i̇radeli hükümet varsa bunlar olmaz. hırsız beyinsiz hükümet varsa kurumlar ekonomi çöker. akabinde intiharlar başlar. bu şekilde anlat. %50 beyni düşük kesin. onları düşün.

Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi