banner121

Isparta Lavanta'da marka oldu

Kadın çiftçiler sayesinde Isparta, lavanta üretiminde adres oldu..

Isparta 17.10.2018, 09:45 17.10.2018, 09:57
Isparta Lavanta'da marka oldu
banner123

Kadın çiftçiler sayesinde Isparta, lavanta üretiminde adres oldu

KADEM Isparta İl Temsilciliği’nin açılışına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, ‘Lavanta yetiştiriciliğinin kadın çiftçiler ile yaygınlaştırılması’ projesi ile İlimizin lavanta üretimi konusunda Türkiye’de adres olduğunu vurguladı.  

Kadın ve Demokrasi Derneği(KADEM) Isparta İl Temsilciliği, dün Modapark Düğün ve Kongre Salonu’nda gerçekleştirilen törenle açıldı. Açılışa Vali Şehmus Günaydın, KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur Gümrükçüoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Isparta Belediye Başkan Yardımcısı Recep Erdem, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat, KADEM Isparta İl Temsilcisi Hatice Gonca Kayacan, AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, dernek üyeleri ve davetliler katıldı.

KAYACAN: HEYECANLIYIZ

Açılış töreni KADEM Isparta İl Temsilcisi Hatice Gonca Kayacan’ın yaptığı konuşma ile başladı. KADEM ailesine katılmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Kayacan, ailenin güçlendirilmesi ile kadın ve aileye yönelik yapılacak çalışmalarla ilgili heyecanlı olduklarını belirtti.

BAYRAKTAR: BÖYLESİNE GÜZEL BİR SEMBOLLE ÖZDEŞLEŞMEK ISPARTALILAR İÇİN MEMNUNİYET VERİCİ OLMALI

Daha sonra kürsüye KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar geldi. Gül şehri Isparta’da bulunmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Bayraktar, “Böylesine güzel bir sembolle özdeşleşmek Ispartalılar için memnuniyet verici olmalı. Biz de KADEM olarak Isparta’da bir gülistanımız olmasından dolayı mutluyuz. Temcilciliğimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Katkı sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum. İnanıyorum ki, bu güzel Batı Anadolu şehrinin kadınları gücümüze güç katacak, bize yeni ufuklar açacaklar” dedi.

BİR REFERANS MERKEZİ

2013 yılından bu yana Anadolu’nun dört bir yanında temsilcilikler açarak büyüdüklerinin altını çizen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü: “43. temsilciliğimizi de bugün dostlarımızın katılımı ile burada açıyoruz. Bildiğiniz üzere KADEM, kadın sorunlarına çözüm üretmek üzere çalışmalar yapan bir kuruluş. Bir referans merkezi. Nasıl ki gençlerin, yaşlıların, veya engellilerin sorunları aslında tüm toplumun ilgilendiriyorsa, kadınların sorunları da toplumsal bir duyarlılık gerektirir. Çünkü toplum bir bütündür.  Hedef, bütün bir toplumun huzur ve refahı olduğuna göre, onu bütün dinamikleri ile ele almak durumundayız.

ÜLKENİN SORUNLARI DA SADECE ERKEKLER ÜZERİNDEN ÇÖZÜLEMEZ

Aynı şekilde aileyi de, kadın, erkek, çocuk, bir bütün olarak ele alıyoruz. Kadını ve erkeği birbirinin velisi, birbirini tamamlayan varlıklar olarak gören dinimizin bize öğrettiği de budur. Dolayısıyla, nasıl ki ailenin, çocukların sorunları sadece kadınlar üzerinden çözülemezse, toplumun, ülkenin sorunları da sadece erkekler üzerinden çözülemez.  Bu sebeple hem evde, hem karar mekanizmalarında, dayanışma ve ortak temsil diyoruz. Ailenin de, toplumun da refahı ancak kadın erkek elele, dayanışma içinde sağlanabilir.

SAHAYA İNEN DİNAMİK BİR YAPI

KADEM, sadece teori üreten, fildişi kulelerden toplumsal sorunları analiz eden değil, sahaya inen, toplum sorunlarıyla yüzleşen, somut öneriler getiren, gerektiğinde elini taşın altına koyan dinamik bir yapı. Cinsiyet adaletine ters düşen her konuda sesimizi yükseltiyoruz. Şiddet gören bir kadın varsa yanına koşuyoruz. Gerekiyorsa mahkeme kapısının önünde hak arıyoruz. Yetiştirme yurtlarında kalan, fakat çıktıktan sonra gidecek yeri, geçimini sağlayacak bir kapısı olmayan kızlarımıza, Aile Bakanlığı, İşkur ve özel sektör işbirliğiyle meslek edindirme eğitimleri veriyor ve işe yerleşmeleri için destek oluyoruz. Savaştan kaçıp ülkemize sığınmış kadınlar için Afad işbirliğiyle kurduğumuz merkezimizde rehabilitasyon ve eğitim amaçlı hizmet veriyoruz. Yenilikçi bir fikri olan kadınlara, Tübitak-Martek işbirliğiyle verdiğimiz girişimcilik eğitimi ve finansal destekle, fikirlerini hayata geçirmelerini sağlıyoruz.

FARKLI BÖLGELERİN SORUNLARINI DA ELE ALIYORUZ

KADEM aynı zamanda, ele aldığı konuları kısır gündelik tartışmalardan öte çözüm odaklı, akademik bir zeminde derinlemesine tartışmak için senede 3 kez çıkarttığı uluslararası hakemli dergi, her sene düzenlediği akademik kongre, 2 senede 1 düzenlediği kadın ve adalet zirvesi, çok çeşitli çalıştaylar ve seminerlerle de verimli bir platform sağlıyor.Teoriyi ve pratiği birleştirebilen bu yapıda ülkemizin farklı bölgelerinin sorunlarını da ele almaya çalışıyoruz. Sosyal meseleleri İstanbul ve Ankara merkezli değil, doğusu ve batısıyla, yerel dinamikleri de dikkate alarak takip etme gayretindeyiz.

KADIN ÇİFTÇİLER SAYESİNDE ISPARTA ADRES OLDU

Bu perspektif içinde her kesimden kadına aramızda yer açmak, sorunları birlikte çözmek, gelişimlerine katkı sağlamak çabası içindeyiz. Ispartalı kardeşlerimiz de bizlere yeni bir renk yeni bir zenginlik katacak. Mesela kadınların girişimciliği adına çok güzel bir örneklik var burada. ‘Lavanta yetiştiriciliğinin kadın çiftçiler ile yaygınlaştırılması’ projesi ile Isparta, lavanta üretimi konusunda Türkiye’de adres olmuştur. Birkaç yıldır Isparta’da turizmin de gelişmesiyle, bu süreç, hem kadınların ekonomik gücünü artırmış, hem de ürettiği artı değerle şehrin kültür ve turizmine katkı sağlamıştır.

ISPARTA’YA HAYIRLI OLSUN

Biz KADEM olarak ülkemizdeki kadın gücü potansiyelini her alanda mobilize etmek niyetindeyiz. Şayet güçlerimizi birleştirirsek bunu başarır, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşma şansını elde edebiliriz.  Bu düşüncelerle KADEM Isparta temsilcimize, ekibine ve tüm ilimize tekrar hayırlı uğurlu olsun diyorum. Gösterdiğiniz misafirperverlik için hepinize teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

OKUR: 17 YILDA ATILAN ADIMLAR VE GELİŞTİRİLEN POLİTİKALARLA ÇOK FAZLA YOL KATEDİLDİ

KADEM Başkanı Dr. Saliha Okur da derneğin 43. temsilciliğini Isparta’da açtıklarını ifade ederek, “Tabi şunu da belirtmek isterim ki, Türkiye’de son 17 yılda atılan adımlar ve geliştirilen politikalarla çok fazla yol katedildi. Annelere verilen süt izni, yarı zamanlı çalışma izni, erken emeklilik hakkı gibi kolaylıklar çalışan, üreten kadınlarımızın hayatında önemli kolaylıklar getirmiştir.  Örneğin ev hizmetlerinde çalışan kadınların SGK kapsamına alınması da, şimdiye kadar görmezden gelinen söz konusu emeğin resmi olarak kabul görmesi anlamını taşır.  Bu politikalar kadınların iş hayatında var olurken ailede de rollerin adaletli dağıtılması adına oldukça önemlidir. Bizler kadınlar adına, insanlık adına yürütülen bu çabanın farkındayız.

KONGRE VE ZİRVELER DÜZENLİYORUZ, PROJELER YÜRÜTÜYORUZ

KADEM olarak, adalet ve hakkaniyete dayalı bir düzenin inşası için temsilciliklerimizle, yurtlarımızla üye ve gönüllülerimizle hep birlikte gayret gösteriyoruz.  Adalet temelli bu söylemin yaygınlaşması için seminer, kongre ve zirveler düzenliyoruz, projeler yürütüyoruz.

Sivil toplum ve gönüllülük faaliyetleri aktif olmayı gerektiriyor çünkü çabamız pratik olana yönelik. Etkiliyor ve etkileniyoruz, insana dokunuyoruz.  İnancımız ve beslendiğimiz vakıf kültürü gereği, haksızlığın ve mağduriyetin karşısında olmak dışında bir seçeneğimiz yok. Önemli olan az çok demeden bu yolda olmak ve topluma olan hizmetlerimizi sürdürmektir.  KADEM Vakfı ve Derneği olarak siz Temsilciliklerimizden beklentimiz büyük, fakat aynı zamanda size olan güvenimiz de tam” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından KADEM yönetimi, Vali Şehmus Günaydın ve katılımcılarla birlikte edilen duanın ardından Isparta İl Temsilciliğinin açılış kurdelesini kesti. Kurdele kesiminin ardından KADEM ailesi hatıra fotoğrafı çektirdi.

GÜLSES GAZETESİ

haber32
haber32
Yorumlar (6)
Aaaah ah 1 yıl önce
Başörtüsünün değeri azalıyor. Moda adı altında başörtüsü yerlerde geziyor. Kadınlara özgürlük denildi kocalara tınlamıyor boşanmalar artıyor. Isparta dini değerlerinden uzaklaşıyor. Şov yapmakla gerçekler kapatılmıyor. Boşanmalara çözüm bulun.
Aysun 1 yıl önce
kadının yüzünü örtmesi gerekir mi gerekmez mi ? kadın sesi haram mı değil mi? kadının elleri görünmeli mi görünmemeli mi ?kadının saçının teli görünse haram olur mu olmaz mı ? bunları cübbeli hoca ile i̇hsan şenocak a soralım.aksi cevap gelirse onlarla mücedele edecekmiyiz etmeyecekmiyiz karar verelim.?
Kamil usta 1 yıl önce
isparta kadem il temsilcisi gonca kayacan bir okulda öğretmen ve md yardımcısı iken siyasi olan bir kuruluş veya dernek de görev alması ne kadar etik ,yorum vatandaşların ,
kuyucaklı 1 yıl önce
kesikbaş camisinin karşısında çayboyuna belediyece dikilen 20 aded lavanta çiçek tohum açtı savruldu çoktan budanması gerekirdi derhal budanmalı
hemen 1 yıl önce
gidiyorum oğlanı budayıp geleyim
vatandaş 1 yıl önce
bu ki̇m yahu ?
haber32 haber32
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 21 Ocak 2020
İmsak 06:38
Güneş 08:03
Öğle 13:14
İkindi 15:52
Akşam 18:15
Yatsı 19:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 18 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü