banner121

Isparta'nın Hayatına Bilimsel Dokunuşlar

​9-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilen ''Isparta YEKvizyon 2018 Çalıştayı''nın kitapları yayınlandı.

Isparta 11.02.2019, 17:23
Isparta'nın Hayatına Bilimsel Dokunuşlar
banner123

SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, üretilen bilgi üzerine fikir ve politikalar inşa edildiği takdirde daha yüksek nitelikli öğrenci geleceğini ve Isparta'nın kazançlı çıkacağını ifade etti.

-Barınma, ulaşım, beslenme ve diyaloglara dikkat

Dr. Öğr. Üyesi Tahsin Akçakanat: ''1 öğrenci aylık 1.020 TL harcıyor. Sadece kent merkezinde yıllık harcama büyüklüğü 427 milyon 400 bin TL. Barınma, ulaşım, beslenme alanlarında memnuniyetsizlik var. Esnaf-sanatkâr ve öğrenci arasındaki diyaloglarda da sorunlar tespit ettik.

-'Ticari meta değil öz evlat' ilişkisi talep ediliyor

Dr. Öğr. Üyesi Halil İbrahim Özmen: ''En hassas alan öğrencilere karşı bakış açısı. Isparta'ya gelen öğrenci, ticari meta değil öz evlat olduğunu hissetmek istiyor. Barınma açısından Isparta'da nicelik açısından belirli seviye oluştu. Artık niteliği çok daha yükseklere çıkarma zamanı geldi.''

-Üretilen bilgi katma değer yaratacak kadar önemli

Dr. Öğretim Üyesi Selim Kanat: ''Öğrenci-Kent Etkileşimi ve Hizmet Sektörü için bilgi ürettik. Amaç eleştiri değil Isparta'nın kazanmasıdır. Bu bilgiler aydınlığında çözüme odaklı politikalar oluşturulması en büyük dileğimizdir.''

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan: ''Kamu ve yerel yönetimlerin bu raporların üzerinde titizlikle durması Isparta'nın kazancı olacaktır.''

-Yerel Ekonomik Kalkınma Vizyonu Eserleri: 1

Süleyman Demirel Üniversitesinin 9-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleştirdiği ''Isparta YEKvizyon 2018 Çalıştayı''nda üretilen bilimsel bilgiler kamuoyu ile paylaşılmaya devam ediyor. Isparta'nın kalkınması, gelişmesi hedefleri doğrultusunda 6 sektör üzerinde gerçekleştirilen çalışmalar kitap haline getirildi. 'Öğrenci-Kent Etkileşimi' ve 'Hizmet Sektörü' başlıklı kitaplar kamuoyunun dikkati ve bilgisine sunuldu.

-''Kazanan Isparta olacak''

SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, 100 kişilik bir akademik kadro tarafından hazırlanan eserlerin tanıtımını Barida Otel'de düzenlediği basın toplantısı ile gerçekleştirdi. Kısa adı 'YEKvizyon 2018 Çalıştayı' olan Yerel Ekonomik Kalkınma Vizyonu Projesi'nin çok kapsamlı bir araştırma olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, üretilen bilgilerin üzerine fikir ve politikaların inşa edilmesi durumunda Isparta'nın kazançlı çıkacağını söyledi.

''Araştırma Üniversitesi'' adayı olarak SDÜ'nün böylesine kapsamlı bir dosya üretip tüm karar alıcı mekanizmalarla paylaşmaktan duyduğu sevinci dile getiren Rektör Çarıkçı, ''Hâlihazırdaki işletmelere ve girişimcilere çok değerli veriler sunuyoruz. Kitaplar Isparta açısından çok önemli. Isparta bir eğitim, öğrenci kenti. Bu alanda SDÜ'nün iddialı olmasında ve bunu her fırsatta dile getirmesinde herhangi bir sıkıntı yok.

Öğrenci-Kent Etkileşimi konusunda 2003'ten bu yana iki yılda bir kez araştırma yapıyoruz. Türkiye'de bu ölçümü standart hâle getiren başka bir yükseköğretim kurumu yok. Bu çalışma Türkiye'de en çok atıf alan bilimsel araştırmalarımızdan birisidir. Isparta'nın kalkınması, gelişmesi için bilgi üretiyoruz. Çıkan sonuçlara göre çözüm politikaları üretirsek Isparta'nın sosyokültürel altyapısını geliştiririz. Sonucunda Isparta'ya katma değeri yüksek daha fazla öğrenci gelir. Kazanan elbette hepimiz oluruz.'' dedi.

SDÜ Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Isparta YEKvizyon Çalıştayı Projesi kapsamında 6 Şubat 2019 tarihinde 'Gözbebeğimiz: Eğirdir Gölü. Sorunlar ve Çözüm Önerileri Paneli' hayata geçirildiğine atıf yaptı çok yakın bir takvim içerisinde de 'Ormancılık' tematik alanında çalışılacağını sözlerine ekledi.

-Bir öğrenci aylık 1.020 TL harcama yapıyor

''Isparta YEKvizyon 2018 Çalıştayı'' kapsamında üretilen ''Üniversite Öğrencisi-Kent Etkileşimi Analizi'' Kitabı Yazarı Dr. Öğretim Üyesi Tahsin Akçakanat ise önemli veriler paylaştı.

2003'ten bu yana her 2 yılda bir gerçekleştirilen anketin 2018 sonuçlarını analiz eden Akçakanat, şöyle dedi:

''1821 öğrenci ile yüz yüze gerçekleştirilen çok boyutlu bir anket yaptık. Çıkan sonuçlara göre 1 öğrenci aylık 1.020 TL harcama yapıyor. 2016 yılında bu değer 700 TL idi. 2018'de 2016 yılına kıyasla yüzde 36'lık bir artış olduğunu görüyoruz. Çalışma yaptığımız dönem içerisinde Isparta kent merkezinde 532 bin 337 öğrenci vardı. Dolayısıyla üniversite öğrencilerinin Isparta ekonomisine aylık enjekte ettiği değer 53 milyon 425 bin TL. 1 öğrencinin 8 ay Isparta'da yaşadığını düşünecek olursak kent merkezinde ekonomiye dâhil olan kaynak 427 milyon 400 bin TL. Buna dolaylı ekonomiyi (çarpan etki) dâhil etmiyoruz.''

-Sorun alanlarını düzeltmemiz gerekiyor

Ankette öğrencilerin barınma, beslenme, ulaşım ve yüz yüze iletişimde memnuniyetsizliklerin tespit edildiğini anlatan Akçakanat, bunun eleştiri değil, rasyonel bir şekilde çözüm odaklı algılanmasını arzu ettiklerini söyledi.

Barınma alanında kira fiyatlarının yüksek olduğu sonucuna ulaştıklarını belirten Akçakanat, bilimsel bilgiler ışığında analizlerini şöyle sürdürdü:

''Öğrencilerin harcamalarının yüzde 36'lık dilimi barınmaya gidiyor. Bu da ortalama 368 TL. İkinci sırada beslenme geliyor: 220 TL. Bunu 131 TL ile beslenme izliyor. Ulaşım harcaması 89 TL. Sosyal harcama 80 TL. Eğitim harcaması 70 TL. İletişim için ise ayrılan kaynak 57 TL.

Erkekler aylık 1.084 TL, kızlar ise 962 TL harcıyor.

Ankette ne yazık ki öğrencilerin yüzde 30'luk diliminin sigara kullandığı sonucuna da ulaştık. Bu da aylık 330 TL ekstra harcama anlamı taşıyor.

Öğrencilerin yüzde 35.2'lik dilimi ev ve apartta barınıyor. Yüzde 32'lik kısmı ise eşit vaziyette kamu ve özel yurtlarda kalıyor.

-Çalışan öğrenci oranı AB'nin çok altında

Yaptığımız araştırmalara göre öğrencilerin yüzde 8.7'lik dilimi çalışıyor. Avrupa Birliği'nde bu oran yüzde 40 bandında. Bazı ülkelerde yüzde 70'lere kadar çıkıyor.

Isparta'da yaşam kalitesi ve memnuniyet düzeyleri ölçümlerinde ise paylaşacağım veriler iç açıcı değil.

Öğrenciler ulaşımdan çok memnun değil. Öğrencilerin 3'te 2'si ulaşım imkânlarını yeterli görmüyor. Öğrencilerin yüzde 40'ı yerleşkelere erişimde sıkıntı yaşadığını söylüyor. Öğrenciler ulaşım altyapısının çeşitlendirilmesini talep ediyor.

Kiralar konusunda yüzde 80'lik bir dilim memnuniyetsiz.

Beslenme bakımından öğrencilerin fiyatların yüksek olduğunda hemfikir. Bir sevindirici unsur var. Hijyen ve kalite açısından pek fazla sıkıntı görünmüyor.

Giyim uygun. Marka çeşitliliğinin artırılması noktasında talep var. Sosyal etkinliklere bakalım: Vizyon filmlerinin Türkiye ile eş zamanlı şekilde Isparta'ya geldiğini düşünüyorlar. Ama tiyatro ve konser için daha talepkârlar. Yine farklı içerikli kafe, dinlence-eğlence mekânları istiyorlar.

Esnaf-sanatkârlar ile iletişimde çok net görünen bir sorun alanı var.

Öğrencilerin en az sorun alanı olarak gösterdiği halk ile iletişimi. Burada bir problem yok.

-Barınmada nicelik belirli seviyeye geldi. Artık nitelik zamanı

Isparta Yerel Ekonomik Kalkınma Vizyonu Projesi bağlamında ortaya çıkarılan ''Öğrenci Odaklı Hizmet Sektörü Analizi'' Kitabı Editörü SDÜ Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Halil İbrahim Özmen de çok önemli veriler paylaştı.

Isparta'da temel düzeyde birincil sorunun konaklama olduğuna atıf yapan Editör Dr. Öğretim Üyesi Halil İbrahim Özmen, şöyle dedi:

''Isparta'da hizmet sektörünü odak noktasına alan çok fazla bir araştırmanın olmadığını tespit ettik.

Oysaki hizmet sektörünün gelişmiş ülkelerde ekonomik ağırlığı yüzde 70-80 bandındadır.

Isparta'da hizmet sektörünün ekonomi içindeki ağırlığı yüzde 61. 2014 verilerini paylaşacak olursak hizmet sektörünün ekonomik büyüklüğü 4 milyar 770 milyon TL. Bunu 1 milyar 517 milyon TL ile sanayi; 1 milyar 470 milyon TL ile tarım oluşturuyor.

Biz Isparta YEKvizyon 2018 Çalıştayı bağlamında Öğrenci Odaklı Hizmet Sektörü'ne baktık.

Konaklama temel düzeyde birinci sorun alanı olarak karşımıza çıktı. Fiyatlar yüksek. Öğrenci-aile ve fiyat farklılığı var.

Biz rasyonel sonuçlara erişmek ve objektif olabilmek için apart ve yurt yöneticilerini de dinledik. Çalıştay'da oluşturulan masalarda da bunu tartıştık.

Çok önemli bir nokta daha var. Öğrencilerin yüzde 92'lik dilimi esnaf ve sanatkârların bakış açısı: Öğrencilerin yüzde 92'si ''ticari meta'' olarak görülmekten şikâyetçi. Algı değişimi istiyor. Öz evlat bakış açısı istiyor. Nasıl ki esnaf ve sanatkârların çocukları bir başka şehirde farkı üniversitede okuyorsa… Onlar evlat ise kendilerinin de o şekilde değer görmesini istiyor. Öğrenci ve askere farklı fiyat anlayışının artık terk edilmesini talep ediyorlar.

Öğrenciler otobüs duraklarının kış şartlarına uygun olmadığını düşünüyor.

Barınmada fiyat-kalite uyumunun olmadığını ifade ediyorlar.

Artık Isparta'da bir nicelik oluştu. Şimdi odaklanılması gereken alan nitelik…

Öğrenciler fiyat konusunda etkin denetim yapılması için ''Fahri Zabıta'' ya da farklı bir organizasyon kurulmasını istiyor.''

-Üretilecek politikalara katkı sağlamak istedik

Yerel Ekonomik Kalkınma Vizyonu Projesi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Selim Kanat da Isparta ve kalkınma, gelişme kaygısı taşıyan herkes için böylesine kapsamlı bir çalışma yaptıklarını söyledi.

YEKvizyon 2018 Çalıştayı'nda 100 kişilik bir akademik kadronun görev aldığını anlatan Kanat, şöyle dedi:

''Yerel Ekonomik Kalkınma Vizyonu, SDÜ’nün kurumsallaşan bir değeri olacak.

Şehre katma değer yaratma adına bilimsel bilgi üreten bir sistemler bütünü olacak.

Isparta'nın kazanması için değerli bilgiler üretmek istedik. Katma değer sağlamak için yola çıktık. Ve bugün nihai hedefimize ulaştık. 6 sektörde kitaplarımız kamuoyu ile paylaşılmaya başlandı.

Proje sadece akademik bilgi içermiyor. Sektörde konunun tarafları olan tüm paydaşların da görüş, eleştiri ve önerileri yer alıyor.

Umut ediyoruz ki bu bilgiler uygulama politikalarına dönüşür.''

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan da Öğrenci-Kent Etkileşimi ve Hizmet Sektörü Raporu ve kitaplarının yerel yönetimler ve kamu tarafından özenle dikkate alınıp uygulanacağına dair inancını dile getirdi.

haber32
haber32
Yorumlar (3)
mahoni 11 ay önce
bu siyasi kafa ile eninde sonunda olacak olan üniversitede ticari kompleks kurulacak birileri pastayı hepden götürecek ıspartalı bakacak şimdi başladılar pastaya göz dikmeye
yalçın cansever 11 ay önce
öğrenciyi ticari meta veya hor görenler büyük şehirler
siz gidin ordaki fiyatları bir sorun her şey ıspartanın en az 2 ile 3 katı esas mağdur olan oralarda okuyan gençler
ahmet 2 ay önce
boş yapma amın oğlu
haber32 haber32
11°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 09 Aralık 2019
İmsak 06:28
Güneş 07:55
Öğle 12:55
İkindi 15:25
Akşam 17:46
Yatsı 19:07
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Galatasaray 14 23
7. Alanyaspor 14 22
8. Göztepe 14 20
9. Malatyaspor 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Çaykur Rizespor 13 17
12. Gaziantep FK 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Kasımpaşa 14 12
16. Antalyaspor 14 12
17. Ankaragücü 14 9
18. Kayserispor 13 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 13 21
7. Menemen Belediyespor 13 21
8. Fatih Karagümrük 14 20
9. Balıkesirspor 14 19
10. Giresunspor 14 19
11. Adana Demirspor 14 18
12. Altay 14 17
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Crystal Palace 16 22
10. Newcastle 16 22
11. Arsenal 15 19
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 15 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 16 18
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 16 9
20. Espanyol 16 9
Günün Karikatürü Tümü