banner121

İthalat yapılarak Ahmet'e değil Hans'a destek olundu

Isparta Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yaşar Günaydın, hükümetin et ithalatını sert bir dille eleştirerek; “Et ithalatı yapılarak köylü Ahmet, Mehmet, Hasan’a değil, Avrupalı Hans’a destek olunmuştur” dedi.

Isparta 07.03.2011, 07:42 07.03.2011, 08:12
İthalat yapılarak Ahmet'e değil Hans'a destek olundu

     Isparta Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yaşar Günaydın, hükümetin geçen yıl başlattığı gerek canlı hayvan (Angus) gerekse Kargas Et ithalinin Türkiye’deki ve Isparta’daki üreticilere bir fayda sağlamadığını söyledi.

     Tüm bu ithal olayının et fiyatlarını düşürmek için yapıldığını ancak, tam tersi fiyatlarda bir düşme yaşanmadığını ifade eden Isparta Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yaşar Günaydın, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Ülkemizde uygulanan et ithalatının getirdiği sorunları üç ana başlıkta toplayabiliriz. Bunlar şöyledir;

     1- Bilindiği üzere 29.06.2010 tarih ve 27626 sayılı Resmi Gazete’de EBK’na 100.000 ton canlı sığırı gümrük vergisi ödemeden ithalat hakkı verilmişti. Süresi 31.12.2010 son bulacaktı ama. 22 Aralık 2010 tarih ve 27793 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan karar ile bu süre 31.12.2011 tarihine kadar uzatıldı . Bu  karar hayvancılığımız için gerçekten öldürücü bir darbe olacaktır.

     Etin fiyatı bir iki lira düşsün diye ithalat kapıları sonuna kadar açıldı. Bir yandan devlet Et ve Balık Kurumu aracılığıyla bir yandan özel sektör kasaplık canlı hayvan, besi hayvanı, kurban bayramında kurbanlık hayvan ve en nihayetinde karkas et ithal ederek fiyatı bir iki lira düşürdü.

     2-Bu  soruya doğru yanıt vermek için gelinen noktaya bakalım:
 Et ithalatında yüzde 225 olan gümrük vergisi yüzde 30’a , canlı hayvanda yüzde 135 olan gümrük vergileri besi hayvanında sıfırlandı,. Bugün ülkeye kilosu 10 liradan ithal karkas et giriyor. Et ve Balık Kurumu, ithal ettiği karkas eti 12 liradan marketlere veriyor. Ayrıca 15 bin baş besi hayvanı getirdi

     Et ve Balık Kurumu, 8 liradan canlı besi hayvanı alan bir yetiştiricinin karkas eti 11 liraya mal edeceğini söylüyor. Yurt içinden buzağı alarak besicilik yapanların karkas et maliyeti 14–15 lira civarında. Üreticinin et maliyeti 14–15 lira iken 10 liraya et ithal etmek, besicilere “siz bu işi yapmayın” demektir.

     Et fiyatın düşmesi çok iyi oldu. İyi de bu düşüşün faturası ne olacak?

Banvit ve Koç gibi büyük gruplar bu işten para kazanamıyorsa küçüklerin ayakta kalması zaten mümkün değil. Besiciler şimdi sapır sapır dökülecekler. Banvit ve Koç gibi işlenmiş et ve et mamulleri üretenler buzağı alıp beslemek yerine doğrudan et ithal edecek.

     Türkiye üretmek yerine ithalatı seçtiğinde Besiciler  ortamdan çekilince, süt hayvancılığı yapanlar erkek buzağılarını satacak yer bulamaz. Buzağıya olan talep azalınca fiyat düşer. Fiyatın düşmesi demek, süt hayvancılığı yapan işletmenin gelirinin azalması demektir. Bu işletmeler buzağı satamazsa, yem alamaz, yatırım yapamaz, işletmesini ayakta tutamaz. 2003-2004 yıllarında oldu gibi Süt hayvanlarını kesmek zorunda kalacağız.

     3-Burada EBK’da kazanmakta, ithal eden toptancı kazanmakta, perakende satan kazanmakta, ithal et ve kasaplık hayvan ile pastırma, salam, sosis ve sucuk gibi et ürünleri imalatını büyük tonajda yapan firmalar kazanmakta, acaba kimler kaybetmektedir. Şimdiye kadar et ithalatına 3  milyar   dolar civarında ödeme  yapılarak canlı hayvan ve et ithal edildi.

     Süt hayvancılığında yeni bir kriz kapıda. Devletin verdiği 3 milyar 600 milyon liralık sıfır faizli kredinin önemli bir bölümü yurt dışına hayvan alımına gitti.

     Peki bu ithalatla ÜLKEMİZDEKİ Ispartalı, Burdurlu  ÜRETİCİLER,  KÖYLÜ AHMET MEHMET ‘e  Kuleönü Kasabasındaki  Hasan’a değil AVRUPALI HANSA DESTEK  OLMUŞTUR

     Devletin verdiği sıfır faizli krediyi alan girişimci yurt dışından veya içinden hayvan bulup yatırım yapacak. Dışarıdan ithal edeceği canlı besi hayvanının kilosunu ortalama 8 liradan alacak. İç piyasadan almak isterse bu biraz daha yüksek. Aldığı hayvanları 8 ay besledikten sonra piyasada satmaya çalışacak. İthal karkas etin kilosu 10 liradan satılırken, bu girişimci en iyimser tahminle 13–14 liraya mal edeceği karkas eti kime satacak? Devlet yatırımcıya, “sana sıfır faizli kredi veriyorum, ama 10–12 liraya da et ithal ediyorum. Benimle rekabet edebilirsen yaşarsın, edemezsen zarar edersin” diyor.

     Besicilikte yaşanan ve süt hayvancılığını da etkilemeye başlayan büyük bir krizin kapıda olduğunu görmemek için herhalde Tarım ve Köyişleri Bakanı olmak gerekiyor.

     İthalat geçen yıla göre 10 kat arttı. Ülke kaynakları dışarıya transfer edildi. Bugünkü ithalat politikası devam ederse ülkede hayvancılık diye bir sektör kalmayacak.
hayvancılık sektörü çok büyük bir krize gebe.

     Soruyu yinelemekte yarar var. Et fiyatı düşünce hayvancılık kurtuldu mu?küçük ölçekte besi yapan çiftçi üretimini devam ettiremez. Entansif besi yapan büyük işletmeler besi hayvanı bulmakta, besi materyallerinde maliyeti düşürmekte çok zorlanacaktır.

     Her seviyedeki üretici zarardadır, tüketiciye ucuzluk ne kadar yansıyor tartışılır.

     Besihaneler boş, mezbahalar atıldır.

     Veteriner Hekimlere iş yoktur. Sadece ithalat yapanlar, pazarlama ağında yer alanlar ile ithal ete ve kasaplık hayvana dayalı et ürünü işleyen bazı sanayiciler kazanıyor. Ülkemizin hayvancılığı bitiyor” dedi.  

haber32
haber32
Yorumlar (9)
Misafir 10 yıl önce
yaşar bey hayvancılığımızın hazin sonunu çok güzel anlatmışsınız.hamdolsun diye diye vatandaşı kandırdılar.9 yıllık akp iktidarında dışardan et,süt tozu,besi hayvanı alır olduk.1 litre süt 60 kuruş dahada düşeceğini söylüyorlar.1 kilogram yem 70 kuruş.halep ordaysa arşın burda.akp liler hala hayvancılık iyi diyorsanız allahtan korkun.
Misafir 10 yıl önce
hayvancılık iyi diyenlere sesleniyorum.hangi biriniz evinize ayda kaç kilogram kıyma alabiliyorsunuz,bonfile büftek yiyebiliyormusunuz.ailecek günde kaç bardak süt içebiliyorsunuz da hala utanmadan hayvancılık iyi diyebiliyor iktidar yalakalığı yapıyorsunuz.ALLAH'TAN KORKUP KULDAN UTANMAZMISINIZ.
Misafir 10 yıl önce
ÇAKMA DEĞİL GERÇEK VATANDAŞ
İKTİDARI BAŞARILI BULAN KARDEŞLERİM SİZLERE SORUYORUM.EVİNİZE AYDA KAÇ KİLOGRAM KIYMA ALABİLİYORSUNUZ,BONFİLE,BÜFTEK ALABİLİYORMUSUNUZ.LÜTFEN GERÇEKÇİ OLALIM.ASGARİ ÜCRETİN 650 LİRA OLDUĞU BİR ÜLKEDE KIRMIZI ET TÜKETİLEBİLİRMİ.DÖKME SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ ( DIŞARDAN İTHAL ETMEYLE ) BU İŞLER OLMAZ.TARIM VE HAYVANCILIĞI BİTME NOKTASINA GETİRDİNİZ.BECEREMEDİNİZ KABUL EDİN.
Misafir 10 yıl önce
Sayin Yasar GÜNAYDIN bey.Güzel bir konuyu ele almissiniz,fakat sanki bu konuda tek suclunu et ithal eden devletin oldugu vurgulanmis.Peki sormak istiyorum size.Üretici et maliyetlerini 20 -30 liraya getirse ve kasaplarda et fiyatlari 40 -50 lira olsa üreticiler para kazanip gül gibi yasayip giderler .Fakat bu fiyatlara kim et alip yiyecek?Fiyatlari düsürmek icin önce yem üreticilerinden baslamalisiniz irdelemeye.Su anda avrupada en pahali(BONFILE)etin kilosu 8-9 euro kiymanin kilosu 4 euro kemikli etin kilosu 5 euro marketlerde.Bu fiyatlara kasaptan aliyor vatandas, maliyeti daha düsük,Demekki ucuza maliyet mümkün.Eyer bazi sahislar bu pazarda biseylere mani oluyorsa ozaman devlet vatandasini mutlaka düsünmek zorundadir.Bakin biraz ithal et girince yerli stokcularda hemen fiyatlari indirdiler .Yerli besiciler neden yüksek fiyatlara et mal ediyor acaba bu fiyat ucurmu neden bukadar cok?Lütfen birazda bu konularla ilgilenin , arastirin daha neler yapila bilinir diye.
ÇAKMA DEĞİL 10 yıl önce
TARIM BAKANLIĞI SİZE BİR ÖNERİM VAR
ÇİFTÇİYE HAYVANCIYA ÜRETİCEYE VERDİĞİNİZ TÜM PRİMLERİ DESTEKLERİ KALDIRIN.SİZ BİZLERİ DÜŞÜNÜYORSANIZ. MAZOTDAN YEMDEN GÜBREDEN TARIM ALET VE MAKİNALARINDAN ALMIŞ OLDUĞUNUZ VERGİLERİ DÜŞÜRÜN.GÖRÜN BAKALIM HAYVANCILIK VE ÇİFTÇİLİK NASIL DÜZELİYOR.1 LİTRE MAZOT 3,4 LİRA DÜŞÜR 2 LİRAYA GÖR BAK BEN NASIL ÜRÜN YETİŞTİRİYORUM.YEMDEN ALDIĞIN VERGİYİ DÜŞÜR 36 LİRAYA ÇUVALINI ALACAĞIMA 25 LİRAYA ALAYIÖ.GÖR BAK NASIL ETLİ VE SÜTLÜ HAYVANLAR YETİŞTİRİYORUM
Misafir 10 yıl önce
sayın tarım bakanı sana dertlerimizi anlatıyorum
bu ülkede toprak reformu şart.tarla bütünleştirme yapmalısınız neden mi ortalama 15 dekar tarlamız var.en az 7-8 parça.ben her tarlamI ekip kaldırmak için ortalama 6 tarım aleti götürüp getiriyorum.ortalama 1000 m2 olduğu için ekerken sürerken daha fazla dönüş manevra yaptığım için daha çok mazot yakıyorum.parça parça 15 dekar olacağına tek 15 dekar olsa mazottan kar edeceğim.milli ekonomiye katkım olacak.her tarlanın kenarındaki hendeklerden anlardan yollardan boş kalan küçük parçalardan her köyün en fakir ailelerine yetecek tarla çıkmazmı.BÜTÜN BUNLARI ÇÖZMEK İÇİN UZAYDAN MI GELMEK GEREKİYOR YOKSA AMERİKADAN ONAYMI GEREKİ,YOR.
Misafir 10 yıl önce
eti kurbanda görüyoruz.44 yaşındayım hala babam et alırsa ben ve ailem parça eti yiyoruz.üretimi elimizden aldılar şuan sadece tuketmeye çalışıyoruz.bahcemde biten otla yemek yapıyorum ve bilmediğim tavuk etini küçük cocuğuma verirken korkuyorum.15-16-17 yaşlarında 2 si kesinleşmiş yegenim kanserle boğuşuyor.süt-et-yumurta vs neye güveneceğim* yazıya teşkkürler saygılar.emel
Misafir 10 yıl önce
türkiyede hiç menfati için dşünmeyen bir adam gösterinde akp kötü diyelim
üreten et ucuz maliyetimisi kurtarmıyor yiyen et çok pahalı sankı türkiyede önceden hayvancılık varmış gibi anlatıyorlar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
haber32 haber32
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Siz Yada Ailenizden biri Covid19 Virüsüne Yakalandınız mı?
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:37
Güneş 08:01
Öğle 13:15
İkindi 15:55
Akşam 18:18
Yatsı 19:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Alanyaspor 19 31
6. Hatayspor 19 31
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 19 12
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@