banner121

İthalat yapılarak Ahmet'e değil Hans'a destek olundu

Isparta Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yaşar Günaydın, hükümetin et ithalatını sert bir dille eleştirerek; “Et ithalatı yapılarak köylü Ahmet, Mehmet, Hasan’a değil, Avrupalı Hans’a destek olunmuştur” dedi.

Isparta 07.03.2011, 07:42 07.03.2011, 08:12
İthalat yapılarak Ahmet'e değil Hans'a destek olundu
banner123

     Isparta Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yaşar Günaydın, hükümetin geçen yıl başlattığı gerek canlı hayvan (Angus) gerekse Kargas Et ithalinin Türkiye’deki ve Isparta’daki üreticilere bir fayda sağlamadığını söyledi.

     Tüm bu ithal olayının et fiyatlarını düşürmek için yapıldığını ancak, tam tersi fiyatlarda bir düşme yaşanmadığını ifade eden Isparta Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yaşar Günaydın, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Ülkemizde uygulanan et ithalatının getirdiği sorunları üç ana başlıkta toplayabiliriz. Bunlar şöyledir;

     1- Bilindiği üzere 29.06.2010 tarih ve 27626 sayılı Resmi Gazete’de EBK’na 100.000 ton canlı sığırı gümrük vergisi ödemeden ithalat hakkı verilmişti. Süresi 31.12.2010 son bulacaktı ama. 22 Aralık 2010 tarih ve 27793 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan karar ile bu süre 31.12.2011 tarihine kadar uzatıldı . Bu  karar hayvancılığımız için gerçekten öldürücü bir darbe olacaktır.

     Etin fiyatı bir iki lira düşsün diye ithalat kapıları sonuna kadar açıldı. Bir yandan devlet Et ve Balık Kurumu aracılığıyla bir yandan özel sektör kasaplık canlı hayvan, besi hayvanı, kurban bayramında kurbanlık hayvan ve en nihayetinde karkas et ithal ederek fiyatı bir iki lira düşürdü.

     2-Bu  soruya doğru yanıt vermek için gelinen noktaya bakalım:
 Et ithalatında yüzde 225 olan gümrük vergisi yüzde 30’a , canlı hayvanda yüzde 135 olan gümrük vergileri besi hayvanında sıfırlandı,. Bugün ülkeye kilosu 10 liradan ithal karkas et giriyor. Et ve Balık Kurumu, ithal ettiği karkas eti 12 liradan marketlere veriyor. Ayrıca 15 bin baş besi hayvanı getirdi

     Et ve Balık Kurumu, 8 liradan canlı besi hayvanı alan bir yetiştiricinin karkas eti 11 liraya mal edeceğini söylüyor. Yurt içinden buzağı alarak besicilik yapanların karkas et maliyeti 14–15 lira civarında. Üreticinin et maliyeti 14–15 lira iken 10 liraya et ithal etmek, besicilere “siz bu işi yapmayın” demektir.

     Et fiyatın düşmesi çok iyi oldu. İyi de bu düşüşün faturası ne olacak?

Banvit ve Koç gibi büyük gruplar bu işten para kazanamıyorsa küçüklerin ayakta kalması zaten mümkün değil. Besiciler şimdi sapır sapır dökülecekler. Banvit ve Koç gibi işlenmiş et ve et mamulleri üretenler buzağı alıp beslemek yerine doğrudan et ithal edecek.

     Türkiye üretmek yerine ithalatı seçtiğinde Besiciler  ortamdan çekilince, süt hayvancılığı yapanlar erkek buzağılarını satacak yer bulamaz. Buzağıya olan talep azalınca fiyat düşer. Fiyatın düşmesi demek, süt hayvancılığı yapan işletmenin gelirinin azalması demektir. Bu işletmeler buzağı satamazsa, yem alamaz, yatırım yapamaz, işletmesini ayakta tutamaz. 2003-2004 yıllarında oldu gibi Süt hayvanlarını kesmek zorunda kalacağız.

     3-Burada EBK’da kazanmakta, ithal eden toptancı kazanmakta, perakende satan kazanmakta, ithal et ve kasaplık hayvan ile pastırma, salam, sosis ve sucuk gibi et ürünleri imalatını büyük tonajda yapan firmalar kazanmakta, acaba kimler kaybetmektedir. Şimdiye kadar et ithalatına 3  milyar   dolar civarında ödeme  yapılarak canlı hayvan ve et ithal edildi.

     Süt hayvancılığında yeni bir kriz kapıda. Devletin verdiği 3 milyar 600 milyon liralık sıfır faizli kredinin önemli bir bölümü yurt dışına hayvan alımına gitti.

     Peki bu ithalatla ÜLKEMİZDEKİ Ispartalı, Burdurlu  ÜRETİCİLER,  KÖYLÜ AHMET MEHMET ‘e  Kuleönü Kasabasındaki  Hasan’a değil AVRUPALI HANSA DESTEK  OLMUŞTUR

     Devletin verdiği sıfır faizli krediyi alan girişimci yurt dışından veya içinden hayvan bulup yatırım yapacak. Dışarıdan ithal edeceği canlı besi hayvanının kilosunu ortalama 8 liradan alacak. İç piyasadan almak isterse bu biraz daha yüksek. Aldığı hayvanları 8 ay besledikten sonra piyasada satmaya çalışacak. İthal karkas etin kilosu 10 liradan satılırken, bu girişimci en iyimser tahminle 13–14 liraya mal edeceği karkas eti kime satacak? Devlet yatırımcıya, “sana sıfır faizli kredi veriyorum, ama 10–12 liraya da et ithal ediyorum. Benimle rekabet edebilirsen yaşarsın, edemezsen zarar edersin” diyor.

     Besicilikte yaşanan ve süt hayvancılığını da etkilemeye başlayan büyük bir krizin kapıda olduğunu görmemek için herhalde Tarım ve Köyişleri Bakanı olmak gerekiyor.

     İthalat geçen yıla göre 10 kat arttı. Ülke kaynakları dışarıya transfer edildi. Bugünkü ithalat politikası devam ederse ülkede hayvancılık diye bir sektör kalmayacak.
hayvancılık sektörü çok büyük bir krize gebe.

     Soruyu yinelemekte yarar var. Et fiyatı düşünce hayvancılık kurtuldu mu?küçük ölçekte besi yapan çiftçi üretimini devam ettiremez. Entansif besi yapan büyük işletmeler besi hayvanı bulmakta, besi materyallerinde maliyeti düşürmekte çok zorlanacaktır.

     Her seviyedeki üretici zarardadır, tüketiciye ucuzluk ne kadar yansıyor tartışılır.

     Besihaneler boş, mezbahalar atıldır.

     Veteriner Hekimlere iş yoktur. Sadece ithalat yapanlar, pazarlama ağında yer alanlar ile ithal ete ve kasaplık hayvana dayalı et ürünü işleyen bazı sanayiciler kazanıyor. Ülkemizin hayvancılığı bitiyor” dedi.  

haber32
haber32
Yorumlar (9)
Misafir 9 yıl önce
yaşar bey hayvancılığımızın hazin sonunu çok güzel anlatmışsınız.hamdolsun diye diye vatandaşı kandırdılar.9 yıllık akp iktidarında dışardan et,süt tozu,besi hayvanı alır olduk.1 litre süt 60 kuruş dahada düşeceğini söylüyorlar.1 kilogram yem 70 kuruş.halep ordaysa arşın burda.akp liler hala hayvancılık iyi diyorsanız allahtan korkun.
Misafir 9 yıl önce
hayvancılık iyi diyenlere sesleniyorum.hangi biriniz evinize ayda kaç kilogram kıyma alabiliyorsunuz,bonfile büftek yiyebiliyormusunuz.ailecek günde kaç bardak süt içebiliyorsunuz da hala utanmadan hayvancılık iyi diyebiliyor iktidar yalakalığı yapıyorsunuz.ALLAH'TAN KORKUP KULDAN UTANMAZMISINIZ.
Misafir 9 yıl önce
ÇAKMA DEĞİL GERÇEK VATANDAŞ
İKTİDARI BAŞARILI BULAN KARDEŞLERİM SİZLERE SORUYORUM.EVİNİZE AYDA KAÇ KİLOGRAM KIYMA ALABİLİYORSUNUZ,BONFİLE,BÜFTEK ALABİLİYORMUSUNUZ.LÜTFEN GERÇEKÇİ OLALIM.ASGARİ ÜCRETİN 650 LİRA OLDUĞU BİR ÜLKEDE KIRMIZI ET TÜKETİLEBİLİRMİ.DÖKME SUYLA DEĞİRMEN DÖNMEZ ( DIŞARDAN İTHAL ETMEYLE ) BU İŞLER OLMAZ.TARIM VE HAYVANCILIĞI BİTME NOKTASINA GETİRDİNİZ.BECEREMEDİNİZ KABUL EDİN.
Misafir 9 yıl önce
Sayin Yasar GÜNAYDIN bey.Güzel bir konuyu ele almissiniz,fakat sanki bu konuda tek suclunu et ithal eden devletin oldugu vurgulanmis.Peki sormak istiyorum size.Üretici et maliyetlerini 20 -30 liraya getirse ve kasaplarda et fiyatlari 40 -50 lira olsa üreticiler para kazanip gül gibi yasayip giderler .Fakat bu fiyatlara kim et alip yiyecek?Fiyatlari düsürmek icin önce yem üreticilerinden baslamalisiniz irdelemeye.Su anda avrupada en pahali(BONFILE)etin kilosu 8-9 euro kiymanin kilosu 4 euro kemikli etin kilosu 5 euro marketlerde.Bu fiyatlara kasaptan aliyor vatandas, maliyeti daha düsük,Demekki ucuza maliyet mümkün.Eyer bazi sahislar bu pazarda biseylere mani oluyorsa ozaman devlet vatandasini mutlaka düsünmek zorundadir.Bakin biraz ithal et girince yerli stokcularda hemen fiyatlari indirdiler .Yerli besiciler neden yüksek fiyatlara et mal ediyor acaba bu fiyat ucurmu neden bukadar cok?Lütfen birazda bu konularla ilgilenin , arastirin daha neler yapila bilinir diye.
ÇAKMA DEĞİL 9 yıl önce
TARIM BAKANLIĞI SİZE BİR ÖNERİM VAR
ÇİFTÇİYE HAYVANCIYA ÜRETİCEYE VERDİĞİNİZ TÜM PRİMLERİ DESTEKLERİ KALDIRIN.SİZ BİZLERİ DÜŞÜNÜYORSANIZ. MAZOTDAN YEMDEN GÜBREDEN TARIM ALET VE MAKİNALARINDAN ALMIŞ OLDUĞUNUZ VERGİLERİ DÜŞÜRÜN.GÖRÜN BAKALIM HAYVANCILIK VE ÇİFTÇİLİK NASIL DÜZELİYOR.1 LİTRE MAZOT 3,4 LİRA DÜŞÜR 2 LİRAYA GÖR BAK BEN NASIL ÜRÜN YETİŞTİRİYORUM.YEMDEN ALDIĞIN VERGİYİ DÜŞÜR 36 LİRAYA ÇUVALINI ALACAĞIMA 25 LİRAYA ALAYIÖ.GÖR BAK NASIL ETLİ VE SÜTLÜ HAYVANLAR YETİŞTİRİYORUM
Misafir 9 yıl önce
sayın tarım bakanı sana dertlerimizi anlatıyorum
bu ülkede toprak reformu şart.tarla bütünleştirme yapmalısınız neden mi ortalama 15 dekar tarlamız var.en az 7-8 parça.ben her tarlamI ekip kaldırmak için ortalama 6 tarım aleti götürüp getiriyorum.ortalama 1000 m2 olduğu için ekerken sürerken daha fazla dönüş manevra yaptığım için daha çok mazot yakıyorum.parça parça 15 dekar olacağına tek 15 dekar olsa mazottan kar edeceğim.milli ekonomiye katkım olacak.her tarlanın kenarındaki hendeklerden anlardan yollardan boş kalan küçük parçalardan her köyün en fakir ailelerine yetecek tarla çıkmazmı.BÜTÜN BUNLARI ÇÖZMEK İÇİN UZAYDAN MI GELMEK GEREKİYOR YOKSA AMERİKADAN ONAYMI GEREKİ,YOR.
Misafir 9 yıl önce
eti kurbanda görüyoruz.44 yaşındayım hala babam et alırsa ben ve ailem parça eti yiyoruz.üretimi elimizden aldılar şuan sadece tuketmeye çalışıyoruz.bahcemde biten otla yemek yapıyorum ve bilmediğim tavuk etini küçük cocuğuma verirken korkuyorum.15-16-17 yaşlarında 2 si kesinleşmiş yegenim kanserle boğuşuyor.süt-et-yumurta vs neye güveneceğim* yazıya teşkkürler saygılar.emel
Misafir 9 yıl önce
türkiyede hiç menfati için dşünmeyen bir adam gösterinde akp kötü diyelim
üreten et ucuz maliyetimisi kurtarmıyor yiyen et çok pahalı sankı türkiyede önceden hayvancılık varmış gibi anlatıyorlar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
haber32 haber32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 21 Ocak 2020
İmsak 06:38
Güneş 08:02
Öğle 13:14
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 18 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 23 48
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Burnley 23 27
15. Brighton 23 25
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü