banner121

Iyaş adına Büyükleblebi açıklama yaptı..

Isparta’nın milli markası olan Iyaş ile Isparta Belediyesi arasında yaşanan kira krizi konusunu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erol Büyükleblebi ile konuştuk.

Isparta 18.07.2019, 17:17 19.07.2019, 15:24
Iyaş adına Büyükleblebi açıklama yaptı..
banner123

Isparta’nın milli markası olan Iyaş ile Isparta Belediyesi arasında yaşanan kira krizi konusunu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erol Büyükleblebi ile konuştuk.

Ayda 750 bin kişinin ziyaret ettiği Iyaş ile eski Isparta Belediyesi yönetimi arasında yaşanan kira konusunu açıklığa kavuşturmak istediğini belirterek konuşmasına başlayan Erol Büyükleblebi şunları söyledi; “Biz kurum ve kuruluşları temsil eden kişileriz. Bu kapsamda kişisel egolarımızı temsil ettiğimiz kurumların önüne geçiremeyiz. Burada asıl olan kurumlardır, kişiler değildir.

KİRALAMA TALEBİ BELEDİYEDEN GELDİ

2018 Aralık ayında Isparta Belediyesi bize Iyaş Kongre Merkezini bir etkinlik için 14 günlüğüne kiralamak istediğini söyledi. Bizde yönetim olarak bu konuyla ilgili müdürümüzü görevlendirdik. Belediyede aynı şeklide ilgili müdürünü görevlendirdi. Ve iki müdür arasında sözlü anlaşma yapılarak 14 gün süreyle kiraya verdik. 24 saat ısıtmalı ve soğutmalı olarak sözümüzü yerine getirdik.  Yusuf Ziya Günaydın Başkan her yere afişlerini asarak, internet sitelerine reklamlarını vererek etkinliğini yaptı.

Etkinlik bittikten sonra 2019 yılının Ocak ayı başında Özel Kalem Müdürü Ali Tulum arayarak kira bedeli faturasını göndermemizi istedi. Görevli arkadaşlarımız da kira bedelinin faturasını keserek belediyeye gönderdi. Başkan Sayın Yusuf Ziya Günaydın beni telefonla arayarak biraz indirim yapmamızı istedi. Bende başkanım faturayı geri gönder yönetim olarak yapılabilecek ne varsa görüşelim dedim. O telefondan sonra yönetim olarak toplandık ve ilgili müdürlerimizi de çağırdık. Belediye tarafından yapılan etkinlik üniversite öğrencileri için olunca görev verdiğimiz arkadaşlarımız çorbada bizimde tuzumuz olsun diye faturayı en asgariden kestiklerini söylediler. 24 saat süreyle sabah, akşam salon kullanılmış. Sürekli ısıtılmış, havalandırılmış. Bütün bunlar elektrikle yapılmış. Yönetim olarak tekrar etraflıca konuştuk, yapılabilecek indirimin yapıldığını gördük. Bu sefer Ocak ayının sonuna doğru faturayı tekrar noter kanalıyla belediyeye gönderdik.

BAŞKAN ENCÜMEN KARARI OLMADAN TEK BAŞINA KARAR VERMİŞ

Şu ana kadar bize herhangi bir ödeme yapılmadı. Sonradan anladık ki belediye bu kiralamayı yaparken herhangi bir encümen kararı olmaksızın tamamen başkanın talimatıyla yapıldığını öğrendik. O nedenle kira borcunun ödenmesinde sıkıntı yaşandığını öğrendik.

Elbette ki devlette devamlılık esası vardır. Ancak o günkü seçim atmosferiyle, üniversite öğrencilerine şirin görünerek oy alma maksadıyla yapılan bu hamlenin sorumlusu biz olamayız. Seçim kaygısıyla alelacele başkan bey tarafından yapılan hatanın sorumlusu bizzat kendisidir. Encümen kararı olmadan kiralamayı yapan kendisidir.

ARABULUCU KARŞISINDA KİRALAMAYI HATIRLAMADIĞINI SÖYLEDİ

Nitekim biz bu konuda arabuluculuk vasıtasıyla görüştük. Eski Başkan Yusuf Ziya Günaydın Bey böyle bir etkinliği hatırlamadığını, etkinliğin Iyaş tarafından düzenlendiğini ve kendisinin de oraya davetli olarak geldiğini söyledi. 15 yıl Isparta’yı yönetmiş bir başkanın yaptığı işi hatırlamamsı beni çok üzdü.

Madem etkinliği biz Iyaş olarak düzenledik, neden Yusuf Ziya Günaydın’ın afişlerini asalım. Seçim arifesinde başkanın boy boy fotoğraflarını neden oraya asalım.

Böyle olunca iş mahkemeye taşındı. Karakolda doğru söyler mahkemede şaşar misali eski başkan şaşırdı.”

IYAŞ NEDEN HEDEF ALINDI?

2100 kişiye istihdam sağlayan Isparta’nın gururu Iyaş’ın eski belediye yönetimi tarafından neden hedef alındığını bilmediğini belirten Erol Büyükleblebi; “Dediğim gibi biz kurumları temsil ediyoruz. Burada kişisel egolarımızı işin içerisine katamayız. Iyaş Isparta Belediyesine yılda 4 milyon lira kira geliri sağlayan bir kuruluş. Böyle bir kuruluş neden hedef haline getirildi.

2016 YILINDAN İTİBAREN SİSTEMATİK OLARAK MOBBİNG UYGULANDI

2016 yılından başlayarak sistematik olarak bize ceza verilmeye başlandı. Burada en büyük sıkıntıyı halk çekti.

Daha önce kimse görmeden çöplerin toplanarak götürüldüğü çöp evimiz belediye tarafından yıkıldı. Çöplerimiz meydanda kaldı. Günlerce toplanmadı ve hemen yanı başımızda çöp yığınları oluşturuldu. Iyaşa eziyet yapalım derken esas eziyeti halkımız gördü. Biz utandık o çöp yığınlarından. Bu yetmiyormuş gibi yolumuz kapatıldı. Otogar altındaki yol bir gecede dozerlerle kazıldı ve toz toprak içinde bırakıldı. Kapalı oto park girişimiz engellendi. İnsanlar çamurda tozda gitmek zorunda bırakıldı. Aynı şekilde Iyaş olarak yaptırdığımız en modern golf sahası da yıkıldı. Biz bunları kendimiz için yaptırmadık. Isparta halkı niçin yaptırdık. Öğrenci şehri Isparta için yaptırdık. 

MAHKEME KARARI YOK SAYILDI

Otogar altında kalan ve toz toprak içinde bırakılan yolu yönetim olarak mahkemeye taşıdık. Mahkeme yolu aynen eskisi gibi yapılarak yeniden halkın hizmetine sunulmasına karar verdi. Başkan bey bunu da yapmadı. Yani mahkemenin kararını bile yok saydı.

SIKINTILARIN NEDENİNİ BİLMİYORUZ

Bütün bu sıkıntılar neden yaşandı? İnanın biz bilmiyoruz. Dediğim gibi biz Iyaş olarak Isparta Belediyesine her yıl 4 milyon lira kira veriyoruz. Isparta Belediyesi hepimizin, bu kapsamda bize ne zaman ihtiyaç duyulduysa biz hemen koştuk. Yapabileceğimiz tüm katkıyı sağlamaya çalıştık.

Biz tüm bu konuları vatandaşlar adına mahkemeye taşımaya karar verdik. Yönetim olarak bu konuda kararlıyız. Çünkü maddi ve manevi hem biz hem de vatandaşımız sıkıntı çekti” diye konuştu.  

BELEDİYEYE HER ALANDA DESTEK VERDİK

         Belediye hepimizin belediyesidir diyerek sözlerine devam eden Iyaş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erol Büyükleblebi; “Biz Iyaş olarak belediyemize her konuda yardımcı olduk. Üzerimize düşen her konuda gücümüz yettiğince destek olduk. Belediye adına yapılan sosyal ve kültürel alandaki her faaliyette yerimizi aldık.

BÜYÜK ISPARTA OTELİNİ ŞEHRE YAKIŞIR HALE GETİRDİK

Belediyeye ait olan ve yıllardır işletilemeyen Büyük Isparta Otelini günün modern şarlarına göre yeniden ayağa kaldırdık. Orası belediyenin kamburu haline gelmişti. Kiraya veriliyordu, ancak kira ödenmiyordu. Biz Iyaş olarak devraldığımızda mezbelelik halinde idi. Bahattin Başkanla kontrol amacıyla gittiğimizde elektrik borcu ödenemediği için içerisi karanlıktı. Cep telefonu ışıklarıyla biraz ilerlemeye çalıştık ancak içki şişesi ve cam yığınlarından geçemedik.

Biz böyle bir yeri kiraladık. Daha önce her kiracı buraya lüzumlu lüzumsuz kafasına göre bir şeyler yaptırmış. Tam 236 kamyon hafriyat boşalttık. 15 kamyon boş içki şişesi ve cam kırığı boşalttık. Sözleşmede olmamasına rağmen içerisine 10 milyon liralık harcama yaparak yeniden ayağa kaldırdık. Ve şu an belediyeye her yıl 1 milyon150 bin lira kira ödüyoruz. Biz belediyeye on adım attık, ama onlar bize bir adım bile atmadılar. Bırakın adım atmayı Iyaşın etrafındaki çitlerimizi dozerlerle yıkıp geçtiler. Çöp evini, golf sahasını ve yolumuzu aynı şekilde dozer ve kepçelerle yıkıp geçtiler. Sıkıntısını vatandaş çekti. Bütün bunların hesabını mahkeme huzurunda soracağız”

ŞÜKRÜ BAŞKAN ESNAF DOSTU

Son olarak yeni belediye yönetimi hakkında görüşlerini paylaşan Erol Büyükleblebi; “Biz Iyaş olarak seçimlerden önce taraf olduk. Isparta’ya vizyon projeler kazandıracağına inandığımız için Şükrü Beyi destekledik. Sayın Başkanımız Şükrü Başdeğirmen gerçekten esnaf dostu bir kişi. Isparta’ya yapılan her yatırımın her hizmetin değerini bilen birisi. Bu kapsamda bize değer veriyor. Ben yaptım oldubitti demeden bizimle istişare yapıyor. Isparta’ya daha fazla yatırım gelsin diye çırpınıyor.

Çok şükür eski sıkıntılar geride kaldı. Şimdi halkı dinleyen, haklı anlayan bir başkanımız var.

Kazılıp toz toprak içerisinde bırakılan yollarımız eskisinden daha güzel hale getirildi. Çöpler günü gününe, saati saatine toplanıyor. Iyaşa gelen vatandaşlarımız adına teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun” dedi.  / İbrahim DEMİRAYAK       

haber32
haber32
Yorumlar (7)
vatandaş. 5 ay önce
kurumsal firmayız diyorsunuz ama sözlü anlaşma yaptık diyorsunuz..sevsinler..yazılı anlaşmaya engel olan neydi..2 maddelik yazıyı çıktı almak zor mu geldi..
ahlaksızlık 5 ay önce
bir insanın gözünün içine baka baka nasıl yalan söylenebilir, aklım almıyor. tam bir ahlaksızlık. baştaki insan adalet sahibi olmalı. nefsini tatmin etmek için hareket etmemeli...
hergeleci ibrahim 5 ay önce
açık olalım açık.iyaş kimin malı herkes kaç lira alıyor açıklayınnnnnnnnnnnnnnnnnn
önceden 5 ay önce
ıyaşın z. katı kahveyle alakalı bi yer vardı galiba buraya kaç para kira ödemişler merak ettim baştan sona tahsis edilmiş bi yer..
Hergele erkan 5 ay önce
el kol hareketi yapma,el kol hareketi yapmaaaaaaaaaaaa dedik sanaaaaaaaaaaaa
vatandaş 5 ay önce
iyaş yönetimi tam bir pislik, yönetim ne demek bunu bile bilmiyor. mağza kramalrda dönen dolapları bir bilsiniz. alınan hava paraları nereye gidiyor belli değil. avm avm değil sankı pazar. iğrenç bir yer. mağzaların pılanlaması yok.
Erol kardes birde yonetim ne kadar maas aliyor acikla 4 ay önce
Erol kardes hem yönetim olarak aldığınız maaşları birde yönetime harcanan giderleri yurt dışı gezileri dahil es ve cocuklari dahil kaç para huzur hakkı aliniyor ve en önemlisi iyas otel veritas kongre sarayını kimler tadilat yaptı 10 milyon lira nereye kimin ogullarina gitti aciklarmisin birde 10 milyona antalyada komple otel satiyorlar siz neyin tadilatini yaptirdiniz 10 milyona açıkla yonetimden kaç kişi o paraya imza attı acikla kardeş
haber32 haber32
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 14 Aralık 2019
İmsak 06:31
Güneş 07:58
Öğle 12:58
İkindi 15:26
Akşam 17:47
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Alanyaspor 15 23
7. Galatasaray 14 23
8. Malatyaspor 14 20
9. Göztepe 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Gaziantep FK 14 17
12. Çaykur Rizespor 15 17
13. Kasımpaşa 15 15
14. Gençlerbirliği 14 14
15. Konyaspor 14 14
16. Antalyaspor 15 13
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Erzurum BB 15 27
3. Akhisar Bld.Spor 14 25
4. Bursaspor 14 23
5. Fatih Karagümrük 15 23
6. Ümraniye 14 22
7. Keçiörengücü 14 22
8. Menemen Belediyespor 14 22
9. Altay 15 20
10. Balıkesirspor 14 19
11. Giresunspor 15 19
12. Adana Demirspor 15 18
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 15 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 17 49
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Arsenal 16 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 16 22
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 16 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 17 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 17 24
10. Osasuna 16 23
11. Levante 17 23
12. Real Betis 16 22
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 17 19
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 17 10
20. Espanyol 16 9
Günün Karikatürü Tümü