haber32
banner77
04 Şubat 2017 Cumartesi 16:57
Kanser önlenebilir bir hastalıktır
haber32

Korkmayın. Önlem alın

Her  yıl ortalama 164 Bin kişiye kanser teşhisi konduğunu söyleyen Dr. Mehmet Karakaya, ˈˈancak önlenebilir bir hastalık olduğunu unutmayın. Erken teşhis kritik eşik. KETEM’de ücretsiz hizmet veriyoruzˈˈ dedi.

» Erkek: Akciğer
» Kadın: Meme
» Çocuk: Lösemi

    Dr. Karakaya, 1 yıl içinde 17 Bin kadının meme kanserine yakalandığını ifade etti: ˈˈHer 4 kadından 1’i meme kanseri olmaya devam ediyor. Erkeklerde tütüne bağlı olarak akciğer kanseri artışını sürdürüyor. Çocukluk çağında ise en çok görülen kanser türü lösemi.ˈˈ 

Kanser önlenebilir hastalıktır Erken Teşhis için test yaptırın

Her  yıl ortalama 164 Bin kişiye kanser teşhisi konduğunu söyleyen Dr. Mehmet Karakaya, ˈˈancak önlenebilir bir hastalık olduğunu unutmayın. Erken teşhis kritik eşik. KETEM’de ücretsiz hizmet veriyoruzˈˈ dedi.

» Erkek: Akciğer
» Kadın: Meme
» Çocuk: Lösemi
    Dr. Karakaya, 1 yıl içinde 17 Bin kadının meme kanserine yakalandığını ifade etti: ˈˈHer 4 kadından 1’i meme kanseri olmaya devam ediyor. Erkeklerde tütüne bağlı olarak akciğer kanseri artışını sürdürüyor. Çocukluk çağında ise en çok görülen kanser türü lösemi.ˈˈ 
    Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mehmet Karakaya, 4 Şubat Dünya Kanser ile Mücadele ve Eğitim Günü’nde şu mesajı yayınladı:
     ˈˈKanser, Dünya’da giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, bireylerde de maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açmaktadır. 
Bunun yanısıra kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmıştır.
     Türkiye’de her yıl ortalama 164 Bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Türkiye’de görülmekte olan kanserin sıklığı Avrupa Birliği (AB) ve Birleşik Devletler (ABD) gibi gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelere göre daha düşüktür.
       Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat iken, tütüne bağlı kanserler erkeklerde önemini korumaya devam etmektedir.
     Kadınlarda en sık görülen tür meme kanseri
Her 4 kadın kanserinden 1’i meme kanseri olmaya devam ediyor.
 Bir yıl içinde yaklaşık 17.000 kadına meme kanseri teşhisi konulmuştur. 
      Çocukluk çağı kanserlerinde ise lösemi en sık görülen kanser türüdür. Gençlerde ise (15-24 yaş grubu) erkeklerde testis kanseri, kadınlarda ise tiroit kanseri ilk sıralarda yer almaktadır.
      “Dünya Kanser Günü” her yıl 4 Şubat Günü Kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde kutlanmaktadır. Bireyler ve toplumlar, yaygın kanser türlerinin en az üçte birinin daha sağlıklı bir beslenme biçiminin seçilmesi, tütün ürünlerinden uzak durulması, fiziksel aktivitenin arttırılması ve alkol kullanımının azaltılması ile önlenebileceği konusunda bilgilendirilmelidir. Ayrıca ultraviyole radyasyondan korunma, mesleksel ve çevresel maruziyetlerin önüne geçilmesi ile kanser yükü daha da aza indirgenecektir.

Kanser önlenebilir bir hastalıktır

     Kanser %90 çevresel,%10 oranında ise genetik faktörlere bağlı oluşmakta çevresel faktörler arasında da tütün, alkol, obezite ve enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır. Dünyada her geçen gün daha fazla insan tütün ve tütün mamullerine, hareketsiz yaşam tarzına ve yanlış beslenme gibi kanserin en önemli risk faktörlerine maruz kalmaktadır. 

     Bireyler sağlıklı kiloyu muhafaza ederek ve fiziksel aktiviteyi gündelik yaşamlarının bir parçası haline getirerek birçok ortak kanser riskini azaltabilirler2,3. Aşırı kilolu veya şişman (obez) olmak barsak, göğüs, rahim, yumurtalık, pankreas, özofagus, böbrek, karaciğer, ileri prostat ve safra kesesi kanseri olmak üzere on kanser riskini arttırır. Bir kişinin diyetine yapılan özel değişiklikler de fark yaratabilir

     Alkol aynı zamanda birkaç kanser riski ile de güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Alkol tüketiminin azaltılması ağız, farenks, gırtlak, yemek borusu, barsak, karaciğer ve göğüs kanseri riskini azaltır. Genel olarak ortak kanserlerin üçte birinden fazlası sağlıklı bir diyetle, fiziksel olarak aktif olmakla ve sağlıklı vücut ağırlığını koruyarak engellenebilir. Güneş ve solaryum gibi diğer kaynaklardan gelen ultraviyole (UV) radyasyona maruziyetin azaltılması da birçok deri kanseri riskini azaltmak için önemlidir.

Erken teşhis hayat kurtarır

     Kanser türlerinin uyarılarını erken keşfetmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi erken tanı şansını arttırmaktadır. Bu nedenle, kanserde erken tanı programları toplumun, sağlık çalışanlarının ve politika oluşturucularının bilgisini arttırmayı hedeflemeli, erken tanı olanakları hakkındaki farkındalığı arttırmalıdır. Ülkemizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir. Bir tarama programının başarıya ulaşabilmesi için toplum tabanlı olması ve hedef nüfusun %70’ni kapsaması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığımızın “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile toplum tabanlı kanser taramalarına yönelik, ülke genelinde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kurulmuş olup hâlihazırda ülkemizde 208 adet KETEM mevcuttur. İlimizde ise KETEM Hızırbey Mahallesi Kızılay Kan Merkezi yanında ÜCRETSİZ olarak hizmet vermektedir.(Randevularınız için; 211 7286-87 nolu telefonları arayabilirsiniz.)

     KETEM’de Kolorektal (kalınbağırasak), Serviks (rahimağzı) ve Meme Kanserlerine karşı taramalr yapılmaktadır. Ayrıca bireylerine kendi vücutları hakkında bilgi sahibi olmaları, olağan dışı bir değişikliğin fark edilmesi adına teşvik edilmekte, sağlık çalışanları ve bireyler erken teşhisin değeri hakkında bilgilendirilmektedirler. Çünkü erken teşhis, tedavinin başarılı olması adına atılan ilk ve en önemli adımdır.ˈˈ                             

haber32
Son Güncelleme: 04.02.2017 17:54
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş rıza 2017-02-04 19:28:23

fetoculara hizmet eden, onlara rüşvet ve himmet parası veren müdür sen de seni koruduğunu zannedenler de herşeyinizle koca reisin önündesiniz..

Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi