banner121

Mehmet Tönge Alt Geçit İnşaatına Başlandı

Mehmet Tönge Alt Geçit inşaatına başlandı.

Isparta 22.09.2021, 15:44
Mehmet Tönge Alt Geçit İnşaatına Başlandı

300 metre uzunluğunda, 30 metre kapalı genişlikte, gidiş-geliş 4 şeritli olarak projelendirilen altgeçit ile birlikte Üniversite-Adliye arası 6 km’lik kesintisiz trafik akışı sağlanacak, İstanbul Yolunun trafik yoğunluğu hafifleyecek. Seçim dönemi verdiği sözleri bir bir yerine getiren Başkan Başdeğirmen, “Şehrimizin 20-30 yıl sonrasını düşünemezsek Isparta’ya hiç hizmet edemeyiz” dedi.

** Şehir trafiğine neşter
Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, şehir trafiğine neşter vurmaya devam ediyor. Göreve gelmesiyle birlikte yol üzerinde kalan evlerin sahipleriyle karşılıklı anlaşarak yıkımlar gerçekleştiren, yol genişletmeleri yapan, bulvarlar açılmasını sağlayan, kavşak düzenlemeleriyle şehir trafiğinin önemli bir şekilde hafifletilmesini sağlayan Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in seçim döneminde vermiş olduğu bir sözü daha hayat buluyor. 

**Adiye-Üniversite arası bulvar açıldı
Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in göreve gelmesinin ardından Fatih Mahallesi 201 Cadde Adliye Kavşağında yol üzerinde kalan 2 katlı evin yıkımı gerçekleştirilmiş ve Adliye Kavşağı ile Mehmet Tönge Mahallesi Yusuf Yavuz Caddesine kadar kesintisiz trafik akışını sağlayacak olan bulvarın açılması sağlanmıştı. 

**İstanbul yolu trafik yoğunluğu hafifledi
Özellikle bu bulvarın açılmasıyla birlikte, bulvarın batı bölümünde kalan Fatih, Zafer, Işıkkent, Batıkent, Binbirevler, Hızırbey, Dere gibi mahallelere ulaşım bu yol üzerinden sağlanmaya başlanmış ve böylece İstanbul Yolu ile Mimar Sinan Caddesinin trafik yükü hafifletilmişti. 

**Alt geçit inşaatı başladı
Şimdi ise belediye hazırladığı proje ile birlikte Adliye-SDÜ Batı Kampusunun Mehmet Tönge Mahallesi Yusuf Yavuz Caddesinin kesiştiği kavşakta altgeçit yapım işine başladı.  

** Alt geçit 4 şeritli olacak
300 metre uzunluğuna sahip olan battı çıktı olarak tabir edilen altgeçit, 30 metre kapalı geçiş ile Yusuf Yavuz Caddesinin yol atlaması yapılacak. 2 gidiş, 2 geliş olmak üzere 4 şerit olarak yapımına başlanan alt geçidin genişliği ise 18 metre olacak. İşi alan firmaya yer teslimi yapılırken, altgeçit için ilk adım atıldı ve hafriyat alımlarına başlandı. Alt geçidin teslim süresi 110 gün olarak belirlenirken, bu sürenin çok daha da öne çekilebileceği aktarıldı. 

**Başdeğirmen yerinde inceledi
Mehmet Tönge Mahallesi Alt Geçit çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, amaçlarının şehrin trafiğini açtıkları bulvarlar ve inşa edilen altgeçitle birlikte daha da hafifletebilmek olduğunu söyledi. 

**6 km kesintisiz trafik akışı
Başkan Başdeğirmen, üniversitedeki öğrenci, akademisyen ve çalışanlarla birlikte Gönen, Keçiborlu hattı, havalimanı, Kara Havacılık Okulu, OSB bölgesinden gelen ve şehrin batı bölümündeki mahallelere gidecek olan araç sürücülerinin bu hattı kullanabileceğini aktarırken, alt geçit ile birlikte bulvarın 6 kilometre kesintisiz trafik akışı sunacağını dile getirdi.  
Uzun yıllardır Isparta’da şehir trafiğini rahatlatmak adına neşter vurulamadığı için kent merkezinde yoğunluk yaşandığını ifade eden Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Şehrin içerisindeki trafik yoğunluğunu dağıtacak altyapıları önceki yıllarda oluşturamamışız. Geçtiğimiz dönemki 10 yıl içerisinde belki de 3-4 tane yapılması gereken bu alt geçitlerin, battı çıktıların yapılmaması sebebiyle bizler göreve gelir gelmez bunların yapımları için çalışmalar başlattık. Bu şehrimizin altyapısını ve trafiğini daha rahatlatabilmek adına yaptığımız çalışmalardır” dedi.  

**Önemli bir araç hareketliliği var
Üniversitenin şehrin öğrenci, akademisyen ve çalışanıyla önemli bir nüfusu oluşturduğuna dikkat çeken Başkan Başdeğirmen, “Buradaki vatandaşlarımız araçlarıyla İstanbul Caddesini kullanarak Mimar Sinan Caddesine geçiş yapıyor. Yaptığımız bu alt geçitle ve açtığımız bulvarla üniversitenden, Adliye önüne kadar 6 kilometre hiç kesintisiz ve ışıksız ulaşma imkanı oluşuyor” şeklinde konuştu. 

**Geleceğe de hitap edecek yatırım

Mehmet Tönge Alt Geçidinin de mahalleye ve Kayı Köyüne çıkan bölünmüş yolu trafik ışığı ya da yapılacak bir ada ile durdurmamak için yapıldığını aktaran Başdeğirmen, “Bu ileriye dönük bir yatırımdır. 20-30 yıl sonrasını düşünemezsek Isparta’ya hiç hizmet edemeyiz. Bugün belki de ‘bu altgeçit neden yapılıyor, oranın trafiği çok mu yoğun?’ diye düşünülebilir. Trafik yoğunlaştığı zaman zaten biz bunları yapamıyoruz. Telekomünikasyon, doğalgaz, içme suyu, kanalizasyon, yağmur suyumuz o kadar çok altyapı hatlarımız var ki o hatlar buradan geçtiği sürece bundan sonra da bunu yapma imkanımız olmuyor” görüşlerinde bulundu. 

**Yoğunluk olmadan o altgeçitler 
yapılsaydı sorun yaşamazdık

Şehir Hastanesi üzerinde bulunan Karayolları Kavşağını yapmak için proje hazırladıkları örneğini veren Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Kavşağı yapmak için proje hazırladık, hazırlanan projeyi uygulamak çok basit ancak altındaki kullanılan altyapıyı yenilemek, deplase etmek çok zor. Nereye aktaracağımızı düşünüyoruz. Yoğunluk olmadan, Şehir Hastanesi kurulmadan oradaki o altgeçitler yapılabilseydi bugün bu kadar sorun yaşıyor duruma düşmeyecektik” dedi. 

**Geleceğin sorunlarına bugünden çözüm
Amaçlarının ileride meydana gelebilecek olumsuzlukları bugünden çözebilmek olduğuna değinen Başkan Başdeğirmen, “Eğer biz bugünden çözemezsek, ileriye bırakırsak, benden sonraki ne yaparsa yapsın dersek, aldığımız görevi layıkıyla yerine getirmemiş oluruz” ifadelerinde bulundu. 

**Sözlerimizi bir bir yerine getiriyoruz
Mehmet Tönge Alt Geçidi yapımının seçim öncesi verdiği sözlerden birisi olduğunu hatırlatan Başkan Başdeğirmen, “Allah’ın izniyle vermiş olduğumuz sözleri bir bir yerine getiriyoruz.  Buradaki çalışmadan sadece üniversite faydalanacak gibi de düşünmemek lazım. 5 bin kişilik KYK yurtları var, bu 8 bine çıkıyor. Gönen, Keçiborlu, havalimanımız, Kara Havacılık Okulu, OSB var. O istikametten gelen araçların tamamı Mimar Sinan Caddesine yöneliyor. Mimar Sinan Caddesi üst bölümünde bulunan mahallelere gidecek vatandaşlarımızı bu istikamete yönlendirmek istiyoruz” diye konuştu.  

**İş süresi 110 gün, firma 
70 güne teslim sözü verdi 

Alt geçit tamamlanma süresinin 110 gün olarak belirlendiğini söyleyen Başdeğirmen, “Müteahhit firma ‘burayı 60-70 gün içerisinde teslim ederiz’ diyor. Alt geçit yapımı dolayısıyla Mehmet Tönge ve Kayı’ya giden vatandaşlarımız bir süre servis yollarını kullanmak zorunda kalacaklar. İnşallah en kısa zamanda kazasız, zararsız, ziyansız biter ve vatandaşlarımızın hizmetine sunarız. Böylelikle vermiş olduğumuz bir sözümüzü daha yerine getirmiş oluruz, bizde bunun gururunu yaşarız. Vermiş olduğumuz sözleri yerine getirmek kadar güzel bir şey yok” şeklinde konuştu. 

**Mahallemiz en kısa yoldan 
çarşıya bağlanmış olacak

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in incelemelerine eşlik eden Mehmet Tönge Mahallesi Muhtarı Osman Kınay, “Mahallemiz yeni bir bulvar ve altgeçit kazanıyor. Isparta trafiğini rahatlatacak bir çalışma. Şehirden çıkan bir araç hiçbir ışık görmeden üniversiteye bu bulvar üzerinden geçecek. Bu bulvar mahallemiz sınırlarında yer alacak bir alt geçitle yapılıyor. Bundan dolayı memnunuz. Mahallemiz de en kısa yoldan çarşıya bağlanmış olacak. Belediyemizin yapmış olduğu bu çalışmadan dolayı mutluyuz. Şehre en uzak mahallelerden birisi olmamıza rağmen buraya yapılan hizmetler sayesinde mahallemizin görünümü daha güzel hale geliyor. Belediye Başkanımıza yapmış olduğu bu çalışmalardan dolayı şahsım ve mahalle sakinlerim adına çok teşekkür ederim” ifadelerinde bulundu.


 

haber32
haber32
Yorumlar (14)
Çünürlü 1 ay önce
Bana kalırsa çünür ışıklar çok yoğun üniversiteden çıkmak isteyenler mahalle aralarından anayola çıkıyor öncelik buraya verilmelidir.
Jdjd 1 ay önce
Orası karayolları sorumluluk alanı. Oraya yapamaz. Biraz da vizyon
Yazık günah 1 ay önce
Yahu arkadaş hadi sen işten anlamıyorsun yanındaki yardimcilarinda mi işten anlamiyor ne işi var orda alt geçitin yazık günah dünyanın parası emeği çöpe gidiyor göz göre göre gerekiyorsa git hslikente yap ama ora yapma oranın ne ihtiyacı var yapmayın
Gereksiz 1 ay önce
Acil olmayan bir yere büyük değil mi bu yatırım
Yapması kolay 1 ay önce
Önemli olan yapması kolay olan yere yapmak. Zor olan yere niye yapsın. Burada trafik zaten sakin, zemin toprak, kazmasi kolay. Maalesef durum bu olabilir. Bana sorarsanız bunu karayolları kavşağına, tren garı, adarlar kavşağı, fatih kuran kursu kavşağı gibi yerlere yapsaydı olurdu. Hele o karayolları sorumluluk alanı olan modern evler BİM olan kavşak. Yan yoldan çıkmak mesele. Ama gel gör ki, oraları yıllardır görmezler
Esnaf 1 ay önce
Ya kardeşim böyle saçma proje olurmu şehrin trafik yoğunluğu olan bölgeleri bırakmış da yol olmayan yere tup geçit yapıyor Allah akıl fikir versin şehir hastanesi çıkışına yap İstanbul yoluna yap üniversiteden çıkan hiç trafiğe takılmadan ayazma ya kadar gitsin
Hüseyin 1 ay önce
neden antalyada olduğu gibi yol yukarıya alınmıyor. sonra su baskınları olacak.
Ispartalı 1 ay önce
Sayın Başkan, seçim vaatleriniz arasında yeni çevre yolu projesi de vardı. Oraya da bir el atsanız, trafik iyice rahatlasa...
DEMİR 1 ay önce
çevreyolu HAVADAN GİTCEK SENİN TARLA DEĞERLENMEZ BOŞ YAPMA ALT-ÜSTGEÇİTTE AMAÇ IŞIK-TRAFİLAMBA OLMADAN TRANSİT-DİREK GEÇİŞ İÇİN ARTIK DURMADAN AKAN YOLLAR YAPILIYOR TARLANIN MEVKİSİNİ YAZ İMARA AÇILSIN VEKİLLERE LOBİ YAP
vatandaş 1 ay önce
yeraltı çarşısına girişte insanların ter kokusu adım atmadan başlıyor. Otobüs durakları yer altından olabilirdi.
Esnaf 1 ay önce
Cunur kavşağına üst geçit köprü yapın buraya yapacağınıza.yilda kaç insan malesef kaza sonucu vefat ediyor.gunde belki 10 tane kaza atlatiliyor cunur kavşağında.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
haber32 haber32
Sponsorlu Bağlantılar
12°
açık
Günün Anketi Tümü
Siz Yada Ailenizden biri Covid19 Virüsüne Yakalandınız mı?
Namaz Vakti 22 Ekim 2021
İmsak 05:33
Güneş 06:53
Öğle 12:50
İkindi 16:03
Akşam 18:37
Yatsı 19:52
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 9 21
2. Hatayspor 9 19
3. Fenerbahçe 9 19
4. Beşiktaş 9 17
5. Karagümrük 9 17
6. Galatasaray 9 17
7. Alanyaspor 9 17
8. Altay 10 15
9. Konyaspor 9 14
10. Adana Demirspor 9 12
11. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
12. Kayserispor 9 11
13. Gaziantep FK 9 11
14. Sivasspor 9 10
15. Başakşehir 9 9
16. Antalyaspor 9 9
17. Göztepe 9 8
18. Giresunspor 9 8
19. Kasımpaşa 9 6
20. Rizespor 9 1
Takımlar O P
1. Ankaragücü 10 24
2. Ümraniye 9 21
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 9 18
5. Kocaelispor 8 16
6. Bandırmaspor 9 15
7. Tuzlaspor 8 14
8. Samsunspor 8 11
9. Gençlerbirliği 8 11
10. Menemenspor 9 11
11. İstanbulspor 8 10
12. Denizlispor 9 10
13. Altınordu 9 10
14. Adanaspor 10 9
15. Manisa FK 10 9
16. Boluspor 8 8
17. Bursaspor 8 8
18. Balıkesirspor 8 6
19. Ankara Keçiörengücü 8 4
Takımlar O P
1. Chelsea 8 19
2. Liverpool 8 18
3. Man City 8 17
4. Brighton 8 15
5. Tottenham 8 15
6. M. United 8 14
7. West Ham 8 14
8. Everton 8 14
9. Arsenal 9 14
10. Brentford 8 12
11. Wolverhampton 8 12
12. Leicester City 8 11
13. Aston Villa 9 10
14. Crystal Palace 8 8
15. Southampton 8 7
16. Watford 8 7
17. Leeds United 8 6
18. Burnley 8 3
19. Newcastle 8 3
20. Norwich City 8 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 9 20
2. Osasuna 10 18
3. Real Madrid 8 17
4. Sevilla 8 17
5. Atletico Madrid 8 17
6. Rayo Vallecano 9 16
7. Barcelona 8 15
8. Real Betis 9 15
9. Athletic Bilbao 8 13
10. Valencia 9 12
11. Espanyol 9 12
12. Villarreal 8 11
13. Mallorca 9 11
14. Elche 9 9
15. Celta de Vigo 9 7
16. Cádiz 9 7
17. Granada 9 7
18. Levante 9 5
19. Deportivo Alaves 8 3
20. Getafe 9 2

Gelişmelerden Haberdar Olun

@