banner121

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın:

Sivil itaatsizliğimizin temel ilkesi belli, 82 model Kenan Evren'den kalma bakiyenin, hikayenin miadı dolmuştur.

Isparta 02.11.2019, 00:20 02.11.2019, 09:24
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın:
banner123

Sivil itaatsizliğimizin temel ilkesi belli, 82 model Kenan Evren'den kalma bakiyenin, hikayenin miadı dolmuştur. Demir perde ülkelerinin de bile uygulanmayan 82 model yönetmelik Türkiye'de kamu görevlilerini bu anlamda bunaltmaya devam ediyor. Biz, istiyoruz ki insanın temel hak ve hürriyetlerine saygı duyan insana kıymet veren bir çerçeveye bu iş otursun” dedi.

Memur - Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Isparta'da Şehit Komiser Muhsin Kiremitçi İmam Hatip Ortaokulu'nda oluşturulan Yedi Güzel Adam Kütüphanesi açılış törenine katıldı. Törene ayrıca Memur - Sen Isparta İl Başkanı Erdal Demiralay, Memur Sen'e bağlı sendikalara üye kamu görevlileri, okuldaki öğretmen ve öğrenciler katıldı. Okulda eğitim ve öğretim gören bir öğrencinin Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende İl Müftüsü Bayram Şahin tarafından dua edilerek açılış kurdelesi kesildi.

Açılışın ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile beraberindeki davetliler, açılışı yapılan kütüphaneyi gezdiler.

"82 model yönetmelik, Türkiye'de kamu görevlilerini bunaltmaya devam ediyor"

Ülke gündemiyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Memur - Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Biz, Memur - Sen ailesi olarak kamu görevlilerinin uymak zorunda olduğu kılık - kıyafet konusunda bir sivil itaatsizlik eylemini sürdürüyoruz. Sivil itaatsizliğimizin temel ilkesi belli, 82 model Kenan Evren'den kalma bakiyenin, hikayenin miadı dolmuştur. Demir perde ülkelerinin de bile uygulanmayan 82 model yönetmelik Türkiye'de kamu görevlilerini bu anlamda bunaltmaya devam ediyor. Biz, istiyoruz ki insanın temel hak ve hürriyetlerine saygı duyan insana kıymet veren bir çerçeveye bu iş otursun” dedi.

“Kamu görevlileri içerisinde kadınların, kamu hizmeti sunması konusunda, başörtülü olanlara engel teşkil eden, yıllarca üniversite öğrencilerini turnikelere sıkıştıran, kamu görevi söz konusu olduğunda da ‘Burası kamusal alandır' diyerek onları tardeden, kategorize eden bir anlayış vardı” diyen Memur - Sen Genel Başkanı Yalçın, “Bu anlayış, bizim 12 milyon 300 bin imzayı ortaya koymamızla, 2013'te Cumhurbaşkanımızın demokratikleşme paketinin başına ‘Kamusal alan' yalanını bitirişini ifade eden düzenlemeyi yapmasıyla, bu sorun çözüldü. Kadınlar artık, kıyafeti üzerinden değerlendirilerek kamuda kategorize edilmiyorlar. Bu anlamda teşkilatımıza, Cumhurbaşkanımıza, siyasi iradeye Türkiye'nin yıllardır baş ağrısı olan bu sorunu çözüldükleri için teşekkür borçluyuz. Biz, yönetmeliğin toptan ele alınması ve bir özgürlük ve kamu görevlilerine saygı duyan bir çerçevede yeniden elden geçirilmesi konusunda uzun süredir sivil itaatsizliğimizi devam ettiriyoruz. Bu eylemimizin üzerinden yıllar geçti, 2012'de başladığımız sivil itaatsizlik sürecimiz, 2019 yılından 2020'ye giderken halen devam ediyor. Çünkü biz, bu konuda kararlıyız. Bize, ‘Ayakkabı topuk boyunuz böyle olacak, pantolonunuz kumaşı böyle olacak, ense taraşınız böyle, faul uzunluğunuz böyle, bıyıklarınız üst dudağınızı ihlal edemez, aşağıdakini taciz edemez' gibi bize embesil muamelesi çeken, öz yeterlilikleri gelişmemiş kişi muamelesi yapmaya çalışan bu anti demokratik yönetmeliğe karşı bizim bir duruşumuz, bir sivil itaatsizlik eylemimiz var. Biz istiyoruz ki kamu görevlilerin yeterliliklerine, mesleğine olan saygınlığına her türlü anlamda, kendisine güvenine halel getirmeyecek bir şekilde düzenleme yapılsın” ifadelerini kullandı.

“Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda teşvik eden yaklaşımını yadırgamıyoruz ve yanlış da bulmuyoruz”

Gelinen son süreçte, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Bakan Ziya Selçuk'un öncülük ederek kendisinin de giydiği, ancak öğretmenleri herhangi bir zorlamaya bağlı bırakmadığı, tavsiye durumundaki beyaz önlük giyimi konusunda da açıklamalarda bulunan Memur - Sen Genel Başkanı Yalçın, şöyle devam etti; “Kamu görevlilerini bu anlamda sıkboğaz eden bu yönetmeliğe ilişkin bir adım beklentisi devam ederken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarda öğretmenlerin önlük giymesine yönelik, eğitimde yenilik diye bir çalışması gündeme geldi. Kesinlikle teşvik eden düzenlemelere ilişkin karşıtlığımız yok. Bizim tahakküm eden yaklaşımlara karşı bir alerjimiz var. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda teşvik eden yaklaşımını yadırgamıyoruz ve yanlış da bulmuyoruz. Milli Eğitim Bakanı bu anlamda, ‘Böyle olması daha uygundur, tercih öğretmenlerimizindir' diyor. Biz de aynı düzenlemeyi kamu görevlileri için sıkboğaz eden ve anti demokratik 82 model yönetmelik için bekliyoruz. Yönetmeliğinde bize dayatan tahakküm eden yöntemlerle bizi hizaya sokmaya çalışan tarzına karşı itirazımızı yükseltmeye devam ediyoruz.”

“Anti demokratik süreçler, geçmiş Türkiye'nin örnekleri artık geride kalsın”

“Bu anlamda teşvikin, takdirin ve insanların tercihin önemli olmasıdır” diyen Memur - Sen Başkanı Yalçın, “Tahakkümün ön plana çıktığı, bize diretmelerin, dayatmaların yapıldığı, her şeyden alerji duyuyoruz. Bu ülke yıllardır dayatma ve diretme yaptı. Üniversite önlerindeki turnikeler, katsayılar ve kamusal alan yalanı bu dayatmaların eseriydi. Dolayısıyla, anti demokratik süreçler, geçmiş Türkiye'nin örnekleri artık geride kalsın ve bu anlamda kamu görevlilerine embesil muamelesi yapan ve ‘Ne giyeceklerini bilmeyen, yeterlilikleri henüz gelişmemiş, onların ancak giyeceğini biz belirleriz' diyen bu yaklaşım artık tarihin çöp sepetine atılsın. Ben, bu konuda Cumhurbaşkanımıza, devlet büyüklerimize, hükümet yetkililerimize, bu vesile ile bir kez daha çağrıda bulunuyorum; 82 model yönetmeliğin bir an önce değiştirilmesi gerekiyor. Kişiye, siyasal ortama, iklime göre değişen uygulamaları doğru bulmuyoruz. Bu doğru değil. Şimdi, Cumhurbaşkanımız İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken, kamu görevlileri, İSKİ'de çalışan bir belediye çalışanı sakal bırakarak görevine geldi. Yıllardır bu böyle devam ediyor. Ekrem İmamoğlu geldi, bir genelge yayımlayarak, ‘Herkes bütün sakallarını kesecek, cascavlak şekilde işine gelecek' dedi. Peşinden Küçükçekmece Belediyesi de benzer şekilde bir talimat yayımladı. Peşinden, bazı mülki amirler, göreve yeni başlayanlar çok daha hevesli bu konuda; peş peşe bu tip yönetmeliği hatırlatan, bize uyarılar yapmaya çalışıyorlar.

Ben Milli Eğitim Bakanlığının bu konuda, öğretmenlere ilişkin ‘Böyle bir çerçeveyi tavsiye ediyoruz' yaklaşımını kıymetli buluyorum. Bakanın buna öncülük etmesi ve ‘Böyle olması iyi olur' demiş olmasını, karşıdaki kitleye saygı göstermesi açısından doğru buluyorum. Ama yönetmelik konusunda da, aynı adımı ve değişikliği bekliyoruz. Orası da esnetilmeli, bu anlamda insan haklarına uygun, temel hak ve özgürlüklere uygun hale getirilmeli ve kamu görevlilerine ‘Siz, şöyle pantolon giyebilirsiniz, kumaşı böyle olabilir, kazağın yakası şöyle olabilir' gibi embesil muamelesi çeken bir tarzı doğru bulmuyorum. Dünyanın hiçbir yerinde artık bu tür bir uygulama artık muteber değil. Demir perde ülkelerinde bile kalmadı. Burası artık, 82 model bir darbe yönetmeliğiyle yönetilebilecek bir ülke değil. Bunu da artık bu vesile ile ifade etmek istiyorum” dedi.

“Kabukla, kaportayla uğraşmanın bu ülkeye bir faydası olmadı”

Öğretmenlerin beyaz önlük giymesi konusundaki yaklaşımın mesleği ön plana çıkarıp, çıkarmayacağı konusunda kendisine yöneltilen soruya da cevap veren Yalçın, “Ben kaportada mesleğin kıymet görmesini doğru bulmuyorum. Önlük giydiğimiz zaman mesleğin bütün sorunları bitmiyor. Dolayısıyla, mesleğimize ilişkin bir sorunumuz var. Öğretmenlik Meslek Kanunu bir an önce çıkmalı. Öğretmene ve kamu görevlilerine ilişkin şiddeti önleyecek yasal düzenlemenin bir önce çıkması lazım. Beyaz önlük giyen doktor, şiddete maruz kalmıyor mu, o da şiddete maruz kalıyor. Beyaz önlük giyiyor, o da fark etmiyor. O yüzden bizi şiddetten, vandallıklardan ve taşkınlıklardan koruyacak şey, giydiğimiz önlük falan değildir. Bu anlamda, ‘Ben böyle bir şeyi tavsiye ediyorum' yaklaşımını düzgün buluyorum. Ama bizim beklediğimiz şey, bir kaporta değişikliği değil, öğretmenlik mesleğinin ekonomik yönüne de şiddete ilişkin önlem alınmasına da, öğretmenlik meslek kanununa ilişkin bütün düzenleme yapılarak, mesleğe kıymet verilmesine ilişkin bütün çerçeveye yönelik bütüncül bir bakışa ihtiyacımız var. Yoksa, öğretmenler beyaz önlük giydi diye, hedef olmayacak diye bir şey söz konusu değil. Bizim esas beklediğimiz şeyler, özlü ve esaslı şeyler. Yoksa kabukla, kaportayla uğraşmanın bu ülkeye bir faydası olmadı. Yıllarca kaporta üzerinden insanlar, bu ülkede tanımlandı. Halbuki biz, tanımlama değil, tanıyan devlet istiyoruz. Bizi tanımlamasınlar. Bizi kategorize etmesinler, tanıyan devlet istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

haber32
haber32
Yorumlar (11)
Selim 2 ay önce
Ali yalcin biz seni siyaset yap diye secmedik memurun hakkını ara diye seçtik. Çok merakliysan istifa et git muhtarlık yap. Hükümetle memurun hakkını aramak için hiç bir pazarlık yapmıyorsun şimdi çıkmış hariçten gazel okuyorsun senin görüşün beni baglamaz.
HARUN DÖLCÜ 2 ay önce
HA HA HA HA HA SİVİL İNSİYATİFE BAK
kapcıklara 2 ay önce
laaa bunlar sarılık olmuş tedavi peşine düşmüşler...
KARAM 2 ay önce
AMAN BOŞ İŞLERİ BRAK ÜYELERİNİN DURUMLARINA BAK YARDIMCI HİZMETLİLERE BAK GÜNAH DEYİLMİ ONLARA GECE UYURKEN VİCDANIN RAHAT EDİYOMU BOŞ İŞLER
Selim 2 ay önce
Sen önce memurunun haklarını savun. Senden siyaset yapmani istemiyoruz. Sen bir siyasetçi değilsin. Memursun. Memurlar 7 yıldır zamların altında edilmektedir. Sen ise sağda solda şov yapıyorsun.
Üniversiteli 2 ay önce
Genel Başkanın gelişini internetten öğreniyoruz.2 Nolu Şube üyelerinize mesaj atmak çok mu zor.
Selim. 2 ay önce
Düzeltme: zamların altında ezilmektedir.
hadi bil 2 ay önce
sayın ali bir güldüm açıklamanıza tam güldüm.ele verir öğüdü,kendi kırar söğüdü
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
haber32 haber32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 15 Aralık 2019
İmsak 06:32
Güneş 07:59
Öğle 12:58
İkindi 15:26
Akşam 17:47
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 15 33
2. Beşiktaş 15 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 15 25
6. Galatasaray 15 24
7. Malatyaspor 15 23
8. Alanyaspor 15 23
9. Göztepe 15 20
10. Gaziantep FK 15 20
11. Denizlispor 14 18
12. Gençlerbirliği 15 17
13. Çaykur Rizespor 15 17
14. Kasımpaşa 15 15
15. Konyaspor 14 14
16. Antalyaspor 15 13
17. Kayserispor 15 10
18. Ankaragücü 15 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 15 33
2. Erzurum BB 15 27
3. Akhisar Bld.Spor 15 26
4. Ümraniye 15 25
5. Menemen Belediyespor 15 25
6. Bursaspor 15 24
7. Fatih Karagümrük 15 23
8. Keçiörengücü 15 22
9. Balıkesirspor 15 20
10. Altay 15 20
11. Giresunspor 15 19
12. İstanbulspor 15 18
13. Adana Demirspor 15 18
14. Altınordu 15 14
15. Osmanlıspor 15 11
16. Boluspor 15 11
17. Adanaspor 15 9
18. Eskişehirspor 15 5
Takımlar O P
1. Liverpool 17 49
2. Leicester City 17 39
3. Man City 17 35
4. Chelsea 17 29
5. Tottenham 17 26
6. M. United 17 25
7. Sheffield United 17 25
8. Wolverhampton 17 24
9. Arsenal 17 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 17 22
12. Burnley 17 21
13. Brighton 16 19
14. Bournemouth 17 19
15. West Ham 17 19
16. Everton 17 18
17. Aston Villa 17 15
18. Southampton 17 15
19. Norwich City 17 12
20. Watford 17 9
Takımlar O P
1. Barcelona 16 35
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Getafe 17 30
5. Atletico Madrid 17 29
6. Real Sociedad 17 28
7. Athletic Bilbao 17 27
8. Valencia 16 26
9. Granada 17 24
10. Osasuna 17 23
11. Levante 17 23
12. Real Betis 17 23
13. Villarreal 16 19
14. Deportivo Alaves 17 19
15. Real Valladolid 17 19
16. Eibar 17 16
17. Mallorca 17 15
18. Celta de Vigo 17 14
19. Leganés 17 10
20. Espanyol 17 10
Günün Karikatürü Tümü