haber32
banner77
08 Mart 2007 Perşembe 12:09
ORMANCILIK EĞİTİMİ
haber32

Ormancılık Eğitiminin 150. yılı Paneli
Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Mühendisleri Odası tarafından organize edilen “Türkiye"de Ormancılık Eğitiminin 150.Yılı ve 5531 Sayılı Kanun” konulu panel SDÜ Kültür Merkezi"nde gerçekleştirildi.

Panele; SDÜ Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cahit Balabanlı, Türkiye Orman Mühendisleri Odası Başkanı Orman Yük. Müh. Ali Küçükaydın, Türkiye Orman Mühendisleri Odası AR-GE Komisyon Başkanı ayrıca Orman Bakanlığı Emekli Müsteşar Yardımcısı Eşref Girgin, orman işletme müdürleri, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Dekan Balabanlı Orman Fakültelerinin temel amaçlarını açıklayarak, “ Yükseköğretim Kanunu"nun amaç ve ana ilkelerinde belirtilen; evrensel ve çağdaş gelişmeye katkıda bulunacak, Türkiye Cumhuriyeti ve Devletine karşı görev ve sorumluluklarını bilen, özgüveni olan, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri iyi bilen, bilgi ile donatılmış ülkemiz ormancılığına katkı sağlayacak bireyler yetiştirmek öncelikli amacımızdır. Ancak fakülteden mezun olduktan sonra meslek hayatına atılan Orman ve Orman Endüstri Mühendisleri yetki ve sorumluluk konusunda zaman zaman problemler yaşamaktadırlar.Yaşanılan bu problemlerin birtakım yasal düzenlemelerle çözümlenmesine yönelik çalışmalar Bakanlık ve meslek odaları tarafından yürütülmektedir. Bu çalışmaların alt yapısını hazırlayan orman Mühendisleri Odası, meslek camiasının sorunlarını çözmek için de büyük çabalar sarfetmektedir. Fedakarca çalışmalarından dolayı kendilerine çok teşekkür ediyoruz. 5531 sayılı kanun bu çalışmalar sonucunda yapılan yasal düzenlemelerden birisidir.” diye konuştu.

Ardından oturum başkanlığını Prof. Dr. Abdullah Gezer"in yaptığı panele geçildi. Panelde ilk olarak konuşan Türkiye Orman Mühendisleri Odası Başkanı Orman Yük. Müh. Ali Küçükaydın Orman Mühendisliğinin genel politikası hakkında bilgi vererek, “Bugün burada orman mühendisi arkadaşlarımızın kafasında oluşan karamsar fikirleri ortadan kaldırmak için toplandık. Odamızın genel politikası olan 5531 sayılı kanun hakkında bilgi verip yasanın neler getireceğini sizlere aktaracağız. Orman Mühendisleri Odası, meslek onuru ve mesleğin geleceği yönünde çalışan yarı kamu tüzel kuruluşlardır. Ülkemizde ne yazık ki orman fakültelerinin kontenjanlarını dolduramıyoruz. 3000 kişi civarında dışarıda boş gezen arkadaşlarımız var. Bu çoğalma istihdam sıkıntısı yaratıyor bu da bizim mesleğe karamsar bakmamıza neden oluyor. Eskiden ÖSS sınavında yüzde 1"lik dilime giren öğrenciler Orman Mühendisliği"ni seçiyordu şimdi ise bu durum tam tersi oldu ve kontenjanlarımızı dolduramıyoruz. Ormancılık, bugün dünyada konuşulan en önemli ve en geniş meslek gruplarından biridir. Artık önümüzdeki yıllardan itibaren kurumsal kapasitemizi arttırmak için çalışmalar yapacağız. Bunun yanında Orman Fakültelerimizdeki dersleri uygulamaya dönük yapmak zorundayız.”dedi.

Küçükaydın"ın ardından söz alan Türkiye Orman Mühendisleri Odası AR-GE Komisyon Başkanı ayrıca Orman Bakanlığı Emekli Müsteşar Yardımcısı Eşref Girgin yönetmelikler ve 5531 sayılı kanun hakkında bilgi vererek, “Ormancılık mesleğinde umutsuz olmayın, elbetteki sıkıntılar olacaktır ama bunlar dayanışma ve birliktelik sayesinde ortadan kalkacaktır. 29 Haziran 2006 tarihinde temel yasa adıyla 5531 sayılı kanun çıktı. Peki bu kanun niçin hazırlandı ve amacı neydi? Bu kanunla; Orman Fakültesinden mezun olan Orman Mühendisi ve Orman Yüksek Mühendisi sahip oldukları hak, yetki ve sorumluluklarını yasal güvenceye almak, bu mesleğe AB sürecinde düzenlenmiş meslekler statüsünü kazandırmak, meslek özel sektörünün yasal alt yapısını oluşturarak kurumsallaştırmasını sağlamak ve yetki alanlarımızda başlatılan aşındırmalar ile yasal erozyonları önlemek için hazırlanmıştır.”dedi. Kanunun amacından bahseden Girgin, “Faaliyet konularının, mevzuat çerçevesinde sağlıklı ve güvenilir bir şekilde işleyişini ve denetlenmesini sağlamak, gerçek durumu ilgililerin ve resmi mercilerin yararlanmasına sunmak amaçları arasındadır. Gerçek kişilere ait yerlerde çalışanlar, tüzel kişiler de çalışan, kamu tüzel kişileri ve özel hukuk tüzel kişileri ve mühendislik mesleğini hizmet akdi ile herhangi bir işyerine bağlı olmaksızın, kendi nam ve hesaplarına serbest olarak icra edenleri kapsar. Bu bir reformdur. Sonuç olarak bu kanun, mesleki kariyerin sınırlarını net olarak çizmiş ve kurumsallaşmanın yasal zeminini hazırlamıştır. Bu kanuna Maliye Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı da 25 Aralık 2006 tarihli ve 2037 sayılı yazılarıyla uygun vermişlerdir.” diye konuştu. Panelin sonunda Dekan Balabanlı Ali Küçükaydın, Eşref Girgin, Prof. Dr. Abdullah Gezer"e çiçeklerini takdim etti.

haber32
Son Güncelleme: 08.03.2007 12:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi