haber32
banner77
17 Kasım 2017 Cuma 13:04
Proje ile birlikte MÜRACAAT için neyi bekliyoruz?
haber32

Devlet Demir Yolları, Şehir Hastanesi'nin de hizmete girmesiyle birlikte trafik yoğunluğunun arttığı Karayolları (Gar) Kavşağı'ndaki demiryolu hemzemin geçidinde trafiği alttan ya da üstten geçirecek bir düzenleme yapacak. Isparta Belediyesi, Nisan 2017'de İl Trafik Komisyonu'na karar aldırdı ancak projesiyle birlikte DDY'na müracaat prosüdürünü henüz yerine getirmedi.

Şehir Hastanesi'nin İl Özel İdare kompleksi yanında hizmete girmesiyle birlikte hastane güzergahındaki kavşaklarda ciddi trafik sorunu yaşanmaya başladı. 4 hastanenin kapatılıp, Şehir Hastanesi'nde biraraya gelmesinden sonra özellikle Karayolları Kavşağı'nda trafik felç oluyor. Artan yoğunluk mesai saatleri giriş ve çıkış saatlerinde ise trafikte kilitlenmeye neden oluyor. Acil neşter vurulması gereken Karayolları Kavşağı'ndaki çözüm belli ancak süreç öyle söylendiği gibi 'hayati önem' hızında gitmiyor.

Kamuoyunun da hatırlayacağı üzere Nisan-2017'de Şehir Hastanesi'nin hizmete girmesinden sonra Devlet Demir Yolları Afyon Bölge Müdürlüğü, Karayolları Kavşağı'ndaki demiryolu hemzemin geçitinde üst geçit yapma taahhüdünde bulundu. Bunun için İl Trafik Komisyonu kararı alınması istendi. Isparta Belediyesi, hızlı bir şekilde hareket ederek İl Trafik Komisyonu'ndan Karayollar Kavşağı'ndaki hemzemin geçit için alt ya da üst geçit yapılması yönünde karar alınmasını istedi. Belediye, İl Trafik Komisyonu'naü yaptığı başvuruya Karayolları Kavşağı Isparta Garı girişindeki hemzemin geçit ile birlikte Gül Küçük Sanayi Sitesi yanından geçen Yeni Otogar yol güzergahındaki hemzemin geçidi de dahil etti. Bu talep üzerine toplanan İl Trafik Komisyonu, her iki hemzemin geçitte alt ya da üst geçit yapılmasına oybirliği ile karar verdi. Komisyonun 19 Nisan 2017 tarih ve 2017/08 nolu kararında konunun hayati önem taşıdığı şu sözlerle vurgulandı:

TALEP ISPARTA BELEDİYESİ'NDEN GELDİ

Isparta Belediye Başkanlığı'nın 17/03/2017 tarih ve 1469/2896 ile 21/03/2017 tarih ve 1468/2894 sayılı yazıları ile, Isparta Şehir Hastanesi'nin hizmete girmesi ve merkezde bulunan 4 adet hastanenin buraya taşınması nedeniyle; Isparta Demiryolu km: 12+783'de bulunan Isparta Gar giriş bariyeri (otomatik butonlu kavuçuk kaplama) hemzemin geçiti ile km: 11+200'de bulunan çanlı floşörlü geçitlerinden geçmek zorunda olduğundan ortalama günlük 15 bin kişi ve 6 bin aracın hastaneye girmesi beklenmektedir. 

TREN SEFERLERİ BAŞLAYINCA SEYİR MOMENTİ YÜKSELECEKTİR

Mevcut şartlarda gerek karayolları ve gerekse Migros kavşağımız trafik yoğunluğunu kaldıramamaktadır. Hastaneye giriş-çıkış yapacak araçlardaki beklemeler ve ambulans acil girişleri hayati önem arzettiği ayrıca seyir momentini artıracağından; her ne kadar yol yapım çalışmaları tamamlanıncaya kadar geçici yolcu trenlerinin (Pamakkule-Göller Ekspresleri) seferler kaldırılmış olsa da bu yıl yapılacak yenileme çalışmalarından sonra trenlerin yeniden seferlere konulduğu düşünüldüğünde seyir momenti yükselecektir. 

YÖNETMELİK DDY'YE ALT YA DA ÜST GEÇİT YAPMA YETKİSİ VERİYOR

Bu iki demiryolu geçidi şehrin içinde en önemli kavşak noktaları olan hastane, eğitim kampüsleri, öğrenci yurtları, resmi daireler, sanayi merkezi, yeni otogar geçişi ve şehirlerarası yol güzergahında bulunulduğundan; demiryolu hemzemin geçitlerde alınacak tedbirler ve uygulama esaslarına ait yönetmeliğin 9 madde 3.fıkrası gereği 'Valiliklerce alınacak karar gereği alt veya üst geçit yapılır' yetkilendirilmesi nedeniyle Bozanönü İstasyonu ile Isparta Gar arasında bulunan km:12+783 Gar Giriş Geçiti ile 281.Caddeyi Şehir Hastanesi ve Gül Küçük Sanayi Sitesi'ne giriş sağlayan ve yeni otogar güzergahında bulunan km:11+200'deki demiryolu hemzemin geçiti her ne kadar bugünkü şartlarda seyir momenti 30 binin altında gözüksede gelecek yıllarda beklenen yoğunluğa göre; 

HAYAT ÖNEM ARZEDİYOR OYBİRLİĞİ İLE KABULUNÜ...

Valiliğimiz Komisyonu ile yukarıda belirttiği gerekçeler can ve mal güvenliği nedeniyle hayati önem arzettiğinden bu iki demiryolu hemzemin geçitinin alt veya üst geçit olarak TC Devlet Demir Yolları tarafından yapılması talebinin KABULÜNE, gerekli çalışmanın Isparta Belediye Başkanlığı ile Isparta Gar Müdürlüğü tarafından yapılmasına oybirliği ile karar verilmiştir.

PROJELİ MÜRACAAT OLURSA DDY YATIRIM PLANINA ALACAK

İl Trafik Komisyonu'nun aldığı karar üzerinden 8 ay geçmesine rağmen 'hayati önem taşıyan' konuyla ilgili şu ana kadar bir gelişme yaşanmadı. Akdeniz muhabirinin TC DDY Afyonkarahisar Bölge Müdürlüğü nezdinde yaptığı araştırmalar sonucunda, konuyla ilgili halen proje bekleniyor. Hemzemin geçitte ya da her iki geçitte DDY'nin alt ya da üst geçit yapabilmesi için söz Belediye Başkanlığı'nın proje hazırlayıp, projesi ile birlikte resmi başvuru yapması gerekiyor. Şu ana kadar DDY'ye yapılan projeli bir müraacaat yok. Proje sunulması durumunda DDY, Isparta hemzemin geçitlerdeki alt ya da üst geçit yatırımını planlamaya alacak.

haber32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yaren 2017-11-18 08:56:52

Makam sahibi yöneticilerin gözleri miyop olmuş ileriyi göremiyorlar. Şehir hastanesi inşaatı yapımına başlarken neden bu konular tartışılıp, uygun proje ortaya konarak, yapımı gerçekleştirilmedi. Yumurta kapıya geldikten sonramı kıvranmaya başlayacaklar hep. Vatandaşlar kime oy vereceklerini, pazarda domates seçerken gösterdiği özen kadar bile itina ve özen göstermezse, alır sazı eline, “kendim ettim kendim buldum” şarkısını söyler durur. Böyle çare arayışları da beyhudedir. İleriyi görmek, planlamayı doğru ve zamanında yapmak çok önemlidr.

Avatar
ispartali 2017-11-17 15:12:18

oncelikle oraya yayalar icin ust gecit yapilip ara yol kapatilmali

Avatar
Furkan Yaman 2017-11-17 14:23:03

yüksek mimar başkan sadece belediye içinde iş yapar. belediye haricindeki kurumlara ufak bir başvuru bile zor gelir. niye? iş sonunda ben yaptım diyip reklam yapamayacak ondan . vaad eder ama unutur merkez üniersite arası raylı sistem yalan oldu. he! birde 3. başkanlığı döneminde ıspartada köylerinde olduğunu hatırladı.

Avatar
İLERİYİ GÖRMEK İÇİN GEÇ KALINMIŞ DEĞİL 2017-11-18 01:24:45

ZAMANINDA ISPARTA GAR , ŞEHRİN EN ALT UCUNDA VE EN YAKIN MESKENLE ARASI 500 METRE DÜŞÜNÜLMÜŞ. PROJE SAHİBİNİN İLERİ GÖRÜŞÜ OKADARMIŞ. ESKİ FOTOĞRAFLARI İNCELEYİN GÖRECEKSİNİZ.

Misafir Avatar
BÜYÜK PROJE 1 yıl önce @İLERİYİ GÖRMEK İÇİN GEÇ KALINMIŞ DEĞİL

DÜNYADA HOŞLANMADIĞIM, ÇOK YÜKSEK BEKLENTİLİ VE GELECEK VADEDEN ŞEHİRLERDE, ÇOK KÜÇÜK VE BASİT İŞLERLE, KOCAMAN BİR ŞEHRİN HEDEFLERİNİN VE GELECEK VİZYONUNUN SINIRLANMASIDIR. ŞİMDİ ŞEHRİN KALABALIK VE YOĞUN TRAFİĞİNDEN SIKIŞMIŞ, ESKİ TREN İSTASYONU YOLUNU TEKRAR FAALİYETE GEÇİRİP, ORADAN BİR DE HIZLI TREN GEÇİRMEYE ÇALIŞMAK MIDIR BÜTÜN MESELE ? BU KADAR MI ? KAÇ YIL SONRASINI DÜŞÜNEREK HAZIRLIYORUZ BÖYLE (KIYMETLİ) PROJELERİ ?
BİZ ŞİMDİ BUNCA SEÇİMLERİ BUNUN İÇİN Mİ YAPTIK, OYLARI BUNUN İÇİN Mİ KULLANDIK, BELEDİYE MECLİSLERİNİ, BELEDİYE BAŞKANLARINI BUNUN İÇİN Mİ SEÇTİK ? SEÇİMLERDE YAPILAN MASRAFLAR, KONFETİLER, PANKARTLAR BUNUN İÇİN MİYDİ ?

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
YENİ HASTANE BÖLGESİ ZATEN ÇOK SIKIŞIK 1 yıl önce @İLERİYİ GÖRMEK İÇİN GEÇ KALINMIŞ DEĞİL

YENİ HASTANE BÖLGESİ ZATEN ÇOK SIKIŞIK. ŞEHİR HASTANESİNİN VE SANAYİNİN ARASINI ÇIKMAZ SOKAĞA ÇEVİREN VE HASTANEYE HER YÖNDEN GİRİŞ ÇIKIŞI ENGELLEYEN TREN YOLU MODERN YENİ BİR TREN İSTASYONU YAPILARAK YENİ OTOGARA EN YAKIN BÖLGEDE SONLANDIRILMALI.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
KİLİTLENİR , MİGROS KAVŞAĞI GİBİ. 1 yıl önce @İLERİYİ GÖRMEK İÇİN GEÇ KALINMIŞ DEĞİL

TREN YOLUNU ÜST GEÇİDE VEYA YER ALTINA ALMAK İÇİN O KAVŞAKTA BİR İNŞAAT BAŞLARSA YENİ HASTANE KAVŞAĞI KİLİTLENİR , MİGROS KAVŞAĞI GİBİ.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
DAHA İLERİYİ DÜŞÜNEBİLSEYDİ 1 yıl önce @İLERİYİ GÖRMEK İÇİN GEÇ KALINMIŞ DEĞİL

ŞEHİRDEN 5000 METRE UZAĞA YANİ , ALİKÖY KAVŞAĞINDAN DA GEÇİREREK, ŞİMDİKİ SAV KAVŞAĞININ DA İLERİSİNDE SONLANDIRIRDI TREN GARINI. ŞİMDİYE KADAR DA ORADAN ANTALYA’YA KADAR UZANIRDI TREN YOLU.

Beğenmedim! (0)
Avatar
BÜYÜK PROJE NEDİR 2017-11-18 01:39:25

HER YERDEN SIKIŞMIŞ ESKİ İSTASYONUN
TREN YOLUNU ÜST GEÇİDE VEYA YER ALTINA ALMAK
BÜYÜK PROJE DEĞİLDİR.
ALİKÖY VEYA SAV BÖLGESİNE YENİ MODERN BİR İSTASYON YAPIP, DERE BOĞAZINDAN ISPARTA ANTALYA ARASINA YENİ RAY DÖŞEMEK BÜYÜK PROJEDİR.

Misafir Avatar
BÜTÜN BELEDİYE BAŞKANLARIMIZDAN ALLAH RAZI OLSUN 1 yıl önce @BÜYÜK PROJE NEDİR

ARTIK ÇAĞIN GEREKTİRDİĞİ MODERN BEKLENTİLERİMİZİ BURALARA YAZARKEN ESKİ BAŞKANLARINDA HAKKINI YEMEYELİM. İMKANLAR VE BİLGİ – BECERİLERİ ÖLÇÜSÜNDE BU GÜNLERE ISPARTAMIZI ONLAR GETİRDİ. GELMİŞ GEÇMİŞ BÜTÜN BELEDİYE BAŞKANLARIMIZDAN ALLAH RAZI OLSUN

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
ISPARTA BELEDİYE BİNASI İLE KARBUZ ÇEŞME ARASINDAN 1 yıl önce @BÜYÜK PROJE NEDİR

ISPARTA BELEDİYE BİNASI İLE KARBUZ ÇEŞME ARASINDAN İBARET DEĞİLDİR.
KİMİ SEÇSEK, HER ŞEYİ ORAYA YAPMAK İSTİYOR. KAFASINI DELİĞE BİR SOKUYOR, KİMSENİN KAFASINI O DELİKTEN ÇIKARAMIYORUZ.
BU İŞE TALİP OLAN ÖNCE KAFASINI KALDIRACAK, ISPARTA’YI ETRAFINDAKİ TEPELERLE BİRLİKTE, 360 DERECE ÇEPEÇEVRE GÖREBİLECEK,
ÇEVRE YOLUNU BİLE O TEPELERDEN GEÇİREBİLMEYİ DÜŞÜNEBİLECEK.
O YOLLARDAN GEÇEN SÜRÜCÜLER, IŞIL IŞIL ISPARTA’YI YUKARIDAN GÖREBİLECEK.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
İLERİ GÖRÜŞLÜLÜK 1 yıl önce @BÜYÜK PROJE NEDİR

İLERİ GÖRÜŞLÜLÜK, ARITMA TESİSİ DAHA ORAYA YAPILMADAN KOKUYU ALMASI GEREKİR Kİ BİZ SADE VATANDAŞTAN BİR FARKI OLSUN. KOKUYU VATANDAŞLA AYNI ANDA ALMAK İLERİ GÖRÜŞLÜLÜK DEĞİLDİR.. HASTANE AÇILINCA TRAFİĞİN SIKIŞTIĞINI HERKES GÖRÜYOR. ŞEHİR HASTANESİ İLK DİLLENDİRİLDİĞİNDE O BÖLGEDE TRAFİĞİN SIKIŞABİLECEĞİNİ TAHMİN EDİP, TEDBİRİ ÖNCEDEN ALMAK İLERİ GÖRÜŞLÜLÜKTÜR.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
POTANSİYELİ YÜKSEK GÜÇLÜ ADAYLAR 1 yıl önce @BÜYÜK PROJE NEDİR

BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE,PARTİZAN VEYA DUYGUSAL DEĞİL AKILLI DAVRANMAK GEREKİYOR. ADAYIN EFENDİLİĞİ, AKADEMİK KARİYERİNDEN ZİYADE, EN CESUR KARARLARI ALABİLECEK, BÜRAKRATİK YÖNÜ EN KUVVETLİ VE ŞEHİRCİLİKTEN EN İYİ ANLAYAN ADAYLAR İLE İLERİ GÖRÜŞLÜ VE BİR AYAĞI ANKARA DESTEKLİ BÜYÜK PROJELERİ HAYATA GEÇİREBİLECEĞİNİ İSPATLAYAN GÜÇLÜ ADAYLAR ÇIKARMAYA ÇALIŞMALIYIZ.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
BÜYÜK PROJE İÇİN BÜYÜK KAYNAK GEREKİR 1 yıl önce @BÜYÜK PROJE NEDİR

BÜYÜK PROJELERİ SU PARASI, ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ, ISPAŞIN GELİRİ VE ATIK SU PARASIYLA VS.İLE YAPMAK ÇOK ZOR OLUR.
ŞEHİR SUYU ŞEBEKESİ YENİLEME, KENTSEL DÖNÜŞÜM, YENİ MAHALLELERE ÇEVRE DÜZENLEMELERİ, SOSYAL TESİSLER, GÖKÇAY BENZERİ, ŞEHİR ÇVRESİNE YENİ YAŞAM ALANLARI VB. BAŞKA ŞEHİRLERİN ÇOK GERİSİNDE KALINIYOR.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Yayamamam 2017-11-17 21:05:37

Çünür rezaleti ne olacak.

Avatar
Halıkentli 2017-11-17 22:40:39

Migros kavşağı bitmeden karayolları kavşağına ışık konmadan düzelmez.

Avatar
öğrenci 2017-11-18 00:25:57

ıspartaya yeni otogar bu işten daha lüzumlu demekki

Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi