haber32
banner77
11 Mart 2013 Pazartesi 07:54
Sağlık Müdür Yardımcılarına torpil mi yapıldı?
haber32

Geçtiğimiz günlerde boş kadrolara aile hekimi seçimi için kuralar çekildi. Bu kuraların aslında bir tezgah olduğu iddiası geldi. Isparta-Burdur Tabip Odası yönetimine gelen şikayetler sonrası ortaya çıkan durumun çözümü bekleniyor.

 
26 Şubat'ta Davraz, Fatih, Sermet ve Hızırbey aile sağlığı merkezinde yeni oluşturulan 4 aile hekimliği için kura çekimi yapıldı. Kuraya toplam 75 doktor müracaat etti.  
 
Törende yapılan konuşmalarda İsparta'nın hizmet hizmet-lerinde geldiği noktaya vurgu yapıldı.
 
Buraya kadar her şey normaldi. Ancak, kurada adı çıkmayan hekimlerin Isparta Burdur Tabip Odası'na müracaatı ile bir gerçeğin ortaya çıktığı ifade edildi. Kuraya itiraz eden hekimler, ataması yapılan 4 aile hekimin-den 2'sinin halen sağlık müdür-lüğünde müdür yardımcısı kadrosunda görev yaptığını, bu atamada isimlerinin yer almasıyla bir sonraki kurada bir adım öne geçme şansı verildiğini iddia ettiler. Bu iddiayı dillendiren isimse Isparta Burdur Tabip Odası Başkanı İlker Büyükyavuz oldu. Büyükyavuz, "Isparta il merkezinde yeni açılan dört aile hekimliği pozisyonuna yönelik hekim yerleştirme işlemi, 26.02.2013 tarihinde sayın valimiz Memduh OĞUZ' un katılımıyla gerçekleştirildi. Ancak bu yerleştirme, ilimizde aile hekimi olarak görev yapan ve yapmayı düşünen meslektaşlarımızı huzursuz eden bazı gelişmelere yol açtı. Şöyle ki, bu yerleştirme sırasında ilimizde müdür yardımcısı olarak görev yapan iki meslektaşımız, muvaffakat alarak aile hekimliği ek yerleştirme oturumuna katıldılar. Yerleştirme oturumuna sistem dışından katılan bu meslektaşlarımız, sıra kendilerine geldiğinde tercihlerini kullanarak ilgili birimlere aile hekimi olarak yerleştirildiler. Ancak bu meslektaşlarımızın yerleştirme sonrası idari görevlerinden ayrılmalarının uygun görülmeyebilecek olması nedeniyle, aile hekimliğine başlamayabilecekleri yönündeki şüpheler tabip odamız iletilmektedir. Bu durum gerçekleşirse söz konusu meslektaşlarımızın sonraki yer-leştirmelere daha avantajlı bir konumdan katılabilmeleri söz konusu olacaktır.
 
Bu meslektaşlarımızın idari görevlerini bırakmaları uygun görülmeyecek olursa, var olan yasal boşluk nedeniyle, sonraki aile hekimliği yerleştirmelerinde sistem dışından aile hekimliğine başlamak isteyen meslektaşlarımızın önüne geçecekleri bilinmektedir" dedi.
 
Isparta-Burdur Tabip Odası Genel Sekreteri Aysel Divarcı da Valilikten istediklerini sıraladı: "Isparta Valiliği'ne soruyoruz!
 
1) Aile hekimi olarak yerleştirmeleri yapılan iki müdür yardımcısı meslektaşımızın idari görevlerinden ayrılmalarında sakınca bulunmakta mıdır?
 
2) Bu müdür yardımcısı meslektaşlarımızın idari görevlerinden ayrılmalarında sakınca bulunmaktaysa, aile hekimliği ek yerleştirmeleri öncesinde kendi-lerine neden muvaffakat verilmiştir?
 
3) Eğer bu iki meslektaşımızın idari görevlerinden ayrılmasında sakınca bulunduğu belirtiliyorsa, bu sakıncanın varlığı durumu, sonraki yerleştirmeler için de geçerli olacak mıdır?
 
4) Önceki sıralamada bu iki meslektaşımızın önünde yer almasına rağmen, yapılan uygulama nedeniyle bundan sonraki yerleştirmelerde iki müdürü yardımcısının arkasında yer alacak olan aile hekimlerinin mağ-duriyeti nasıl giderilecektir?
 
5) Birinci basamak sağlık kurumlarında özlük hakları, ek görevlendirmeler, ücretlendirme ve katsayı farklılıkları nedeniyle çeşitli mağduriyetlerin yaşandığı bilinmektedir. Yaşanan mağduriyetlere çözüm üretmelerini beklediğimiz idarecilerin görevi, yasal boşluklardan kişisel hede-fleri doğrultusunda faydalanmak mıdır? Aile hekimi atamalarında ismi geçen müdür yardımcılarının Hasan Ataç ve Abdullah Hızır Kılınç olduğu öğrenildi.
Son Güncelleme: 11.03.2013 19:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sağlık 2013-03-11 09:34:49

günaydın sayın aile hekimleri, haksız uygulamaları yeni mi görüyorsunuz. sesiniz yeni mi çıkıyor bugüne dek bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın diyordunuz. abileriniz sesinizin çıkmasına izin vermiyordu. buna da şükür...

Avatar
vatan 2013-03-11 09:28:50

sağlık müdürlüğü kendi asli şinden uzaklaşıp sadece menfat sağlamak amacıyla hareket ediyor sayin valimde AKP ye yandaşlık yapayım diye onların yaptığı haksızlıklara göz yummakta güya sağlık müdürlüğünden hiçbir şikayet yok diyor. devlet hastanesinin aciline gidip baksın nekadar kötü idare ediliyor ve pislik içinde sağlıkta dönüşüm herkese hayırlı olsun........

Avatar
kalkınma 2013-03-11 09:42:16

adaletmı beklıyordunuz sayın tabıb odası baskanı hastane muduru,hastane mudur yardımcısı,halk saglıgı bırım sorumluları,saglık mudurlugu sube mudurluklerı, saglık mudur yardımcılıkları nasıl olustu saglıksen ve akp yandası olmayan hıcbır kımseye gorev verıldımı bır bakın kamu hastane bırlıklerıde uzman yapılanlar hangı kırıtere hangı lıyakata gore gorevlendırıldıler hak adalet hakkın rahmetıne kavustu allah rahmet eylesın.

Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi