haber32
banner77
08 Ocak 2013 Salı 07:24
Şakir Aksöz yeni müdürü yazdı
haber32

Şakir Aksöz'ün yazısı:"

Her şeyin başı eğitim. Bu nedenle Isparta’nın eğitimi ile yakından ilgilenmeye devam edeceğiz. Tacettin Yılmaz ile uzun süre yıldızımız barışmadı. Nedeni şahsi değil, bana göre yapılan hatalardı. Yılmaz’ın hatalarının bedelini eğitimde hala ödüyor, o dönemin alışkanlıklarını insanlar hala üzerinden atabilmiş değil.

Tacettin beyden sonra Sabri Caner Isparta İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Sabri Caner atandı. İlk günler, Sabri bey ile ilgili izlenimler olumlu değildi ama sonra Sabri bey sistemini kurmaya başladı ve hemen hemene herkesten olumlu puan almaya başladı. Tam “bu adamla bu iş olacak” derken, bakanlık görev değişikliğine gitti.

Sabri Caner Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanırken, Isparta’ya İstanbul Eyüp İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhammet Öztürk atandı.

Eğitimde 11 ay gibi kısa bir süre o ile zarar verir. Isparta Milli Eğitimi adeta yaz – boz tahtasına dönmek üzere. 11 ay sonra alacağınız bir müdürü neden verdiniz?

Temennimiz Sayın Muhammet Öztürk’ün emekli oluncaya kadar Isparta’da görev yapması. Tabii ki başarılı olmak kaydıyla.

Sayın Vali’nin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri ile yaptığı toplantıda müdür beye destek istemesi yerinde ve aslında önemli bir uyarı niteliğinde. Vali bey testi kırılmadan gerekli önlemi almış.

Gelelim Muhammet Beyin durumuna. Isparta kulislerinde Muhammet Öztürk’ün önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde İstanbul’un önemli bir ilçesinden belediye başkan aday adaylığı düşündüğü konuşuluyor. Bunun anlamı şu: Muhammet Bey aday olursa en geç 1 yıl sonra istifa edecek. Yani Isparta’nın eğitiminin kaptanı yine değişecek, olan Isparta’da olacak. 1’er yıllık milli eğitim müdürleri ile çalışmak eğitime ne verir. Bırakın vermeyi, çok şey götürür.

Sayın Öztürk, eğer aklınızda siyaset varsa, Isparta’ya gelerek iyi etmediniz, Isparta’ya kötülük yaptınız. Yok eğer siyaset düşünmüyorsanız ve devam edecekseniz, sizi zorlu bir süreç bekliyor ve Isparta eğitimine katacağınız çok şey var.

Muhammet bey, çok tecrübeli bir isim. İstanbul gibi bir metropolde Müdür Yardımcılığı, Eyüp ve Avcular gibi devasa ilçelerde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yapmış bir insan.

İstanbul’dan Isparta’ya gelen, eğitimde tecrübesi sabit bir insan için Isparta zor bir il değil. Eyüp gibi bir ilçeyi idare etmeyi başaran bir eğitimcinin Isparta’da zorlanması beklenemez. Tam tersi Isparta müdür beye kolay gelir ve gelmeli.

Ama bizin ilgilendiğimiz taraf 1 yıl sonra sen yapacağı? Yani siyaset gereği ayrılıp – ayrılmayacağı.

Eğer ayrılmazsa Isparta’nın kendisinin eğitim alanında öğreneceği çok şey var. Ancak müdür beyin dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Mutlaka kendisi tecrübesi ile insanları tanıyacak, ortamı öğrenecek, Isparta’nın eğitimde eksilerini – artılarını görecektir ve buna göre karar verecektir.

Ama, Isparta’nın siyasi ve toplumsal yapısı ile ilgili kendisine biraz ön bilgi verelim istedik.

Sayın Müdürüm; Isparta’nın siyaseti başka bir ile benzemez. Hele hele İstanbul’a hiç benzemez.

Isparta’nın sosyal yapısı adeta bir değirmendir. Siyasi yapısı da buna eklenince bazen “nereden geldim bu ile” diyebilirsiniz.

Müdür Yardımcılarınız arasında çok değerli ve asla bir daha bulunmayacak isimler vardır. Bu nedenle onlara dikkat edin, aman ha yanınızdan ayırmayın (!).

Sayın Müdürüm, uzatmayalım; Aday olmaz, Isparta’daki göreviniz uzun ömürlü olursa (tabii ki dayanabilirseniz) biz memnun oluruz. Isparta eğitimi düzene girer, sistem oturur, tecrübenizden Isparta faydalanır.

Ama kafanızda adaylık varsa ve buna rağmen Isparta’ya geldiyseniz, Isparta’ya kötülük ettiniz demektir.

Size yakın isimler söylemiştir veya söyleyecektir mutlaka ama biz söyleyelim: Biz size yardımcılarınızdan bazılarına dikkat edin diyoruz ya; size de bizimle ilgili “o adama dikkat et” diyeceklerdir. Onlar demeden biz diyelim:”Birilerinin bize fesatlığı vardır, bize dikkat edin.”

Ama öncelikle siz kendinize dikkat edin, sayın Müdürüm. Isparta başka hiçbir ile benzemez. 81 ilin en farklı, en ilginç, en siyaset kaynayan ilidir. Sizin de siyaset kurbanı olmanızı, bu cendere içinde sıkıntı çekmenizi, yıpranmanızı istemeyiz.

Biz sizin, Isparta eğitimine önemli katkılarınızın olacağını umuyor ve bekliyoruz. Ne olur, beklentilerimizi boşa çıkarmayın. Eğer aklınızda siyaset, yani 1 yıl sonra istifa ederek adaylık varsa şimdiden gidin. Bu şekilde Isparta’ya kötülük etmemiş olur ve Isparta eğitiminin yaz – boza dönüşmesine izin vermemiş olursunuz.

Bizi yarıda bırakacaksanız, bizimle hiç yola çıkmayın. Yola çıktıysanız da yarıda bırakmayın. 80 bin öğrencinin vebalini almayın.

Bu ilin eğitimde her şeyi var ama ne yazık ki son dönemlerde iyi bir idarecisi, Milli Eğitim Müdürü olmadı. Sabri Bey’de tam iyi bir idareci “bulduk” derken, müdür bey gitti.

Sizin iyi bir idareci olduğunuz geldiğiniz, görev yaptığınız yerlerden belli. Ama sizin niyetiniz “iyi idarecilik mi?” yoksa, siyaset için “zaman doldurma mı?” bunu bilmiyoruz.

Bunu da siz şimdiden açıklarsanız herkes rahatlar. Çünkü öğretmenlerin, okul müdürlerinin ve eğiticilerin kafasındaki “müdür bey bir yıl sonra gidecek” kanaati var. Bu kanaati silmezseniz Isparta eğitimi kaybeder, kötülük etmiş olursunuz.

Ya böyle olmadığını söyleyin, herkes önüne baksın, işini yapsın. Böyleyse de yolun başında iken gidin, uzun ömürlü olacak, yolumuzu açacak müdür gelsin. Eğer aklınızda bir yıl sonra siyaset varsa neden geldiniz? Yoksa, gerekli müdahaleleri yapın, eğitim camiası, Isparta sizin Isparta’da kalıcı olduğunuzu bilsin.

Yani bundan sonra uzun yıllar Isparta eğitiminin kaderi sizin elinizde. Tecrübenizle siz bu yolu çizeceksiniz."

Son Güncelleme: 08.01.2013 09:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Güzel 2013-01-08 07:26:08

Ne kadar güzel bir yazı böyle. Şakir bey kardeşim Ispartalı olarak teşekkür ediyorum. Ben değil, sana herkes teşekkkür etmeli aslında.

Avatar
BAĞRIYANIK 2013-01-08 08:06:42

Müdür bey yardımcıları ve şube müdürleri arasındaki görev bölümünü hemen yapmış.İsmail ASLAN beye Allah kolaylık versin.Para kazanılacak yerlerede gene malum yerlerden icazetliler verilivermiş.Bol kazançlar arkadaşlara.Milli Eğitim Müdürüne vali bey tarafından telkin veya direktiflerle kazandırılacak saygınlığın geçerliliği ne kadardır acaba?Eğer olması gereken saygınlığın menbaı vali kaynaklı olacaksa yandı bizim müdür.Özel İdare meclisinde yatırım ve tesislerle ilgili sorular karşısında terleyen Müdür Yardımcısının giden müdürü nasıl açığa düşürdüğünü ibretle seyretmiştik.Giden müdürün nasıl birisi olduğunu sorduğumda bir milli eğitim çalışanı"vallahi çok iyi bir müdür merdivenleri çift çift çıkıyor." demişti.Şakir bey,herkesin değerlendirme kriteri farklıdır muhakkak.Ancak ben yerli ve Isparta yı çok iyi tanıyan, siyasi otoritenin ve malum sendikanın oyuncağı olmayan bir müdürden başka hiç bir kimsenin başarıyı yakalayacağına inanmıyorum.Dolayısıyla Tacettin bey bunlara on çekerdi diyorum.

Avatar
ali veli 2013-01-08 09:55:33

Sayın bağrıyanığın aksine ben yabancı olmasından yanayım.Yerli olanı herkez tanıyıp herkez bir istekte bulunuyor.Eğitim öğretimle ilgileneceği yere torpil ve sürgünlerle ilgileniyor.Senin çok övdüğün Tac.y.da tetikçilik yaparak bu makama gelmişti ama onada kalmadı gün gelir kendi evlatlarınıda yemeye başladılar..

Avatar
Abdullah 2013-01-08 14:59:13

Tacettin demeyin bana. Vasıfsız, konuşmasını bilmeyen, öğretmenine sahip çıkmayan, askıdaki askeri üniformaya selam duran bi adam.

Avatar
DEMİR 2013-01-08 17:06:02

ABDULLAH KARDEŞİME KATILIYORUM

Avatar
32 2013-01-08 17:34:46

Değerli H32 Okuyucusu; Yorumunuz kriterlerimize uygun olmadığı için yayınlanmamıştır. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz. . .

Avatar
FAZLALIĞI 2013-01-09 09:28:56

Şakir Bey norm fazlası öğretmenlerin durumunada değinirseniz iyi olur.Şu an yanlış hesaplamadan dolayı norm fazlası durumunda olup ancak ,derslere giren branş öğretmenlerimiz var.Bu yanlışlığın düzeltilmesi gerekmektedir.Ayrıca bu durumda olan azımsanmayacak sayıda öğretman arkadaşlar var.Yeni müdürümüze başarılar diliyor,bu konuyada eğilmesini bekliyoruz.

Avatar
Helal Olsun 2013-01-09 10:05:46

Sabri Canerin Eğitim adına neyi var.Helal olsun sana şakir,Sabriyi övüyorsun ya! Ya bu Tacettin bey kesin senin canını acıttı,yoksa bu kadar düşman olamazdın.Kaldı ki ne varsa etrafta onun zamanında yapıldı.

Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi