banner121

Sigara Bağımlılığı İle İlgili Gerçekler : Tükeniyoruz

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörlüğü Özel Kalem Müdürü Sosyolog Ahmet Aydın, sigara kaynaklı akciğer kanseriyle mücadelede harcanan paranın sigaradan alınan vergilerinden alınan paradan kat kat fazla olduğuna dikkat çekti.

Isparta 05.10.2020, 14:42 05.10.2020, 15:06
Sigara Bağımlılığı İle İlgili Gerçekler : Tükeniyoruz

SESSİZ ÖLÜM

Bugün dünyada 2018 yılı verilerini söyleyecek olursak 6 milyon insan her yıl sigaradan ölüyor biz buna sessiz ölüm diyoruz.  Sigarayı çekiyorsunuz hiçbir silah sesi yok, vurdu kırdı sesi yok,  insan sigara içerek kendi ölümünü kendi sonunu beraberinde hazırlıyor. Yılda ölen 6 milyon insan buda her 10 saniyede bir insan demek .

EVDE SİGARA İÇİYORSANIZ

ÇOCUĞA İÇME DİYEMEZSSİNİZ

Anne babanın çocuklara yaklaşımı önemli her şeyi yasaklamak doğru değil aslında çocuklar anne babalarını taklit ediyorlar. Evde anne ve baba sigara içiyorsa o anne baba çocuğuna sigara içme deme hakkına sahip değiller. Çünkü çocuk annesine  ve  babasına  “madem bu sigara zararlı sizler neden içiyorsunuz?” diyecektir.

UYUŞTURUCU KULLANMA

YAŞI 9’A DÜŞTÜ

Bugün 8 yaşındaki çocuk sigara içiyor, 9 yaşındaki çocuk sigara içiyor eskiden ergenlik döneminde 14-15 yaşlarındaki çocuklar içiyorlardı ve onu da bırakın şimdi uyuşturucu kullanma yaşları da 8-9 yaş aralığına düştü bunun en büyük sebebi de sigara. İnsanlar ne kadar erken sigaraya alışırsa o kadar erken de uyuşturucuya alışır.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörlüğü Özel Kalem Müdürü    Ahmet Aydın'ın sigara bağımlılığına ilişkin çarpıcı açıklamaları; 

SİGARA BAĞIMLILIĞI NEDİR?

Sigara bağımlılığı bireyin kendisine zararının olduğunu bilmesine rağmen bile bile o maddeyi kullanmaya o nesneyi kullanmayı devam etmesine bağımlılık diyoruz.  Sigara bağımlılığı insanın kendisine zararı olmasını bilmesine rağmen sigara kullanmaya devam etmesine sigara bağımlılığı diyoruz.

Bugün sigara paketlerinin üzerinde neye zararı var bunların hepsi ayrıntılı bir şekilde yazılmış, ama maalesef sigara kullanan arkadaşlar bunu bile bile sigara kullanmaya devam ediyorlar. Tükendiklerini görüyorlar aslında her sigara içen vatandaş içmiş olduğu her bir sigarayla a kendisini tüketiyor, bir bir tüketiyor bu tabi ki acı bir durum. Bugün dünyada 2018 yılının verilerini söyleyecek olursak 6 milyon insan her yıl sigaradan ölüyor biz buna sessiz ölüm diyoruz.  Sigarayı çekiyorsunuz hiçbir silah sesi yok, vurdu kırdı sesi yok,  insan sigara içerek kendi ölümünü kendi sonunu beraberinde hazırlıyor. Yılda ölen 6 milyon insan, buda her 10 saniyede bir insan ölüyor demektir. Bu sadece sigara içen arkadaşları ilgilendiriyor.  Bunun yanında birde sigara içmeyenleri ilgilendiren kısmı 

. Bugün pasif içici diye tabir ettiğimiz yani sigara içmeyen insanlar sigara içilen ortamlarda bulunduğu zaman sanki sigara içenler gibi Akciğer kanserine ve KOAH hastalığına yakalanma riskleri fazla o yüzden sadece sigara içen bireye değil aslında görünürde öyle gibi algılanıyor ama o ortamda bulunan veya sigara içilmiş bir yere girip çıkılması durumunda daha sigara dumanının o ortama bırakmış olduğu mikroplar ister istemez içmeyeni de etkileyebiliyor.  O yüzden sigara hem içene zarar veriyor hem çevresindekilere zarar veriyor. Sigara içen arkadaşlar sigara içmeyenler anlamında bir kul hakkı dediğimiz bir olay var.

  Çünkü sigara içmeyenlerin sigara içenlerden bir hakkı var oda saygı görme hakkı sigara içmeyen birisinin yanında sigara içmemeleri gerekiyor. Sigara içenlerde bizler devletimize vergi veriyoruz diye kendilerini savunuyorlar ama gel gelelim devletimizin sigaradan almış olduğu vergileri kalem kalem yazalım birde sigaradan dolayı akciğer kanserine yakalanmış insanlara devletimizin yaptığı masrafı bir kaleme alalım göreceksiniz ki bunun götürüsü getirisinden daha fazla akciğer kanseriyle mücadelede harcanan para sigaradan alınan vergilerinden alınan paraların kat ve kat daha fazlasıdır. Bizler insanoğlu olarak aciz insanlarız özellikle sigara içen arkadaşlarımız için bir incecik çöpe yeniliyorlar oysa ki hepimiz kendimize göre çok güçlüyüz. İrademizi güçlü tutmamız gerekiyor.

SİGARA BAĞIMLILIK MI ALIŞKANLIK MIDIR?

Bağımlılık bir davranış bozukluğu ama her davranış bozukluğu bağımlılık mı hayır. Ama her bağımlılık bir davranış bozukluğu onun için sigaranın insan vücuduna zararı var mı var evet insan bunu biliyor mu biliyor kullanmaya devam ediyor mu evet devam ediyor o zaman nedir sigara bir alışkanlık değil bağımlılıktır. Sigara sadece bir alışkanlık olsaydı insanlar bunu çok kolay bırakabilirdi çünkü sigaranın içerisinde var olan nikotinler insanın beyninde bir iz bırakıyor ve insan ne yapıyor. İnsanlar sigarayı bırakıyor 10 yıl hiç sigara içmiyor ama bakıyorsunuz ki 10 yıl sonra ilk sarıldığı şey yine sigara oluyor.

Bir sohbet ortamında bir hocamız dedi ki hocam ben sigarayı bırakalı 30 yıl oldu ama bazen evde aklıma geliyor evde bir tane olsa da yakıp içeceğim diyor bakın adam sigarayı bırakalı 30 yıl olmuş birisi bir dal sigara verse yak dese adam dayanamayacak hemen içecek bu bize sigaranın bir alışkanlık değil bağımlılık olduğunu gösteriyor.

SİGARA ALIŞKANLIĞI NASIL BAŞLIYOR?

Sigara masum bir bağımlılık gibi görünüyor anne babalar hep  hangimiz sigara içmedi ki ? diyorlar ve olsun çocuğum da içsin mantığıyla bakıyorlar aslında günümüzde baktığımızda bugün sigara uyuşturucuya giden, madde bağımlılığına giden yolda ilk adım. Hiçbir madde bağımlısı hiçbir zaman direk olarak uyuşturucuyla başlamaz, onun çevresindeki arkadaşları yani tehlike asılda bizim en yakınımızdan geliyor çocuğumuzun arkadaşı eğer sigara içiyorsa o sizin çocuğunuzu veya arkadaşını sigaraya alıştırıyor.

Yanına yoldaş bulması gerekiyor ve onu sigaraya alıştırdıktan sonra birde o kişi  uyuşturucu kullanıyorsa  madde kullanıyorsa nasıl olsa sigaraya alıştı bunun sigarasının içine uyuşturucu maddeyi yerleştiriyor ve arkadaşına ikram ediyor. Nasıl olsa arkadaşım diyerek teklifini geri çevirmiyor ve içiyor tabi ki içtiği sigara ona farklı geliyor ve bir tane daha istiyor oda bir daha veriyor sonuçta onu alıştırmaya ve kendisine müşteri olmasını sağlamaya çalışıyor. Her madde kullanan kendisine bir müşteri bulmaya çalışıyor çünkü uyuşturucu kullanmak maliyetli bir iş onun için bunun yolu da sigaradan geçiyor.

 Eğer gençlerimiz sigara içiyorsa gönül ister içmesinler hiç başlamasınlar ama eğer ki içiyorlarsa tek tek bakkallarda, marketlerde satılan tek dal sigaralardan kesinlikle alıp içmesinler. Bununla beraber aynı zamanda arkadaşlarının ikram ettikleri sigaraları da içmesinler. Böylece hem otlakçılıktan ve tek tekçilikten kurtulsunlar . Madem sigara içiyorlar alsınlar paketini koysun cebine hiç olmazsa ne içtiğini bilsinlerhiç olmazsa sadece ve sadece sigaranın zararlarıyla yaşamını devam ettirsinler. Ama başkalarının verdiği sigarayı alırsa veya tek tek satılan sigaraları alırlarsa bir gün mutlaka başına uyuşturucu belası musallat olabilir.

 Bizler özellikle istediğimiz anne babalar çocuklarını mutlaka takip etsinler özelliklede tek tek sigara alma noktasında uyarsınlar hatta ve hatta anne baba çocuğunun sigara içtiğini biliyorsa bıraktıramıyorlarsa versinler parasını maden bunu bırakmıyor içiyorsun madem git kendi sigaranı iç desinler bu iyi bir şey değil ama kötünün iyisi çocuğu uyuşturucu bağımlısı olacağına kendi bildiğini içsin.

 Anne babanın çocuklara yaklaşımı önemli her şeyi yasaklamak doğru değil aslında çocuklar anne babalarını taklit ediyorlar. Evde anne ve baba sigara içiyorsa o anne baba çocuğuna sigara içme deme hakkına sahip değiller. Çünkü çocuk anne baba madem bu sigara zararlı sizler neden içiyorsunuz diyecektir. Onun için anne baba çocuklarına iyi örnek olmak zorundalar.

Çocuklarımıza değer vermeliyiz onları bir birey olarak görmeliyiz çocuklarımızın küçük yaştan itibaren karşısına oturacağız onunla konuşacağız ama onun seviyesinde konuşacağız büyüdüğünde de büyük gibi konuşacağız. Çocuklarımıza değer vermemiz gerekiyor, sevgi, değer vermek merhamet bunlar çok önemli, Denizli’de bir kız çocuğu intihar etmişti ve intihar mektubunda, “ annemi ve babamı cehennemde dahi görmek istemiyorum” notunu bırakmış. Anne baba o çocuğa bunları yazdıracak ne yapmış olabilir buradan çıkacak sonuç o çoğunun sevgi görmek istemesi, değer görmek istemesi onun için bizler çocuklarımızı sevgiyle büyütmemiz gerekiyor. Çocuklarımızı SEVGİYE aç bırakmayalım. Çocuklarımıza kıymet vermemiz gerekiyor araba alıyoruz hemen bakım yaptırıyoruz, telefon alıyoruz hemen kılıf alıyoruz ama çocuğumuza bu kadar önem ve değer vermiyoruz onu bırakın kendi vücudumuza kıymet vermiyoruz. Sigara gibi bir illeti kendi kendimize enjekte ediyoruz. 

ELEKTRONİK SİGARA BAĞIMLILIĞI ARTIRIYOR MU?

Son yıllarda birde elektronik sigara diye bir ürün çıktı, ilk zamanlarda elektronik sigara insanlara o kadar albenili gösterilirdi ki, cazibeli gösterilirdi ki hatta bağımlılık yapmadığı bile söylendi. Yapılan araştırmalar elektronik sigaranın normal sigaradan kat ve kat daha fazla bağımlılık yaptığı görüldü. Bir cihaz kullanıyorsunuz onun içinde bağımlılık yapıcı maddeler var ve elektronik sigaranın şöyle bir durumu da var. Görselliği albenisi çok fazla bir grubun içinde bir kişi elektronik sigara içiyor ve bakıyorsunuz ki öyle bir duman çıkıyor ki buda gençler arasında özentiye sebep oluyor.

Çıkan dumana aldanıp kullanmaya başlayan gençler var bir amaçları bir gayeleri bir hayalleri olmadığı için basit ve görsel şeylere çabuk kanabiliyorlar. Elektronik sigara daha fazla insanlarda gençlerde özenti oluşturmaya başladı onun için elektronik sigara bağımlılığın sürmesini devam ettiriyor. Sağlık bakanlığının bununla ilgili bir çalışması var elektronik sigaranın yasaklanması gibi bir durum söz konusu, pandemi sürecinde sigara içenlerin Covid19’a yakalanma risk oranı içmeyenlere göre daha fazla olduğunu uzmanlar söylüyorlar.

Tütün bağımlılığının içerisinde nargile aynı elektronik sigarada olduğu gibi nargilede alternatif bir sigara gibi tütün ürünü olarak insanlara sunuluyor, fakat yapılan bir araştırma bir nargilenin 50 adet sigara ya yani 2,5 pakete denk geldiğini belirlemiş buda çok acı bir durum. Acı olan diğer bir durumda şu nargile makinesi her ne kadar o ağızındaki ağızlık dediğimiz kısmı değiştirseler de iç kısmını değiştirmiyorlar hortumunu değiştirmiyorlar.

Nargile makinesini sizden önce kullanan birisinin farklı hastalıklarının olup olmadığını bilebilmemiz mümkün değil. Başka birisinin kullanmış olduğu hortumu sende kullanarak içine çekiyorsun onun için nargile 50 adet sigaraya tekamül etmekle birlikte kanser riskini taşıyan kişinin kullandığı cihazı kullandığın için kansere yakalanma riski çok daha fazladır. Son yıllarda bu alternatif tütün ürünleri noktasında elektronik sigarada olduğu gibi Isparta’da da her köşe başında tütüncü nargileci açılmaya başlandı.

Devletimizin sigaraya yaptığı zamlarda demek istiyor ki ben ne kadar zam yaparsam insanlar vazgeçer diye düşünüyor. Ama bu doğru bir mantık değil bu bir bağımlılık, sen bağımlılığı bağımlı yapıca maddeleri zam yaparak bitiremiyorsun insanlar ona alışmış adam gerekirse evine ekmek götürmüyor çoluğunu çocuğunu aç bırakıyor ama gidiyor o sigarayı alıyor veya o nargileyi içiyor. Devlet buna şu kadar zam yaptı ben bundan vazgeçeyim demiyor. Belki yüzde bir ihtimal olabilir zam geldi ben içmeyeceğim diyebiliyor çünkü bizler her şeye kolay alışabiliyoruz,  zamlara da kolay alışabiliyoruz, davranışsal bozukluklara da kolay alışabiliyoruz, çünkü alışkanlık bulaşıcıdır iyi olsa da bulaşıcıdır kötü olsa da bulaşıcıdır.

Onun için bizler iyi alışkanlıklarımızı çoğaltalım diyoruz birbirimizi iyi alışkanlıklara yönlendirelim insan kendisini iyi şeylerle donatırsa kötülük gelmez. Uyuşturucu hem tane sigaranın hem elektronik sigaranın hem de nargilenin içine en kolay uyuşturucu yerleştirilebilecek alışkanlık sağlanabilecek maddelerdir.

SİGARA UYUŞTURUCU ALIŞKANLIĞINDA

NASIL BİR ROL OYNUYOR?

Bugün 8 yaşındaki çocuk sigara içiyor, 9 yaşındaki çocuk sigara içiyor eskiden ergenlik döneminde 14-15 yaşlarındaki çocuklar içiyorlardı ve onuda bırakın şimdi uyuşturucu kullanma yaşları da 8-9 yaş aralığına düştü bunun en büyük sebebi de sigara insanlar ne kadar erken sigaraya alışırsa o kadar erken de uyuşturucuya alışır. Devletimiz bir taraftan sigaraya zam yapıyor, bir taraftan da tütüncüler çoğaldı, özenti çoğaldı, artık herkes bunları ulu orta her yerde içebiliyor.

18 yaşından küçüklere satılmaz diye yasak getirildi ama bizim ülkemizde 18 yaşından küçüklere sigara satmayan yine yüzde bir iyimser düşünürsek bir tane çıkabilir ama yüzde 99’u 18 yaşından küçüklere mutlaka sigara satıyor. Burada en büyük iş yine anne babalara düşüyor, anne baba sigara içmeyecek anne baba sigara içiyorsa bunu en azından çocuklarının görmediği yerde içecekler çocuklarına göstermemeye çalışacaklar.

Arabada seyahat ederken anne baba sigara içiyor çocuklar özeniyorlar, evde sigara içiliyor çocuklar özeniyorlar bunu da bırakın anne baba çocuklarına 6-7 yaşlarına geldiğinde apartmanlarının altında veya yakınlarında bir bakkal varsa çocuğunu gönderip içtiği sigaradan aldırıyorlar ve çocuk o paketi aldığında eve gidene kadar bir gün bende büyüyünce bundan içeceğim o zamandan çocuğun bilinç altına bunu işliyoruz. Anne, Babalar çocuklarının kahramanlarıdır. Çocuklara göre de kahramanlar yanlış yapmaz. Annem sigara içiyorsa yanlış yapmaz demektir, babam sigara içiyorsa yanlış yapmıyor demektir, çünkü ben onu kahraman olarak görüyorum diyorlar ve annelerimiz babalarımız sigara içiyorsanız paketinizi kendiniz alın, çocuklarınızın görmedi yerlerde içip,  mümkün olduğu kadar çocuklara hissettirilmemelidir.

 Anne hamile ağzında sigara hamile bir insanın sigara kullanması o çocuğu direk etkiliyor, çünkü çocuk anne karnında göbek bağıyla anneye bağlı dolayısıyla çocuk direk etkileniyor. Anne daha doğmamış çocuğunu sigaraya maruz bırakarak dünyaya getiriyor. Anne babalar burada çok dikkat etmeliler, her şeyi devletimizden beklememeliler aslında birde Yeşilay’ın bir uygulaması var yeşil dedektör diye bu bir uygulama cep telefonunuza indiriyorsunuz bulunduğunuz mekanda herhangi birisi sigara içiyorsa karşıdakiyle polemiğe girmeden direk yeşil dedektöre basıyorsunuz o ilgili birimlere sinyal ve konum gönderiyor ilgili birim gelip işlem yapıyor. Buna benzer bir uygulamayı İçişleri bakanlığı da yaptı.  Her şey eğitimle başlıyor sen sigara içiyorsan içmeyene saygı göstereceksin.

BEN BAĞIMLI DEĞİLİM DUDAK TİRYAKİSİYİM DİYENLERE NE DEMEK İSTERSİNİZ

Sigara içenler tamamen kendilerini savunma mekanizması olarak kullanıyorlar, sen zararlı bir maddeyi ister dudak tiryakisi, isterse içici, ister pasif içici ol o ortamda bulunduğun müddetçe onun zararlarına maruz kalıyorsun, zararlarından kurtulamıyorsun. Benim dudak tiryakisiyim demek beni sigaranın zararından kurtarmıyor sonuçta o benim ağzımda duruyor ve içime çekeyim çekmeyeyim zaten sigaranın filtresinde bütün zararı bağımlılık yapıcı kısmı orası zaten ve bazıları da filtresiz sigara kullanıyorlar sonuçta bağımlılık yapıcı kısmı o madde aslında bütün amaç burada para kazanmak para kazanmam için bunun satışının sürekli olması gerekiyor bunun satılması içinde bir beğeni oluşturmamız, albeni oluşturmamız gerekiyor. Temel amaç para kazanmak her türlü sigaranın zararına maruz kalıyorsunuz

SİGARAYI BIRAKMAK İSTEYENLER İÇİN ÖNERİLERİNİZ

Yeşilay derneğinin Isparta’da demirköprü mevkiinde bulunan eski gençlik merkezinin bulunduğu yer YEDAM merkezi oldu oradaki arkadaşlarımız hem tütün hem diğer bağımlılıklarla ilgili müracaat eden ve danışanlara yardımcı oluyorlar. Sağlık bakanlığının sigara bırakma hattı var oradan destek alabilirler. Bizler temiz bir dünya istiyoruz, biz kokan insan istemiyoruz tüten insan istiyoruz. Sigara sağlığa verdiği zararın yanında birde aile bütçesine verdiği bir zarar var, sigarasız bir dünya, sigarasız bir çevre, sigarasız bir aile, sigarasız bir insanlık istiyoruz.                

Yorumlar (3)
Orhan ÇELİK 2 yıl önce
Ahmet Hocam Yapmış olduğunuz değerli çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Bu konuda yapılan her bir çalışma toplum sağlığı açısından çok büyük önem arz etmektedir.Durmak yok Yola devam
Yorumcu Vatandaş 2 yıl önce
Hoca iyi diyorsun da bu millet neden sigara içiyor neden sigaraya başlıyor hangi derdi hangi tasası var öncelikle bunu sorgulamanı ve daha sonra fetva ver.
İçen keyfinden mi içiyor.
Vatandaş Rıza 2 yıl önce
Bir sosyolog olarak Ahmet bey, halkı bilgilendirici güzel bir yazı kaleme almış veya paylaşmış. Ancak bir sosyolog olarak Ahmet bey’in Yabancı Diller Yüksekokulunda müdür yardımcısı olarak nasıl bir görev yaptığını anlamak zor. Neresi liyakat bunun
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi haber32
haber32 haber32
Sponsorlu Bağlantılar
24°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Siz Yada Ailenizden biri Covid19 Virüsüne Yakalandınız mı?
Namaz Vakti 21 Mayıs 2022
İmsak 03:59
Güneş 05:38
Öğle 12:59
İkindi 16:50
Akşam 20:10
Yatsı 21:43
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Antalyaspor 38 59
7. Beşiktaş 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Galatasaray 38 52
11. Sivasspor 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 35 48
13. Gençlerbirliği 35 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@