haber32
banner77
20 Mart 2013 Çarşamba 15:47
TOÇ BİR-SEN BASIN AÇIKLAMASI
haber32

ORMAN MUHAFAZA MEMURLARI
(Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne İlişkin)

Saygıdeğer Çalışanlarımız ve Değerli Basın Mensupları
17 Ağustos 2012 tarih ve 28387 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Orman Muhafaza Memurları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği” ile orman muhafaza memuru çalışanlarımız ve aileleri büyük bir mağduriyetle karşı karşıya bırakılmıştır.

Kurum için bu denli önemli bir yönetmeliğin çıkarılmasında Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü, yönetmelik yayımlamadan her yıl gerçekleştirilen Kurum İdare Kurullarında: Yetkili Sendika TOÇ BİR-SEN’ ile almış olduğu ilke kararı gereğince: Bakanlık ve Orman Genel Müdürlüğü ‘’Üye ve çalışanlarımızın özlük haklarını ilgilendiren kanun, yönetmelik, genelge vb gibi her türlü mevzuat çalışmalarında, 4688 sayılı Kamu Görevlileri ve Toplu Sözleşme Kanunu, 2010/26 Başbakanlık Genelgesi ile kurumlarımızla müşterek her yıl Ekim ve Nisan aylarında yapılan Kurum İdari Kurulları Kararları gereğince yetkili sendikanın görüş ve önerilerinin dikkate alınması.’’mutabakatının gereğini yerine getirmemiş başta Toç Bir Sen olmak üzere hiçbir sosyal tarafın görüş ve önerileri alınmadan tek taraflı olarak bir oldu bitti ile çok boyutlu düşünülmeden yönetmelik yayınlanmıştır.

Hatta Teftiş Kurulu’nun, Bölge Müdürlüklerinin, Daire Başkanlıklarının, İşletme Müdürlüklerinin, Sivil Toplum Kuruluşlarının görüş ve önerileri alınmadan, apar topar Ramazan Bayramı öncesi yangından mal kaçırırcasına yönetmelik yayınlanması, kurumu ve çalışanları zor durumda bırakmıştır. Böyle bir uygulamanın binlerce Orman Muhafaza Memurumuzu aynı anda çalışma yerlerinden koparmak eğitim gören çocuklarını okullarından söküp almak kurumumuza,  ülkemize bir yarar getirmeyeceği gibi alınan karar nedeniyle çalışanlarımızın moral ve motivasyonu bozulmuş,hata sıfırlanmış bu da kuşkusuz ki  iş verimliliğinin düşmesine neden olmuştur. 

Ülkemizin en önemli kurumlarından biri olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğünün, sosyal tarafların görüş ve önerilerini dikkate almadan ortaya koyduğu bu “Oldu-Bitti Yönetmeliğin” yeni düzenleme yapılmadan uygulamaya konulmasının kabul edilebilir bir yanı yoktur.
Saygıdeğer Çalışanlarımız ve Değerli Basın Mensupları

TOÇ BİR-SEN Genel Merkezimizin görüşmeleri ve talepleri doğrultusunda, dönemin Orman Genel Müdürü Sayın Mustafa Kurtulmuşlunun imzası ile 25/09/2012 tarihinde, 27 Orman Bölge Müdürlüğüne zorunlu rotasyon uygulamasının durdurulması için bir yazı gönderilmiş,  bu yazı ile birlikte Orman Muhafaza Memurlarımız bir nebze de olsa rahatlamış, umutlanmışlardı. Ancak bu olumlu havanın yeniden soğutulmasının bilinmeli ki  Orman ve Su İşleri Bakanlığına, Orman Genel Müdürlüğüne, Orman Muhafaza Memurlarımıza hiçbir olumlu sonucu olmayacaktır.

Yetkili sendika TOÇ BİR-SEN olarak üyelerimizin bize verdiği sorumluluğun bilinci ile gerek Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof.Dr.Veysel Eroğlu, gerek dönemin Orman Bölge Müdürü Sayın Mustafa Kurtulmuşlu, gerekse şimdiki Orman Genel Müdürü Sayın İbrahim Çiftçi’yi defalarca ziyaret ederek, sonuçları düşünülmeden, çıkarılan ve uygulamaya konulan bu yönetmeliğin durdurulması ve değiştirilmesini talep etmiştik. Çok üzücüdür ki Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü bu katı duruşu ile  kendilerine sunduğumuz onlarca çözüm odaklı önerilerimizi karşılıksız bırakmışlardır.

Yaz-kış, gece-gündüz demeden, evlerinden eş ve çocuklarından günlerce ayrı kalarak, hiçbir can güvenlikleri olmadan canları pahasına, yurdumuzun akciğerleri ormanlarımızı koruyan ve gözetleyen, üretimden ağaçlandırmaya, onlarca iş kaleminden sorumlu, Orman Muhafaza Memurlarımızın sosyal ve özlük hakları görmezden gelinerek statü hukukundan kaynaklanan güvencelerinin yok sayılması bizleri fevkalade üzmektedir.

Bu nedenle TOÇ BİR-SEN olarak, binlerce Orman Muhafaza Memurumuzun önce kendileri, sonrada mağdur olacak eşleri ve mahzun çocuklarının susturulmuş sesine tercüman oluyoruz.

Saygıdeğer Çalışanlarımız ve Değerli Basın Mensupları
Kurumlarımızla çatışmadan, kırmadan-dökmeden, üzmeden-üzülmeden,yaşanan sorunların iş işten geçmeden,yol yakınken hepimizin yüreği yanmadan, çözümü adına Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü’nü girmiş oldukları bu çıkmaz sokaktan geri dönmeye, Toç Bir Sen’in  bir kez daha uzatmış olduğu diyalog elini tutmaya davet ediyoruz. Çok açık bilinmeli ki TOÇ BİR SEN her bir üyesinin hakkının hukukunu koruma adına her türlü meşru alternatifi sonuna kadar kullanacaktır.

ZORUNLU ATAMA VE YERDEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİN YENİDEN DÜZENLENMESİNE İLİŞKİN ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI İLE ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE SUNDUĞUMUZ ÖNERİLERİMİZ ŞUNLARDIR:
    1-)Yönetmeliğin “Geçiş Hükmü” başlıklı Geçici 1.Maddesinde “10. Maddenin 2’nci fıkrasında belirtilen hizmet alanları ve standart kadroları, bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içinde tanzim edilerek uygulamaya konulur” hükmü gereği: İl bazında belirlenen hizmet bölgelerinin mutlaka İşletme Müdürlüklerine bağlı İşletme Şefliği bazında yapılması ve atama işlemlerinde mücavir alan dışında kırsal ve zor şartları olan toplu koruma merkezlerinde görev yapıp burada ikamet edenlere de her yıla 3 ay ilave edilerek çalışma sürelerinin hesaplanması,
    2-) Yönetmelik hükümlerinde belirtilen çalışma sürelerinin yönetmelikte zikredildiği üzere, yönetmeliğin yayım tarihi olan 17.08.2012 tarihinden itibaren başlatılması, şayet sorunlu ve bu yönetmeliğin uygulanmasında zaruri yet bulunan İl’ ler var ise bunlarında 2013 yılı Haziran ayı eğitim ve öğretim sezonu sonundan itibaren ilk önce 25 yıl, bilahare 20 yıl,  bir sonraki yıl 10 yıl, en son olarak da 5 yılın üstünde hizmeti bulunanların atamaları yapılmak üzere kademeli geçişin sağlanması,
     3-) Çalışanlarımızın çocuklarından ilk ve orta öğretimin son sınıfında olup,  SBS ve LYS’ye hazırlık için dershanelere kayıt yaptırarak belirli bir miktarda ücretini yatıran personelin bir defaya mahsus yazılı isteği ile iki yıla kadar tayinlerinde tehir hakkı verilmesi,
    4-) Kendisinin, eşinin ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerinin sağlık problemleri nedeniyle tam teşekküllü hastanede devamlı kontrol ve takibi gereken rahatsızlığı olanlarında sağlık durumlarının mutlaka göz önünde bulundurulması,
    5-) Üye ve çalışanlarımızın özlük haklarını ilgilendiren kanun, yönetmelik, genelge vb. çalışmalarda, 4688 sayılı Kamu Görevlileri ve Toplu Sözleşme Kanunu, 2010/26 Başbakanlık Genelgesi ile kurumlarımızla müşterek her yıl Ekim ve Nisan aylarında yapılan Kurum İdari Kurulları Kararları gereğince yetkili sendikanın görüş ve önerilerinin dikkate alınması.
    6-) 17.08.2012 tarih ve 28387 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Orman Muhafaza Memurları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 13. Maddesi 2.Fıkrası’nın  “ Orman Muhafaza Memurlarının çalışma süreleri aynı İşletme Şefliğinde beş, aynı müdürlükte on yılı aşamaz” hükmüne istinaden Orman Genel Müdürlüğü Personel Dairesi Başkanlığı’nın 27.08.2012 tarih ve 19348 sayılı yazı ile 27 Orman Bölge Müdürlüğü’ne vermiş olduğu talimatının yukarıda zikredilen açıklamalar doğrultusunda yönetmeliğin eksiklikleri taleplerimiz doğrultusunda giderilmeden uygulamaya geçilmemesi, bu konuda adım atılmamasını önemle haykırıyoruz.. 

     TOÇ BİR SEN olarak ilgilileri bir kez daha bu çıkmaz yoldan yol yakınken geri dönmeye, Orman Muhafaza Memurları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ni günün koşullarına uygun olarak yeniden düzenlemeye davet ediyor, Orman Muhafaza Memurlarımızın sıkıntılarının dile getirildiği eyleme katılan siz değerli katılımcılara ve sesimizi duyuran basın mensuplarına teşekkürlerimizi sunuyor.  Orman Muhafaza Memurları çalışanlarımıza ve kamuoyunu saygıyla duyurulur.

                                                                                                 TOÇ BİR SEN GENEL MERKEZİ
 

Son Güncelleme: 00.00.0000 00:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
XXXX 2013-03-20 17:15:52

sayn memurlar zorunuza gittiyse emekli olun. zaten hepiniz yaşlı başlı adamlarsınız

Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi