banner121

Üç İl Müdürün Sorumsuzluğu mu

Bir Bayram Aygün Yazısı

Isparta 09.03.2011, 10:40 09.03.2011, 10:42
Üç İl Müdürün Sorumsuzluğu mu
banner123

     Eğirdir Akdoğan köyümüzde mermer çıkarma çalışmaları var. Ruhsat verilmiş. Köyün burnunun dibinde!.. Aynı anda birkaç ruhsat alınmış aynı bölge için. Mahkeme verilen bir ruhsatı iptal ederse; diğer ocaklarda iş yürüsün diye. Hileli yollar kol geziyor.

     Yetkililer; “katma değer” deyip geçiştirmekteler. Mermer çıkarımı doğayı katleder biçimde, sözleşme kurallarına uyulmamış, eski teknoloji kullanılmakta. Eğirdir kaymakamlığına başvurulmuş. Sonuç yok! Isparta Çevre ve Orman İl müdürlüğüne gidilmiş. Hiç ilgilenilmemiş. Vali beye dosya sunmuşlar. Sonuç alamamışlar.

     Bay- bayan köylüler 25 Şubatta Köy Konağında toplantı yapmışlar. Karar almışlar. Kararda mermer çıkarımının tahribatı sıralanmış bir- bir!.. Video ve resimlerle önceki ve şimdiki hali resmedilmiş. Çevre ve Orman, kültür ve Turizm Isparta İl müdürlüklerinden daha doğrusu valilikten umudunu kesen köylüler askeri muhtıra gibi toplantıda karar almışlar:

     Önce mahkemeye gidip maden ruhsatlarının iptaline gidecekler. Sonra Zarar ziyan tespit davaları açılacak. Daha sonra da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Çevre örgütlerine seslerini duyurup dava açacaklar. Davalarında kendileriyle ilgilenmeyen; Eğirdir Kaymakamlığı, Çevre ve Orman il Müdürlüğü var.

     Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre Müdürlüğü, Turizm ve Kültür İl Müdürlü ve maden arama ruhsatı verip bir antik tepecikle ilgili tarihi dokuyu korumaya yanaşmayan Isparta İl Turizm ve kültür İl müdürlüğü ilgilileri listede var! Avrupa mahkemelerinde; Hem daire bazında hem de bu kurumlarımızın amirlerine kişisel ceza ve zarar tanzim davaları açacakları ve genel ve kişisel ceza ve tazminat davalarını bir- bir paket halinde Avrupa insan hakları mahkemelerinde götüreceklerinin kararları var...

     Köylülerin suları bozulmuş. Keçi, Koyun ve inekleri gürültü ve mermer tozu atıklarından hayvanlarının öldüğü, hayvanlarında düşük doğumların olduğu tek-tek muhtarlığa dilekçe tutanaklarla belirlemişler. Toplantıda hem bacılar hem diğer erkek köylüler, mağdurlar konuşmuş. Ses ve görüntü ile de tespit yapmışlar.

     Söz yerinde ise: 25 Şubat 2011’de Eğirdir-Akdoğan köylülerinin köy konaklarındaki toplantıda tuttukları tutanaktan kısa bölümler vererek bu konuda ne denli karalı olduklarını görebiliriz.      

     11 değişik ocakların yanı sıra bir de Köyün İncebel- Kocataş mevkiinde köylülerin Gâvur Evi dedikleri bir tepecikte mermer ocağı açma çalışmaları tam bir skandal olduğunu rapor etmiş köylüler. Çünkü burası tamamen tarihi bir yerleşim yeridir. Ve tarihi kalıntıların izler hala canlılığını koruduğunu belirtmişler. Diyorum ki: Isparta Turizm ve Kültür İl müdürlüğünü ilgilendiren bir yönü var mı yok mu? Yoksa konu zaten mahkemeye yansıtılacağı tutanakta belirtilmiş. Yasal cevap gelme süresi beklenmekte.

     Çok sayıda mermer ocağı yerleşim yerine yakın: Hatta 500 metrenin altında. Gece de mermer çıkarılmakta. Maden çıkarılması kurallara göre çıkarılmamakta. Gürültüden köylülerin çocukları gece korkmaktalar. Gürültüden ders falan çalışamaz duruma düşmüşler. 50 ye varan keçi yavruların doğuramadan yavruları telef olmakta… Köylüler sahipsiz ve tedirginler!…

     Mermer makine ve taşıma kamyonlarından içme suları tahrip olmuş. İnsanların ve hayvanlarının içme sularına mermer tozu karışmakta. Yavruları nı ölü doğurmaktalar. Kontrolsüz yuvarlanan taşlardan iki inekle bir eşek ölmüş. Dağlarında öten kekliklerin sesleri kesilmiş.

     Köye adını veren Akdoğan kartalları görünmez olmuş. Ardıç ağaçlarıyla kaplı bu tepelerde açılan ve tahrip olan yüzlerce ağacın yanı sıra burada yaşayan kemirgen ve vahşi hayvanların bu bölgeden kaçtıkları gözlenmiş.

     Maden çıkarma kurallarına uyulmayıp kontrolsüz pis suyla akan mermer tozları köylülerin yollarının üzerinde bir bozuk manzara oluşturmuş. Ekinlerinin rengi yeşilden beyaza bürünmüş. Toz bulutları köy evlerinin içine kadar girmekte. Dozerlerin ittirdiği büyük taşlar kontrolsüz bir biçimde köy yollarını kapamakta. Çocukların yaşamında gürültüden korku travmaları baş göstermiş.

     Haftalar önce su örnekleri İl sağlık Müdürlüğüne gönderilmiş. Sonuçlar köylülere maalesef bildirilmemiş.

     Bir sevindirici haber özeti vererek yazımıza son verelim. Sabah gazetesinin 28 Şubat 2011 Pazartesi günkü sayısında: ”Antalya’ ya 20 km mesafedeki Konyaaltı Hisarçandır maden ocağında da kurallara uyulmadan çıkarılan medenlerin getirdiği zarar nedeniyle idare mahkeme kararı ile maden ocağı kapatılmış. Bu bölgeyle ilgili çok sayıda ruhsat mahkeme kararıyla iptal edilmiş.

Darısı Eğirdir-Akdoğanlıların başına….

 

Bayram AYGÜN: Eğirdir haber, Demokrat2011-Isparta

haber32
haber32
Yorumlar (12)
Misafir 9 yıl önce
Çevre il müdürü nerede? Eğirdir yolundaki mermer ocakları molozları atraflarına dolduruyorlar. Çevre il müdürü bu konuda ne düşünüyor acaba? Kanun nu konuda ne diyor? Molozları oraya dökebilir mi? yoksa başka bir yere mi taşımalı?
Ayrıca ıspartda gıda satan işletmeler denetimsiz. Adam hapşu hapşu ağız yüz akıyor gıda satıyor nerede denetimciler.
Misafir 9 yıl önce
Bayram bey,
öncelikle bu konuya hassasiyetiniz için teşekkür ederim, ancak bu işin aslını öncelikle konunun uzmanlarından (Çevre, Jeoloji, Maden Mühendisleri)öğrenmenizde fayda var. elbette madencilik faaliyetlerinin çevreye bir takım olumsuz etkileri olabilmekte ancak bu etkilerin sonut olarak ortaya konulduktan sonra kamuoyu oluşturma çalışmaları yapılabilir. Bazı eleştirilerim olacak bunları yazılarınızda dikkate alırsanız sevinirim.

- köyün dibinde mermer ocağı için izin verildiği için bazılarını suçluyorsunuz, yönetmeliklerde ruhsat verilirken dikkat etdilmesi gereken böyle bir kriter yok.

- mermer ocağının çevreye ne gibi olumsuz etkileri olmuştur. konunun uzmanlarından alacağınız somut raporlardan sonra bu konu hakkında tüm Ispartayı bilgilendirmeniz daha sağlıklı olur. Bu şekilde 3-5 köylünün (yanlış anlaşılmasın asla bir küçültücü ifade değil bende köylü çocuğuyum) söylemleri ile işi bu noktalara getirmemek gerek. Çünkü bu tür olaylarda büyük rantlar var, çoğu zaman bu gibi durumlarda yerel halkın protestolarının en büyük sebebi bu rantı ellerinden kaçırmaları dolayısıyla dışardan gelen birilerinin sizin ifadenizle "köylerinin dibinde" dağdan taştan çok büyük paralar kazanıyor olması olabilir.

sonuç itibarıyle mermer ocaklarının çevreye etkilerinin belirlenebilmesi gereken çalışmalar yapıldıktan sonra üzerinde yorum yapıp tartışmaya açılabilir. Eğer olumsuz etkileri varsa ya bu etkileri yok etmek için gereken tedbilrler alınır yada sözkonusu bu tedbirler alınmazsa ruhsatları tamamen iptal edilir.

JEOLOG
Bir Vatandaş 9 yıl önce
Sadece Eğirdir Deyil,Yurdun her yerinde aynı. Bakıyorsunuz güzelim manzaralar bir de görüyorsunuz o manzaranın içinde bir mermer ocağı açlmış,Sonra birde bakıyorsunuz neymiş efendim iflas etmiş,ya da mermer bozuk çıkmış.Güzelim ormanların görüntüsü bir kişi ve kişilerin sorusuzca yaptıkları ortada.
Misafir 9 yıl önce
başlıkta hata mı var acaba:)
Misafir 9 yıl önce
bu başlık olsa olsa Üç İl Müdürü'nün Sorumsuzluğu Mu? olabilir
Misafir 9 yıl önce
teşekkür ederim bayram bey Ben Akdoğan köyünden bir vatandaş olarak çevre bilincinin verdiğiniz için. Öncelikle Bu mermer ocağınının bir çalışma düzeni yok bir bakıyorsun bir tepeyi alıyorlar 1 ay sonra başka bir tepeyi ve her birinin arasında 100-500 metre fark var 1 ocakta başlayıp atlaya atlaya 10-15 ocak açtılar hep tahrifat sanki babasının tapulu malı istediği yeri kaz rant az geldi! bir diğer yeri kaz! Millet seyretsin, tozunu solusun, gürültüsünü dinlesin, içtiği su kirlensin, doğası kirlensin,hayvanları telef olsun ölsün kime ne! bazılarıda burada JEOLOG olduğunu söyleyip kafasınca o köylülerimi rant için yaptığını ima etsin. AKDOĞAN KÖYÜ benim atalarımın yaşadığı yer olup aynı zamanda torunlarımızında yaşayacağı yerdir. Dışarıdan gelipte 20-30 yıl rant ve para kazandıktan sonra benim köylülerime atık bırakılıp, içme suyunun bozulması ile sonuçlanacak bir sonu asla kabul etmeyecektir.Burada rant kısmı Mermer ocağı sahibinin kirlilik köylülerin olursa sorumluluk Tüm GÖrevliler ve ruhsat verenlerindir.
Misafir 9 yıl önce
Özellikle Kartal Unlu Mamüller oldukça sağlıksız ve oldukça pis ortamda üretim yapıyor...
Misafir 9 yıl önce
Sayın Aygün bu işletmeler şu veya bu şekilde ruhsat alıp hak kazanmışlar,lütfen üzerine gidin peşimi bırakmayın bu işletmelere İl özel idarenin oluşturduğu komisyonda Gayri Sıhhi Müessese ruhsatı veren temsilciler hangi mühendislik fakültesini bitirmişler( yoksa torpilli yiyici lise mezunları veya açık öğretim mezunlarımı ) minik bir deşeleme yapın kesin pis koku alırsınız siz gazetecisiniz araştırabilirsiniz bu millet yoksa hakkını helal etmez kul hakkıyla gidersiniz huzura selamlar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
haber32 haber32
-7°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 22 Ocak 2020
İmsak 06:38
Güneş 08:02
Öğle 13:14
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 18 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 24 51
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 24 40
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 24 33
8. Tottenham 23 31
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Newcastle 24 30
14. Burnley 23 27
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 22 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü