banner121

Üç İl Müdürün Sorumsuzluğu mu

Bir Bayram Aygün Yazısı

Isparta 09.03.2011, 10:40 09.03.2011, 10:42
Üç İl Müdürün Sorumsuzluğu mu

     Eğirdir Akdoğan köyümüzde mermer çıkarma çalışmaları var. Ruhsat verilmiş. Köyün burnunun dibinde!.. Aynı anda birkaç ruhsat alınmış aynı bölge için. Mahkeme verilen bir ruhsatı iptal ederse; diğer ocaklarda iş yürüsün diye. Hileli yollar kol geziyor.

     Yetkililer; “katma değer” deyip geçiştirmekteler. Mermer çıkarımı doğayı katleder biçimde, sözleşme kurallarına uyulmamış, eski teknoloji kullanılmakta. Eğirdir kaymakamlığına başvurulmuş. Sonuç yok! Isparta Çevre ve Orman İl müdürlüğüne gidilmiş. Hiç ilgilenilmemiş. Vali beye dosya sunmuşlar. Sonuç alamamışlar.

     Bay- bayan köylüler 25 Şubatta Köy Konağında toplantı yapmışlar. Karar almışlar. Kararda mermer çıkarımının tahribatı sıralanmış bir- bir!.. Video ve resimlerle önceki ve şimdiki hali resmedilmiş. Çevre ve Orman, kültür ve Turizm Isparta İl müdürlüklerinden daha doğrusu valilikten umudunu kesen köylüler askeri muhtıra gibi toplantıda karar almışlar:

     Önce mahkemeye gidip maden ruhsatlarının iptaline gidecekler. Sonra Zarar ziyan tespit davaları açılacak. Daha sonra da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Çevre örgütlerine seslerini duyurup dava açacaklar. Davalarında kendileriyle ilgilenmeyen; Eğirdir Kaymakamlığı, Çevre ve Orman il Müdürlüğü var.

     Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre Müdürlüğü, Turizm ve Kültür İl Müdürlü ve maden arama ruhsatı verip bir antik tepecikle ilgili tarihi dokuyu korumaya yanaşmayan Isparta İl Turizm ve kültür İl müdürlüğü ilgilileri listede var! Avrupa mahkemelerinde; Hem daire bazında hem de bu kurumlarımızın amirlerine kişisel ceza ve zarar tanzim davaları açacakları ve genel ve kişisel ceza ve tazminat davalarını bir- bir paket halinde Avrupa insan hakları mahkemelerinde götüreceklerinin kararları var...

     Köylülerin suları bozulmuş. Keçi, Koyun ve inekleri gürültü ve mermer tozu atıklarından hayvanlarının öldüğü, hayvanlarında düşük doğumların olduğu tek-tek muhtarlığa dilekçe tutanaklarla belirlemişler. Toplantıda hem bacılar hem diğer erkek köylüler, mağdurlar konuşmuş. Ses ve görüntü ile de tespit yapmışlar.

     Söz yerinde ise: 25 Şubat 2011’de Eğirdir-Akdoğan köylülerinin köy konaklarındaki toplantıda tuttukları tutanaktan kısa bölümler vererek bu konuda ne denli karalı olduklarını görebiliriz.      

     11 değişik ocakların yanı sıra bir de Köyün İncebel- Kocataş mevkiinde köylülerin Gâvur Evi dedikleri bir tepecikte mermer ocağı açma çalışmaları tam bir skandal olduğunu rapor etmiş köylüler. Çünkü burası tamamen tarihi bir yerleşim yeridir. Ve tarihi kalıntıların izler hala canlılığını koruduğunu belirtmişler. Diyorum ki: Isparta Turizm ve Kültür İl müdürlüğünü ilgilendiren bir yönü var mı yok mu? Yoksa konu zaten mahkemeye yansıtılacağı tutanakta belirtilmiş. Yasal cevap gelme süresi beklenmekte.

     Çok sayıda mermer ocağı yerleşim yerine yakın: Hatta 500 metrenin altında. Gece de mermer çıkarılmakta. Maden çıkarılması kurallara göre çıkarılmamakta. Gürültüden köylülerin çocukları gece korkmaktalar. Gürültüden ders falan çalışamaz duruma düşmüşler. 50 ye varan keçi yavruların doğuramadan yavruları telef olmakta… Köylüler sahipsiz ve tedirginler!…

     Mermer makine ve taşıma kamyonlarından içme suları tahrip olmuş. İnsanların ve hayvanlarının içme sularına mermer tozu karışmakta. Yavruları nı ölü doğurmaktalar. Kontrolsüz yuvarlanan taşlardan iki inekle bir eşek ölmüş. Dağlarında öten kekliklerin sesleri kesilmiş.

     Köye adını veren Akdoğan kartalları görünmez olmuş. Ardıç ağaçlarıyla kaplı bu tepelerde açılan ve tahrip olan yüzlerce ağacın yanı sıra burada yaşayan kemirgen ve vahşi hayvanların bu bölgeden kaçtıkları gözlenmiş.

     Maden çıkarma kurallarına uyulmayıp kontrolsüz pis suyla akan mermer tozları köylülerin yollarının üzerinde bir bozuk manzara oluşturmuş. Ekinlerinin rengi yeşilden beyaza bürünmüş. Toz bulutları köy evlerinin içine kadar girmekte. Dozerlerin ittirdiği büyük taşlar kontrolsüz bir biçimde köy yollarını kapamakta. Çocukların yaşamında gürültüden korku travmaları baş göstermiş.

     Haftalar önce su örnekleri İl sağlık Müdürlüğüne gönderilmiş. Sonuçlar köylülere maalesef bildirilmemiş.

     Bir sevindirici haber özeti vererek yazımıza son verelim. Sabah gazetesinin 28 Şubat 2011 Pazartesi günkü sayısında: ”Antalya’ ya 20 km mesafedeki Konyaaltı Hisarçandır maden ocağında da kurallara uyulmadan çıkarılan medenlerin getirdiği zarar nedeniyle idare mahkeme kararı ile maden ocağı kapatılmış. Bu bölgeyle ilgili çok sayıda ruhsat mahkeme kararıyla iptal edilmiş.

Darısı Eğirdir-Akdoğanlıların başına….

 

Bayram AYGÜN: Eğirdir haber, Demokrat2011-Isparta

haber32
haber32
Yorumlar (12)
Misafir 10 yıl önce
Çevre il müdürü nerede? Eğirdir yolundaki mermer ocakları molozları atraflarına dolduruyorlar. Çevre il müdürü bu konuda ne düşünüyor acaba? Kanun nu konuda ne diyor? Molozları oraya dökebilir mi? yoksa başka bir yere mi taşımalı?
Ayrıca ıspartda gıda satan işletmeler denetimsiz. Adam hapşu hapşu ağız yüz akıyor gıda satıyor nerede denetimciler.
Misafir 10 yıl önce
Bayram bey,
öncelikle bu konuya hassasiyetiniz için teşekkür ederim, ancak bu işin aslını öncelikle konunun uzmanlarından (Çevre, Jeoloji, Maden Mühendisleri)öğrenmenizde fayda var. elbette madencilik faaliyetlerinin çevreye bir takım olumsuz etkileri olabilmekte ancak bu etkilerin sonut olarak ortaya konulduktan sonra kamuoyu oluşturma çalışmaları yapılabilir. Bazı eleştirilerim olacak bunları yazılarınızda dikkate alırsanız sevinirim.

- köyün dibinde mermer ocağı için izin verildiği için bazılarını suçluyorsunuz, yönetmeliklerde ruhsat verilirken dikkat etdilmesi gereken böyle bir kriter yok.

- mermer ocağının çevreye ne gibi olumsuz etkileri olmuştur. konunun uzmanlarından alacağınız somut raporlardan sonra bu konu hakkında tüm Ispartayı bilgilendirmeniz daha sağlıklı olur. Bu şekilde 3-5 köylünün (yanlış anlaşılmasın asla bir küçültücü ifade değil bende köylü çocuğuyum) söylemleri ile işi bu noktalara getirmemek gerek. Çünkü bu tür olaylarda büyük rantlar var, çoğu zaman bu gibi durumlarda yerel halkın protestolarının en büyük sebebi bu rantı ellerinden kaçırmaları dolayısıyla dışardan gelen birilerinin sizin ifadenizle "köylerinin dibinde" dağdan taştan çok büyük paralar kazanıyor olması olabilir.

sonuç itibarıyle mermer ocaklarının çevreye etkilerinin belirlenebilmesi gereken çalışmalar yapıldıktan sonra üzerinde yorum yapıp tartışmaya açılabilir. Eğer olumsuz etkileri varsa ya bu etkileri yok etmek için gereken tedbilrler alınır yada sözkonusu bu tedbirler alınmazsa ruhsatları tamamen iptal edilir.

JEOLOG
Bir Vatandaş 10 yıl önce
Sadece Eğirdir Deyil,Yurdun her yerinde aynı. Bakıyorsunuz güzelim manzaralar bir de görüyorsunuz o manzaranın içinde bir mermer ocağı açlmış,Sonra birde bakıyorsunuz neymiş efendim iflas etmiş,ya da mermer bozuk çıkmış.Güzelim ormanların görüntüsü bir kişi ve kişilerin sorusuzca yaptıkları ortada.
Misafir 10 yıl önce
başlıkta hata mı var acaba:)
Misafir 10 yıl önce
bu başlık olsa olsa Üç İl Müdürü'nün Sorumsuzluğu Mu? olabilir
Misafir 10 yıl önce
teşekkür ederim bayram bey Ben Akdoğan köyünden bir vatandaş olarak çevre bilincinin verdiğiniz için. Öncelikle Bu mermer ocağınının bir çalışma düzeni yok bir bakıyorsun bir tepeyi alıyorlar 1 ay sonra başka bir tepeyi ve her birinin arasında 100-500 metre fark var 1 ocakta başlayıp atlaya atlaya 10-15 ocak açtılar hep tahrifat sanki babasının tapulu malı istediği yeri kaz rant az geldi! bir diğer yeri kaz! Millet seyretsin, tozunu solusun, gürültüsünü dinlesin, içtiği su kirlensin, doğası kirlensin,hayvanları telef olsun ölsün kime ne! bazılarıda burada JEOLOG olduğunu söyleyip kafasınca o köylülerimi rant için yaptığını ima etsin. AKDOĞAN KÖYÜ benim atalarımın yaşadığı yer olup aynı zamanda torunlarımızında yaşayacağı yerdir. Dışarıdan gelipte 20-30 yıl rant ve para kazandıktan sonra benim köylülerime atık bırakılıp, içme suyunun bozulması ile sonuçlanacak bir sonu asla kabul etmeyecektir.Burada rant kısmı Mermer ocağı sahibinin kirlilik köylülerin olursa sorumluluk Tüm GÖrevliler ve ruhsat verenlerindir.
Misafir 10 yıl önce
Özellikle Kartal Unlu Mamüller oldukça sağlıksız ve oldukça pis ortamda üretim yapıyor...
Misafir 10 yıl önce
Sayın Aygün bu işletmeler şu veya bu şekilde ruhsat alıp hak kazanmışlar,lütfen üzerine gidin peşimi bırakmayın bu işletmelere İl özel idarenin oluşturduğu komisyonda Gayri Sıhhi Müessese ruhsatı veren temsilciler hangi mühendislik fakültesini bitirmişler( yoksa torpilli yiyici lise mezunları veya açık öğretim mezunlarımı ) minik bir deşeleme yapın kesin pis koku alırsınız siz gazetecisiniz araştırabilirsiniz bu millet yoksa hakkını helal etmez kul hakkıyla gidersiniz huzura selamlar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
haber32 haber32
-1°
açık
Günün Anketi Tümü
Siz Yada Ailenizden biri Covid19 Virüsüne Yakalandınız mı?
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:38
Güneş 08:02
Öğle 13:14
İkindi 15:54
Akşam 18:17
Yatsı 19:36
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Alanyaspor 19 31
6. Hatayspor 19 31
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 19 12
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@