banner121

Ülkemizin İlaç Ar-Ge Uzmanları SDÜ’de Yetişecek

SDÜ'den Sevindiren haberler..

Isparta 16.10.2019, 13:12
Ülkemizin İlaç Ar-Ge Uzmanları SDÜ’de Yetişecek
banner123

Ülkemizin İlaç Ar-Ge Uzmanları SDÜ’de Yetişecek

Türkiye’de ilaç araştırma ve geliştirme konusunda eğitimli insan gücü eksiğini gidermek amacıyla Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde açılan İlaç Araştırma ve Geliştirme Yüksek Lisans Programı (Disiplinlerarası, Tezli), Bahar Yarıyılı itibariyle eğitime başlayacak. 

İlaç sektörüne nitelikli eleman kazandırılacak

Hedeflerinin ilaç ve üretimi geliştirilmesi hususunda çalışmalar yürüten Ar-Ge merkezlerine, üniversitelere ve ilaç sektörüne nitelikli eleman kazandırmak olduğunu belirten İlaç Araştırma ve Geliştirme Program Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Yalçın Erzurumlu, ilaç üzerine yapılan çalışmaların sürdürebilirliğini sağlamayı planladıklarını söyledi. Dr. Öğr. Üyesi Erzurumlu, Doğu ile Batı arasında tampon; coğrafi çeşitlilik açısından ve özellikle tıbbi aromatik bitkiler yönünden önemli bir şehir olan Isparta’nın açısından da oldukça zengin olan Isparta’da faaliyet gösterecek bu programın büyük önem arz ettiğini ifade etti. 

İlaç konusunda Türkiye, yurt dışında yarışabilir hale gelecek

Ülkemizde bu konuda çalışma yürüten az sayıda program bulunduğunu hatırlatan Dr. Öğr. Üyesi Erzurumlu, ilaç konusunda Türkiye’yi yurt dışında yarışabilir hale getirmeyi hedeflediklerini belirtti. Dr. Öğr. Üyesi Erzurumlu şunları söyledi: “Bu program ilaç araştırma geliştirme prosesleri üzerinden ilerleyen bir süreç. Farklı disiplinlerde çalışan alanında uzman insanlar uzun bir prosesin farklı basamaklarında yer alırlar. Dolayısıyla biz de bu süreçte uzman bilim insanlarını çalıştırmayı düşünüyoruz. Özellikle üniversite bünyesinde yer alan ve yine ilaç konusunda çalışmalar yürüten merkezlerde programımızdan mezun olan öğrencilerin hizmet vermesini hedefliyoruz.” 

Enstitümüz sağlık alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor

Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr Nilgün Gürbüz, bahar yarıyılı itibariyle “İlaç Araştırma ve Geliştirme Yüksek Lisans Programı” ile “Rejeneratif Tıp Yüksek Lisans Programı”nın eğitime başlayacağını kaydetti. Doç. Dr. Gürbüz amaçlarının sağlık alanındaki gelişmeleri takip etmek, ve bu gelişmelere katkıda bulunmak ve bu alanda uzmanlaşmış bilim insanı ihtiyacını karşılamak olduğunu ifade etti. Doç. Dr. Gürbüz, yeni açılan bu bölümlerin ülkemizde 100/2000 YÖK Doktora Burs Programının ve TÜBİTAK gibi proje desteği sağlayan farklı kuruluşların öncelikli alanları arasında yer aldığını söyledi. 

Göller Bölgesinde Tek 

Yakın coğrafyada bu programlara eşdeğer programların olmadığını vurgulayan Doç. Dr. Gürbüz, “Ülkemizde de az sayıda örnekleri bulunan bu programların disiplinlerarası nitelikte. Tıp, eczacılık, diş başta olmak üzere biyoloji, kimya, biyoteknoloji ve mühendislik gibi pek çok farklı alanlardan öğrencilere kaliteli bir lisansüstü eğitim vermek üzere, bu alanlarda kendilerini geliştirmek isteyen bilim insanlarını üniversitemize ve enstitümüze bekliyoruz.” dedi.

 

haber32
haber32
Yorumlar (2)
Faruk ceylan 8 ay önce
Hiç inandırıcı degil insanlari kandirmayin biz biliyoruz neler döndüğünü yillarca ugrastik biz yapamayiz dediler herkes birbirine gonderdi eczacilik fakultesi kimya muh dahil hep salladilar simdi yerli ilac diye cikiyolar hersey bitti bu mu kaldi kendinize baska eğlence bulun sdu bunu gelistirecek yapida ve donanimda degil calisanlarin dönerleri odenmez bütçe yok baka ya git bir sürü tantanayi cozdukten sonra boyle islere girin proflarin bile yaptığı klinik calismalari butce yok kadro acilmadi diye sallayan yönetim arge nasil yapacak dusunmek lazim
arda 8 ay önce
Cemaatin yaptığı bitkisel yağlardir onlar :)
haber32 haber32 haber32
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:47
Güneş 05:31
Öğle 13:01
İkindi 16:53
Akşam 20:20
Yatsı 21:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@