haber32
banner77
14 Kasım 2017 Salı 12:45
ÜRETMEYELİM Mİ BÜYÜMEYELİM Mİ
haber32

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Merkezi, Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi'nin 180 hektar genişlemesine imkan tanıyan Isparta Toprak Koruma Kurulu'nun 'tarım dışı kullanma izni' kararının iptali için İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

Türkiye Mühendis-Mimar Odaları Birliği ve buna bağlı odaların özellikle AK Parti döneminde büyük yatırımların hukuk yoluyla önlenmesi yönündeki çabaları dur-durak bilmiyor. Daha önce Mimarlar Odası'nın Isparta'ya yapılacak ilk ve tek 5 yıldızlı otel inşaatının durdurulması için verdiği hukuk mücadelesine şahit olan Isparta şimdi de yeni bir engel ve taş koyma girişimi ile karşı karşıya. Isparta'nın yıllardır üzerinde çalıştığı 2.OSB için ŞOK bir engel ile karşı karşıyayız.

Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Genel Merkezi, Isparta OSB'nin genişlemesi sürecini durduracak bir yargı mücadelesi başlattı.

180 HEKTAR GENİŞLEYECEĞİZ DEVLET 'KAMU YARARI' GÖRDÜ

Süleyman Demirel Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu, yeni sanayi tesisleri için yer kalmaması ve büyük çapta yer taleplerine cevap verilememesi nedeniyle 2 yıl önce genişleme çalışmalarına başlamıştı. Yönetim Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda daha önce genişleme alanı olarak belirlenen 180 hektarlık yere doğru genişleme kararı alınmış, bu karar ilgili kamu kuruluşları tarafından onaylanmıştı. Kamulaştırma sürecinin hızlı gitmesi için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan 'kamu yararı' kararı bile alınmıştı. Bu geçilen bürokratik süreçler sonucunda 180 hektarlık genişleme alanının kamulaştırılması için Güneykent Belediyesi ile İl Özel İdaresi çalışmalara başlamış ve vatandaş ile OSB arasında bir köprü kurmuştu.

ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI SANAYİYE KARŞI MI?

Şu ana kadar genişleme sahasından 8 ayrı kişiye ait parseli satın alan OSB Yönetimi, Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Genel Merkezi'nin yaptığı bir girişim ile çalışmaları durdurdu. Akdeniz muhabirinin edindiği bilgiye göre, Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Genel Merkezi, Isparta Valiliği Toprak Koruma Kurulu'nun 'kamu yararı kararı' kapsamında 5403 sayılı Kanuna göre verdiği 'tarım dışı kullanma izninin' iptali için Isparta İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Ziraat Mühendisleri Odası'nın İdare Mahkemesi'ne başvururken genişleme sahası aranırken alternatif yerlere bakılıp bakılmadığı gibi komik bir gerekçe sunduğu belirtildi.

TARIMSAL SANAYİNİN GELİŞMESİ TARIMSAL ÜRETİMİ ARTIRIYOR

Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası, söz konusu yargısal mücadele ile sözde tarım arazilerini korurken bir taraftan da kendi kendine çelişkiye düşüyor. Zira, Isparta Organize Sanayi Bölgesi Türkiye'nin tarımsal sanayi yatırımlarını çeken bir bölge. Son yıllarda yapılan tüm yatırımlar tarımsal sanayi üzerine. Tarımsal sanayi yatırımlarının artması bölge tarım üretiminin de artmasını sağlıyor. Çiftçinin ve tarım işletmelerinin ürettiği ürünler bu tür tarımsal sanayi tesisleri ile daha da değerli hale geliyor. Tarımsal sanayi tesisleri ile tarımsal üretim artıyor, kalite artıyor, modernizasyon artıyor.

Ziraat Mühendisleri Odası bu talebi ile tarımsal üretimin, tarımsal kalitenin ve tarımsal modernizasyonun artmasını istemiyor mu? İdare Mahkemesi'ne yapılan başvuru Isparta sanayisinin genişlemesini en az 1 yıl sekteye uğratacak gibi görünüyor.
 

haber32
Anahtar Kelimeler:
ıspartaOsbAk PartiMimar
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yaren 2017-11-14 14:59:03

toprağın oluşumu, kayaların parçalanmasıyla başlayan ve yıllarca (yaklaşık 200 sene )zaman alan bir süreçten geçer. bitki yetişmesine en uygun toprak tabakası, 0-30 cm derinlikteki kısımdır, sonra 30-60 cm derinlikteki kısım gelir.
tarıma elverişli arazilerin kıymetini anlamak bu bakımdan çok önemlidir. ziraat çiler sanayi ye karşı değillerdir, arazilerin yanlış yerde kullanmasına karşıdırlar. taviz verile, verile tarım arazileri fabrika, yol, mesken vs. için bonkörce elden çıkarılırsa, tarım yapmak için araziyi tepelerin başında arayacak hale geliriz. ülke olarak aklımızı başımıza almalıyız, vakit geçmeden.
devletce geniş bir katılımla çok iyi planlama yapılmalıdır, hangi araziye hangi yatırım, üretim ve projeler,
ülke olarak kıymetlerimizi, kaynaklarımızı bilimsel ve yerinde kullanmalıyız atalarımıza karşı yüzümüzün kızarmaması için, gelecek nesillere karşı da sorumluluğumuzun bilinci içerisinde olarak..

Avatar
Baladızlı 2017-11-14 18:26:40

Yapılan haber ve yorumlar bilinçsizce yapılmış sizler orada yaşayan köylülere hiç sordunuzmu 1992 yılında ilk istimlak yapıldı o zamanın parası ile m2 fiyatı 5 lira idi bir sigara parası bile degildi bugün yine 5 lira burası tarım arazisi devlet tarım arazisine yapılaşmaya izin vermiyor ama sahte raporla Tarim arazisi degildir diye rapor alınmış uygun bir fiyat olsa köylü belki razı olur öldüm parasına toprağını kim satar yazık degilmi o insanlara onların karnı oradan doyuyor yukarılarda kıraç araziler var oraya yapılsın ileride Tarim arazisi kalmayacak birde olaya o gözle bakın

Avatar
Kazım Kazım 2017-11-14 21:15:35

Doğru karar tarım arazilerinin böyle yok edilmesin yazık git çorak alana tepeye yap sonumuz bucak olmasın

Avatar
ilginç 2017-11-14 16:14:53

bir haberde gül üretiminden bahsedilmiş burada da tarım arazilerinin talan edilmesine göz yumuluyor

Avatar
azaz nesen 2017-11-14 18:06:57

unlu adam ne demış yuzdeyetmış beşi sanayı önmlı tarım heryerde yapılr,toprağın olşmuşmuş,

Avatar
ESNAF 2017-11-14 18:14:15

dorudur tarla vasbinda 1500 dukkanlik yeni sanayi kuruluyor devletimiz desdekli büyük i̇ş adamlari orda kücük ölcekli iş dadamlari burda kücük büyük ayrilmali 1500 dükkan yer var

Avatar
bence 2017-11-14 13:43:06

tarlalar bomboş hiçbir işe yaramıyor, bırak bari sanayi olsun, birileri ekmeğini kazansın

Misafir Avatar
ALİ TÜRKHAN 12 ay önce @bence

o bomboş tarlalar tarım arazisidir beyefendi, yapılması gereken o tarlaları sanayileştirmek yerine zirai olarak nasıl değerlendiririz olmalı.bu kafayla gidilirse o boş binalar herkesin aç kalmasına neden olacak.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Bencede 2017-11-15 13:04:21

Git bak bakalim tarlalar bosmu sor bakalim bedel ne kesilmis bide git organizede kactan satiliyo arti organizede kac calisan fabrika var ve kac istihdam var vede kaci devlet destekli

Sponsorlu Bağlantılar haber32 haber32
Isparta zayi kayıp ilanlarınız için 0246 223 67 06 Ehliyet, öğrenci kimliği kayıp ilanı vermek için Isparta Express Gazetesi