banner121

Yaşanabilir şehir unvanını karakaşımıza, kara gözümüze vermiyorlar

Isparta Belediyesinin Mahalle Buluşmaları Akkent Mahallesinden devam etti.

Isparta 14.08.2018, 13:18
Yaşanabilir şehir unvanını karakaşımıza, kara gözümüze vermiyorlar
banner123

Akkent Parkında düzenlenen programda alanı dolduran vatandaşlar, Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’ı sevgi seli ile karşıladı. Başkan Günaydın, Akkent yerleşim yeri projesinin yanlış çizildiğini, belediye olarak TOKİ’ye bölgeden 260 dönümlük alan verildiğini ancak hiçbir adımın atılmadığını söyledi. Günaydın, “Bölgedeki arsa sahiplerini toplayalım, burayı belediyeye uygun bir şekilde versinler, ucuz ama kaliteli bir konut yapalım. Mahallemize 8 bin kişi daha yerleştirelim” derken, Akkent’e sosyal tesis yapımı için de geçen cuma günü meclisten kararın çıktığını belirtti.

Isparta Belediyesi Mahalle Buluşmaları Akkent Mahallesinde devam etti. Tüm daire müdürleri ve başkan yardımcılarının da katıldığı programda kurulan Hizmet Masası ile vatandaşların istek ve talepleri alındı. Eşi Dilek Günaydın ile birlikte programa katılan Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, alana gelişinde vatandaşların büyük ilgisi ile karşılandı. Belediye Meclisi üyeleri ile MHP teşkilatının da katıldığı programda konuşmaların ardından Sanatçı Ümmü Erbil meydanı dolduran vatandaşlara seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle güzel bir akşam yaşattı. Yine çocuklarda kendileri için kurulan balon parkta gönüllerince eğlendi.

**Muhtar Çevikbaş’tan Sosyal Tesis Teşekkürü

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın Isparta’ya yaptığı başarılı çalışmaları yakından takip ettiklerini söyleyen Akkent Mahallesi Muhtarı Bekir Çevikbaş, “Isparta’mızı geliştirip, güzelleştiriyorsunuz. Bunun için ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi. Belediye Meclisinin geçen cuma günü gerçekleştirilen Meclis Toplantısında mahallelerine sosyal tesis yapılması kararının çıktığını dile getiren Çevikbaş, “Bunun için çok ama çok teşekkür ediyorum” görüşlerinde bulundu.

** TOKİ’ye Sesimizi Duyuramadık

Mahallelerinin etrafında 47 adet parsel olduğunu bunların imara açık bulunduğunu her birinin en az 6 dönüm olduğunu ve toplamda bunun 250 bin metrekareyi bulduğunu dile getiren Akkent Mahallesi Muhtarı Bekir Çevikbaş, “Biz buranın daha öncede ilgili yerlere TOKİ’ye iletilmek üzere girişimlerimiz oldu. Mahallemizin gelişip, güzelleşmesi adına mahalle içerisindeki bu kadar metrekarelik alanın TOKİ aracılığıyla konuta dönüştürülmesini hep istedik, ancak sesimizi duyuramadık. Zira buranın altyapısı hazır, yolu-sokağı, okulu-camisi, elektriği-suyu hazır. Her şeyi hazır, tek hazır olmayan TOKİ bu araziyi istimlak edecek, karşılığında da altyapı için çalışacağı süre kazancı olacaktır. Benim hesaplarıma göre 2+1, 80 metrekare üzerinden 5 kat üzerine yaklaşık 11 bin konut sığıyor. Bunun tekrar TOKİ’ye iletilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

** Oturdukları Yerde Proje Çizmişler

Akkent Mahallesine Isparta Belediyesi olarak bugüne kadar yaptıkları yatırım ve çalışmalardan bahseden Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, mahallenin dik yolları bulunduğunu bundan dolayı da arka taraftan yeni bir alternatif ulaşım yolunun açıldığını söyledi. Günaydın, zamanında Akkent Mahallesinin projesinin hazırlanırken hiç yerin görülmeden proje çizildiğini söyleyerek, “Sanki alanı düz zannetmişler. Isparta’yı çok güzel gören bir yer ancak projesi yanlış yapılmış. Dolayısıyla böyle dik yollar ortaya çıkmış. Buraya uygulanması gereken proje salyangoz tipi projeydi, bu yapılmamış. Aslında her plan doğada mevcut” şeklinde konuştu.

** Arsa Sahiplerini Toplayalım Mahallemize 8 Bin Kişilik Konut Yapalım

Akkent bölgesinde imara açılmış alanların bulunduğuna işaret eden Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, “Muhtarımız bölgemizde ciddi miktarda arazi olduğundan bahsetti. Hatta geçen gün Muhtarımıza ‘Bu arsa sahiplerini toplayalım, burayı belediyeye uygun bir şekilde versinler, ucuz ama kaliteli bir konut yapalım. Mahallemize 8 bin kişi daha yerleştirelim’ dedim. Hiç ev sahibi olamamış emeklilerimiz var. Ömrünü Türk Milletine hizmet vermekle geçirmiş, vatanına hizmet etmiş, bu insanlarımıza burada konut kazandıralım. Bu mahallemizi zenginleştirmek, genişletmek için geçen yıllarda belediye olarak TOKİ’ye arsa verdik. Bizim maden sahasına giren alana TOKİ’yle konut yapacağız dediler ve denir denmez 260 dönümü hibe ettim. Ruhsatıyla birlikte. Ben vakit geçirtmiyorum. Ama bana diyorlar ki, ‘engel oluyor’  Ben verdim, fakat yapmadılar, yapmak istemediler. Ruhsat alanından da çıkartarak araziyi verdim. Emeklilerimiz için gözümüzü kırpmadan verdim. Neredesiniz, bir de gelip beni tenkit ediyorlar. Yapamayacağınız şeyin sözünü veriyorsunuz, emeklimizi kandırıyorsunuz. Niye yapmıyorsunuz. Belediye diş, tırnak hazır. Ne istenirse yapar, halkı için köle de olur, işçi de olur, amele de olur. Ben hizmet için hazırım.

Muhtarım yine birlikte çalışalım, bu arsa sahiplerimizi toplayalım, ben inşaat firmasını kurarım. Bunu gerçekleştirebilecek de bilgimiz var. Bu geçmişte yaptığımız konutlarla sabittir. Ben iş hizmeti ile alakalıyım. Isparta hepimizin, şehir güzelleşiyorsa, herkes beğeniyorsa o Isparta’da sizin Isparta’nız” ifadesinde bulundu.

**Sosyal Tesis Alanı Çözüldü

Meclis üyeleriyle bir buçuk aylık bir çalışmanın ardından Akkent Mahallesine Sosyal Tesis Yapımı için yer belirlenmesi olayını çözdüklerini ve kararın Meclisten geçtiğini söyleyen Başkan Günaydın, “Cuma günü meclisimizden çıktı, orası için de hazırlıklarımızı yapacağız. Belediye eski başkanlarımız şehre sosyal tesisler yapmışlar, Allah razı olsun. Ama günümüz şartlarına artık uymuyor. Şu anda gecekondu durumuna düşmüş. Nüfusumuz artıyor, büyük, tüm şehrin kullanabileceği sosyal tesisler inşa edeceğiz. Yine geçen gün yerini bulduk o da imardan geçti, Çünür ana yolunun kenarında büyük bir alanımız var. İmara açıyoruz ve yapacağız” dedi.

** Tüm Zorluklara Rağmen Yatırıma Devam

Asfaltın hammaddesi olan bitümün her geçen gün maliyetinin arttığını ancak yatırımları kesmediklerini söyleyen Başkan Günaydın, “Geçen sene bitümün tonunu 600 liradan alıyorduk, üç gün önce tonu 3 bin 600 lira oldu. Bugünde tonu 4 bin lirayı geçti. Bu zorluklara rağmen asfalt çalışmalarımızı, altyapılarıyla sürdürüyoruz. Şehrimizin yüzde 95’ini bitirdik. Gece-gündüz çalışıyoruz. Isparta’ya her çakılan çivi nerede olursa olsun sizlerindir. Yaşanabilir şehir unvanını karakaşımıza, kara gözümüze vermiyorlar” görüşlerinde bulundu.

haber32
haber32
Yorumlar (11)
neye göre 1 yıl önce
yıllar önce gerçekten yaşanabilir bir şehirdi. ama öyle hızlı göç aldı, üniversite şehrin alt yapısına göre öyle orantısızca büyüdü ki şimdi trafik kaosu dolu bir şehir haline geldi. ahlaki deformasyona hiç girmiyorum bile. zehirli gazlar salarak hayatı zehir eden tabakhane de cabası. gerçekten şu aşamada merak ediyorum yaşanabilirlik ünvanımızı neye göre alıyoruz?
salim kara 1 yıl önce
hurdacılara niye göz yumuyorsunuz cinnet geçirtiyorlar
Hüseyin01 1 yıl önce
başkan gel çünürde üç gün yaşa sana oy vereyim.
YAŞANAMAZ HALE GELDİ 1 yıl önce
pis kokular, düğün konvoylarının tehlikeli araç sürücüleri, ekzoz gürültüleri , motorsikletlerin tehlike saçmaları onlarom egzoz patlak gürültüleri, kaldırımları ve caddelerin esanf tarafından işgali, yaylara yol yok, artan kanser olayları ! konvoyların korna gürültüleri, araçların gecenin yarısında müzik gürültüleri. gördünüz mü yaşanılacak şehri ! araçların 3. sıra park yapmaları artık olagan oldu.
ıspartammmızz 1 yıl önce
ona bakarsan en yaşanabilir yer köylerdir havası, suyu, sakinliği.... önemli olan en modern şehir olmak ahh ahh bunu anlayan bilen bir başkan lazım
artık ulaşım hızlı tren ve uçak olmuş biz alakasız yere otogar yaparız
doğu yolları otoban olmuş bizim daha duble yollarımızın projesi bile yapılmadı
deri organize şehrin içinde bir yanında spor kompleksi hediyeli
en büyük hayvan barınagımız var hayvanlar sokakta
ayazmana ve gökçay mesireliğimiz var çoçuk parklarının içine giren seyyar satıcılar
.... saymakla bitmiyor
ISPARTA 1 yıl önce
yaşanabilir şehrinde kokudan oturamıyor ev fiyatları 750-650 bin tabi kaşına gözüne oy vermiyorlar
Araç Yakalama Yöntemi 1 yıl önce
caddenin her iki başına sivil ekip konursa piskopat araç sürücüleri yakalınır ve de gerekli cezalar kesilir. artık vatandaş çıldıracak hale geldi. eski devlet hastanesi caddesinde millet çıldıracak hare geldi motor egzoz gürültüsünden. lütfen geceleri ve de gündüzde önlem alınsın. bunlara haddi bildirilsin. burası dağ başı değil. adamı yakalyın da haddini bildirin.
yaşanabilirdi... 1 yıl önce
saat 01.15 ayazmana mah. pencereden içeriye dolan iğrenç koku ile yaşanabilir kavramı arasında bir bağ kurmaya çalışıyorum. sadece kokunun iğrençliği değil, sağlığımıza verdiği zarar belkide daha büyük. çoluk-çocuk, bebek yaşlı bu kimyasalı her gün içine çekiyor. bunun vebali? yaşanabilirlik öyle mi?
araslı 1 yıl önce
yaşanabılır kent dıyorsun spor yapabılecemızyesıl sahalar yok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
haber32 haber32
-3°
kapalı
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 27 Ocak 2020
İmsak 06:36
Güneş 07:59
Öğle 13:15
İkindi 15:58
Akşam 18:21
Yatsı 19:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Fenerbahçe 19 37
3. Başakşehir 19 36
4. Trabzonspor 18 35
5. Alanyaspor 19 35
6. Galatasaray 19 33
7. Beşiktaş 19 30
8. Göztepe 19 29
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 19 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 19 22
13. Gençlerbirliği 19 21
14. Konyaspor 19 18
15. Antalyaspor 19 17
16. Kasımpaşa 19 15
17. Ankaragücü 19 13
18. Kayserispor 19 11
Takımlar O P
1. Hatayspor 19 40
2. Erzurum BB 19 34
3. Bursaspor 19 33
4. Keçiörengücü 19 29
5. Adana Demirspor 19 28
6. Akhisar Bld.Spor 19 28
7. Ümraniye 19 28
8. Menemen Belediyespor 19 28
9. Altay 19 27
10. Giresunspor 19 27
11. Balıkesirspor 19 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 19 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 19 17
16. Adanaspor 19 14
17. Boluspor 19 14
18. Eskişehirspor 19 10
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 46
2. Barcelona 21 43
3. Sevilla 21 38
4. Getafe 21 36
5. Atletico Madrid 21 36
6. Real Sociedad 21 34
7. Valencia 21 34
8. Villarreal 21 31
9. Athletic Bilbao 21 31
10. Osasuna 21 28
11. Granada 21 27
12. Real Betis 21 27
13. Levante 21 26
14. Deportivo Alaves 21 23
15. Eibar 21 23
16. Real Valladolid 21 22
17. Mallorca 21 18
18. Celta de Vigo 21 17
19. Leganés 21 15
20. Espanyol 21 15
Günün Karikatürü Tümü