banner121

Yaşanabilir şehir unvanını karakaşımıza, kara gözümüze vermiyorlar

Isparta Belediyesinin Mahalle Buluşmaları Akkent Mahallesinden devam etti.

Isparta 14.08.2018, 13:18
Yaşanabilir şehir unvanını karakaşımıza, kara gözümüze vermiyorlar

Akkent Parkında düzenlenen programda alanı dolduran vatandaşlar, Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’ı sevgi seli ile karşıladı. Başkan Günaydın, Akkent yerleşim yeri projesinin yanlış çizildiğini, belediye olarak TOKİ’ye bölgeden 260 dönümlük alan verildiğini ancak hiçbir adımın atılmadığını söyledi. Günaydın, “Bölgedeki arsa sahiplerini toplayalım, burayı belediyeye uygun bir şekilde versinler, ucuz ama kaliteli bir konut yapalım. Mahallemize 8 bin kişi daha yerleştirelim” derken, Akkent’e sosyal tesis yapımı için de geçen cuma günü meclisten kararın çıktığını belirtti.

Isparta Belediyesi Mahalle Buluşmaları Akkent Mahallesinde devam etti. Tüm daire müdürleri ve başkan yardımcılarının da katıldığı programda kurulan Hizmet Masası ile vatandaşların istek ve talepleri alındı. Eşi Dilek Günaydın ile birlikte programa katılan Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, alana gelişinde vatandaşların büyük ilgisi ile karşılandı. Belediye Meclisi üyeleri ile MHP teşkilatının da katıldığı programda konuşmaların ardından Sanatçı Ümmü Erbil meydanı dolduran vatandaşlara seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle güzel bir akşam yaşattı. Yine çocuklarda kendileri için kurulan balon parkta gönüllerince eğlendi.

**Muhtar Çevikbaş’tan Sosyal Tesis Teşekkürü

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın Isparta’ya yaptığı başarılı çalışmaları yakından takip ettiklerini söyleyen Akkent Mahallesi Muhtarı Bekir Çevikbaş, “Isparta’mızı geliştirip, güzelleştiriyorsunuz. Bunun için ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi. Belediye Meclisinin geçen cuma günü gerçekleştirilen Meclis Toplantısında mahallelerine sosyal tesis yapılması kararının çıktığını dile getiren Çevikbaş, “Bunun için çok ama çok teşekkür ediyorum” görüşlerinde bulundu.

** TOKİ’ye Sesimizi Duyuramadık

Mahallelerinin etrafında 47 adet parsel olduğunu bunların imara açık bulunduğunu her birinin en az 6 dönüm olduğunu ve toplamda bunun 250 bin metrekareyi bulduğunu dile getiren Akkent Mahallesi Muhtarı Bekir Çevikbaş, “Biz buranın daha öncede ilgili yerlere TOKİ’ye iletilmek üzere girişimlerimiz oldu. Mahallemizin gelişip, güzelleşmesi adına mahalle içerisindeki bu kadar metrekarelik alanın TOKİ aracılığıyla konuta dönüştürülmesini hep istedik, ancak sesimizi duyuramadık. Zira buranın altyapısı hazır, yolu-sokağı, okulu-camisi, elektriği-suyu hazır. Her şeyi hazır, tek hazır olmayan TOKİ bu araziyi istimlak edecek, karşılığında da altyapı için çalışacağı süre kazancı olacaktır. Benim hesaplarıma göre 2+1, 80 metrekare üzerinden 5 kat üzerine yaklaşık 11 bin konut sığıyor. Bunun tekrar TOKİ’ye iletilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

** Oturdukları Yerde Proje Çizmişler

Akkent Mahallesine Isparta Belediyesi olarak bugüne kadar yaptıkları yatırım ve çalışmalardan bahseden Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, mahallenin dik yolları bulunduğunu bundan dolayı da arka taraftan yeni bir alternatif ulaşım yolunun açıldığını söyledi. Günaydın, zamanında Akkent Mahallesinin projesinin hazırlanırken hiç yerin görülmeden proje çizildiğini söyleyerek, “Sanki alanı düz zannetmişler. Isparta’yı çok güzel gören bir yer ancak projesi yanlış yapılmış. Dolayısıyla böyle dik yollar ortaya çıkmış. Buraya uygulanması gereken proje salyangoz tipi projeydi, bu yapılmamış. Aslında her plan doğada mevcut” şeklinde konuştu.

** Arsa Sahiplerini Toplayalım Mahallemize 8 Bin Kişilik Konut Yapalım

Akkent bölgesinde imara açılmış alanların bulunduğuna işaret eden Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, “Muhtarımız bölgemizde ciddi miktarda arazi olduğundan bahsetti. Hatta geçen gün Muhtarımıza ‘Bu arsa sahiplerini toplayalım, burayı belediyeye uygun bir şekilde versinler, ucuz ama kaliteli bir konut yapalım. Mahallemize 8 bin kişi daha yerleştirelim’ dedim. Hiç ev sahibi olamamış emeklilerimiz var. Ömrünü Türk Milletine hizmet vermekle geçirmiş, vatanına hizmet etmiş, bu insanlarımıza burada konut kazandıralım. Bu mahallemizi zenginleştirmek, genişletmek için geçen yıllarda belediye olarak TOKİ’ye arsa verdik. Bizim maden sahasına giren alana TOKİ’yle konut yapacağız dediler ve denir denmez 260 dönümü hibe ettim. Ruhsatıyla birlikte. Ben vakit geçirtmiyorum. Ama bana diyorlar ki, ‘engel oluyor’  Ben verdim, fakat yapmadılar, yapmak istemediler. Ruhsat alanından da çıkartarak araziyi verdim. Emeklilerimiz için gözümüzü kırpmadan verdim. Neredesiniz, bir de gelip beni tenkit ediyorlar. Yapamayacağınız şeyin sözünü veriyorsunuz, emeklimizi kandırıyorsunuz. Niye yapmıyorsunuz. Belediye diş, tırnak hazır. Ne istenirse yapar, halkı için köle de olur, işçi de olur, amele de olur. Ben hizmet için hazırım.

Muhtarım yine birlikte çalışalım, bu arsa sahiplerimizi toplayalım, ben inşaat firmasını kurarım. Bunu gerçekleştirebilecek de bilgimiz var. Bu geçmişte yaptığımız konutlarla sabittir. Ben iş hizmeti ile alakalıyım. Isparta hepimizin, şehir güzelleşiyorsa, herkes beğeniyorsa o Isparta’da sizin Isparta’nız” ifadesinde bulundu.

**Sosyal Tesis Alanı Çözüldü

Meclis üyeleriyle bir buçuk aylık bir çalışmanın ardından Akkent Mahallesine Sosyal Tesis Yapımı için yer belirlenmesi olayını çözdüklerini ve kararın Meclisten geçtiğini söyleyen Başkan Günaydın, “Cuma günü meclisimizden çıktı, orası için de hazırlıklarımızı yapacağız. Belediye eski başkanlarımız şehre sosyal tesisler yapmışlar, Allah razı olsun. Ama günümüz şartlarına artık uymuyor. Şu anda gecekondu durumuna düşmüş. Nüfusumuz artıyor, büyük, tüm şehrin kullanabileceği sosyal tesisler inşa edeceğiz. Yine geçen gün yerini bulduk o da imardan geçti, Çünür ana yolunun kenarında büyük bir alanımız var. İmara açıyoruz ve yapacağız” dedi.

** Tüm Zorluklara Rağmen Yatırıma Devam

Asfaltın hammaddesi olan bitümün her geçen gün maliyetinin arttığını ancak yatırımları kesmediklerini söyleyen Başkan Günaydın, “Geçen sene bitümün tonunu 600 liradan alıyorduk, üç gün önce tonu 3 bin 600 lira oldu. Bugünde tonu 4 bin lirayı geçti. Bu zorluklara rağmen asfalt çalışmalarımızı, altyapılarıyla sürdürüyoruz. Şehrimizin yüzde 95’ini bitirdik. Gece-gündüz çalışıyoruz. Isparta’ya her çakılan çivi nerede olursa olsun sizlerindir. Yaşanabilir şehir unvanını karakaşımıza, kara gözümüze vermiyorlar” görüşlerinde bulundu.

haber32
haber32
Yorumlar (11)
neye göre 2 yıl önce
yıllar önce gerçekten yaşanabilir bir şehirdi. ama öyle hızlı göç aldı, üniversite şehrin alt yapısına göre öyle orantısızca büyüdü ki şimdi trafik kaosu dolu bir şehir haline geldi. ahlaki deformasyona hiç girmiyorum bile. zehirli gazlar salarak hayatı zehir eden tabakhane de cabası. gerçekten şu aşamada merak ediyorum yaşanabilirlik ünvanımızı neye göre alıyoruz?
salim kara 2 yıl önce
hurdacılara niye göz yumuyorsunuz cinnet geçirtiyorlar
Hüseyin01 2 yıl önce
başkan gel çünürde üç gün yaşa sana oy vereyim.
YAŞANAMAZ HALE GELDİ 2 yıl önce
pis kokular, düğün konvoylarının tehlikeli araç sürücüleri, ekzoz gürültüleri , motorsikletlerin tehlike saçmaları onlarom egzoz patlak gürültüleri, kaldırımları ve caddelerin esanf tarafından işgali, yaylara yol yok, artan kanser olayları ! konvoyların korna gürültüleri, araçların gecenin yarısında müzik gürültüleri. gördünüz mü yaşanılacak şehri ! araçların 3. sıra park yapmaları artık olagan oldu.
ıspartammmızz 2 yıl önce
ona bakarsan en yaşanabilir yer köylerdir havası, suyu, sakinliği.... önemli olan en modern şehir olmak ahh ahh bunu anlayan bilen bir başkan lazım
artık ulaşım hızlı tren ve uçak olmuş biz alakasız yere otogar yaparız
doğu yolları otoban olmuş bizim daha duble yollarımızın projesi bile yapılmadı
deri organize şehrin içinde bir yanında spor kompleksi hediyeli
en büyük hayvan barınagımız var hayvanlar sokakta
ayazmana ve gökçay mesireliğimiz var çoçuk parklarının içine giren seyyar satıcılar
.... saymakla bitmiyor
ISPARTA 2 yıl önce
yaşanabilir şehrinde kokudan oturamıyor ev fiyatları 750-650 bin tabi kaşına gözüne oy vermiyorlar
Araç Yakalama Yöntemi 2 yıl önce
caddenin her iki başına sivil ekip konursa piskopat araç sürücüleri yakalınır ve de gerekli cezalar kesilir. artık vatandaş çıldıracak hale geldi. eski devlet hastanesi caddesinde millet çıldıracak hare geldi motor egzoz gürültüsünden. lütfen geceleri ve de gündüzde önlem alınsın. bunlara haddi bildirilsin. burası dağ başı değil. adamı yakalyın da haddini bildirin.
yaşanabilirdi... 2 yıl önce
saat 01.15 ayazmana mah. pencereden içeriye dolan iğrenç koku ile yaşanabilir kavramı arasında bir bağ kurmaya çalışıyorum. sadece kokunun iğrençliği değil, sağlığımıza verdiği zarar belkide daha büyük. çoluk-çocuk, bebek yaşlı bu kimyasalı her gün içine çekiyor. bunun vebali? yaşanabilirlik öyle mi?
araslı 2 yıl önce
yaşanabılır kent dıyorsun spor yapabılecemızyesıl sahalar yok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
haber32 haber32
açık
Günün Anketi Tümü
Siz Yada Ailenizden biri Covid19 Virüsüne Yakalandınız mı?
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 06:38
Güneş 08:03
Öğle 13:14
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Hatayspor 19 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Rizespor 19 24
13. Sivasspor 18 23
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 18 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Getafe 18 23
11. Celta de Vigo 19 23
12. Levante 18 22
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 19 12
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@