banner121

Yıkılmaması mucize!

Isparta 12.11.2014, 08:14 30.11.-0001, 00:00
Yıkılmaması mucize!
banner123
Metro Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi Kurucusu İnşaat Mühendisi Mustafa Özaydın, Gülistan’da karşılaştığı tabloyu anlattı: ‘Yıktığımız binaların bugüne değin ayakta kalması bir mucize. Binalardan numune dâhi alamadık. Makineyi vurduğunuz an yıkıldı.

1999 ÖNCESİ YAPILARINTÜMÜ RİSK ALTINDA

‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’ için (‘- doğru bir reform’) yaklaşımında bulunan İnşaat Mühendisi Özaydın, ‘1999 öncesi yapıların tamamının risk altında olduğu’ tezini ortaya attı. Yapıların yıkılıp tekrar inşa edilmesinin şart olduğunu söyleyen Özaydın; formül önerdi: ‘Isparta’da 106 Müteahhit var. İlla kat karşılığı anlaşmaya gerek yok. Devlet, 100 Bin TL’ye kadar düşük faizli kredi veriyor. İstedikleri bir Müteahhitlik şirketi ile anlaşabilirler.’

MAKİNEYİ VURDUĞUN AN BİNA TOZ- TOPRAK OLUYOR

Özaydın, şöyle dedi: Yıktığımız binaların bugüne değin ayakta kalması bir mucize. Binalardan numune dâhi alamadık. Makineyi vurduğunuz an bina toz- toprak oluyor.’

KANUN BİR REFORM

‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’ için (‘- doğru bir reform’) yaklaşımında bulunan İnşaat Mühendisi Özaydın, herkesi sağduyulu olmaya davet etti.

KANUN BİR REFORM

Metro Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limitet Şirketi Kurucusu İnşaat Mühendisi Mustafa Özaydın, ‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’ için (‘- reform’) tanımlaması yaptı.

Büyük çapta zihniyet devrimi yaratan Kanun’un aslında 1999 Marmara Depremi’nden sonra çıkartılması gerektiğini anlatan Özaydın, yaşam güvenliği açısından çok hızlı hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

‘1999 öncesi inşa edilen yapıların risk altında olduğu’ tezini ortaya atan Özaydın, çarpıcı saptamalar yaptı:

“Kentsel Dönüşüm kapsamında yeni projeler hayata geçiriyoruz.

Yıktığımız binaların bugüne kadar ayakta kalması bir mucize.

Allah’ın isteği dışında bu binaların ayakta kalmasına akıl ermiyor. Biz binalardan karotlar alıyoruz. Biz bu binalardan numune dâhi alamadık. Makineyi vurduğunuzda bina toz toprak oluyor. Isparta’nın bu bombanın üzerinden kalkması gerekiyor.”

ZEMİN ÇOK ÇÜRÜK

Yapı üretim sürecinde zemin etüdü projelendirilmesi yapıldığına atıf yapan İnşaat Mühendisi Özaydın, sözün bittiği anı gösteren veriler paylaştı:

“En sağlam zemin 1’dir. En çürük zemin ise 4’tür

Isparta’da zemin 4 ile karşılaştık. Buranın altı biraz kum biraz kirst. Daha alt tabaka ise Pomza. İnanılmaz oranda bozuk zemin

Örnek ile anlatayım; Afyonkarahisar’da Devlet Hastanesi inşa ettim. Oradaki zemin bile buradan sağlam.

Sözün özü şudur:

Beton: Zayıf

Demir: Eksik

Uygulama Teknikleri: Çağ dışı

Kendi özelimden örnek vereyim: Halıkent’te evim vardı. Tadilat yaparken beton ufalanıyordu.

Modern toplumlarda bu evlerde oturulmaz. Akıl kârı değildir.

1999 ÖNCESİ YAPILARIN DEPREME DAYANIKLILIK ANALİZLERİ YAPILMALI

Kamu binaları için depreme dayanıklılık analizleri yapıldı.

Ancak özel mülkiyetler için de mutlak ihtiyaç var. Özel mülk sahipleri kendi imkânları ile yaptırmalıdır.

1999 öncesi yapılan bütün binalar risk altındadır. Sağlamsa o da tesadüf eseri biraz daha sağlam olabilir. Beton biraz sağlamdır veya biraz geç yıkılacaktır. Sadece beton dökmekle olay bitmiyor. Projeniz sağlam olacak, zemin etüdünüz sağlam olacak.  Birçok etken var. 1999 öncesi bu bilinç yoktu.”

ISPARTA BU BOMBANIN ÜZERİNDEN KALKMALIDIR. KENT YENİLENSİN

Metro Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özaydın, testler ışığında Isparta’nın yapı stokunun yenilenmesi gerektiğini söyledi. Projelerin illa kat karşılığı yapılmasının şart olmadığını anlatan Özaydın, yöntem de gösterdi:

“‘Isparta’da 106 Müteahhit var. İlla kat karşılığı anlaşmaya gerek yok. Devlet, 100 Bin TL’ye kadar düşük faizli kredi veriyor. İstedikleri bir Müteahhitlik şirketi ile anlaşabilirler.

Önemli avantajlar var. Yapı Ruhsatı Harcı ödemiyorsun. 18 ay süre ile kira desteği alıyorsun. En önemlisi can güvenliği

Modern, sağlıklı, ısı- ses ve su yalıtımı uygun yapıya kavuşuyorsun

Kesinlikle ‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’u çıkaranlara dua edilmesi gerekir. Bu bir reform… Ama çok geç kalındı.

RANT ELDE ETMEK İSTENMESİ EN BÜYÜK ENGEL

Kentsel Dönüşüm’ün büyük bir fırsat olduğunu söyleyen Özaydın, ‘rant elde edinimi çabalarının’ büyük bir sorun yarattığını savundu.

MÜTEAHHİTLİK ŞİRKETLERİNİN MALİ GÜCÜ DENETLENMELİDİR

Isparta’da ortalama 2.500 konut satıldığını ifade eden Özaydın, Müteahhitlik şirketlerinin yapı güvenliği açısından sınıfı geçtiğini kaydetti. Ancak Müteahhitlik şirketlerinin mali yapılarının mutlaka denetlenmesi gerektiğini bildiren Özaydın, şu çarpıcı tespitlerde bulundu:

“Müteahhitlik sistemi sağlıklı

Kim yaparsa yapsın evler düzgün, sağlıklı, güvenilir

Kentsel Dönüşüm Projesi yapmak isteyen hak sahipleri için bilgi paylaşayım: Onların bakması gereken tek nokta ekonomik gücün denetlenmesidir.

Müteahhitlik şirketi batarsa kötü olur. Bütün işler yarım kalır.

Önerim, Devlet imkânlarını kullanarak evlerini yenilesinler. Herkes ‘kat karşılığı’ beklerse süreç uzar.

Kredi kullanarak ‘Ada Bazı’ndan’ bir araya gelip ihaleye çıksınlar. Tablo böyle olursa Türkiye’nin her yerinden Müteahhitlik şirketleri de gelir, proje yapar.”

TAŞERON SİSTEMİ BÜYÜK SIKINTI İTİBAR KAYBETTİRİR

Müteahhitlik Sistemi’nin de revizyondan geçirilmesi gerektiğine vurgu yapan İnşaat Mühendisi Mustafa Özaydın, çarpıcı analizlerde bulundu. Özellikle Taşeron Sistemi’nin ehil ellerde olmaması durumunda sıkıntı yaşanacağını kaydeden Özaydın, şöyle dedi:

“Müteahhitlik Sistemi’ne girişte bir kısıtlama yok

Herkes müteahhit olabiliyor. Bu bir meslek değil. Okulu yok ama belli kriterleri olması gerekir.

Devlet Hastanesi’ne Başhekim atayacağınız zaman onun Dr. olması zaruridir. Ama bugün eskiden bu yana uygulanan Isparta’nın herhangi bir ilin planlamasını yapan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne çok öğretmen atandı. İnşaat sektörü herkese serbest. Çünkü en büyük istihdam inşaatta sağlanır. Köyden çıkar adam rastgele inşaattan içeri girer. Önce amele olarak girer sonra kalfa sonra da taşeron olur çıkar. Bununla ilgili devletin koyduğu kurallar yok. Bu büyük bir sıkıntı. Her mesleği erbabı yapmayınca o meslek grubu itibar kaybediyor.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Metro Mühendislik Kurucusu Mustafa Özaydın’ın öne çıkan sözlerine yakın plan:

BELEDİYE BİNASINI DA YIKARIM: Ben şantiyeciyim. Siyasetçi, akademisyen değilim. Bizimkisi biraz laz mantığıyla gitmektir.  Bana görev verilse gözünün yaşına bakmam yıkar geçerim. Vatandaşa derim ki ‘sana şurada yer veriyorum, şu zamanda teslim edeceğim.’ Belediye olarak düşünüyorum. Belediye binasından işhanına kadar yıkar geçerim. Kolay mıdır, çok zor bir iştir.

Belediye başkanının ve meclis üyelerinin gayretlerini takdirle karşılıyorum. Ama geniş bir plan. Çok doğru buluyorum. Atılmış önemli bir adımdır.

ISPARTA’DA KONUT PAHALI DEĞİL, ARSA PAYI ÇOK YÜKSEK:  Isparta’da arsa payı çok yüksek. Ortalama bugün 200 Bin TL’ye 3+ 1 satıyoruz.

Halıkent’te satış ortalaması 182 Bin TL. Bunun yüzde 65’ini arsa sahibine veriyorum diyelim.

Orada benim ürettiğim daire sayısı 162.

30 Bin M2 kapalı inşaat alanı yaptım. Bir daireyi üretmem için 185 M2 inşaat yapmam gerekiyor. Bugün bu işi çok iyi bilen, ekonomik gücü olan birisi konut inşaatını M2’sini 700 TL’den aşağı mal edemez. 160 daireyi üretmek için 30 Bin M2 inşaat yaptık. Benim payıma düşen 113 M2. Bunu bölünce 265 M2 inşaat yaptım bir daireyi üretmek için. Bunu 700 TL ile çarpın. 185 Bin TL maliyet. Ben ortalama 182- 200 Bin TL bandında sattım. Benim hedefim bir daireden 20 Bin TL kazanmaktır.

Sözün özü şudur: Isparta’da daire fiyatları yüksek değildir. Arsa payları astronomiktir.”

ENGELSİZ YAŞAM ALANI

Kentsel Dönüşüm kapsamında üzerinde çalıştığı Saba ve Metropolitan Projelerini de anlatan Özaydın, en büyük farkı anlattı:

‘Fiziksel duyarlıların tüm ihtiyaç ve gereksinimlere kusursuz şekilde yanıt verecek alt ve üst yapılar.’

Projelerin tamamının kapalı otoparka sahip olacağını kaydeden Özaydın, şöyle dedi:

2015 Yatırım Planı’nda en büyük hedefim Karayolları Evleri

Şu an Metropolitan ve Saba Evleri üzerinde çalışıyorum.

Kentsel Dönüşüm için ilk adım attığım YSİ Evleri idi. Çok istedim o projeyi. Ancak 1 daireye karşılık 2 daire istediler. Bu mümkün değil

ULAŞIM: Ulaşım ile ilgili Belediye Başkanlığı’nın önemli öngörüleri var. Biz arka sokaklardan 5’er M2’yi bedelsiz olarak terk ediyoruz. Bugün 10 M yol; benim tarafımdan 5 M’yi karşılık beklemeden Belediye’ye bırakıyorum. Karşı tarafında yapılacak olduğundan 5 M’de o terk edecek. Ara sokaklarda 20’şer M yol ortaya çıkıyor.

YÜZDE 100 YAŞAM ALANI: Artık konut sistemi de değişiyor. Yeni kültür Yaşam Alanı… Benim projelerim yüzde 100 ev… Ne demek, Kreş’ten Toplantı Salonu’na kadar her unsur var. Spor alanı var.
haber32
haber32
Yorumlar (12)
0 6 yıl önce
Hep söylüyoruz işte başımızda adam gibi bir belediye başkanı olsada Isparta mızda da Kentsel Dönüşüm başlasa. Bu yapılan sadece kentsel yenilemedir. Yusuf Ziya gitmeden de bu işler olmaz. Mütaahitlere ve emlakçıları zengin ederiz.
0 6 yıl önce
Arsa sahibine %65 mi veriyor muş?Buna kargalar güler. Ayrıca bir daireden 20000 lira kazanması yeterliymiş. Her bir daireden en az %50 kar ediyorum dese daha doğru olur.Yakışmadı Metro'ya ve Mustafa Bey'e.
0 6 yıl önce
Orma evlerine neden haala başlayamadınız peki !!!
0 6 yıl önce
halıkente bekliyoruz bizim evler çürük yoldan araba geçtimi sallanıyoruz
0 6 yıl önce
o sebeple haklılar
0 6 yıl önce
Avrupa'da pek çok kentte 50 yıllık 100 yıllık hatta 200 yıllık binalarda insanlar yaşantılarını sürdürürken ülkemizde 10 yılda 20 yılda bir planların değiştirilmesi binaların yıkılması milli servet kaybıdır. Memleketimiz bu kadar zenginmi?Herşey rant
0 6 yıl önce
Tüm bu kentsel dönüşüm çalışmalarının rant için yapıldığını biliyoruz.Şehrin merkezinde değilde çevresinde yeni oluşturulacak ada ve parsellerde çokkatlı binaların yapılması daha uygun olur.Ama şehrin merkezindeki fiyatlarla çevredeki fiyatlar aynımı
0 6 yıl önce
Alt yapı problemleri trafik hava kirliliği çevresel problemler çok katlı binaların olduğu yerlerde daha fazla sıkıntılara sebep olacakve şehir yaşanmaz hale gelecek.En önemlisi de kültürümüzden uzaklaşmamak için eski yerleşim yerlerininkorunmasıgerek
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
haber32 haber32
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Siz Yada Ailenizden biri Covid19 Virüsüne Yakalandınız mı?
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 06:22
Güneş 07:48
Öğle 12:52
İkindi 15:25
Akşam 17:46
Yatsı 19:07
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@