banner121

Isparta'da Gezilecek, Görülecek Yerler...

Isparta'da Gezilecek, Görülecek Yerler...

Ispartayı Tanıyalım 08.08.2017, 10:47 08.08.2017, 13:30
Isparta'da Gezilecek, Görülecek Yerler...
banner123

1-Eğirdir

eğirdir

Eğirdir, dağların çevrelediği alanda yeşillikler içinde küçük bir tatil yöresidir.Ispartadan 25 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Eğirdir gölü Türkiyenin 4. Büyük gölüdür. Ispartaya yolunuz düşerse görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Akpınar veya Babakeyf seyir teraslarında  gözleme yiyip yeşilada da bisiklet sürebilirsiniz. Gölden tutulan taze balıklardan tadabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında hizmet veren plajlarda bulunmaktadır.

      2-Kovada

SONY DSC

Eğirdire 24 km uzaklıkta olan Kovada gölü şehrin gürültüsünden uzak bir huzur yeri. Gölün etrafındaki zengin bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğinden dolayı milli park ilan edilmiştir. Sakin bir dinlenme yeri arıyorsanız Kovadayı tercih etmelisiniz.

      3-Davraz Kayak Merkezi

dvrz

Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden birisi olan Davraz kayak merkezi Isparta merkeze 25 km uzaklıktadır. Kar seviyesi Türkiye ortalamalarının üzerindedir. Davraz dağı konum olarak eğirdire çok yakın olduğundan , kayak yaparken göl manzarasını seyretme imkanı bulabilirsiniz. Antalyaya 150 km uzaklıkta olması turistlerin günübirlik turlar yapmasını sağlamakta. Eğer kış aylarında Ispartaya yolunuz düşerse mutlaka Davrazda kayak yapıp sucuk ekmek yemelisiniz!

      4-Ayazmana

ayazmana

Isparta merkezde bulunan Ayazmana mesireliği genellikle hafta sonları piknik için tercih edilen yerlerden. Belediye otobüsleriyle ulaşım sağlanabilirken yürüyüşte tercih edilebilir. Mesireliğin üstlerine doğru çıktıkça ısparta manzarası netleşiyor ve zirveye ulaştığınızda Isparta ayaklarınızın altında kalıyor. Bu yeşil mesirelik piknik için iyi bir tercih olabilir.

      5-Gökçay

gökçay

Hafta sonları için tercih edilen bir başka mesire alanıda Gökçay. Dağ yamacına kurulmuş mesireliğe belediye otobüsleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Alanın girişinde uzun bir kule şeklinde halı ve kilim müzesi yer alıyor.Yolu devam ettiğinizde Türk devlet büyüklerinin heykellerinden oluşan bir yol sizi yöresel müzeye götürüyor. Sonrasında dağa doğru uzanan yeşillik alanda gözleme çadırları , at çiftlikleri , küçük lunapark , süs havuzları ve tarihi yapılı düğün salonları yer alıyor. Gökçay Ispartaya giden herkesin uğradığı bir mekan.

      6-Yazılı Kanyon

yazılı kanyon

Ispartanın Sütçüler ilçesi yakınlarında bulunan yazılı kanyon şehrin gizli cennetlerinden birisi. Bozulmamış doğasıyla harika doğa yürüyüşleri yapılabilecek güzel bir yer. Fırsat bulursanız görmeden dönmeyin.

      7-Barla

barla

Ülkemizdeki inanç turizminin önemli duraklarından birisi olan Barla Eğirdire bağlı bir kasaba. Doğal güzellikleri ve temiz havasıyla tercih edilebilecek yerlerden birisi.

      8-Gölcük Milli Parkı ve Milas Mesireliği

gölcük

Isparta merkeze en yakın göllerden birisi Gölcük. Şehrin dışına çıkar çıkmaz yeşillikler içinde Milas Mesireliği sizi karşılıyor. Mesireliğin biraz ilerisinde de Gölcük Milli Parkı bulunuyor. Piknik ve doğa yürüyüşleri için tercih edilebilecek bir yer. Bir tavsiye; Kış aylarında gidecek olursanız bölgede yaşayan fazla sayıda köpek için yanınıza fazladan yiyecek almalısınız 

      9-İyaşPark Avm

iyaş

Şehir otobüs terminalinin hemen yanında bulunan İyaşPark avm Ispartalıların ve özellikle öğrencilerin uğrak mekanlarından.

      10-Kafeler Caddesi

kafeler

Her şehirde öğrencilerin daha yoğun takıldığı , nispeten canlı caddeler bulunur. Ispartada öğrencilerin yoğun takıldığı bölge kafeler caddesi olarak adlandırılıyor. Çok geniş bir alan değil ama karşılıklı kafelerin yer aldığı şehir merkezinde bulunan bir nokta.

Not:Isparta denilince akla ilk gelen şey tabiki de gül fakat Ispartada gezerken tahmin ettiğiniz gibi gül bahçeleriyle karşılaşmayacaksınız. Gül tarlaları merkezden uzak belirli yerlerde bulunuyor ve ilkbahar mevsiminden sonra gül mevsimi bitiyor. Isparta ziyaretinizi tamamlarken şehirde birçok noktada görebileceğiniz gül ürünleri mağazalarından gül lokumu ve gül suyu almayı unutmayın! İyi eğlenceler.

Davraz Kayak Merkezi

 Şehir Merkezinden Davraz Dağı  Şehir Merkezinden Davraz Dağı
 Davrazın dorukları ve aşağıda kızakla kayan çocuklar  Davrazın dorukları    
 Başında yazması şalvarıyla kayağa hazırlanan köylü kızlar      
 Kayak Merkezinin tepesinden Eğirdir Gölünün görünümü  Yeni başlayanlar için Yeşil Pist  İyi bilenler için Kırmızı Pist  
 Kardan heykeller  Kardan heykeller  Kardan heykeller  Kardan heykeller

Davraz Kayak Merkezi 2637 m. doruk yüksekliği, doğal dokunun yumuşaklığı, ve mükemmel kar kalitesi ile yeni başlayan kayakçılara tehlikesiz rotalar, profesyonellere ise gönüllerince kayabilecekleri 4 km.ye ulaşan benzersiz parkurlar sunmaktadır.

Saatte 1000 kişi taşıyabilen, 1670 m.den başlayıp 1958 m.ye, 1211 m. uzunlukta çıkaran telesiyej ile doyumsuz Eğirdir Gölü görüntüsünü izleyebilirsiniz.  8 dakikada ulaşılan dağ evi kafeteryasında dinlendikten sonra, Kuzey disiplini, Alp disiplini, Tur kayağı, Snowboard, Dağcılık, Botanik gözlemcilik ya da Trekking etkinliklerinden dilediğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kayak merkezi Isparta il merkezine 26 km., Eğirdir ilçesine 30 km. dir. Kayak merkezinde bulunan konaklama tesislerinin yanı sıra il merkezinde ve Eğirdir ilçesinde bulunan 600 yatak kapasiteli otellerden yararlanılabilir.   
Gölcük Krater Gölü Milli Parkı

 Gölcük Isparta  Gölcük Isparta  Gölcük Isparta  Gölcük Isparta  Gölcük Isparta
Isparta'ya 12 km uzaklıkta, sönmüş yanardağ kraterinde bulunmaktadır. Gölün büyüklüğü yaklaşık 3000 m2 dir. Çevresi ağaçlarla kaplı göl sahili, piknik, trekking, jogging ve benzer etkinlikler için elverişlidir. Göle yakın bir restoran hizmet vermektedir.

   

 
Milas Piknik ve Mesire Yeri

 Milas Isparta  Milas Isparta  Milas Isparta
 Milas Isparta  Milas Isparta  Milas Isparta

Isparta'ya 11 km. uzaklıkta Gölcüğün eteklerinde, yemyeşil ağaçları ve akan suyuyla yeşil alanlarında gerginliğinizi atabileceğiniz ve yüksek oranda oksijen alabileceğiniz dinlenme ve piknik alanı.Ayazma Mesireliği

 Ayazma Mesireliği  Ayazma Mesireliği  Ayazma Mesireliği 

Isparta şehir merkezinde Halıkent Mahallesi'nin yanı başında dağın eteklerindedir. Buz gibi akan suyu, yeşil alanları, yüzyıllık kestane ağaçları ve havuzlarıyla piknik için ideal bir alan.Gökçay

 Gökçay Isparta  Gökçay Isparta
 Türk Tarih Yolu  Türk Tarih Yolu  Otağ Çadırı  Otağ Çadırı 
 Gökçay Isparta  Gökçay Isparta  Gökçay Isparta  Gökçay Isparta 
 Gökçay Isparta  Gökçay Isparta  Gökçay Isparta  Gökçay Amfi Tiyatro

Isparta şehir merkezinde Huzur Evinin karşısındadır. Tarihe yön vermiş Türk büyüklerinin, bilim adamları ve halk ozanlarının yer aldığı Türk Tarih Yolu, otağ çadırı, yörük çadırları, köşkleri, yeşil alanları, havuzları, sandal gezisi yapılabilen göleti ile gezip, yeşil alanlarında piknik yapabileceğiniz ve dinlenebileceğiniz bir yer.Çayboyu

 Çayboyu Isparta  Çayboyu Isparta  Çayboyu Isparta 
 Çayboyu Isparta  Çayboyu Anıt Çınar  Çayboyu Anıt Çınarın İçi  Çayboyu Isparta

Isparta şehir merkezindedir. Cumhuriyet'in ilk yıllarının en gözde caddesidir. Isparta Belediye Başkanı Sn. Yusuf Ziya GÜNAYDIN tarafından yeniden düzenlenmiş ve kullanıma sunulmuştur. Bisiklet yolu, yürüyüş yolu, çay içerisine inerek suda yürüyebileceğiniz alanları, içi boş göğe yükselen anıt çınar ağacı ve oturabileceğiniz kafeleri ile gerginliğinizi atacağınız bir yer.
SÜTÇÜLER

Yazılı Kanyon - Çandır

Sütçüler'e 10 km uzaklıktaki Çandır'da bulunan Yazılı Kanyon, herkesin rahatlıkla ve keyifle yürüyeceği, yürüdükçe sevilen, köprülerle kesilen bir doğal oluşum. Kanyon'un derinliği 100 ile 400 m arasında değişiyor. Ülkemizdeki en güzel yürüyüş parkurlarından birinin bulunduğu bir Tabiat Parkı aynı zamanda. Bu yolda kızılağaçların, saçlı meşelerin, deli zeytinlerin, defnelerin, mersinlerin yanı sıra ilerlerken, aşağıda akan Göksu size eşlik ediyor. Karşılaşacağınız kaya yazıtı, kanyona da adını veriyor. Yol yapımı sırasında bir bölümü tahrip olmuş ama, üzerindeki şiirde köle olarak doğup ünlü bir filozof olarak ölen Epiktetos'tan söz ediliyor ve şöyle başlıyor: " Ey yolcu, yol hazırlığını yap ve koyul yola; şunu bilerek: Yalnızca benliğinde özgür olan kişidir özgür insan / Kendi doğasındadır özgürlüğün ölçüsü, / Ve kararında içtense, / Yüreğindeyse dürüstlüğü, işte bunlar asil yapar kişiyi / Ve bunlarla yücelir insan, hatalarla değil."

Beklenmedik biçimde, bir hayat felsefesi olarak karşınıza çıkan bu dizeleri okuduktan sonra kırk beş dakikalık bir yürüyüşün ardından yemyeşil bir açıklığa varıyorsunuz. İsteyen kayaların içinde oluşan havuzların buz gibi sularına kendini bırakıyor, isteyen çimenlerin kokusuyla uyuyor, isteyen de yüzyılları devirdiği halde hala ayakta duran anıt çınarların görkemli dallarına tırmanıyor. 

Çadır kuran grupları sık sık ağırlayan 600 hektarlık bu Tabiat Parkı, antik çağın efsanevi Kral Yolu'nun geçtiği yerlerden biri. St. Paul'un Perge'den Psidia Antiokheia'sına giderken buradan geçişi de, kanyonu Hıristiyanlarca dinsel değeri olan bir yere dönüştürüyor. 

Kanyon girişindeki alabalık lokantaları yemek için iyi bir seçenek. Hele taze bir salatanın yanında fırında pişen kaşarlı alabalığın tadına doyum olmuyor.
SÜTÇÜLER

Tota Yaylası Ve İçmeleri

 Tota Yaylası ve İçmeleri  Tota Yaylası ve İçmeleri  Tota Yaylası ve İçmeleri

Isparta Sütçüler ilçesi, Kasımlar yolu üzerinde, orman içindedir. Ağustosun yakıcı sıcağında akan suda elinizi bir dakikadan fazla tutamazsınız. Soğuk suyun karpuzları çatlattığı söylenmektedir. Bol oksijeni ve sessizliğiyle huzur bulacağınız bir dinlenme yeridir. Çıkan suyun mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelmesi nedeniyle yaz aylarında gelenlerce çadır kurulmaktadır. Yakın köylerden gereksinimler sağlanabilir.

Eğirdir Yeşilada

Eğirdir’in en güzel turizm bölgesidir. Eğirdir Merkezine 1 km.lik bir yolla bağlanmıştır. Yerli ve yabancı turistlere hizmet veren adada ev pansiyonculuğu gelişmiştir. Balık lokantaları da Yeşilada’ya ayrı bir renk katmaktadır.

Doğal güzelliği yanında tarihi zenginlikleri de bulunan ada, yerli yabancı ziyaretçileri konuk etmektedir.

Can Ada 

Eğirdir ile Yeşilada arasında yer alan, sadece piknik alanı olarak kullanılan 7 dönümlük bir adacıktır. 

Atatürk’ün Eğirdir’i ziyareti sırasında Can Ada, 01 Şubat 1933 tarihli Belediye Encümen Kararıyla 22 Eğirdir Rehberi Eğirdir Rehberi 23 Atatürk’e hediye edilmiş, daha sonra Atatürk’ün mirasçılarına ve onlardan da Eğirdir Belediyesi’ne geçmiştir.

Can Ada, çadır ve karavan turizmine güzel bir mekan teşkil eder. Piknik alanı olması ve doğal bir güzelliğe sahip olması münasebetiyle çevre halkının en çok ilgi gösterdiği yerlerden biridir. 

Altınkum Plajı

Merkezden 3 km uzaklıkta tren istasyonunun altında bulunan plaj, yerinin koy olması nedeniyle ince kumludur. Göl burada sakindir ve yüzmeye en elverişli yeridir. Kıyıdan 200 m uzaklaşıldığı halde boyu geçmeyen sığlığıyla güvenli bir plajdır. Soyunma kabinleri, duşu, gazinoları, büfeleri, elektriği, telefonu ve 50 çadırlık kamping alanı ile kapalı kum banyosu havuzları mevcuttur. İlk yardımın yapılacağı sağlık kabini vardır. Alt yapı ve çevre düzenlemeleri sonucunda “Mavi Bayrak” ile ödüllendirilmiştir.
Kızıldağ Milli Parkı

Isparta'nın Şarkîkaraağaç ve Yenişar Bademli ilçelerinin sınırları içerisinde yer alır. Millî park sahası içerisinde konaklama ve piknik yapma amaçlı hazırlanmış yerler mevcuttur. Burada otelde değil çadırlarda, ahşap evlerde kalınır.

haber32
haber32
Yorumlar (6)
Ispartali 3 yıl önce
Hacı reklam kokuyor bu iş avm ne alaka
RİSALE YERİNE KUR'AN 3 yıl önce
i̇nanç turi̇zmi̇ni̇n önemli̇ beldesi̇ derken barla derken? sanirsin mesci̇di̇ aksa :) hey Allahim ya.. sobayla konuşan deli̇yi̇ de baş taci yaptilar ya pes.
Vatandaş 3 yıl önce
Haberı yapan arkadaş aksu nerede zindan mağarası nerede yaka kanyon nerede melikler yaylası nerede yapıyorsan tarafsız haber yap
HUYLARI 3 yıl önce
haber yapmamişlar bi̇r yerden kopyala yapiştir yapmişlar. huylari kurusun :)
Şarkîkaraağaç 3 yıl önce
Kızıldağ'da artık Otel de var.Mavi sedir ormanı, dünyada 2 yerde var.Oksijen yoğunluğu olarak dünya 3. Doğal şifahane.......
bahar candan 3 yıl önce
kafeler caddesi̇ ve iyaş ha! kafa güzelmi̇ş...
haber32 haber32 haber32
35°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 06 Temmuz 2020
İmsak 03:49
Güneş 05:35
Öğle 13:08
İkindi 17:00
Akşam 20:30
Yatsı 22:08
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Konyaspor 30 30
15. Malatyaspor 30 29
16. Çaykur Rizespor 30 29
17. Kayserispor 29 28
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Altay 32 51
6. Akhisar Bld.Spor 31 51
7. Fatih Karagümrük 31 50
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 33 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 34 73
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 34 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 33 42
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@