banner121

Akciğer kanserinde ışın tedavisi

Akciğer hastalıklarının tüm dünyada en sık görülen, en çok öldüren, yaşam kalitesini en fazla etkileyen, en yüksek tedavi maliyetlerine yol açan, önemli ve öncelikli halk sağlığı sorunlarının başında yer aldığını bildiren Prof....

SAĞLIK 16.03.2018, 14:57
Akciğer kanserinde ışın tedavisi
banner123

Akciğer hastalıklarının tüm dünyada en sık görülen, en çok öldüren, yaşam kalitesini en fazla etkileyen, en yüksek tedavi maliyetlerine yol açan, önemli ve öncelikli halk sağlığı sorunlarının başında yer aldığını bildiren Prof. Dr. Gamze Kırkıl, ‘Ulusal Akciğer Sağlığı‘ UASK 2018 kongresiyle bu hastalıklara multidisipliner yaklaşımı alanlarında deneyim ve birikim sahibi hocalarımızdan dinleme fırsatı bulacağız” dedi.

Kongre öncesinde Kaya Palazzo Convention Center’da basın toplantısı düzenleyen Dr. Kırkıl, bu yılki kongrede 3 paralel salonda 45 adet oturum gerçekleştirildiğini, kongrenin ilk günü 8 adet kurs yapıldığını, bilimsel program devam ederken sözlü ve poster bildiri oturumlarının da gerçekleştirildiğini bildirdi. Prof. Dr. Kırıl, toplam 183 sözlü bildirinin her gün 10 farklı salonda tartışıldığını, 351 poster bildirisinin de 2 gün süre ile poster alanında sergilendiğini belirtti.

“Amacımız bu hastalıklar ile başa çıkabilmelerinde yardımcı olmaktır”

UASK Kongresi’nin bu yıl üçüncüsünün düzenlendiğini söyleyen ASYOD Yönetim Kurulu Üyesi ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Gamze Kırkıl, akciğer hastalıklarının tüm dünyada en sık görülen, en çok öldüren, yaşam kalitesini en fazla etkileyen, en yüksek tedavi maliyetlerine yol açan, önemli ve öncelikli halk sağlığı sorunlarının başında yer aldığını kaydetti. Akciğer hastalıklarının tanısı, tedavisi ve izleminde farklı uzmanlık alanlarından profesyonellerin bir ekip anlayışıyla birlikte çalışmaları gerektiğinin altını çizen Gamze Kırkıl, “UASK2018’de bu hastalıklara multidisipliner yaklaşımı alanlarında deneyim ve birikim sahibi hocalarımızdan dinleme fırsatı bulacağız. Amacımız özellikle periferde hizmet veren uzman arkadaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayabilmek, bu hastalıklar ile başa çıkabilmelerinde yardımcı olmaktır” dedi.

Bu yılki kongrede 3 paralel salonda 45 adet oturum gerçekleştirildiğini, kongrenin ilk günü 8 adet kurs yapıldığını, bilimsel program devam ederken sözlü ve poster bildiri oturumlarının da gerçekleştirildiğini belirten Prof. Dr. Kırıl, toplam 183 sözlü bildirinin her gün 10 farklı salonda tartışıldığını, 351 poster bildirisinin de 2 gün süre ile poster alanında sergilendiğini belirtti. Kırıl, “Bu yıl düzenlenen 11 adet atölye çalışmasında uzman arkadaşlarımız pratik uygulamalar ile kendilerini geliştirme fırsatı buldu. Asistanlarımız için 3 gün süre temel konularda eğitim verildi. Kongreye katılan davetli konuşmacı sayısı 320. Katılımcı sayısı bin kişi civarında oldu. Yurt dışından 11 adet konuşmacı da kongremize katkı sundu. Kongremizde tüm akciğer hastalıkları interaktif olarak tartışıldı” diye konuştu.

“Işın tedavisi, akciğer kanserli hastalarda kullanılan bir tedavi yöntemidir”

“Akciğer Kanseri Tedavisinde Işın Tedavisinin/Radyoterapinin Yeri” konulu bir konuşma yapan Kongre Bilimsel Komite Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kizir, “Işın tedavisi, akciğer kanserli hastaların her türünde ve her evresinde yalnız başına veya diğer tedavilerle birlikte kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Erken evre hastalıkta, tam şifa elde etmek amacıyla tek başına, lokal ileri evre hastalıkta, hastalığı kontrol altına almak amacıyla kemoterapi/ilaç tedavisi ile birlikte, ileri evre hastalıkta, hastanın şikâyetlerini azaltmak ve yaşam konforunu artırmak amacıyla başvurduğumuz çok etkili bir tedavi yöntemidir. Son yıllarda yeni teknikleri de içerisinde barındıran geliştirilmiş radyoterapi makineleri sayesinde radyasyon güvenliği tam olarak sağlanmış özel odalarda; konunun uzmanı doktorların gözetiminde, medikal fizik uzmanları ve radyoterapi teknikerleri tarafından uygulanmaktadır.

Akciğerin tümörlü kısmı ve yayılması muhtemel alanlar hedef alınarak tedavi sahası oluşturulur.

Özellikle bu yöntemlerle tedavi edilmiş erken evre akciğer kanserli hastaların klasik tedavi yöntemi olan cerrahi tedaviler kadar etkili olduğunu gözlemlemekteyiz” diye konuştu.

“Bu tedavi ile kanser hücrelerinin çoğalması ve yayılması önlenmektedir”

Akciğer kanserinin kanser ölümlerinin önemli bir kısmını oluşturduğunu söyleyen AKAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adnan Aydıner, “Doktorlar akciğer kanserli hastaların çoğunluğunu yaygın hastalık olduğunda teşhis edebilmektedir. Buna karşılık yıllarca sonra bulunan yeni hedef tedaviler ve immün tedaviler önemli bir gelişme sağlanmasına neden olmuş ve ilk kez hastalara ümit vermektedir. Kemoterapi ile yeterli cevap alınmayan hastalarda yeni tedavi seçenekleri ortaya çıkmıştır. İmmün tedavi hastanın bağışıklık sistemini aktive etmekte ve kanserle savaşmasını sağlamaktadır. Bu tedavi ile kanser hücrelerinin çoğalması ve yayılması önlenmektedir. İmmün sistem uyarılarak kanserle savaşması sağlanmaktadır. Hedef tedavi denilen ve genellikle ağızdan alınan haplarla yapılan tedavilerde ise kanser hücresinin yüzeyinde hücrenin çoğalması için sürekli uyarı veren reseptörler engellenmektedir. Bu tedaviler ile hastalarda yaşam süreleri yıllarca uzatılabilmekte, hatta önemli bir hasta grubunda tam iyileşme sağlanabilmektedir. Düzenlenecek olan kongremizde, bireyselleştirilmiş tedavilerdeki gelişmelere önem verilmiştir. Akciğer kanserinde patolog, radyolog, nükleer tıp uzmanı, göğüs cerrahisi uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı, tıbbi onkolog, radyasyon onkoloğu ve onkoloji hemşirelerinden oluşan çok disiplinli takımsal yaklaşım altın standarttır. Kongremiz bu multidisiplinleri bir araya getirmeyi hedeflemiştir” şeklinde konuştu.

“Üç boyutlu yazıcılar ve robot teknolojisinin tıp dünyasına da pek çok yeniliği beraberinde getireceği düşünülüyor”

Minimal invaziv cerrahi yöntemlerin günümüzde akciğer kanseri ameliyatlarında önemli yer tuttuğunun altını çizen AKAD ve ASYOD Yönetim Kurulu Üyesi Kongre Sosyal Program Sorumlusu Prof. Dr. Muzaffer Metin, “Ayrıca video yardımlı cerrahi ve robotik cerrahi çok popüler olmuştur. Üç boyutlu yazıcılar ve robot teknolojisinin tıp dünyasına da pek çok yeniliği beraberinde getireceği düşünülüyor. Öyle görülüyor ki ameliyathanelerde robot kullanımı giderek artacak; uzmanların tahminlerine göre sadece 5 yıl gibi kısa bir süre sonra ameliyatların üçte birini robot doktorlar gerçekleştirecek. Sağlık sektöründe de ağırlıklarını hissettiren robotlar günümüzde daha çok cerrahlara yardımcı olacak şekilde kullanılıyor. Ancak özellikle saatlerce süren zorlu ameliyatlarda robotlar daha çok devreye girmeye başladı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) insanlara yönelik kullanıma sunulan ilk robota 2000 yılında izin vermişti, 21 yıl sonra ise ABD’de cerrah robotların sayısı insanlarla neredeyse eşitlenecek”dedi.

ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Ulusal Çocuk Tıp Merkezi‘nde geliştirilen Akıllı Doku Otonom Robotu (STAR), doktorların müdahalesi olmadan yumuşak doku ameliyatı gerçekleştirebilen ilk robot olduğunu hatırlatan Dr. Metin,ileride robotik cerrahinin “tele cerrahi” seviyesine gelmesi beklendiğini, konsol başında oturacak doktorun kilometrelerce öteden ameliyat yapabileceğini bildirdi.

Dr. Muzaffer Metin , “2000 yılından bu yana ABD’de kullanılan ‘Da Vinci’ robotik ameliyat sistemi bu konuda liderlik etmeye devam ediyor. Her yıl tüm dünyada yüzbinlerce ameliyatı başarı ile yürüten Da Vinci robot sistemleri, ameliyat yapılacak olan alanın yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu bir görüntüsünü çıkarıyor. Bu sayede doktorlar çok daha detaylı bir görüntüye kavuşup, birden çok kolu yöneterek ameliyatlarını kolayca gerçekleştirebiliyor. “Da Vinci” robot Türkiye’ye 2004 yılında girdi”dedi.

“Öncelikle ifade etmemiz gerekir ki bu kongre asıl olarak hastalarımız içindir”

Kongreye katılan hekimlerin elde ettikleri bilgileri, paylaşılan teşhis ve tedavideki yeni gelişmeleri kongre sonrasında döndüklerinde poliklinik ve kliniklerinde hastalarına yansıtacakları, kongreden asıl faydayı hastaların göreceğini bildiren ASYOD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr.Tevfik Özlü, kongrede yaptığı konuşmada şunları söyledi: “ Hayat nefes almakla başlar, nefes alıp verdiğiniz süre devam eder. Solunum en hayati fonksiyondur. Göğüs hekimleri nefesi özgür kılmak için çalışırlar. Cihanda bir nefes sıhhat gibi bir devlet yoktur. Dünya’da insanları en çok öldüren ilk on hastalığın dördü göğüs hastalıkları disiplininin ilgi alanındadır. Astım, KOAH, akciğer kanseri, sigara bağımlılığı, verem, grip ve zatürree gibi ülkemizde ve tüm Dünya’da en sık görülen hastalıkların teşhis ve tedavisi göğüs uzmanlarının sorumluluğundadır. Geçmiş yüzyıllarda insanlığı tehdit eden bir çok enfeksiyon hastalığı giderek önemini kaybederken; SARS, MERS, İnfluenza ve zatüree gibi solunum yolu enfeksiyonları halen küremiz için en tehlikeli felaket senaryolarının konusu olmaya devam etmektedir. Akciğer kanserleri, tüm kanserler arasında en sık görülen ve en fazla öldüren kanserlerdir.

Bu Kongrede ulusal akciğer sağlığımızı koruyup geliştirmek ve akciğer hastalıklarıyla başa çıkabilmek için en güncel tıbbi bilgileri aramızda paylaşıp, farklı mesleki yaklaşımları tartışacağız.

Sizlerin vasıtasıyla Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği olarak yurttaşlarımıza ve akciğer hastalarımıza da seslenmek ve uzmanlık alanımızı ilgilendiren bazı hastalıklar hakkında kamuoyumuza kısa ve önemli bazı uyarılar yapmak istiyoruz.”
haber32
haber32
Yorumlar (0)
haber32 haber32 haber32
26°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:31
Güneş 06:03
Öğle 13:08
İkindi 16:55
Akşam 20:03
Yatsı 21:29
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@