banner121

Tıpkı insan gibi: Terleyebilen robotik parmaklar!

Oldukça faydalı olan bu yumuşak robot parmaklar, hasarlara karşı dayanıklı olmanın yanında kaygan şeyleri kavrayabilmeyi ve aynı zamanda sıcak nesnelerin tutulmasını daha kolay hale getirebilir.

Teknoloji 01.02.2020, 13:08
Tıpkı insan gibi: Terleyebilen robotik parmaklar!

Oldukça faydalı olan bu yumuşak robot parmaklar, hasarlara karşı dayanıklı olmanın yanında kaygan şeyleri kavrayabilmeyi ve aynı zamanda sıcak nesnelerin tutulmasını daha kolay hale getirebilir. Bilim insanları, söz konusu robotik parmakları, nesneleri kavrayabilmek için rahatlıkla form değiştirebilen özelliğinden de yararlanarak bu işi boş yumuşak parmakları geliştirdiler.

Geliştirilen bu parmaklar, insanlarda olduğu gibi 30 derece ve üstü sıcaklıklara ulaştığında gözeneklerine yerleştirilen sensörler ile terleme yapıyor ve ulaşılan sıcaklığı düşürmeye çalışıyor. Daha yüksek sıcaklıklarda ise geliştirilen robotun yumuşak materyali olan reçine genişliyor ve terlemenin daha yoğun yapılması sağlanıyor.

Daha önce terleyebilen bir robot olarak karşımıza brobot çıkmıştı. Ancak brobot metaldi ve biraz daha hantal bir robot olarak tasarlanmıştı. İlk yumuşak tür olan robotik parmaklar ise bilim insanlarının gelecekte ne kadar ilerleyebileceğinin bir kanıtı niteliğinde.

Tasarlanan robotu izlemek isteyenleri aşağıdaki videoya alalım.

Bu haber sizlere www.haber32.com.tr farkıyla sunulmuştur
haber32
haber32
Yorumlar (0)
haber32 haber32
açık
Günün Anketi Tümü
Siz Yada Ailenizden biri Covid19 Virüsüne Yakalandınız mı?
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:38
Güneş 06:06
Öğle 13:01
İkindi 16:45
Akşam 19:46
Yatsı 21:09
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@