banner121

1. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ülkelerin en büyük zenginliğinin çocuklar olduğunu belirterek, ''Maalesef insanoğlu, ülkeler yılda 1,5 trilyon TL'yi silahlanma için ayırabiliyor. Bu paranın çok az bölümüyle çocuklarla ilgili olumsuzluk

Türkiye 25.02.2011, 13:06 25.02.2011, 13:38
1. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi
banner123

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, ülkelerin en büyük zenginliğinin çocuklar olduğunu belirterek, ''Maalesef insanoğlu, ülkeler yılda 1,5 trilyon TL'yi silahlanma için ayırabiliyor. Bu paranın çok az bölümüyle çocuklarla ilgili olumsuzlukları ortadan kaldırmak mümkün'' dedi.
     Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen ''1. Türkiye Çocuk Hakları Kongresi''nin açılışında konuşan Şahin, ''Bu kongreyi son derece değerli ve anlamlı buluyorum. Çünkü bu kongre, haklarını bilen çocuklar yetiştirmeyi hedefliyor, bu kongre çocuklar ve yetişkinlerin işbirliği ile düzenleniyor. Bu kongre geleceğimize, insanlığın, insanoğlunun geleceğine sahip çıkmayı amaçlıyor'' diye konuştu.
     Kongrenin aynı zamanda devlet, üniversite ve sivil toplum işbirliğinin çok güzel örneğini oluşturduğunu belirten Şahin, kongreyi düzenleyen tüm katılımcılara teşekkür etti, takdir ve tebriklerini sundu.
     Kendisinin de bu kongrenin destekçilerinden olduğunu ifade eden Şahin, başkanlığını yürütmekte olduğu TBMM'nin, kuruluş ve açılış gününü çocuklara armağan etmiş dünyadaki tek meclis olduğunu vurguladı.
     Şahin, kongre sözcüsü 11 yaşındaki Ümmühan Zeynep Bilgili'nin açılışdaki konuşmasında ''Sevgili arkadaşlarım'' dedikten sonra ''Çocuk kalmış büyüklerim'' diye hitap ettiğini anımsatan Şahin, bu sözün kendisini çok etkilediğini vurguladı.
     Mehmet Ali Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:
     ''Keşke hepimiz çocukluğumuzda sahip olduğumuz o saflığı, o temizliği, o berraklığı, o kalbimizdeki karşılıksız sevme duygusunu büyüyünce de hep muhafaza edebilsek. Siz sevgili çocuklar, ileride siz de büyüyeceksiniz. Büyüdüğünüzde şimdi sahip olduğunuz o temizliği ve saflığı her zaman muhafaza edin. Bunu başarabildiğinizde, bu başarıldığı takdirde işte o zaman dünyanın özlemle aradığı ve beklediği huzur ve barış gelir.''
     Şahin, sahneye asılan Mustafa Kemal Atatürk'ün salıncaktaki fotoğrafına dikkati çekerek, ''Gazi Mustafa Kemal'in salıncaktaki hali herkese büyük bir mesajdır. 'Çocukları unutmayın. Çocukluğunuzda sahip olduğunuz saflığı ve temizliği büyüyünce de hayatınızda yaşatın' anlamına yorumluyorum'' şeklinde konuştu.
     Mehmet Ali Şahin, ''Ülkelerin en büyük zenginliği kuşkusuz sahip oldukları çocuklardır. Eğer ülkeler sahip olduğu bu zenginliği ve değeri, yani çocukları iyi yetiştirebilirlerse, iyi eğitebilirlerse onları her türlü tehlike ve olumsuzluktan korumayı başarabilir ve onların haklarını daha çocukken öğrenmelerini, kavramalarını ve yaşamalarını temin edecek ortamı hazırlayabilirse, ben dünyanın şu anda içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtulabileceğini düşünüyorum'' dedi.
    
     -UNICEF RAKAMLARI-
    
     ''Türkiye Çocuk Hakları Kongresi''nin düzenlenmesinde büyük emeği geçen Çocuk Vakfı Başkanı ve çocukların ''Ruhi amcası'' Mustafa Ruhi Şirin'in de konuşmasında tüm dünya çocuklarını kasteden cümleler kullandığına işaret eden Şahin, bu kongrenin evrensel nitelikte olduğunu belirtti.
     UNICEF verilerine dayanarak bazı rakamları paylaşmak istediğini söyleyen Şahin, şu anda dünyada ilkokul çağına gelmiş ama okuma imkanı bulmayan 100 milyondan fazla, yine ilkokul çağına gelmiş ama hala nüfusa kayıtlı olmayan 50 milyondan fazla çocuk bulunduğunu söyledi.
     Hergün 5 yaşından küçük 24 bin çocuğun büyük çoğunluğun önlenebilir nedenlerden dolayı hayatını kaybettiğini, çocuk ölümlerinin nedenlerinin başında açlığın geldiğini belirten Şahin, yine BM verilerine göre dakikada 30 çocuğun açlık nedeniyle hayatını kaybettiğini anlattı.
     Şahin, ''Maalesef insanoğlu ve ülkeler, yılda 1,5 trilyon TL'yi silahlanma için ayırabiliyor. Bu paranın çok az bölümüyle çocuklarla ilgili olumsuzlukları ortadan kaldırmak mümkün'' dedi.
     Mehmet Ali Şahin, 500 milyon ile 1,5 milyar arası çocuğun her yıl şiddete maruz kaldığını, 5-14 yaş arası 150 milyon çocuğun çoğunun ağır işlerde çalıştırıldığını, 1 milyardan fazla çocuğun silahlı çatışmaya sahne olan bölgelerde şiddetin gölgesinde yaşamak zorunda olduğunu, 250 bin çocuğun eline silahlı örgütler tarafından silah tutuşturulduğunu ve yine her yıl 1 milyon 200 bin çocuğunu çeşitli amaçlarla kaçırıldığını belirtti.
     Bu örnekleri çoğaltmanın mümkün olduğuna dikkati çeken Şahin, ''Bugün ülke yöneticilerin en çok eğilmeleri, üzerinde kafa yormaları gereken husus dünyamızın ve çocuklarımızın yaşamak zorunda kaldığı o gerçeklerdir'' dedi.
    

     -ÇOCUK HAKLARI KONUSUNDA TÜRKİYE'DE YAPILANLAR-
    
     Bu gidişi durdurabilmek amacıyla BM'nin Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni 21 yıl önce imzaya açtığını, Türkiye'nin bu sözleşmeyi ilk imzalayan ülkelerden biri olduğunu anımsatan Şahin, TBMM'nin bu sözleşmeyi çok kısa sürede 1995 yılı Haziran ayında parlamentosundan geçirerek taraf olduğunu anlattı.
     Şahin, TBMM'nin bu sözleşme bağlamında önemli adımlar attığını dile getirerek, 2005 yılında Türk Ceza Kanunu'nda yapılan değişiklikle çocuklara karşı işlenen suçların cezalarının ağırlaştırıldığını, özellikle çocukların cinsel istismara uğramaları anlamına gelecek suçlara ilişkin cezaların artırıldığını, çocuk kaçırmalarla ilgili de yine ilgili maddelerin yeniden gözden geçirildiğini söyledi.
     Çıkarılan kanunların, çocuk hakları ile ilgili düzenlemelerin uygulanıp uygulanmadığının takip edilmesi amacıyla 3 yıl önce TBMM bünyesinde Çocuk Hakları İzleme Komitesinin kurulduğunu, komitenin başkanlığını TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl'ün yürüttüğünü anlatan Şahin, internet sitesi kanalıyla çocukların bu komiteye ulaşabildiğini ve sorunlarını iletebildiğini kaydetti.
     Şahin, bu yıl 8'incisi icra edilecek Gençlik Meclisinin, ilk ve orta öğretimde eğitim görenler arasından her ilden bir temsilci olmak üzere 550 üyeden oluştuğunu dile getirerek, her yıl 23 Nisan'da Gençlik Meclisinin kendi gündemi ile parlamentoda yasama ve denetim görevini yerine getirdiğini söyledi.
     TBMM Başkanı Şahin, burada amaçlananın gençlerin ve çocukların demokrasi kavramını uygulayarak öğrenmeleri, katılımcılığı ve başkalarıyla iletişim kurma kabiliyetlerini bu yolla geliştirmeleri olduğunu aktardı.
     TBMM'nin bütün bu çalışmalarla çocuk ve gençlerin sorunlarına duyduğu duyarlılığı ifade ettiğini ama bu konuda yapılması gereken daha çok şey bulunduğunu belirten Şahin, ''Stratejik bir yol haritasını Türkiye'nin önüne koşmaya çalışıyoruz. Hedef 2012-2016 yılları arasında bu yol haritasının tartışılarak değerlendirilmesi ve gerçekten en azından ülkemiz bağlamında çocuklarımızın karşı karşıya bulunduğu sorunlarını çözümü konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor'' diye konuştu.
     Şahin, kongrede 118 çocuğun bildiri sunacağını dile getirerek, ''Çocuklarımız minik ellerinin izlerini, yüreklerinin sıcaklığını, düşüncelerinin büyüklüğünü, gözlerindeki gelecek ışığını yansıtacaklar bu kongrede. Bizler de Türkiye'yi yöneten sorumlular olarak mutlaka bunlardan yararlanacağız. Bunların hayata geçirilmesi noktasında elimizden gelen titizliği göstereceğiz, göstermek mecburiyetindeyiz'' dedi.
     Çocuklara bu kongreye gösterdikleri ilgi için teşekkür eden Şahin, ''Kendi haklarını bu yaşlarda öğrenmelerini, tanımalarını ve ileride bizlerin şu anda ifa ettikleri görevleri yapacak hale geldiklerinde çok daha iyi bir yönetim sergilemelerini diliyoruz. Çocuklarımıza güveniyoruz, yarın onlarla çok daha aydınlık olacaktır, çok daha barış içerisinde, huzur içerisinde yaşanabilecek bir Türkiye ve dünya olacaktır diye düşünüyorum'' şeklinde konuştu.
    
     -KISA FİLM YARIŞMASI ÖDÜLÜNÜ VERDİ-
    
     TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, kongre kapsamında düzenlenen ''1. Hakları Alınmış Çocuklar Kısa Film Yarışması''nda 34 film arasından ödüle layık bulunan ''Salıncak'' adlı filmin yönetmeni Bilal Çakay'a ödülünü verdi.
     Şahin, daha sonra ''Her Çocuk Haklarıyla Doğar'' temalı ''Çocuk Hakları Kültürü Sergisi'' ve ''Güzel Bir Dünyada Yaşamaya Hakkım Var'' temalı ''Hakları Çalınmış Çocuklar Fotoğraf Sergisi''nin açılışını yaptı ve sergileri gezdi.
     Mehmet Ali Şahin, daha sonra Mardin Valiliği Çocuk Korosu üyeleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Kalabalıktan ve fotoğraf çekimlerini uzamasından dolayı korodan bir çocuğun sıkılması ve oflayarak tepki göstermesi üzerine Şahin, ''Kasımpaşa sınırlarındayız ya o yüzdendir bu hali'' diye espri yaptı.
     Şahin, ardından bir grup bedensel engelli çocuk ile fotoğraf çektirdi.
     Çocuklardan birinin ''Ben Galatasaraylıyım. Siz hangi takımı tutuyorsunuz?'' diye sorması üzerine Şahin, ''Ben de Galatasaraylıyım ama bu ara Trabzonspor'u destekliyorum'' diye yanıt verdi.
     Bu sırada bir çocuk da Şahin'e, İzmir Saat Kulesi'nin maketini hediye etti.
     Öte yandan Şahin'e, kongrenin açılışına katılmak üzere salona girerken, üzerlerinde beyaz tişört bulunan ve kendilerini ''Bir Göz de Sen Ol İnisiyatifi'' olarak adlandırılan bir grup tarafından çocuk ölümlerine ilişkin bir bildiri verildi.

haber32
haber32
Yorumlar (0)
haber32 haber32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 23 Ocak 2020
İmsak 06:37
Güneş 08:01
Öğle 13:15
İkindi 15:55
Akşam 18:18
Yatsı 19:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 18 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 23 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü