banner121

Chp Kayseri Mitingi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Zulmetmek, firavunlaşmak için değil, halka hizmet etmek için, halkın sorunlarını çözmek için Türkiye'nin rantına değil, sorunlarına talip oluyoruz'' dedi.

Türkiye 05.06.2011, 14:47 30.11.-0001, 00:00
Chp Kayseri Mitingi
banner123
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Zulmetmek, firavunlaşmak için değil, halka hizmet etmek için, halkın sorunlarını çözmek için Türkiye'nin rantına değil, sorunlarına talip oluyoruz'' dedi.
Kılıçdaroğlu, partisince Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingdeki konuşmasına, ''Allahına kurban Kayseri'' diyerek başladı. Kayseri'nin, Anadolu'nun ortasında, ulusal sanayinin bel kemiğini oluşturan, çalışkan ve yürekli insanları bulunduğunu, yabancı sermayeye gereksinim duymadan kendi becerisiyle ayakta durup, dünyaya meydan okuyan bir kent olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ''Kayseri'de işsizlik var mı? Bunlar diyor ki 'istikrar sürsün, Türkiye büyüsün' diyorlar. Bu ne biçim istikrar. Onların söylediği şu: Biz zaten malı götürdük, zaten durumumuz iyi, işsizlik devam edecek, yoksulluk devam edecek, insanlar perişan olacak, çiftçi alnının terinin karşılığını almayacak, yolumuza devam edeceğiz' diyorlar. Niyetleri bu. Buna izin verecek misiniz? Ben de izin vermeyeceğim. Ben de sizin için çalışacağım, ben sizin sesiniz, sözünüz olacağım'' dedi.
Kayseri, yaratan, ürüten, bir kent olduğunu, Kayserili'nin berecesi ödününde engel olarak sadece siyasal iktidarın bulunduğunu ileri süren Kılıçdaroğlu, ''O iktidarı kaldırın, Kayseri'yi uçuracağız, Kayseri'yi dünya markası yapacağız'' diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Mavi Marmara gemisiyle ilgili kendisini eleştirdiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
''Geçen gün diyor ki, 'Mavi Marmara gitti, bizim yurttaşlarımız orada şehit oldu' doğru, 'efendim sen İsrail'i destekliyorsun', Allah Allah. Ben nereden İsrail'i destekledim? Buradan söylüyorum, Recep Tayyip Erdoğan, Yahudilerin verdiği cesaret ödülünü aldın mı, almadın mı? Aldı, değil mi? Niye böyle konuşuyor? Büyük Ordadoğu Projesi'nin eşbaşkanı kimdi? Peki arkadaş, sen 'Büyük Ortadoğu Projesi'nin eşbaşkanıyım' diyordun. Elli sefer söyledin. Şimdi buradan söylüyorum, Irak'ta binlerce Müslüman kadına tecavüz edilirken sen çıkıp, Amerikan askerlerine başarı diledin mi, dilemedin mi? Bunun maskesini indireceğim, kim olduğunu göstereceğim, ezberini bozacağım, şifresini çözeceğim. Konuşsa, konuşamayacak bir daha.
Daha bitmedi. Mayınlı arazilerimiz vardı. Mayınlı arazileri İsrail'e satmak için, kiralamak için 49 yıllığına, Meclise kanun getirdiler. Bu kanunu kim iptal ettirdi, Cumhuriyet Halk Partisi iptal ettirdi. Kim bozdu? Bir şey daha soracağım, benden o kadar ucuz kurtulamaz. Bir şey daha söyleyeceğim. Sen, Furkan yaşamını yitirirken, AKP milletvekilleri o gemiye binmesin diye çaba harcadın mı, harcamadın mı? Vatandaşın oğlu, Mavi Marmara gemisine biner gider, yolda saldırıya uğrar, şehit olur, sen milletvekilinin canını korursun, 'sen gitme' dersin. Vatandaşa gelince başka, milletvekiline gelince başka. Bunun da hesabını soracağız.''

-MAVİ MARMARA SORUŞTURMASI-

Mavi Marmara'da öldürülenlerin yakınlarıyla bazı sivil toplum örgütlerinin, Ankara Cumhuriyet Savcılığına başvurduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, ''Mavi Marmara'da öldürülenlerin yakınları ve bazı sivil toplum kuruluşları, 'çocuklarımız, silah olmadan, uluslararası sularda şehit edildi, soruşturma açın' dediler. Ankara Cumhuriyet Başsavcısı da harekete geçti, soruşturmayı açacak ama gel gör, failler yabancı, yabancı olduğu için Adalet Bakanlığından izin gerekiyor. Şimdi soruyorum: Recep Bey, sen o izni verdin mi, vermedin mi, verdiysen ne tarihte verdin? Bu sorunun yanıtını, bugün yarın bekliyorum'' diye konuştu.

-''TÜRKİYE'NİN RANTINA DEĞİL, SORUNLARINA TALİBİZ''-

Ülkeye ve yurttaşa hizmet etmenin, yeni Cumhuriyet Halk Partisi'nin görevi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
''Zulmetmek için değil, firavunlaşmak için değil, halka hizmet etmek için, halkın sorunlarını çözmek için, Türkiye'nin rantına değil sorunlarına talip oluyoruz. Yeni Cumhuriyet Halk Partisi'ne güvenin. Yeni Cumhuriyet Halk Partisi, cebini düşünenlerin değil halkını düşünenlerin partisidir. Her zaman söyledim, benim için yandaş yok, ister doğu ister batı, ister güney ister kuzey, ister kimliği ne olursa olsun, inancı, siyasi düşüncesi ne olursa olsun, benim için yandaş yok, sadece ve sadece vatandaş var. Benim vatandaşlarım, bu ülkenin bütün güzelliklerinden nasibini almalı. Benim vatandaşlarım yatağa aç girmemeli. Anneler, sabahleyin çocuklarını okula gönderirken yanaklarından öpüp, huzur içinde göndermeli. Onları umutla beklemeli, onları karnı tok, başı dik yatağa yatırmalı. Huzur içinde yatmalı çocuklarımız.''

-4B'LİLERİN SORUNU-

Atanamayan öğretmenlerin sorununu çözmeyi vadeden Kılıçdaroğlu, ''Annelere sözümüz var: Eli öpülesi annelere sözümüz var. 1 milyon 700 bin çocuğumuzun umudunu söndürdüler. Atanamayan bir öğretmen, geldi, '2010 yılında KPSS'ye girdim, kopya var diye iptal ettiler, soruşturma devam ediyor, kimin kopya çektiğini bilmiyoruz. 28 yaşındayım, babamdan para istemeye utanıyorum' dedi, dedim 'üzülme, arkanda Cumhuriyet Halk Partisi var, üzülme, seni destekleyeceğiz, atanamayan öğretmen kavramı kalmayacak'. Arkada da Recep Bey bizi dinliyor yalnız. Dün, '4B'lilerin sorununu çözeceğiz' dedik, hemen atlamış, '4B'lilerin sorunu biz de çözeceğiz'. 9 yıldır niye çözmedin? Yola getireceğim onu, yola getireceğim, göreceksiniz. Türkiye'de nerede bir sorun var, yanında Cumhuriyet Halk Partisi olacak. İşçinin, çiftçinin, taşeron işçisinin, genç çocuğumuzun, işsizin mi sorunu var, Cumhuriyet Halk Partisi... Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi varsa, herkes için var'' diye konuştu.
Meydandaki kalabalığa, ''Ülkeyi iyi yönetiyorlar mı?'' diye soran Kılıçdaroğlu, ''hayır'' yanıtını alarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Diyeceksiniz ki: İyi yönetmediğini ben de biliyorum, o zaman bir örnek verir misin? Hay hay, size bir örnek vereyim: Kayseri'nin güzel bir kent olduğunu söyledim, çalışkan, üreten insanları olduğunu, üniversiteleri olan bir kent olduğunu söyledim, dinamik, çağdaş, genç bir kadrosu var, onu da söyledim ama Kayseri'deki son 9 yılda icra dairelerinin sayısı 4'ten 8'e çıktı. Niye 8'e çıkar icra dairelerinin sayısı? İnsanlar borçlarını ödeyemiyorlar. Bütün esnaf kardeşlerime, borcunu ödeyemeyen esnaf kardeşlerime, icra takibine uğrayan çiftçi kardeşlerime sesleniyorum, sanayiciye sesleniyorum, KOBİ'deki yöneticiye sesleniyorum; artık ayağa kalk, artık korkularından arın, artık 'bu ülkenin sahibi benim' de, artık 'bu ülke için ben çalışacağım' de. Kayserili'ye de söylüyorum. Artık ayağa kalkmalı, 'bu ülkenin sahibi benim' demeli. Hep beraber biz bu ülkenin sahibi olmalıyız. Baskıdan arınacağız, baskıyı reddedeceğiz.''

-''KÜFREDEN BİR BAŞBAKAN, ÜLKEYİ SAĞLIKLI YÖNETİR Mİ?''-

Başbakan Erdoğan'ı, ''eleştiriler karşısında küfür etmekle'' suçlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
''Birisi eleştirdi diye her türlü küfürü ediyor. Küfreden bir Başbakan, ülkeyi sağlıklı yönetir mi? Küfreden bir Başbakan, ülkeyi olgunlukla yönetir mi? Küfreden bir Başbakan insanlara saygılı olabilir mi? 1923'ü düşünün, Mustafa Kemal'in Türkiye'sini, yeni kurulan Türkiye'yi, çağdaş Türkiye'yi düşünün. O ruhu düşünün. Bağımsızlığı düşünün, bağımsızlık ateşini düşün. '10 yılda 10 milyon genç yarattık' diyen heyecanı düşünün. Nereye geldik? O yıllarda Mustafa Kemal, 'köylü milletin efendisidir' diyordu. Geldik şimdi 21. yüzyıla Allah aşkına, köylü milletin efendisi oldu mu? Köylüyü, bırakın milletin efendisi yapmayı bu ülkenin Başbakanı, köylüye, 'Al ananı da git' diyecek boyutuna getirdi.''
Çiftçi ve besicinin sorunlarını çözeceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
''Halkın iktidarında çiftçi bitmeyecek, halkın iktidarında besici de bitmeyecek. Halkın iktidarında çiftçi üretecek çünkü mazotun litresi 1,5 lira olacak. Halkın iktidarında çiftçinin elektrik borçları ilk 4 ay içinde sıfır olacak. Mazotu da ilk 4 ay içinde 1,5 liraya indirmezsen hem siyaseti hem başbakanlığı bırakmaya söz veriyorum. Esnaf kardeşim, seni unuttuk sanma. Komşusu da siftah yapsın diye dua eden kardeşim, yeri geldiği zaman bir çırak çalıştıran, devlete yük olmayan, zamanı geldiğinde vergisini ödeyen değerli esnaf kardeşim. Çalışırsın, sigorta pirimini ödersin, zamanı gelir, emekli olursun. Aldığın emekli aylığıyla geçinemezsin, sonra işine devam edersin ama işine devam ettiğin için senin emekli aylığından yüzde 15 kesilir. Senin emekli alığından kesilen yüzde 15'i halkın iktidarında ilk 4 ayda kaldırmazsam, siyaseti de bırakacağım, başbakanlık koltuğunu da. KOBİ sahiplerine de söylüyorum, halkın iktidarında bir yıl içinde ödediğiniz vergi ve sigorta pirimi kadar, 1 yıl süreyle sıfır faizli kredi vereceğiz. O alacak, üretecek, istihdam yaratacak, uluslararası alanda rekabet edecek, faizler düşecek, borçlarını ödeyecek. Can suyunu da vereceğiz, Halk Bankası'nı esnaf bankası yapacağız.''
haber32
haber32
Yorumlar (0)
haber32 haber32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 23 Ocak 2020
İmsak 06:37
Güneş 08:01
Öğle 13:15
İkindi 15:55
Akşam 18:18
Yatsı 19:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 18 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 23 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü