banner121

Chp'nin Istanbul Mitingi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, her siyasal partinin özgürce propaganda yapmasına izin verilmesi gerektiğini belirterek, ''Düşüncelerini beğenmeseniz bile siyasetçiler gidip propagandalarını yapabilmeli. Hopa'yı savaş alanına döndü

Türkiye 04.06.2011, 16:45 30.11.-0001, 00:00
Chp'nin Istanbul Mitingi
banner123
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, her siyasal partinin özgürce propaganda yapmasına izin verilmesi gerektiğini belirterek, ''Düşüncelerini beğenmeseniz bile siyasetçiler gidip propagandalarını yapabilmeli. Hopa'yı savaş alanına döndüren Recep Tayyip Erdoğan'ın öfkesidir'' dedi.
Kılıçdaroğlu, partisince Kazlıçeşme Meydanı'nda düzenlenen ''Büyük İstanbul Mitingi''nde, konuşmasından önce eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile vatandaşları selamladıktan sonra beyaz güvercinler uçurdu.
Partililere Batman, Eskişehir, Trabzon, Artvin ve Hopa'dan selam getirdiğini belirten kılıçdaroğlu, alanda bulunanların, ''Başbakan Kemal'' sloganları atması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Siz kararınızı vermişsiniz. 12 Haziran'da Recep Bey'i yolcu edeceğiz. Söz mü? Kemal'in sakinliği Recep'in öfkesini yenecek. Benim yüreğimde insan sevgisi var. Ne yaparsa yapsın, ne kadar öfkeli olursa olsun, ben insanımı seviyorum, insanıma saygı duyacağım, projelerimizi anlatacağız, bu ülkeyi aydınlığa kavuşturacağız'' diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Adana'da yaptığı konuşmaya atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
''Sözde ben İsrail'i destekliyormuşum, Allah Allah. Allah aşkına, Büyük Ortadoğu Projesinin eş başkanı bu değil miydi? Milletin hafızası silindi mi? Nasıl oldu da birden kaplan kesiliyorsun? Dişlerini sökeceğim onun, hiç endişe etmeyin siz. Bu değil miydi Irak'ta binlerce Müslüman kadına tecavüz edilirken Amerikan askerlerine başarı dileyen? Buradan söylüyorum Recep Tayyip Erdoğan'ın maskesini indireceğim, gerçek yüzünü göstereceğim millete. Sözde vatansevermiş, hadi canım sen de. Sen kalkıp da Mavi Marmara gemisini gönderirken, izin verirken niye bırakmadın milletvekillerin Mavi Marmara'ya binsin? Çünkü senin milletvekillerinin canı tatlı. Niye onun mücadelesini yapmadın o zaman? Bize bir şey söylemez. Bizim geçmişim temiz, alnımız ak, biz kul hakkı yemedik.''
Kılıçdaroğlu, Türkiye'de dostça, kardeşçe, barış içinde yaşamak istediklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Barışı sağlayacak, dostluğu sağlayacak, yoksulluğu yenecek, bir çocuğun bile yatağa aç girmesini istemeyen adres CHP'dir. CHP, halkın partisidir. Bu ülkede huzuru sağlamanın yolunu biliyorum, çocukların yatağa aç girmeyeceği yöntemi biliyorum, kadın-erkek eşitliğinin nasıl olduğunu biliyorum, bu ülkede huzur içinde yaşamanın yollarını biliyoruz. Size bir sözüm var, herkesin çalışıp ürettiği, kazandığı, her evde akşam tencerenin kaynadığı bir Türkiye'yi ayağa kaldıracağım.''

-HOPA'DAKİ OLAYLAR-

Hopa'da yaşanan olaylara da değinen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
''Gazeteciler bana sordular, ben de şunu söyledim; her siyasal partinin özgürce propaganda yapmasına izin verilmeli. Düşüncelerini beğenmeseniz bile siyasetçiler gidip propagandalarını yapabilmeli. Hopa'yı savaş alanına döndüren Recep Tayyip Erdoğan'ın öfkesidir. O kadar öfkeli ki, ölen emekli öğretmenin bile adını anmak istemediğini, kim olduğunu sormak dahi istemediğini söyledi. Allah aşkına, ölen insanın arkasından kötü söz söylenir mi? İmam bile cemaate sorar 'nasıl bilirdiniz?' diye. Bunların inancına, dünya bakışına bakın Allah aşkına... Olayı duyduğumda o aileyi aradım, arabadan düşen polis kardeşimizin de ailesini aradım. Birine 'geçmiş olsun', birisine Allah'tan sabır diledim. Bizim yüreğimizdeki insan sevgisine bakın, onun söylediklerine bakın.''
Kılıçdaroğlu, Türkiye'deki 12 milyon 715 bin yoksulu özgür kılacaklarını belirterek, ''Aile Sigortasını getireceğiz, hiçbir ailede çocuklar yatağa aç girmeyecek'' dedi.
''Tayyip Bey güneşi de mi sattın yaz gelmiyor'' yazılı pankarta işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
''Fırsat bulsa onu da satacak zaten. Ben diyorum ki; 'Aile Sigortasını getireceğim. 2,5 aylık Kübra annesinin kucağında ölmesin, kahvaltı veremediği için bir anne intihar etmesin' diyorum. O diyor ki 'parayı nereden bulacaksın?' Allah aşkına insan hayatı mı para mı önemli? Bizim açımızdan insan hayatı önemlidir. Bizim açımızdan insan en değerli varlıktır. Onların açısından insanı boş ver, para önemlidir. o yüzden halkın iktidarıyla AKP'yi kıyaslayın. Biz 'insan' diyoruz, onlar 'para' diyor, biz 'özgürlük' diyoruz, onlar 'baskı' diyorlar, biz 'demokrasi' diyoruz, onlar 'medya sussun' diyorlar, biz 'kadın-erkek eşitliği' diyoruz, onlar 'nereden çıktı bu?' diyorlar. 'Kadın ile erkek hiç eşit olur mu?' diyorlar''
Kılıçdaroğlu, kadınlara da seslenerek, ''1 milyon 700 bin çocuğumuzun geleceğini söndüren AKP iktidarına oy verecek misiniz? Recep Bey'in ezberi yine bozulacak, 'bu hayır sesi nereden geliyor' diyecek. Meraklanmasın İstanbul'dan, Türkiye'den geliyor. Aile Sigortasını getireceğiz, evlerde mutluluğun, huzurun, barışın, kardeşliğin yolunu açacağız. Esnaf da rahat bir nefes alacak'' şeklinde konuştu.

-İNTİBAK YASASI-

Başbakan Erdoğan'ın bugünkü konuşmasında intibak yasasını çıkaracağını söylediğini aktaran Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Ben söylüyorum ya, beni takip edecek. Recep Bey sen bana yetişemezsin. Aklın ermez senin bu işlere. Allah aşkına, birisi sorsa 'bu intibak yasası ne' diye, o diyecek ki 'istihdam'. Ne bilecek emeklinin halinden? Recep Bey emeklinin halinden anlar mı? Bir örnek vereceğim, 2004'te Recep Bey bir gazeteciyle röportaj yapıyor. Diyor ki 'valla aldığım emekli aylığı ile geçinemiyorum, o yüzden ben şirket kurdum'. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez bir başbakan, başbakanlık koltuğunda otururken şirket kurdu. 9-10 milyar emekli aylığı alıyorsun, maaş alıyorsun, ikisini topluyorsun 10-15 milyar eder, Recep Bey bu parayla geçinemiyor. Recep Bey taksi, eğitim, uçak, mutfak parası verir mi? Dolmuş, otobüs, uçak parası vermezsin, masrafın olmaz, 9-10 milyar ile geçinemiyorsun, Allahaşkına emekli 500-600 lira ile nasıl geçiniyor diye kendine sordun mu? Şimdi kalkmış Adana'da intibaktan bahsediyor. Dedik ya emeklinin durumunu düzelteceğiz. Ne yaparsan yap Recep Bey, daha beni çok takip edeceksin sen. Hiç endişe etme sana doğru yolu, bu ülke nasıl yönetilir göstereceğim. İntibak yasasını çıkaracağız, emekli rahat bir nefes alacak. Emekliye milli gelir artışından pay verilmesin diye Recep Bey bir yasa çıkardı haberiniz var mı? Çünkü Recep Bey'e göre emekli ikinci sınıf vatandaş. Nasıl olsa emeklinin oyları çantada keklik. 'Ben istediğim gibi yaparım, emekli bana oy verir' diyor. İnanıyor muyuz, emekli oy verecek mi? Emin misiniz? Ben ne zaman Meclis'te çıkıp 'emeklinin durumu kötü' desem, hemen çıkıyorlar kürsüye, 'emeklinin durumu çok iyi, sizin dünyadan haberiniz yok' diyorlar. Emeklinin durumu iyi mi? Recep Tayyip Erdoğan mı, millet mi doğruyu söyler? Ben de millete inanıyorum.''

-''HERKES ÖRGÜTLENMELİ''-

Kılıçdaroğlu, herkesin örgütlenmesi gerektiğini vurgulayarak, ''Örgütlü toplum CHP demektir. Örgütlenmeden korkmayacağız'' dedi.
2 milyon taşeron işçi bulunduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, ''Taşeron işçiliğinde ömür boyu asgari ücrete mahkum edilirsiniz, sendikalı olmazsınız, çalışma saatiniz olmaz ve siz perişan olursunuz. Halkın iktidarında size sözümüz var, taşeronluğu bitireceğiz. Herkes kadrolu, toplu sözleşmeli, sendikalı haklarına kavuşacak'' diye konuştu.
Kılıçdaroğlu, CHP'nin Cumhuriyeti kuran parti olduğuna işaret ederek, ''Demokrasi ve özgürlüğü de getireceğiz. CHP, geleceğe umutla bakanların partisi, işçinin, köylünün, gençliğin, doğaya ve çevreye saygılı olanların, çöpte kağıt toplayanların, aydınların, kadınların partisidir'' şeklinde konuştu.
''AKP iktidarı ile beraber bir OHAL uygulanıyor. Ayağa mı kalkmadın hapse, yazı mı yazmadın hapse, kitap mı yazdın hapse'' diyen Kılıçdaroğlu, ''Buna izin verecek miyiz?'' diye sordu.
Kılıçdaroğlu, ''Temeli 1923 olmayanın hedefi 2023 olamaz'' yazılı pankarta işaret ederek, ''Bizim ülke yönetimindeki hedefimiz, 1923 ruhunu yakalamaktır. Kendi insanımızın, çocuklarımızın geleceğini güvence altına almaktır. Bizim hedefimiz, 'torba torba kömür, sömür Tayyip sömür' diyorsunuz, işte onu yok etmektir. Buradan bütün Türkiye'ye mesajımızdır, biz bu ülkede barış ve huzur içinde yaşamak istiyoruz. Çalışmak, üretmek, hakça bölüşmek istiyoruz. Biz bu ülkede yeni hapishaneler değil, yeni fabrikalar istiyoruz. İstanbul, 15-20 yıldır aynı zihniyet tarafından yönetiliyor. İstanbul'un deprem, trafik sorunu çözüldü mü? Ancak İstanbul'un rant sorunu çözülmüş görünüyor. Birileri malı götürüyor. İstanbul'da rantın paylaşılmasını hakça yapacağız. O rant birilerinin değil, İstanbullunundur'' dedi.
haber32
haber32
Yorumlar (0)
haber32 haber32
-2°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 26 Ocak 2020
İmsak 06:36
Güneş 07:59
Öğle 13:15
İkindi 15:58
Akşam 18:21
Yatsı 19:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Fenerbahçe 19 37
3. Başakşehir 19 36
4. Trabzonspor 18 35
5. Alanyaspor 19 35
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 19 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 19 21
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 19 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 19 13
18. Kayserispor 19 11
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Bursaspor 19 33
3. Erzurum BB 18 31
4. Keçiörengücü 19 29
5. Akhisar Bld.Spor 19 28
6. Ümraniye 19 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 19 27
10. Giresunspor 19 27
11. Balıkesirspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 19 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 19 17
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Barcelona 21 43
2. Real Madrid 20 43
3. Sevilla 21 38
4. Atletico Madrid 20 35
5. Valencia 21 34
6. Getafe 20 33
7. Villarreal 21 31
8. Athletic Bilbao 21 31
9. Real Sociedad 20 31
10. Osasuna 21 28
11. Real Betis 20 27
12. Granada 21 27
13. Levante 21 26
14. Deportivo Alaves 21 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Espanyol 21 15
20. Leganés 20 14
Günün Karikatürü Tümü