banner121

Cumhurbaşkanı Gül Endonezya'da

Ali Hakan Der - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ateşkesin sağlanması için Libya'dan Türkiye'ye ziyaretler yapıldığını ve yoğun diplomasi yürütüldüğünü belirterek, ''Akdeniz kıyısında kapalı rejimlere artık yer yok. Demokrasi bütün bö

Türkiye 05.04.2011, 07:33 05.04.2011, 09:14
Cumhurbaşkanı Gül Endonezya'da
banner123

Ali Hakan Der - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ateşkesin sağlanması için Libya'dan Türkiye'ye ziyaretler yapıldığını ve yoğun diplomasi yürütüldüğünü belirterek, ''Akdeniz kıyısında kapalı rejimlere artık yer yok. Demokrasi bütün bölgede gerçekleşecektir'' dedi.
     Cumhurbaşkanı Gül, Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono ile Özgürlük Sarayı'ndaki baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
     Sözlerine Endonezya'da bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek başlayan Gül, Yudhoyono'nun 25 yıl sonra geçen yıl Türkiye'yi, kendisinin de 16 yıl sonra Endonezya'yı ziyaret eden ilk cumhurbaşkanları olduğunu anımsattı. Karşılıklı olarak bir yıl içinde ziyaretlerin gerçekleştiğini belirten Gül, ''Türkiye ve Endonezya yeni dönemde siyasi iradelerini o şekilde ortaya koymuşlardır ki ilişkilerini stratejik ortaklık seviyesine çıkartmışlardır ve kapsamlı işbirliği içine girmişlerdir'' ifadelerini kullandı.
     Cumhurbaşkanı Gül, karşılıklı ziyaretlerle ilişkilerde açılan yeni sayfanın iki ülke halklarının çıkarına olacağına dair inancını dile getirdi.
     İlişkileri 16. yüzyıla dayanan iki ülke halkının birbirine sevgiyle baktığına işaret eden Gül, ''Bize düşen de yakın ilişkilerin, sevginin karşılığını ortaya koymaktır. Bu da ekonomik işbirliğiyle ortaya çıkacaktır'' diye konuştu.
     Gül, görüşmelerde ele alınan konuların uygulamaya konulacağını ve ortaya konulan hedeflerde başarıya ulaşılacağını söyledi.
     Gül, ''İslam dünyasının en gelişmiş iki ülkesi'' olarak nitelediği Türkiye ve Endonezya'nın, büyük nüfuslara sahip olmalarını ve demokrasiyle yönetilmelerinin en önemli ortak özellikleri olduğunu vurguladı. Gül, güçlü ekonomiye sahip G-20 üyesi iki ülkenin daha fazla işbirliği yapma imkanı bulunduğunu kaydetti. Gül, görüşmelerde ekonomi, karşılıklı yatırımlar, savunma sanayi, turizm, tarım ve eğitim alanlarında işbirliği potansiyellerini ele aldıklarını belirtti.
     Gül, iki ülkenin de ''sorunsuz ve dostça'' dış politika izlediğini, uzak ülkelerle de yapıcı ilişki içinde olduğunu söyledi.
     Endonezya'nın ASEAN'ın en önemli ülkesi olduğunu ifade eden Gül, ''Türkiye 600 milyon nüfusa hitap eden ASEAN ile işbirliğini geliştirmek istemektedir. İlişkilere verdiği destekten dolayı Sayın Yudhoyono'ya teşekkür ediyorum'' dedi. Gül, Türkiye'nin Endonezya ile İKÖ ve D-8 bünyesindeki işbirliğine de büyük önem verdiğini dile getirerek, D-8'in vizyonunun yeniden yapılandırılmasına yönelik görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi.
     Endonezya'nın dünyanın üçüncü büyük demokrasisi olduğunun altını çizen Gül, ülkedeki hızlı siyasi ve ekonomik gelişmeden mutluluk duyduğunu Yudhoyono ile paylaştığını belirtti. Gül, ''Bu kadar büyük farklılıkları birlik içinde muhafaza eden bir ülkenin demokrasiye geçmesi ve başarılı bir şekilde yönetmesi takdire şayandır. Herkese örnek olacak büyük bir başarıdır'' diye konuştu.
    
     -YUDHOYONO'NUN KONUŞMASI-
    
     Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono da Gül'ün ülkesini 16 yıl sonra ziyaret eden ilk Türk Cumhurbaşkanı olduğunu belirterek, ziyaretin tarihi nitelik taşıdığını vurguladı.
     Türkiye ile çeşitli alanlarda işbirliği yapmak istediklerini ifade eden Yudhoyono, bu konudaki niyetlerini ortak bildiriyle ortaya koyduklarını söyledi.
     Türkiye ile Endonezya arasındaki ekonomik, ticari ve yatırım konularındaki işbirliğinin gelişme gösterdiğini dile getiren Yudhoyono, iki ülkenin stratejik işbirliğini geliştirme yolunda ilerlediğini kaydetti. Türkiye ve Endonezya'nın nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan ve demokrasiyle yönetilen ülkeler olduğunu belirterek, ''İki ülke arasındaki kapsamlı işbirliği, Medeniyetler İttifakı ve Batı ile İslam dünyası arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunabilir'' diye konuştu.
     Heyetler arası görüşmelerde ikili ilişkiler ve küresel konuları ele aldıklarını bildiren Yudhoyono, enerji, tarım, savunma sanayi, turizm ve ekonomi alanlarıyla doğal afetlerle mücadele konusunda işbirliğini geliştirmenin önemini vurguladıklarını kaydetti.

     İlişkilerin en önemli boyutunu ekonominin oluşturduğunu vurgulayan Yudhoyono, ekonomik işbirliği olmadan ilişkilerin geliştirilemeyeceğini söyledi. Yudhoyono, G-20, İKÖ ve D-8'de Türkiye ile işbirliğine önem verdiklerini de ifade etti.
     Yudhoyono, görüşmelerde Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Libya'daki gelişmeleri de değerlendirdiklerini, Filistin sorununun çözümünün önemine değindiklerini anlattı.
    
     -LİBYA İLE İLGİLİ YOĞUN DİPLOMASİ-
    
     Gül ve Yudhoyono, açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.
     Cumhurbaşkanı Gül, Libya'ya yönelik ''İslam Barış Gücü'' fikrini nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:
     ''Bu konuyu geniş bir şekilde konuştuk. Libya'da her şeyden önce kanın durması ve Libya'nın tarumar olmaması, altyapısının yıkılmaması gerekmektedir. Şu da bir gerçektir ki Akdeniz kıyısında kapalı rejimlere artık yer yoktur. Dolayısıyla demokrasi bütün bu bölgede gerçekleşecektir. Libya halkının daha fazla zarar görmemesi, daha fazla kan akmaması için NATO çatısı altında hareket yürütülmektedir. Ateşkesin sağlanmasıyla ilgili Türkiye ve Endonezya'nın her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını konuştuk. Aslında bununla ilgili çok yoğun bir diplomasi trafiği yaşanmaktadır. Dışişleri Bakanımız yoğun bir şekilde konunun içinde. Ankara'ya Libya'dan hem muhalefet hem eski iktidar olmak üzere her iki tarafın ziyaretleri söz konusudur. Ateşkesin sağlanmasıyla ilgili her türlü katkıyı vermeye hazırız.''
     Yudhoyono da aynı soruyu yanıtlarken, Libya'daki gelişmeleri yakından izlediklerini söyledi. Gül ile görüşmesinde sorunun nasıl çözülebileceğini ele aldıklarını belirten Yudhoyono, Libya'da silahların susması gerektiğini ifade etti. Yudhoyono, ''Libya'da ateşkes sağlanırsa ve barışı koruma çabasına girilirse, Endonezya böyle bir çabaya katılabilir'' dedi.
    
     -''TİCARET HACMİNDE HEDEF 10 MİLYAR DOLAR''-
    
     Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik sorular üzerine de G-20 üyesi iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin yeterli olmadığını söyledi. Türkiye'nin Endonezya'da 70 milyon dolar, Endonezya'nın Türkiye'de 600 bin dolar tutarında yatırımı olduğunu belirten Gül, bu rakamın çok düşük olduğunu, iş adamlarının iki ülke arasındaki potansiyeli fark etmesi gerektiğini kaydetti. Gül, Endonezya'yı siyasi ve ekonomik yapısıyla yatırım yapılabilecek bir ülke olarak gördüklerini ifade etti.
     İki ülke arasındaki ticaret hacminin 1.7 milyar dolar düzeyinde olduğunu, bunun 1.3 milyar dolarını Endonezya'nın Türkiye'ye ihracatının oluşturduğunu anlatan Gül, ''Ticaret hacminde ilk hedefimiz 5 milyar dolar, daha sonra bunu 10 milyar dolara çıkarmak. Potansiyel olduğu için bu hedefin kolaylıkla gerçekleşeceğine inanıyorum'' diye konuştu.
     Gül, Türkiye ile Endonezya arasında serbest ticaret anlaşması için çalışma grubu kurulduğunu anımsatarak, çalışmaların olumlu sonuç vermesini ve anlaşmanın kısa sürede imzalanmasını temenni etti.
     Yudhoyono da Türkiye'nin Endonezya için çok önemli bir ortak olduğunu dile getirerek, iki ülkenin toplam 1.5 trilyon dolarlık Gayri Safi Milli Hasılası'nın bugünkü ticaret hacminin ne kadar düşük olduğunu gösterdiğini söyledi. Yudhoyono, Türkiye'nin ticaret, yatırım ve ekonomi açısından Avrupa'ya geçişi sağlayan önemli bir ülke olduğunu belirtti.
     İki ülke makamlarının gayretleriyle ticaretin önündeki engellerin kalkacağına inandığını ifade eden Yudhoyono, ''İki ülke arasındaki potansiyel büyük, ekonomik faydalar sınırsız denebilir. İş dünyasını da bu çabaların içinde yer almaya davet etti.
     Bu arada, ortak basın toplantısı öncesinde Türkiye ile Endonezya arasında diplomatik ve hizmet pasaportlarına vize muafiyeti ve afet yönetimi anlaşmalarıyla, dışişleri bakanlıkları arasında işbirliği öngören mutabakat zaptı imzalandı.

haber32
haber32
Yorumlar (0)
haber32 haber32
21°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:24
Güneş 06:45
Öğle 12:53
İkindi 16:14
Akşam 18:52
Yatsı 20:07
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Karagümrük 3 7
2. Alanyaspor 3 7
3. Galatasaray 3 7
4. Antalyaspor 3 7
5. Hatayspor 3 7
6. Erzurumspor 3 6
7. Göztepe 3 5
8. Fenerbahçe 3 5
9. Konyaspor 2 4
10. Trabzonspor 3 4
11. Beşiktaş 3 4
12. Sivasspor 3 4
13. Kasımpaşa 3 3
14. Kayserispor 3 3
15. Gaziantep FK 3 2
16. Ankaragücü 2 1
17. Gençlerbirliği 2 1
18. Çaykur Rizespor 3 1
19. Malatyaspor 3 1
20. Denizlispor 3 1
21. Başakşehir 3 0
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 3 7
2. Tuzlaspor 3 7
3. Ankara Keçiörengücü 3 7
4. İstanbulspor 3 6
5. Altınordu 3 6
6. Samsunspor 3 5
7. Adanaspor 3 5
8. Altay 3 4
9. Akhisar Bld.Spor 3 4
10. Bandırmaspor 3 4
11. Giresunspor 3 4
12. Bursaspor 3 3
13. Balıkesirspor 3 3
14. Ankaraspor 3 3
15. Ümraniye 3 3
16. Boluspor 3 1
17. Menemen Belediyespor 3 1
18. Eskişehirspor 3 1
Takımlar O P
1. Leicester City 3 9
2. Liverpool 3 9
3. Everton 3 9
4. Aston Villa 2 6
5. Arsenal 3 6
6. Crystal Palace 3 6
7. Leeds United 3 6
8. Tottenham 3 4
9. Chelsea 3 4
10. Newcastle 3 4
11. West Ham 3 3
12. Brighton 3 3
13. Man City 2 3
14. M. United 2 3
15. Southampton 3 3
16. Wolverhampton 3 3
17. West Bromwich 3 1
18. Burnley 2 0
19. Sheffield United 3 0
20. Fulham 3 0
Takımlar O P
1. Real Betis 3 6
2. Granada 3 6
3. Real Sociedad 3 5
4. Celta de Vigo 3 5
5. Valencia 3 4
6. Real Madrid 2 4
7. Getafe 2 4
8. Villarreal 3 4
9. Atletico Madrid 1 3
10. Barcelona 1 3
11. Sevilla 1 3
12. Levante 2 3
13. Osasuna 3 3
14. Athletic Bilbao 2 3
15. Cádiz 3 3
16. Huesca 3 2
17. Real Valladolid 3 2
18. Eibar 3 1
19. Deportivo Alaves 3 1
20. Elche 1 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@