banner121

Devlet Bakanı Faruk Çelik'in Aa'ya Demeci:

Hüseyin Yeşilkavak - Devlet Bakanı Faruk Çelik, ''başkanlık'' sistemi tartışmalarıyla ilgili, ''Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın birer cümlesini alarak sanki bir çelişki varmış gibi takdim etmek son derece yanlı

Türkiye 03.04.2011, 07:08 03.04.2011, 12:12
Devlet Bakanı Faruk Çelik'in Aa'ya Demeci:
banner123

Hüseyin Yeşilkavak - Devlet Bakanı Faruk Çelik, ''başkanlık'' sistemi tartışmalarıyla ilgili, ''Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın birer cümlesini alarak sanki bir çelişki varmış gibi takdim etmek son derece yanlıştır'' dedi.
     Bakan Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de her alanda önemli değişim ve dönüşüm süreçlerinin yaşandığına dikkati çekti. Cumhuriyetin 100. yılına doğru giderken, büyüyen Türkiye anlayışının kökleşmesi konusunda her alanda atılım yapılması gerektiğini vurgulayan Çelik, ''Bu kapsamda idari yapı anlamında, yönetim anlamında farklı modellerin, farklı anlayışların tartışılmasını ben son derece doğal karşılıyorum'' diye konuştu.
     Çelik, tartışılması gereken konuların içinde başkanlık sisteminin de bulunduğunu ifade ederek, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya attığı fikrin saygı değer olduğunu dile getirdi.
     Bu konuda en doğru kararı, halkın tercihi ve onayıyla ortaya koymanın en doğru yol olduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti:
     ''Bundan kaçınmamak gerekiyor. Fikirlerin tartışılmasında, düşüncelerin, görüşlerin tartışılmasında endişe edilecek bir şey yok. Bundan endişe etmek aslında endişe edilecek durum. Yani 'tartışılmasın, görüşülmesin, yeniliğe açık olmayalım, kapalı olalım' gibi yaklaşım son derece sakıncalı bir yaklaşımdır. Her şeyi tartışırız. Türkiye'nin yararınaysa 'Evet' Türkiye'nin yararına değilse 'Hayır' deriz. Bu kadar açık.''
    
     -CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN AÇIKLAMASI-
    
     Bakan Çelik, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül'ün bu konudaki açıklamalarına işaret ederek, şöyle devam etti:
     ''Ben sayın Cumhurbaşkanımızı da Başbakanımızı da dikkatle dinledim. Bir çelişki söz konusu değil. Şu anda Türkiye seçime gidiyor. Türkiye'nin gündeminde şu anda başkanlık sisteminin tartışıldığı bir atmosfer yok. Bu yönüyle sayın Cumhurbaşkanımız gayet net bir görüş ifade ediyorlar. Sayın Başbakanımıza sorulan bir soru var; sayın Başbakan da 'Seçimden sonra Türkiye'de bu konular tartışılmalı, gerekirse referanduma gidilmeli' diyor. Akabinde sayın Cumhurbaşkanı da 'Seçimden sonra bunlar görüşülebilir. Tartışılmasında ben bir mahsur görmüyorum' diyor. Yani Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın birer cümlesini alarak sanki bir çelişki varmış gibi takdim etmek son derece yanlıştır.
     Bütünüyle baktığınız zaman seçim atmosferine giriyoruz, her ikisi de aynı şeyi söylüyor. Seçim atmosferinden çıktıktan sonra da tartışılıp, referandum süreci gerekiyorsa olabilir. 'Ülkenin hayrına ise bu konu değerlendirilmelidir' diyorlar. Yapılmak istenen, belli çevrelerin sanki 'Efendim büyük bir tartışma var, büyük bir fikir ayrılığı var' gibi bu önemli konunun bu şekilde takdimi son derece yüzeysel bir bakış açısıdır, art niyetli maksatlı bir yaklaşımdır.''
    
     -ALEVİ VATANDAŞLARIN TALEPLERİYLE İLGİLİ ÇALIŞMA-
    
     Alevi vatandaşların talepleriyle ilgili uzun süredir bir çalışma yürüttüklerine de değinen Çelik, ''Kim ne derse desin Türkiye'deki kronik sorunlardan biri olan Alevi vatandaşlarımızın talepleriyle ilgili biz hükümet olarak ilk kez çok ciddi çalışmaları neticelendirmiş ve sonuç noktasına getirmiş bulunuyoruz'' dedi.
     Çelik, verdikleri sözlerin gereğini bir bir yerine getirdiklerini vurgulayarak, ''Şimdi tek kalan bir konu var; Madımak Oteli, nisan ayında yeni şekliyle hizmete veya işlevine başlayacaktır. Bu bizim toplantılarda, çalıştaylarda verdiğimiz bir söz idi, yerine getirdik. Din Kültürü Ahlak Bilgisi, AİHM çerçevesinde yeni bir müfredata dönüştürülmeliydi bunun gereğini yaptık. Bu kitaplar gelecek eğitim öğretim yılında hizmete hazır hale geldi. Şu anda Talim Terbiye Kurulu'ndan geçti ve Alevi eğitimcilerin de okeylediği bir müfredat daha kuşatıcı bir müfredat halinde oldu'' diye konuştu
    

     -''SİYASET ÜSTÜ BİR KONUDUR''-
    
     Cemevlerinin statüsüyle ilgili olarak da sivil yapılanma konusunda bir taslağın yapılan görüşmelerde oluştuğunu belirten Çelik, bunun işleyişi ve taleplerin nasıl karşılanacağıyla ilgili de taraftarla 12 Haziran'da yapılacak seçimden sonra bir araya geleceklerini ve son noktayı koyacaklarını anlattı.
     Çelik, bu konuda yanlışlık ve eksiklik olmadığını ifade ederek, şu bilgileri verdi:
     ''Bin 400 yıllık bir sorunu tartışıyoruz. Bin 400 yıllık bir sorunun bazı taleplerini çözmüşüz nihai olarak kalan bir konuyla ilgili de kafalarda netleşen bir tablo olmasına rağmen bunun ilgili taraflarla oturup, konuşup, birlikte neticelendirip, birlikte varsa o taslağın eksiklerini gidererek onu da yürürlüğe koyalım diyoruz. Burada bir eksiklik söz konusu değil. Şu platformda eğer biz tekrar çalıştaya katılanları toplasak, konuşsak birçoğu partilerden aday olmuş. Bundan dolayı herkes kendi siyasi görüşü çerçevesinde bu hassas konuyu alet etmeye başlayacak. Bunu biz doğru bulmuyoruz. Bu siyaset üstü halledilmesi gereken bir konudur. İnançlar konusu şöyle bir şeydir; hassas konulardır ve siyaset üstü ele alınması gereken konulardır.''
     Kendilerinin de konuyu bu çerçevede ele aldıklarını ve bugün nihai noktaya getirdiklerini vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:
     ''Şunu da açıkça ifade etmek istiyorum; biz ne gibi çalışma yaparsak yapalım birilerinin memnun olmayacağı inancındayım. Neden biliyor musunuz? Bu çalıştayları millet bir şekilde gördü. Alevi tabanı diyor ki; 'Biz İslam şemsiyesinin altındayız, yani biz İslam'ız. Tasavvufi bir görüş olarak bunu değerlendirebilirsiniz, İslam'ın farklı bir yorumudur' diyorlar. Genel olarak böyle. Şimdi belki bu tanımlamalardan, bu bakış açılarından rahatsız olan çevreler de var. Onların seslerini yükseltmelerini de ben gerçekten dikkatli izliyorum.
     Şimdi Alevilik eğer Aleviler'in dediği gibi İslam'ın bir yorumu ve İslam'ın bir yönüyle de tasavvufi bir yorumu şeklinde ise ki, benim kanaatimce öyledir. O halde burada anlamsız tartışmalara, ayrımcı anlayışlara, ayrıştırıcı yorumlara girmenin hiçbir anlamı yoktur. Yapılacak şey bellidir. Tüm vatandaşlarımızın bu konudaki inançlarına, değerlendirmelerine saygı duymamız gerekiyor ve onların bu taleplerine cevap vermemiz gerekiyor. Hükümet de bunu yapıyor, yapıyoruz. 'Hayır, ben bunların dışında farklı, alakası olmayan, sizin anlatığınızla ilgisi olmayan görüşlere sahibim' diye birileri diyorsa, biz de onlara saygı duyarız. Yolları açık olsun deriz yani.''
     Bakan Çelik, bu çerçevede ayrıştırıcı değil birleştirici, bütünleştirici ve kaynaştırıcı; çatışmacı değil herkesin birbirine saygı duyduğu milli birlik ve kardeşlik çalışması yaptıklarını anlatarak, bu yönde büyük bir mesafe aldıklarını belirtti.
     ''Bu sorunlar niye çözülüyor? Bu sorunlar çözülürse Türkiye'de hangi alanlarda biz itilaf çıkarıp çatışma ortamı oluşturacağız?'' diye endişe duyan güçlerin olabileceğini anlatan Çelik, Türkiye'nin hayrına düşünmeyen, birliğinden, bütünlüğünden rahatsız olan çevrelerin de bulunabileceğine dikkati çekti.
     Çelik, birlik ve bütünlüğü insan hakları çerçevesinde güçlendirici adımlar atmaya devam edeceklerini vurgulayarak, ''Efendim 'Ne yapıldı ki?' denilirse çok şey yapıldı. Çok mesafe aldık. Seçimden sonra da nihai noktada inşallah yine ilgili taraflarla beraber değerlendirip konuşulacaktır'' dedi.
    
     -''TÜRKİYE PARLAYAN YILDIZ''-
    
     Dünyada, komşu ülkelerde ve birçok her yerde ekonomik ve sosyal açıdan karmaşa, kargaşa yaşanırken, Türkiye'de ekonomik ve siyasi istikrar ile huzur bulunduğunu ifade eden Çelik, şöyle konuştu:
     ''Sıkıntılarımız, çözülmemiş meselelerimiz yok mu? Var ama onların da hangi süreç içinde ele alınacağı, çözüleceği, hangi noktalara varılacağı, hangi meselelerin ne zaman çözüleceği de programlanmış durumda. Böyle bir olumsuzluğu dünya ve bölgeye karşı olumlu bir Türkiye var. Bunun ben vatandaşlarımız tarafından kıymetinin bilindiği ve bilineceği inancı içindeyim. 12 Haziran'da sandığa gidince Türkiye'nin istikbali, istikrarı için vatandaşımız oy kullanacak. Oradan çıkacak olan da AK Parti'dir. 3. dönem yine AK Parti olarak Türkiye'ye hizmete devam edeceğiz...
     Parlayan yıldız olan Türkiye'yi tüm dünya gündemine taşıyacağız inşallah. Bundan hiçbir endişemiz yok. Neticesinde muhalefet de bu politikalarla Türkiye'de siyaset yapmanın artık mümkün olmadığını, bu çağda, devirde böyle siyaset yapmanın mümkün olmadığını görecekler ve kendilerini yenileme durumuyla karşı karşıya kalacaklar. 12 Haziran aynı zamanda muhalefetin de normalleşmesinin başlayacağı bir süreçtir ve bu siyasetin normalleşmesine büyük katkı sağlayacaktır. Ondan sonra her alanda normalleşen Türkiye siyaset alanında normalleşmesiyle geleceğe çok daha aydınlık bakacaktır.''
     Bakan Çelik, Bursalılara verdikleri bütün sözleri yerine getirdiklerini, bu dönemde temelini atacakları ''Hızlı Tren Projesi''ni de gelecek dönemde tamamlayıp hizmete açmak istediklerini belirterek, seçimlerde 18 milletvekili kontenjanı bulunan Bursa'dan 13 milletvekili çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

haber32
haber32
Yorumlar (0)
haber32 haber32
-6°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Isparta'nın En Büyük Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 22 Ocak 2020
İmsak 06:38
Güneş 08:02
Öğle 13:14
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 18 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 24 51
3. Leicester City 23 45
4. Chelsea 24 40
5. M. United 23 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 24 33
8. Tottenham 23 31
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Newcastle 24 30
14. Burnley 23 27
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 22 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Günün Karikatürü Tümü