banner121

Devlet Bakanı Faruk Çelik'in Aa'ya Demeci:

Hüseyin Yeşilkavak - Devlet Bakanı Faruk Çelik, ''başkanlık'' sistemi tartışmalarıyla ilgili, ''Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın birer cümlesini alarak sanki bir çelişki varmış gibi takdim etmek son derece yanlı

Türkiye 03.04.2011, 07:08 03.04.2011, 12:12
Devlet Bakanı Faruk Çelik'in Aa'ya Demeci:

Hüseyin Yeşilkavak - Devlet Bakanı Faruk Çelik, ''başkanlık'' sistemi tartışmalarıyla ilgili, ''Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın birer cümlesini alarak sanki bir çelişki varmış gibi takdim etmek son derece yanlıştır'' dedi.
     Bakan Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de her alanda önemli değişim ve dönüşüm süreçlerinin yaşandığına dikkati çekti. Cumhuriyetin 100. yılına doğru giderken, büyüyen Türkiye anlayışının kökleşmesi konusunda her alanda atılım yapılması gerektiğini vurgulayan Çelik, ''Bu kapsamda idari yapı anlamında, yönetim anlamında farklı modellerin, farklı anlayışların tartışılmasını ben son derece doğal karşılıyorum'' diye konuştu.
     Çelik, tartışılması gereken konuların içinde başkanlık sisteminin de bulunduğunu ifade ederek, bu konuda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya attığı fikrin saygı değer olduğunu dile getirdi.
     Bu konuda en doğru kararı, halkın tercihi ve onayıyla ortaya koymanın en doğru yol olduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti:
     ''Bundan kaçınmamak gerekiyor. Fikirlerin tartışılmasında, düşüncelerin, görüşlerin tartışılmasında endişe edilecek bir şey yok. Bundan endişe etmek aslında endişe edilecek durum. Yani 'tartışılmasın, görüşülmesin, yeniliğe açık olmayalım, kapalı olalım' gibi yaklaşım son derece sakıncalı bir yaklaşımdır. Her şeyi tartışırız. Türkiye'nin yararınaysa 'Evet' Türkiye'nin yararına değilse 'Hayır' deriz. Bu kadar açık.''
    
     -CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN AÇIKLAMASI-
    
     Bakan Çelik, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül'ün bu konudaki açıklamalarına işaret ederek, şöyle devam etti:
     ''Ben sayın Cumhurbaşkanımızı da Başbakanımızı da dikkatle dinledim. Bir çelişki söz konusu değil. Şu anda Türkiye seçime gidiyor. Türkiye'nin gündeminde şu anda başkanlık sisteminin tartışıldığı bir atmosfer yok. Bu yönüyle sayın Cumhurbaşkanımız gayet net bir görüş ifade ediyorlar. Sayın Başbakanımıza sorulan bir soru var; sayın Başbakan da 'Seçimden sonra Türkiye'de bu konular tartışılmalı, gerekirse referanduma gidilmeli' diyor. Akabinde sayın Cumhurbaşkanı da 'Seçimden sonra bunlar görüşülebilir. Tartışılmasında ben bir mahsur görmüyorum' diyor. Yani Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın birer cümlesini alarak sanki bir çelişki varmış gibi takdim etmek son derece yanlıştır.
     Bütünüyle baktığınız zaman seçim atmosferine giriyoruz, her ikisi de aynı şeyi söylüyor. Seçim atmosferinden çıktıktan sonra da tartışılıp, referandum süreci gerekiyorsa olabilir. 'Ülkenin hayrına ise bu konu değerlendirilmelidir' diyorlar. Yapılmak istenen, belli çevrelerin sanki 'Efendim büyük bir tartışma var, büyük bir fikir ayrılığı var' gibi bu önemli konunun bu şekilde takdimi son derece yüzeysel bir bakış açısıdır, art niyetli maksatlı bir yaklaşımdır.''
    
     -ALEVİ VATANDAŞLARIN TALEPLERİYLE İLGİLİ ÇALIŞMA-
    
     Alevi vatandaşların talepleriyle ilgili uzun süredir bir çalışma yürüttüklerine de değinen Çelik, ''Kim ne derse desin Türkiye'deki kronik sorunlardan biri olan Alevi vatandaşlarımızın talepleriyle ilgili biz hükümet olarak ilk kez çok ciddi çalışmaları neticelendirmiş ve sonuç noktasına getirmiş bulunuyoruz'' dedi.
     Çelik, verdikleri sözlerin gereğini bir bir yerine getirdiklerini vurgulayarak, ''Şimdi tek kalan bir konu var; Madımak Oteli, nisan ayında yeni şekliyle hizmete veya işlevine başlayacaktır. Bu bizim toplantılarda, çalıştaylarda verdiğimiz bir söz idi, yerine getirdik. Din Kültürü Ahlak Bilgisi, AİHM çerçevesinde yeni bir müfredata dönüştürülmeliydi bunun gereğini yaptık. Bu kitaplar gelecek eğitim öğretim yılında hizmete hazır hale geldi. Şu anda Talim Terbiye Kurulu'ndan geçti ve Alevi eğitimcilerin de okeylediği bir müfredat daha kuşatıcı bir müfredat halinde oldu'' diye konuştu
    

     -''SİYASET ÜSTÜ BİR KONUDUR''-
    
     Cemevlerinin statüsüyle ilgili olarak da sivil yapılanma konusunda bir taslağın yapılan görüşmelerde oluştuğunu belirten Çelik, bunun işleyişi ve taleplerin nasıl karşılanacağıyla ilgili de taraftarla 12 Haziran'da yapılacak seçimden sonra bir araya geleceklerini ve son noktayı koyacaklarını anlattı.
     Çelik, bu konuda yanlışlık ve eksiklik olmadığını ifade ederek, şu bilgileri verdi:
     ''Bin 400 yıllık bir sorunu tartışıyoruz. Bin 400 yıllık bir sorunun bazı taleplerini çözmüşüz nihai olarak kalan bir konuyla ilgili de kafalarda netleşen bir tablo olmasına rağmen bunun ilgili taraflarla oturup, konuşup, birlikte neticelendirip, birlikte varsa o taslağın eksiklerini gidererek onu da yürürlüğe koyalım diyoruz. Burada bir eksiklik söz konusu değil. Şu platformda eğer biz tekrar çalıştaya katılanları toplasak, konuşsak birçoğu partilerden aday olmuş. Bundan dolayı herkes kendi siyasi görüşü çerçevesinde bu hassas konuyu alet etmeye başlayacak. Bunu biz doğru bulmuyoruz. Bu siyaset üstü halledilmesi gereken bir konudur. İnançlar konusu şöyle bir şeydir; hassas konulardır ve siyaset üstü ele alınması gereken konulardır.''
     Kendilerinin de konuyu bu çerçevede ele aldıklarını ve bugün nihai noktaya getirdiklerini vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:
     ''Şunu da açıkça ifade etmek istiyorum; biz ne gibi çalışma yaparsak yapalım birilerinin memnun olmayacağı inancındayım. Neden biliyor musunuz? Bu çalıştayları millet bir şekilde gördü. Alevi tabanı diyor ki; 'Biz İslam şemsiyesinin altındayız, yani biz İslam'ız. Tasavvufi bir görüş olarak bunu değerlendirebilirsiniz, İslam'ın farklı bir yorumudur' diyorlar. Genel olarak böyle. Şimdi belki bu tanımlamalardan, bu bakış açılarından rahatsız olan çevreler de var. Onların seslerini yükseltmelerini de ben gerçekten dikkatli izliyorum.
     Şimdi Alevilik eğer Aleviler'in dediği gibi İslam'ın bir yorumu ve İslam'ın bir yönüyle de tasavvufi bir yorumu şeklinde ise ki, benim kanaatimce öyledir. O halde burada anlamsız tartışmalara, ayrımcı anlayışlara, ayrıştırıcı yorumlara girmenin hiçbir anlamı yoktur. Yapılacak şey bellidir. Tüm vatandaşlarımızın bu konudaki inançlarına, değerlendirmelerine saygı duymamız gerekiyor ve onların bu taleplerine cevap vermemiz gerekiyor. Hükümet de bunu yapıyor, yapıyoruz. 'Hayır, ben bunların dışında farklı, alakası olmayan, sizin anlatığınızla ilgisi olmayan görüşlere sahibim' diye birileri diyorsa, biz de onlara saygı duyarız. Yolları açık olsun deriz yani.''
     Bakan Çelik, bu çerçevede ayrıştırıcı değil birleştirici, bütünleştirici ve kaynaştırıcı; çatışmacı değil herkesin birbirine saygı duyduğu milli birlik ve kardeşlik çalışması yaptıklarını anlatarak, bu yönde büyük bir mesafe aldıklarını belirtti.
     ''Bu sorunlar niye çözülüyor? Bu sorunlar çözülürse Türkiye'de hangi alanlarda biz itilaf çıkarıp çatışma ortamı oluşturacağız?'' diye endişe duyan güçlerin olabileceğini anlatan Çelik, Türkiye'nin hayrına düşünmeyen, birliğinden, bütünlüğünden rahatsız olan çevrelerin de bulunabileceğine dikkati çekti.
     Çelik, birlik ve bütünlüğü insan hakları çerçevesinde güçlendirici adımlar atmaya devam edeceklerini vurgulayarak, ''Efendim 'Ne yapıldı ki?' denilirse çok şey yapıldı. Çok mesafe aldık. Seçimden sonra da nihai noktada inşallah yine ilgili taraflarla beraber değerlendirip konuşulacaktır'' dedi.
    
     -''TÜRKİYE PARLAYAN YILDIZ''-
    
     Dünyada, komşu ülkelerde ve birçok her yerde ekonomik ve sosyal açıdan karmaşa, kargaşa yaşanırken, Türkiye'de ekonomik ve siyasi istikrar ile huzur bulunduğunu ifade eden Çelik, şöyle konuştu:
     ''Sıkıntılarımız, çözülmemiş meselelerimiz yok mu? Var ama onların da hangi süreç içinde ele alınacağı, çözüleceği, hangi noktalara varılacağı, hangi meselelerin ne zaman çözüleceği de programlanmış durumda. Böyle bir olumsuzluğu dünya ve bölgeye karşı olumlu bir Türkiye var. Bunun ben vatandaşlarımız tarafından kıymetinin bilindiği ve bilineceği inancı içindeyim. 12 Haziran'da sandığa gidince Türkiye'nin istikbali, istikrarı için vatandaşımız oy kullanacak. Oradan çıkacak olan da AK Parti'dir. 3. dönem yine AK Parti olarak Türkiye'ye hizmete devam edeceğiz...
     Parlayan yıldız olan Türkiye'yi tüm dünya gündemine taşıyacağız inşallah. Bundan hiçbir endişemiz yok. Neticesinde muhalefet de bu politikalarla Türkiye'de siyaset yapmanın artık mümkün olmadığını, bu çağda, devirde böyle siyaset yapmanın mümkün olmadığını görecekler ve kendilerini yenileme durumuyla karşı karşıya kalacaklar. 12 Haziran aynı zamanda muhalefetin de normalleşmesinin başlayacağı bir süreçtir ve bu siyasetin normalleşmesine büyük katkı sağlayacaktır. Ondan sonra her alanda normalleşen Türkiye siyaset alanında normalleşmesiyle geleceğe çok daha aydınlık bakacaktır.''
     Bakan Çelik, Bursalılara verdikleri bütün sözleri yerine getirdiklerini, bu dönemde temelini atacakları ''Hızlı Tren Projesi''ni de gelecek dönemde tamamlayıp hizmete açmak istediklerini belirterek, seçimlerde 18 milletvekili kontenjanı bulunan Bursa'dan 13 milletvekili çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

haber32
haber32
Yorumlar (0)
haber32 haber32
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Siz Yada Ailenizden biri Covid19 Virüsüne Yakalandınız mı?
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:37
Güneş 08:01
Öğle 13:15
İkindi 15:55
Akşam 18:18
Yatsı 19:37
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Alanyaspor 19 31
6. Hatayspor 19 31
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Levante 19 23
11. Getafe 18 23
12. Celta de Vigo 19 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Real Valladolid 20 20
16. Eibar 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 19 12
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@